Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Erken Seçim Ve TYT Sınavı Hakkında Son Gelişme

Dünyadan ve Türkiye'den güncel olaylar, Manga okurken evrenle alakamızı kesmeyelim değil mi.
Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Manga: Vagabond,Tower of God, Planetes, Watashitachi no shiawase na Jikan, Pluto, Green Blood, Claymore, Slam Dunk, 20th Century Boys, Koe no Katachi, Vinland Saga
Favori Anime: Gintama, Psycho-Pass, HxH:11, Zankyou No Terror, Shigatsu wa kimi no uso, SNK, Anohana, 3-gatsu no lion, Kaguya-sama, Samurai Champloo, Koe no Katachi, Vinland Saga, Tenkuu no Shiro: Laputa, Saiki Kusuo, Cowboy Bebop, JoJo serileri...

@Emre,

%20'yi geçmesi sürpriz olur sanırım benim için.

Olay oy verip vermemek değil ya, hayır yani giderdim büyük ihtimal de internette öyle yorumlar okuyorum ki. Efendice gelip görüşünü belirten adama "Orospu çocuğu." denilince benim deli damarım da atıyor yani. Gak guk çekemiyorum yani, sinirime gidiyor.
Resim
Kullanıcı avatarı
Tulpar-Byakugan
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Naruto,FMA, Magi, SnK, Monster

Outlaw yazdı: 18 Nis 2018 20:26
Tulpar-Byakugan yazdı: 18 Nis 2018 20:14 CHP - İYİ Parti ittifakı iyi sonuç vermez pek. En mantıklısı herkesin kendi adayıyla gitmesi, ikinci tur için birleşmeleri. Anketi hatırlamıyorum ama partileri iki iki ittifak şeklinde sunan bir anket vardı, bulursam atarım. CHP kimle girerse oy eritiyor resmen. Dindar kesim sevmediği artık artık ulusalcı kanat da istekli değil. Zaten İYİ partinin gelmesi oylarını iyice düşürecek. Bir de "seçim olmuyor ağbi zaten oy vermeyecem" kusura bakmayın ama çok sığ. Tamam biz de YSK'ya güvenmiyoruz ama oy versem boşa gidecekti nedir? Gitsin, çok mu zor yani bir oy atıp gelmek? Türkiye'de sol bu sebepten çok kaybediyor...
Seçim ikinci tura kalırsa Akşener için bir şans var. Ama seçim yasasında değişiklik yapan AKP & MHP zaten niyetini açıkça gösterdi. Bundan sonrası muhalefetin (özellikle CHP ve İYİ) ne kadar özverili çalışacağına bağlı.
Bir de bu erken seçim için genellikle AKP'yi suçluyoruz ama muhalefet de maşallah çok istekli. Saadet bile gaza gelmiş, hepsi memnun erken seçimden. Yazık!
Laf atacaksan benim cümlelerimi alıntılayıp at, kendi kafandan cümle uydurup atma. Kimse amına soktuğumun, ırzını siktiğimin seçiminde gidip oy kullanmak zorunda değil. Hele şu şartlar altında hiç değil.
Sakin ol arkadaş bu hırs ne? Ver ya da verme bana ne amk. Sanki çok umrumda :laugh: Türkiye'de genel olarak sol kesim böyle davrandığı için öyle söylüyorum ve gerçeği bu. Senin yazını alıntılamadım çünkü genel için yazdım.
@Emre Bana göre İYİ Parti -seçime girebilirse- %14-16 arası bir oy alacak.
Resim
Kullanıcı avatarı
Tulpar-Byakugan
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Naruto,FMA, Magi, SnK, Monster

Resim
Bahsettiğim anket bu. PİAR araştırma şirketi. Hoş anketler ne kadar güvenilir o da ayrı bir konu. GEZİCİ'nin anketi geçen seçimde yakındı, bu kez de öyle olursa İYİ parti ve CHP %20 civarı alacak...
Resim
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

!  Uyarı
Arkadaşlar tartışırken üslubumuza dikkat edelim, ortada sinirlenecek bir olay yok.
Sozum özellikle sana @Outlaw.
Edit: Partilerle ilgili bilgilendirici siteler varsa paylaşırsanız çok sevinirim çünkü ben de oy kullanmak istiyorum bu seçimde konsolosluk önünde saatlerce kuyruk beklemem gerekse de ama partileri tanımıyorum.
Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Manga: Vagabond,Tower of God, Planetes, Watashitachi no shiawase na Jikan, Pluto, Green Blood, Claymore, Slam Dunk, 20th Century Boys, Koe no Katachi, Vinland Saga
Favori Anime: Gintama, Psycho-Pass, HxH:11, Zankyou No Terror, Shigatsu wa kimi no uso, SNK, Anohana, 3-gatsu no lion, Kaguya-sama, Samurai Champloo, Koe no Katachi, Vinland Saga, Tenkuu no Shiro: Laputa, Saiki Kusuo, Cowboy Bebop, JoJo serileri...

Kusuruma bakmayın sinirlerim bu aralar biraz gergin.

Konuya bir daha yorum yazmayacağım ne olursa olsun.
Resim
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

Outlaw yazdı: 18 Nis 2018 22:47 Kusuruma bakmayın sinirlerim bu aralar biraz gergin.

Konuya bir daha yorum yazmayacağım ne olursa olsun.
Konuya yorum yaz kimse yazma demiyor sana ama gonder butonuna basmadan once tekrar dusun. :laugh:
Celebhol
Favori Anime: -

Diktalar, desteği kaybettikçe, baskıyı arttırılar. Hükümet de, son yıllarda bunu birebir şekilde, hatta İngilizce "textbook example" denen şekilde gerçekleştirdi. Haziran seçimlerinde olay sallantıya girince, ülkeyi kaosa sürüklemişlerdi. Şimdi de, destek kaybetmeye başladıkları için, erken seçime gidiyorlar.

Bundan yıllar önce, Ankara'da bu konu konuşuluyordu aslında. Bu siyasi çevrelere yakın kişilerin ve doğru düzgün analiz yapanların dediği tek bir ortak şey vardı. "Bu adamların nasıl gideceği, hatta bir ihtimal gidip gitmeyeceği bile, belli değil. Ancak gidişleri çok kanlı olacak ve bunun bedelini hepimiz ödeyeceğiz."

Çok net bir yorum yapmak için erken fakat İyi Parti'nin varlığının bir etken olması kuvvetli bir ihtimal. Ne de olsa, HDP gibi, bu toplumun marjinal gördüğü ve demokratik haklarını savunmayacağı bir parti değil. Türkler ve milliyetçiler. Bu yüzden, onlara -henüz- istediklerini yapamazlar çünkü Kürtlere yapılanın aksine, büyük tepki çeker.

AKP'nin toplumsal desteğinin zayıfladığının bir başka göstergesi, MHP ile "ittifak" yapmaları. Eğer, bu onlara yararlı olmayacak olsa, böyle bir işe girişmezlerdi. Sonuçta, eskisi gibi destekleri olsa, MHP'nin barajın altına düşen oylarıyla sahneden düşmesini beklerlerdi. Ancak durum böyle olmadığı için, MHP'yi asimile etme yoluna gittiler (ittifak lafını komik buluyorum, MHP çok uzun süredir bağımsız bir parti değil).

Bütün bunlara rağmen, AKP'nin kaybedeceğini düşünmüyorum. Hala çok büyük bir destekleri var ve bunun dışında, işlerine geldiğinde farklı yöntemlere de başvurabildiklerini hepimiz referandumda gördük. Ancak, meclisteki sandalye sayıları azalacak gibi görünüyor. Peki, bu, adamlar için ne kadar fark edecek? Referandum ile gelen anayasa değişikliği, diktatör tarzı bir başkanlık sistemi getirdi (İleri okuma).

İnsanların içine umutsuzluk yerleştirmek değil amacım ama gerçekçi beklentiler oluşturmak. Sandıktan eskisi kadar güçlü çıkmasalar bile, anayasamız artık hiç bir demokratikliği olmayan, vatandaşına bir hesap sorabilme güvencesi ve hatta yönetimden bağımsız hak vermeyen, bir kağıt parçası. Seçim sonrası, olaylar daha da kötüye gidecektir çünkü destek kaybedecekler. Mottoları belli: ne kadar az destek, o kadar çok şiddet.

Yeri gelmişken, burada da, başka yerlerde de gördüğüm bir konuya da değinmek istiyorum. Şiddete şiddetle yanıt verip, nefretten köpürerek, karşı tarafın üstüne ölüm dilemenin de bir anlamı yok. Bunu dileyen insanın, savunabileceği herhangi bir prensibi kalmamıştır ve değerlerini yitirmiştir, kendisini kaybetmiştir. Zaten medeni ülkelerde bu nefret suçudur. Bunun yerine, öfkemizi kanalize edip, bunu yapıcı bir enerjiye dönüştürmeli ve olaya belli bir derece soğukkanlılıkla yaklaşmalıyız. Tepkisel yaklaşmak, hiç bir şey kazandırmıyor. Ancak, analiz ederek, kendimizin ve başkalarının bakış açısını değiştirebiliriz. Bir şeyler yaratabiliriz, bu belki bir yazı olur belki başka bir şey... bütün bunları, bu ve çok daha büyük konularda, aşırı -hatta belki de sağlıksız derecede- öfkesi olan bir insan olarak söylüyorum.
Kullanıcı avatarı
Todomeda
Favori Manga: -
Favori Anime: -

Tamamen göt korkusu-koltuklarının sallanması.
Alenen İyi partiden korkmalarından mütevellit alınmış bir karar.
Zira bugün Akp'den, Chp'den ve Mhp'den yaka silkmiş ne kadar insan varsa %90'ı sandıkta iyi partiye basacaktı. Örnek; ben.
100 000 imza tarzı bir geyik duydum, doğru ise eminim birileri başlatırda bir şekilde atarız imzamızı.
I am blind, not deaf. -
► Spoiler Göster

► Spoiler Göster
- No estoy loco, mi realidad
es diferente a la tuya
Kullanıcı avatarı
Portgas D Ace
Favori Manga: Naruto, One Piece, Slam Dunk, One Punch Man, Boku no Hero Academia, FSJ
Favori Anime: Naruto, Pokémon, One Piece, Tsubasa, Hunter x Hunter, One Punch Man, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia

Seçim tarihi önceden kafasındadır. Plân proje yapmıştır diğer partiler onlar kadar iyi hazırlanamasın diye yaptılar muhtemelen. Özellikle İYİ Parti seçmen toplamaya başladı diyedir bu.

Meral Akşener'e de kimse FETÖ diyemez. Suçu günahı olmayan rütbesiz askerler, öğretmenler v.s bakın bunlar suçsuz demiyorum, rütbesiz askerlere diyorum ama. Suçlu da demiyorum. İçlerinde illa ki masum olanları vardır diğer meslek gruplarının. Adı sanı duyulmamış, türlü meslek gruplarından binlerce insan müebbet yemişken, en büyük FETÖ'cü nasıl elini kolunu sallaya sallaya seçime hazırlanıyor derler. Ayrıca İYİ CHP ittifakı berbat bir kombinasyon, aynısını CHP-MHP yaptı tutmadı. Sağ-Sol parti bu ülkede pek tutmuyor, oy düşürüyor. Emre'nin dediği gibi iş 2. Tura kalırsa Meral'in şansı epey artar.
Resim

Aranızdaki farklar çatışmaya değil, çok kültürlülüğe vesile olsun.
Resim

Resim

“Güncel Haberler” sayfasına dön