Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

MangaTurk Babayasası ve Ban Kuralları

Forum haberleri, yardım temalı bildiriler hepsi burada!
Kilitli
Kullanıcı avatarı
Diabolus Ipsum Amans
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 12053
Kayıt: 18 May 2010 22:56
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: One Piece, Veritas
Favori Anime: One Piece
Konum: OutLanD
İletişim:

MangaTürk Babayasası

1. Türkçe muhakkak düzgün kullanılmalıdır. Türkçe bir sözcük içerisinde "q, w, ch(ç)" gibi harfler kullanmak yasaktır. Cümlelere büyük harfle başlanmalı, yazım kurallarına dikkat edilmelidir.

Açıklama;
Örneğin "Anladım" yerine "Anldm" yazmayınız. Ek olarak -de -da eklerinin birleşik, ayrı yazılması ve -mi ekini ayrı yazmak, noktalama işareti kullanmak önemlidir. Yazım kuralları rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

2. Her üye birbirine saygı çerçevesinde yaklaşmak zorundadır. Herhangi bir konuda, her ne sebeple olursa olsun küçük düşürücü, aşağılayıcı ya da tehditvari mesajlar kesinlikle yasaktır.

Açıklama;
Forum dışında her ne kadar samimi olursanız olun, mesaj panosunda birbirlerinize "Naber lan hırrığım!" vari hitaplarda, enseye şaplak, göte parmak tavırlarında bulunmayınız.

3. Forumda küfür serbesttir. Ancak kimse kimsenin kulağından girip burnundan çıkamaz, noktalama niyetine küfür kullanamaz, kişisel hakaret edemez.

Açıklama;
MangaTürk forumunda küfür "gereklilik" değildir. Kimse sizi okkalı küfür etmiyorsunuz, derdinizi insan gibi anlatabiliyorsunuz diye kınamaz, kınayamaz. Küfür etmiş olmak için küfür etmeyiniz.

Örneğin böyle bir mesaj, uçuş hakkı kazanmanıza neden olacaktır.

4. Atılan mesajlar mümkün olduğunca konuyla ilgili olmalıdır. Konuyla ilgisi olmayan mesajlar "Offtopic (Konu dışı)" tuşuyla çerçeve içine alınmalı, bu eylem gereğinden fazla abartılmamalıdır.

Açıklama;
Konu dışı demişken, "Kanka naber ya, çoktandır yoktun?" tarzı mesajları özelden yollayın birbirinize.

5. Site kurallarına uymayan bir mesaj, herhangi bir üye tarafından tespit edildiğinde, bildirim butonuyla yönetim kadrosuna bildirilmelidir.

Açıklama;
Mesajın neden kurallara uymadığını ya da sizi neden rahatsız ettiğini, mesajı bildirirken açık bir dille yazarsanız, işlemi hızlandırmış olursunuz.

6. Sitede "Tşk, +1, Süper, Hg, Hb, Thx" türü veya üç-dört kelimelik, bir işe yaramayan mesajlar atmak yasaktır. Bu tip mesajlar görüldüğü yerde silinecek ve bu kişiler uyarılacaktır. Attığınız mesaj sayısı değil içeriği önemlidir sitemizde.

7. Mangatürk forumu herkese açık bir platformdur, bu yüzden; din, dil, ırk ve cinsiyet konusunda bir diğer üyeye karşı ayrım yapmak kesinlikle yasaktır. Bu işi yapanlar forumdan uyarılmadan, süresiz uzaklaştırılacaklardır.

8. Pornografi, hentai, yaoi ve benzeri içeriğe sahip mesajlar yollamak, bu içerikte resimler paylaşmak, avatarınızda ve imzanızda bu tür resimler kullanmak kesinlikle yasaktır. Bu işi yapanlar forumdan süresiz uzaklaştırılacaktır.

9. Karşılaştırma konularında üyeler şu kurallara dikkat etmelidirler, yöneticiler alttaki kural ihlallerini gördüğünde, konuyu veya mesajı silme hakkına sahiptirler;

a. Kaşılaştırma konuları açılırken, muhakkak iki taraf güzelce tanıtılmalıdır. Teknikleri, güçleri, silahları, savaşa girerkenki zaman dilimi ve benzeri. (Doğru - Yanlış)
b. Bir karekter, bir teknik ya da bunlar gibi şeylerin güçlü olması kavramı "genellikle" zevkler ve renkler gibi bir kavram değildir. Bence Sabri Pele'den iyi, denemez.
c. Hal böyle de olsa, elbette farklı fikirler olacaktır. Bu normaldir ve buna saygı göstermelisiniz.
d. Farklı evrenleri karşılaştırmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Tutup da Goku ile Naruto'yu karşılaştırmayın. Anlamsız oluyor.
e. Son olarak, anket başlıklarında hiçbir anlamı olmayan, "Minato tek atar!", "Kabuto'nun şansı bile yok." tarzı mesajlar, başlık içerisinde barındırılmayacaktır. Karşılaştırma konularındaki amacımız, adam akıllı tartışma ortamı yaratmak, sidik yarışı ortamı değil.(Doğru - Yanlış)

10. "Karısını kör testereyle kesti!", "Üç yaşındaki kıza tecavüz etti." gibi huzur kaçırıcı, iç karartıcı haberler paylaşmak yasaktır. Biz insanlar bu foruma biraz olsun hayatın yükünden kurtulmak, eğlenmek için giriyoruz. Bu nedenle bırakın böyle haberler gazetelerin arka sayfalarında, haber sitelerinin içerisinde kalsın.

Açıklama;
Örneğin, "Sokak ortasında karısını öldürdü" türünde bir haber yasakken, "Maden şişesine oturup ölmeyi bekledi" türünde bir haber yasak değildir.

11. İsteyen her kimse yönetimden izin almak şartıyla, kendi sitesinin, çeviri grubunun, manga çevrimiçi okuma sitesinin ya da forumunun reklamını yapabilir, emeğini insanlarla paylaşabilir. Nitekim buranın amacı "Manga" ve "Anime" kavramlarını Türkiye'de yaygınlaştırmaktır. Üyelerimizden para talep etmediğiniz sürece her türlü emeğinizi desteklemekteyiz.

Açıklama;
Diabolus Ipsum Amans yazdı:Bağış yapın götler.
12. Hiçbir site kullanıcısı, hesabını başka bir kullanıcı ya da dışardan biri ile ortak bir şekilde kullanamaz, şifresini başka birisiyle paylaşamaz. Ayrıca hiçbir kullanıcı birden fazla hesaba sahip olamaz. Bu tip durumlar sonucu kullanıcıya yöneticiler tarafından gereken yaptırım uygulanır.

Açıklama;
"Hacı kuzenim yazmış ya, yoksa ben millete neden söveyim!" gibi serzenişler kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

13. Tamamı büyük harfli yazı yazmak ya da başlık açmak yasaktır.

Açıklama;
Unutmayınız ki sanal ortamda büyük harf bağırmak anlamına gelmektedir. Ve biz medeni insanlar derdimizi anlatırken sesimizi yükseltmeyiz.

14. Arka arkaya mesaj atmak yasaktır. Gerektiğinde bir önceki mesaj düzenlenmeli, yazılacaklar oraya yazılmalıdır. Böyle bir durumda mesajlarınız silinecek, devamı halinde gerekli yaptırım uygulanacaktır.

15. Bilgisayarları dumura uğratacak, çarşaf gibi imzalar, hunharca kota sömüren hareketli resimler koymayınız.

Açıklama;
İnanmayabilirsiniz ancak hala kotalı internet kullananlar var.

16. Başka bir siteden herhangi bir yazı "kopyala-yapıştır" yapıldığında kaynak muhakkak belirtilmelidir.

17. Sınırsız banlanan kişi yeni bir üyelikle siteye dahil olduğunda, yönetimin isiyatifinde tekrar sınırsız banlanabilir.

Açıklama;
Ana bacı düz git, banlan, sonra siteye gel can ciğer kuzu sarması olalım. O iş yaş dostlar.

18. Sırf eğlenmek için insanlarla dalga geçen, huzur kaçıran, kalp kıran, can sıkan tavır ve hareketlerde bulunan "Troll"lere kesinlikle taviz verilmeyecektir.

Açıklama;
Bu çift taraflı şakalaşmayla karıştırılmamalı. İki taraf da halinden memnunsa sıkıntı yok. Misal karşılaşma konusuna gelip, "Boşuna tartışıyorsunuz bitchezzzz! Minato tek atar!" tarzı saçma salak mesajlarla insanların fitilini ateşleyenler, bu kuralın nihai hedefleridirler. Yani eğlenecekseniz, karşınızdakini rahatsız etmediğinizden emin olun.
Betrayer... In truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes can see what others cannot.
Kilitli

“Duyurular” sayfasına dön