Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Mantıksal Yanıltmalar

Kullanıcı avatarı
Millennium Wizard
Favori Manga: One Piece,Hellsing
Favori Anime: Fma,Bleach,One piece

ugur_tatli yazdı:
Celebhol yazdı:
ugur_tatli yazdı:Mustafa doldursana su konuyu.
Resim
Celebhol yazdı: Şimdilik bu ikisini yazdım, zamanla diğerleri de gelecek.
Panpa doldur işte, kaç zamandır update bekliyorum konu için. Uçan Spagetti Canavarı dininin ortaya çıkmasındaki mantıksal yanıltmayı ekle mesela.

@Millennium Wizard
Göte diye okunuyor panpa Goethe. :D
Türkiye'deyken ben arkadaşlarım çok dalga geçerdi adamın ismiyle. Cennet Mahallesi'nde bile geçti bu olay.

Hmm... Bu adam cennet mahallesi izliyor söylediklerini kaale almayın diyerek seni itibarsızlaştırmamı ister misin ? :evil: Bu da uygun bir örnek olurdu ama bende izlemiştim bende yalan yok. :laugh: Sorun toplumun herhangi birşeye bakış açısında aslında.Örneğin Recep İvedik.
Resim
Kullanıcı avatarı
Zettai
Favori Manga: Death Note, Rainbow
Favori Anime: Code Geass, FMA

Bunlara genel olarak safsata da deniyor. Birkaç tane de ben ekleyim.

Tu Quoque (Sen de)
Kendi yaptığı bir hatayı masum çıkarmak adına rakibinin de aynı hatayı yaptığını söylemek. Hata her zaman hatadır, kaç kişinin veya kimin yaptığının bir önemi yoktur.
Örnek
-Abi kırmızıda geçmesene.
+E geçen gün sen de geçtin (tu quoque).
Örnek 2
Kan davası

Slippery Slope (Kaygan Yokuş/Zemin)
Geçerli bir kanıt göstermeden, bir şeyin başka bir şeye sebep olacağını öne sürmek.
Örnek
"Bu gün arkadaşını döven çocuk ilerde katil olur."
Çocuğun ilerde katil olup olmayacağını asla bilemeyiz.
Örnek 2
"Çikolata yasaklanırsa şekerin de yasaklanması gerekir."
Hayır, mesela bütün uyuşturucular yasakken yine uyuşturucu özelliği olan alkolün kullanımı serbest.

Cum Hoc (İle)
Yakın zamanlarda veya aynı anda olan iki şeyden birinin diğerine neden olması gerektiğini savunmak.
Örnek
"Yanımdayken hep yüzü gülüyor. Demek ki onu ben mutlu ediyorum."
Gülmesinde ve mutlu olmasında başka birçok etken olabilir.
Örnek 2
"Bu hükümet başımızdayken hiç savaş çıkmadı. Hükümetin işini eksiksiz yaptığını gösterir bu."

Circulus In Demonstrando (Döngüsel Nedenselleştirme)
Bir şey doğrudur, çünkü o şey doğruduru karmaşık bir dille ve laf kalabalığıyla anlatmak.
Örnek
-Ben doğru söylüyorum. Bak Ahmet de bana inanıyor hatta.
+Ben Ahmet'e de inanmıyorum zaten.
-Nasıl inanmazsın? Ben bilirim onu, yalan konuşmaz o.

Argumentum Ad Numerum (?)
Bir şeyin doğruluğunu, çoğunluğun doğru kabul etmesiyle kanıtlamaya çalışmak. Halbuki tek bir insan bile yanlış olduğunu söylemese dahi yanlış olan şey yanlıştır.
Örnek
-Tanrının var olup olmadığını bilemeyiz.
+4 milyar insan inanmış işte daha neyi sorguluyorsun? (argumentum ad numerum)
Örnek 2
Demokrasi
İroni
"Milyarlarca sinek yanılıyor olamaz, bok yiyin!"

Argumentum Ad Misericordiam (Acıma Hissine Dayalı Gerekçelendirme)
Bir şeyleri kanıtlamaya çalışırken veya tartışma sonrasında duygu sömürüsü yaparak avantaj sağlamaya çalışmak.
Örnek
"O karıncayı bile incitmez. Nasıl suçlu olabilir ki?"
Örnek 2
"Zaten başına gelmedik kalmadı, perişan oldu. Bir de hapse mi atacaksınız onu?"

@Celeb
Hacı eksik gördüğün yerleri düzenleyerek falan ilk mesaja eklersen sevinirim. Çünkü insanlar böyle konulara girdiklerinde genelde ilk mesajda yazan bilgileri okuyup çıkarlar, daha çok kişi görmüş olur eklersen.
Resim
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

Zettai adamin dibisin. Forumdan ornek de buluruz bunlara super olur. Sinek ironisini Dia da kullaniyor.

“Felsefe” sayfasına dön