Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Sanat?

Müzik, yazı, fotoğraf, resim, sinema, televizyon, opera vb ilgilendiğiniz sanat dalları hakkında yazabileceğiniz yer.

Sanat Sanat İçin midir Yoksa Toplum İçin midir?

Sanat sanat içindir.
16
73%
Sanat toplum içindir.
6
27%

Toplam oy: 22
Celebhol
Favori Anime: -

Uğur bir ülkeyi gezip üç-beş tane yerini gördükten sonra "çok iyiymiş" demekle içinde yaşamak farklı şeyler. İnsanlar okumuyor, resim görünce "hö?" diye kalıyorlar, müzik desen serdar ortaç falan akıyor, sinema desen uluslararası alanda ödül alan adamı siklemiyorlar bile, müzikte ise Fazıl Say'a dava açıp hakaret ediyorlar bir yandan. Ha bir de ak-pıt kafası yaşayan tayyocum da devlet tiyatrolarıyla uğraşıp "hem devletin ekmeğini yiyeceksin hem de onu eleştireceksin, olmaz öyle şey" deyip yaptırımlar uyguluyor.
Sanatın s'sini bilmeyen bir toplumla, sanatçıyı bastıran bir yönetim var.

Ülkemizde sanat diyebildiğin ya da görmeye değer dediğin şey yüzlerce, binlerce yıl öncesinden gelen şeyler hep. Onları da restore adı altında öldürüyorlar. Antik şehrin birini baraj yapcaz diye sular altında bıraktılar geçen sene mi ne. Güncel olarak sanat niyetine bir şey yok, olan da barındırılmıyor, bastırılıyor.
Kullanıcı avatarı
ichibuugin
Favori Manga: Berserk,Vagabond,Sun-Ken Rock
Favori Anime: Gintama

Celebhol yazdı:@ichibuugin
Hacoli deviantartta farklı şeyler yapan insanlar da var. Ben sanat konusunda çok bilgili bir insan olmadığım için çok bilgim yok bu konuda ama atarım istersen bulabildiklerimi.
Yok celebkun,ben de biliyorum deviantart'ın acayip bir nimet olduğunu,kaldı ki internette zamanımın yarısını orada geçirdiğim zamanları hatırlarım.
Genelleme biraz ağır olmuş,şimdi farkettim.Atarım şu saçma sapan oyun temalı-çekik gözlü fantezi unsurları içeren,birbirini tekrar eden dijital çizimler-heykeller.Site'nin %90'ı bunlarla dolu.'Hmm bu da güzel,o da güzel,hepsi güzel oluyor bir süre sonra.

Şu anda gerçekten objektif bakamıyorum olaya,kahrolmuş durumdayım.Kolumu falan kaybettiğimi düşünüyorum.
Bu iş bana göre değil.Sanat kendini adamayı gerektiriyor.Ve benim hastalıklı kafa yapım 21. yy'da bunun imkansız olduğunu teyit edip duruyor.
Kolay iş değil,18 sene boyunca çevrem bana bunu yapmam gerektiğini öğretti.Kendimi kapattıkça kapattım,içimde yaşamaya baktım.İleride yapabileceksin bunları dedim.Gerçek hayat bu değil dedim kendime.Fasa fiso.Hikayenin geri kalanı 1.7 milyon öğrencinin de malumu zaten.

Üstteki tartışmalara katılamıyorum,daha sanatın kendisiyle olan sorunlarımı çözememişken sanatın etkilerini tartışmak yanlış geliyor bana.

Daha az önce,O ses çocuklarda papyonlu bir velet 'hangi sanatçılardan etkileniyorsun?' sorusuna Freddie Mercury dedi.
Senin kültürlü ebebeynlerini ben...
casio on a plastic beach
Matrim
Favori Manga: OnePiece,Bleach,Naruto
Favori Anime: Shingeki no Kyojin, Code geass

Sanat sanat içindir zamanında çoğu sanatçı popüler kültürün kurbanı olmuş kendi arzuladığı eseri değil toplumun arzularını yerine getirmiş ve eserleri popüler kültürle birlikte ölmüş bu bugünde aynı şekilde devam etmekte.
Kullanıcı avatarı
equando
Yıldız Tanrısı
Yıldız Tanrısı
Favori Manga: .
Favori Anime: .

Ya kusura bakmayın da anlayışınızı sikeyim.
Sanat toplum içindir derken toplumun arzularını yerine getirmeyi mi kastediyoruz ?
Sanatçılar fahişe mi,jigolo mu ?
Matrim

equando yazdı:Ya kusura bakmayın da anlayışınızı sikeyim.
Sanat toplum içindir derken toplumun arzularını yerine getirmeyi mi kastediyoruz ?
Arzu deyince fahişe jigolo anlıyorsan senin düşünce tarzında bir yanlışlık var demektir.
Celebhol
Favori Anime: -

Sanatı toplum için yapmak popülerleşmeye çalışmak değildir. En basitinden; bulunduğun ortamla ilgili sorunları dile getirirsin eserlerinde, böylece onlara dikkat çekersin.

Açıkçası bu soruyu artık geçtik sanıyordum. Sanat kim hangi alanda kullanırsa ona yöneliktir, şöyle olmalı böyle olmalı diye düşünmek kalıplaştırmadır ve yaratıcılığı öldürür benim gözümde. Kim ne istiyorsa onu yapmalı, eninde sonunda dışa vurumdur çünkü.
Kullanıcı avatarı
equando
Yıldız Tanrısı
Yıldız Tanrısı
Favori Manga: .
Favori Anime: .

Matrim yazdı:
Arzu deyince fahişe jigolo anlıyorsan senin düşünce tarzında bir yanlışlık var demektir.
Celebhol yazdı:Sanatı toplum için yapmak popülerleşmeye çalışmak değildir. En basitinden; bulunduğun ortamla ilgili sorunları dile getirirsin eserlerinde, böylece onlara dikkat çekersin.
Tam olarak bundan bahsediyorum.İnsanların istediklerini yapmaya çalışmanın zaten sanat adı altında yeri yok.
Kullanıcı avatarı
Lorem Ipsum
Favori Anime: Final Fantasy VII - Last Order

Sanatçı güzel şeyler yaratandır.
Sanatı göz önüne serip, sanatçıyı gizlemek sanatın amacıdır.
Eleştirmen, güzel şeylerden edindiği izlenimi başka bir üsluba ya da yeni bir malzemeye dönüştürendir.
En alçak eleştirinin en yüce biçimi özyaşamöyküsüdür.
Güzel şeylerde çirkin anlam bulanlar, sevimli olamadan yozlaşmışlardır. Bu bir hatadır.
Güzel şeylerde güzel anlamlar bulanlar kültür ve zevkleri gelişmiş kişilerdir. Onlar için umut vardır. Onlar güzel şeylerin salt Güzellik ifade ettiği seçkinlerdir.
Ahlaka uygun olan ya da uygun olmayan kitap diye bir şey yoktur.
Kitap denen şey ya iyi yazılmış ya da kötü yazılmıştır. Hepsi bu.
On dokuzuncu yüzyılın realizmden hoşlanmayışı kendi yüzünü aynada görmeyen Caliban'ın öfkesidir.
On dokuzuncu yüzyılın romantizmden hoşlanmayışı kendi yüzünü aynada görmeyen Caliban'ın öfkesidir.
İnsanoğlunun ahlaksal yaşamı, sanatçının özne-malzemesi olsa da, sanatın ahlakı, kusurlu bir ortamın kusursuz olarak kullanılmasından ibarettir.
Hiçbir sanatçı herhangi bir şeyi ispatlamak isteğinde değildir. Doğru olmayan şeyler bile ispatlanabilir.
Hiçbir sanatçı etik sempatiler peşinde koşmaz. Sanatçının bu tür eğilimler göstermesi bağışlanmaz bir biçimsel özenti ve abartıdır.
Sanatçı hiçbir zaman karamsar ve marazi değildir. Sanatçı her şeyi ifade edebilir.
Sanatçı için düşünce ve dil sanatın araçlarıdır.
İnsanın kötü huylarıyla erdemleri, sanatçı için bir sanat hammaddesidir.
Biçim açısından tüm sanatların en üstün örneği müzisyenin sanatıdır. Duygu yönünden en üstün olansa aktörün sanatıdır.
Tüm sanat aynı zamanda hem yüzey hem de simgedir.
Yüzeyin altına inen tehlikeyi kabullenir.
Simgeyi okumaya kalkan tehlikeyi kabullenir.
Sanatın aynasında yansıyan, aslında yaşam değil seyircidir.
Bir sanat yapıtı üstüne yürütülen fikirlerin çok çeşitliliği, o yapıtın yeni, karmaşık, canlı ve yaşamsal olduğunu gösterir.
Eleştirmenlerin fikirlerinin çeliştiği yerde sanatçı kendi kendisiyle uyum halindedir.
Yaptığına hayran kalmadığı sürece insanın; işe yarar bir şey yapması bağışlanabilir; işe yaramaz bir şey yapmanın tek özrüyse ona derinden hayran olmaktır.
Sanat tümden kullanım dışıdır.

Oscar Wilde
Özet: Sanat sepet içindir. :)

Bu yorum da başlığın adına binaen attığım yorumdu, daha mesajlarda güncele gelemedim. :|
Kullanıcı avatarı
Loki
Favori Manga: -Tower of God
-Slam Dunk
-Hunter X Hunter
-Bleach
-One Piece
-Noblesse
-Koe No Katachi
-Rurouni Kenshin
-Tokyo Revengers
-Dr Stone
Favori Anime: -Neon Genesis Evangelion
-Serial Experiments Lain
-Steins;Gate
-Hunter X Hunter
-Slam Dunk
-Full Metal Alchemist Brotherhood
-Yu Yu Hakusho
-Bleach
-One Piece
-Dragonball Z
-Barakamon
-Samurai X
-Dr Stone

Sanat, özünde bireyseldir. Birey de toplumun bir ferdidir. Bu yüzden sanat toplumsaldır.
Matrim

equando yazdı:
Matrim yazdı:
Celebhol yazdı:Sanatı toplum için yapmak popülerleşmeye çalışmak değildir. En basitinden; bulunduğun ortamla ilgili sorunları dile getirirsin eserlerinde, böylece onlara dikkat çekersin.
Tam olarak bundan bahsediyorum.İnsanların istediklerini yapmaya çalışmanın zaten sanat adı altında yeri yok.
Toplumu veya çevrede olup biteni eleştirmek için sanat yapılmaz zaten yapıldığı taktirde doğallığını yitirir sanat olmaktan çıkar. Sanat doğal bir şekilde toplumda ki aksaklıklıkları dışa vurur yoksa her detayı eleştiriden ibaret olur estetik yanı körelirdi ve aksaklıkların yaşandığı dönem sona erdiğinde ise sanatsal değerini yitirirdi çünkü bu aksaklıkların aşılmasında etkin rol oynamış olsa bile bu aksaklıkları aşmış olan gelecek nesillere bir şey ifade etmezdi.

Tabi bir sanat eseri ortaya çıktığı dönemde popüler olabilir fakat popüler kültürün isteklerine boyun eğen sanatçının eserleri yok olup gider. Yani bir sanat eseri sadece toplumun görmek istediklerini betimlemez

“Sanat Köşesi” sayfasına dön