Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

...

Son gelişmeleri bizlerle paylaşın.
Celebhol
Favori Anime: -

...
En son Celebhol tarafından 15 Eki 2018 12:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sae
Favori Manga: -

Ve sonunda üremeyi başaranlar 23 n ve 24 n üreme hücrelerine sahip olurlar ve bunlardan üremeyi başaranlarla beraber bu bozukluk giderilip 48n ve 46n kromozomu olan bireyler meydana geliyor kendi aralarında çiftleşmeleri kolayken bir birleriyle çiftleşmeleri zor oluyor ve bir birlerinden izole oluyorlar olabilir mi?
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Celebhol

...
En son Celebhol tarafından 15 Eki 2018 12:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Grifthh
Favori Manga: Berserk
Naruto
One Piece
Favori Anime: Naruto
One Piece
Death Note

Celebhol yazdı:Akrabaların -özellikle yakın akrabaların- gen dizilimleri birbirine benzediği için genetik hastalık çıkma olasılığı yükseliyor çocukta. İki kavramı açıklayayım. İnsanlarda bir karakter için bulunan gen ya da genler bir çifttir. Birisi anadan gelen kromozomlarda, birisi de babadan gelen kromozomlarda bulunur.
Homozigot: Eğer bir karakteri ifade eden genlerin ikisi de birbirinin aynısıysa, buna homozigotluk denir. Örneğin bir insanın kan grubu AA ise, o kişi bu karakter açısından homozigottur.
Heterozigot: Eğer bir karakteri ifade eden genler farklıysa, buna heterozigotluk denir. Örneğin bir insanın kan grubu AB ise, o kişi bu karakter açısından heterozigottur.

Hepsi olmasa da bir çok genetik hastalıkta, kişi alakalı gen(ler) açısından heterozigot ise taşıyıcı olur, homozigot olursa hasta olur. Akrabalar çocuk yaptığında, genleri bir yabancıya göre daha yakın olduğu için homozigot olma olasılığı yükseliyor. Bu yüzden, genetik hastalık riski artıyor.

İkinci soru.
Hangi renk gözü olacağı gibi karakterler açısından kesin bir şey yok, teorik olarak mümkün olduğunu kimi bilim adamı savunurken kimisi karşı çıkıyor. Cinsiyet olayı farklı. Bebeğin cinsiyetini sperm belirler. Kadınların yumurtalarının hepsi X kromozomu taşırken, erkeklerin spermlerinin yarısı X, yarısı Y kromozomu taşıyor. Genellikle Microsort olarak bilinen sitometri (cytometry) tekniği ile bu mümkün.
Spermler önce özel bir boyayla boyandıktan sonra, bir tüpten geçirilirken bir yandan ultraviyole ışığa maruz bırakılıyor. Bu sayede X ve Y kromozomunu taşıyan spermler farklı elektromanyetik alanlar sahip oluyor. Ardından bunlara göre ayrıştırma işlemi gerçekleştiriliyor. Bir takım eksileri var.
- Çok yavaş olabiliyor.
- Erkek ya da kız çocuğu olma şansını arttırıyor ancak %100 kesinlikte değil.
- Çok pahalı ve gelişmiş medikal teknoloji gerektiriyor.
- Hala bayağı deneysel bir süreç. Boya ve ultraviyole ışığının spermdeki DNA'ya hasar verip vermediği bilinmiyor. Bu durum, insanlarda ne doğrulanmış ne de yanlışlanmış durumda fakat hayvanlarda yapılan çalışmalarda özürlere neden olabildiği ve spermin yumurtayı dölleme şansının azalmasına yol açtığı gözlenmiş.
Konu Dışı
Her türlü soruyu sorabilirsiniz arkadaşlar, eğlenceli oluyor benim için de :)
%100 mü bilmem ama daha hiç başarısız olmamışlar. Adamlar bildiğin doğucak çocuğun herşeyine karar veriyorlar.
Bide aynı belgeselde insan bedenin mekanikleşmesinden bahsediyordu. Hatta bi adamın vucudunun belli bölgeleri mekanikti. Ne kadar doğru yada yanlış bilemem ama böyle bişey mümkün mü ? İnsan vücüdü mekanikleşebilir mi ?
Bi soru daha sorayım yakalamışken :D
Bilim adamları insanın uzuvlarının da kertenkelenin kopan kuyruğunun yenilenmesi gibi tekrar çıkmasını sağlamaya çalışıyorlardı. Yani kopan yer tekrar çıkıcaktı. Ne kadar yaklaştılar ? Yada yol katedebildiler mi mümkün mü böyle bişey ?
Şimdiden sağol hacı :D Cevaplayamazsanda sorun değil :lol:
Resim
Celebhol

...
Kullanıcı avatarı
Grifthh
Favori Manga: Berserk
Naruto
One Piece
Favori Anime: Naruto
One Piece
Death Note

Ben kendim izliyemedim malesef belgeseli. Daha sonra aradım bulamadım nette. Geçen gün sevgilim TRT HD de izlemiş. Hatta izlerken telefonda konuşuyorduk yani direk aktarıyordu bana gördüklerini felan. Bende mümkün olamayacağını felan söylüyordum hatta cinsiyete karar verilemeyeceğini felan söylüyordum ama o belgeselde gelen müşterilerin isteklerinin hepsinin başarılı olduğunu söylüyordu.

Aynı belgeselde mekanikleşmedende bahsediyormuş. Yayni bende pek anlamadım ama insanlar daha sağlam daha dayanıklı olması için mekanikleşmeyi savunuyorlardı felan. Bide amerikada olan bişeydi bu belgesel. Konuştuğumda tekrar bi sorarım hatırlıyorsa bana bilgileri verir bende sana ulaştırırım :lol:

Edit: http://www.trtbelgesel.net.tr/bilim-tek ... -sifreleri Şunu buldum. Çalışıyorum o yüzden açıp rahatça izliyemiyorum istersen bi göz gezdir zamanın varsa. Belki bu olabilir ^^
En son Grifthh tarafından 26 Ağu 2014 15:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
Lorem Ipsum
Favori Anime: Final Fantasy VII - Last Order

Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler (kozmetik için demiyorum, ilaçlar için yapılanlar) hayvanseverlerin iddia ettiği kadar işe yaramaz mı?

Ben gereksiz olmadığını dinledim gerçi tıpçı arkadaşlarımdan, yine de bi de sana sorayım.
Guts
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece

Arada YGS sorularımı da sorarsam cevaplarmısın?.İyi oldu hocam bu başlık:D
Sae
Favori Manga: -

Celebhol yazdı:
Sae yazdı:Ve sonunda üremeyi başaranlar 23 n ve 24 n üreme hücrelerine sahip olurlar ve bunlardan üremeyi başaranlarla beraber bu bozukluk giderilip 48n ve 46n kromozomu olan bireyler meydana geliyor kendi aralarında çiftleşmeleri kolayken bir birleriyle çiftleşmeleri zor oluyor ve bir birlerinden izole oluyorlar olabilir mi?
Down sendromlu birisinin üremesinin üç olasılığı var.
Mayoz sonucu oluşan sperm ya da yumurta normal kromozom sayısına sahip olabilir. 46 kromozomlu (2n) bir insanın üreme hücrelerinde kromozom sayısı yarıya, 23 (n) iniyior. Down sendromlu bir kişinin üreme hücrelerinde bir kısmı 23 (n) iken, bir kısmı 24 (n+1) oluyor. Yani Down sendromlu olma şansı da var, normal olmada. Anne ve babanın ikisi de hastaysa, doğal olarak bebeğin Down sendromlu olma şansı artıyor.
Eğer ikisinden de n+1 almışsa yani 48 kromozomlu ise yaşama şansı yok bebeğin çünkü hasar çok büyük derecede (bir önceki mesajda anöployide bahsetmiştim bu hasar olayından). Düşük oluyor ve doğmadan ölüyor.

Bir çok Down sendromlu kişi çocuk sahibi olmayı seçmiyor zaten çünkü duygusal ve finansal yükü onlar açısından çok büyük.

Edit: O fazladan kromozomların birbirlerini etkisiz kılma olayı gerçekleşemez. Down sendromu, 21. kromozomun yanlışlıkla üçüncü bir kopyasının oluşmasıyla meydana geliyor. İki tane Down sendromlunun n+1 üreme hücreleri birleşirse de bu sayı dörde çıkıyor ve var olan hasar yaşamaya el verecek boyutları aşıyor.
Peki kromozom sayısı değişimi sağlıklı biçimde nasıl gerçekleşti evrimsel süreçte? Nasıl bazı kromozomlar birleşebiliyor yada kopabiliyor ve bu kişiler (down sendromu gibi genetik kod sayısı değişmeden kromozomları değişenler) nasıl üreyebiliyor?
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Celebhol

...
En son Celebhol tarafından 15 Eki 2018 12:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

“Bilim&Teknoloji&Bilgisayar” sayfasına dön