Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Din (100 Mesaj Sınırı Vardır!)

Bu forum ciddi olan ve Anime/Manga haricinde her türlü tartışma konusu içindir Anime ve Mangadan uzak durun...kendinizi derin ve anlamlı sohbette bulun.
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

@Ryuuma
Katiliyorum, ayrica ironik bir sekilde insanlarin dinden uzaklasmasina sebep oluyor bu olay. Kuran olsun Antik Testament olsun semavi dinleri tehditkar bir sekilde yikim, ceza ve cehennemi one atiyorlar. Bu kadar vahsetin arasinda da barisin ve huzuru vaadet etmesi de insani celiskiye sokuyor.
Daha sonra insan dusunmeye basliyor (ozellikle kendimden bahsediyorum), "ayetler yorumlanir" ya da "farkli bir anlam iceriyordur" diye kendisini ogundurmeye devam ediyor. Isin sonunda da reddediyorsun.
Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece,FMA,Soul Eater, LC

Doğru. Korku her insanda olmasa da bir süre sonra savunma mekanizmasını devreye sokuyor sanırım.
Kullanıcı avatarı
demkir
Favori Manga: bleach
Favori Anime: naruto shippuden

Ben bu konularda korku kadar mahalle baskısının da önemli olduğunu düşünüyorum.Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan veya orta dünya ülkelerinde bu çok yaygın.Burada din ayrımı yapmıyorum olay zihniyet ve kendini geliştirmekte.Ama ülkemizde dahil, insanlar çevresinden ve ailesinden çok baskı görüyor,bir şeylere zorlanıyorlar.Hele ki bu zorlama çok ufak yaşta başlarsa zaten kaçışınız olmuyor, zorlamalara boyun eğiyorsunuz.Bu açıdan liseden başlayarak fikirlerinize yön vermek çok önemli.Bu yavaştan çocukluktan kurtulduğumuz yıllarda gençlerin onları özgür düşünmeye ve sorgulayıcı düşünmeye yönledirebilecek insanların bu konuya çok yardımcı olacağını düşünüyorum.
Resim
Concord
Favori Anime: ..

Orta doğu toplumlarında bireyselcilikten çok klan anlayışı var. Kendi ailenizi bir klan gibi düşünün, ailenizi bayramda ararsınız,elini öpersiniz. Birbirinizle iletişim sürekli haldedir. Bu yakınlık ailenin yani o klanın benzer düşünceler içerisinde olmasına sebep olur. Aile müslümansa sen inanmadığını açıklayamazsın genelde, yada küçük bir bireysin herhangi bir konuda çıkıntılık yapması zor olur. Öyle ki hala benim dediğimden çıkarsan evlatlıktan red ederim gibi tavırlar günümüzde hala vardır. Batı toplumlarında ise bireyselcilik ön plandadır. Kişi belirli bir yaştan sonra kendini birey olarak kanıtlamak ister ve buna aile destek olur. O yönde bir eğitim verir. Bir takım baskıyı tabi onlarda yapar ama birey anlayışı olduğu için bu orta doğu toplumları gibi baskıcı değildir.
Bu klan anlayışından dolayı bu toplumlarda fikir gruplar halinde yayılır. Muhafazakar yapı yoğundur. Çocuğun klandan ayrı bir fikir üretmesine izin verilmez. Büyükler öyle demiştir çünkü.

Bunu yenmenin en iyi yolu ilkokul,ortaokul,lise fark etmeksizin çocuğa sorgulama öğretilmeli. Otorite kavramı esnek olmalı. İnternete araştırma yapma öğretilmeli, merak duygusu beslenmeli. Tabi en başta devlet bu klan anlayışının getirdiği muhafazakar yapıdan hoşnut olduğu için bunlar hayal tabi.
Resim
Kullanıcı avatarı
Anka24
Favori Manga: Slam Dunk - Boku No Hero Academia!
Favori Anime: Hajime No İppo

Gök Tanrı var din yalan.
Kullanıcı avatarı
WhiteMoustache
Favori Manga: Naruto, One Piece.
Favori Anime: Naruto, One Piece.

Bu konuya mesaj atmaktan daima çekinmişimdir ama, komiklik olsun diye mi girip mesaj atıyonuz la. Biriniz de çıkıp "hacım böyle böyle din inanç diye bir şey var, onun hakkında tartışalım." demiyor. Din nedir değilde daha çok din neden kötüdür ve dinden nasıl çıkılır tarzı bir konu zannediyor bazı arkadaşlar konu başlığını herhalde :D Neyse biriyle tartışmak için girmedim, kimseye de laf atmadım diyor ve panelime çekiliyorum :P

Not: 900. kaliteli mesajımda bu konuya nasip oldu, hadi yine iyisiniz.
Resim

Fan Kulübler
► Spoiler Göster
Concord
Favori Anime: ..

WhiteMoustache yazdı: 12 Eyl 2017 12:45 Bu konuya mesaj atmaktan daima çekinmişimdir ama, komiklik olsun diye mi girip mesaj atıyonuz la. Biriniz de çıkıp "hacım böyle böyle din inanç diye bir şey var, onun hakkında tartışalım." demiyor. Din nedir değilde daha çok din neden kötüdür ve dinden nasıl çıkılır tarzı bir konu zannediyor bazı arkadaşlar konu başlığını herhalde :D Neyse biriyle tartışmak için girmedim, kimseye de laf atmadım diyor ve panelime çekiliyorum :P

Not: 900. kaliteli mesajımda bu konuya nasip oldu, hadi yine iyisiniz.
Cevabın aslında gayet basit ve ortada

Manga okuyan insanlar genelde internete bir takım şeyleri araştırma alışkanlığı olan insanlar.(tabi son 3-4 senedir manga popüler hale geldi biraz bu dediğim geçerliliğini yitiriyor) Ve bu insan gruplarıda genelde inançsız veya inanç konusunda geniş insanlar oluyor. Hele yabancı forumları takip eden biriysen bunu daha net görürsün.

İnternet ile inanç denilen olgu inanılmaz bir hızla azalmaya başlamış bulunmakta. İnsanlar bilgiye inanılmaz bir hızda ulaştığı için ve internete bilgi sınırlandırması olmadığı için kafasında ufacık şüphesi olan insan anında o şüphesini besliyor veya gideriyor. Dünyada ben ateistim diyen insan sayısı müslüman insan sayısına nerdeyse denk hale geldi buda gösteriyor ki ortada hiç baskı olmasa, küçüklükten yapılan bir empoze olmasa inançlı insan sayısı milyonları zor bulur hale gelecek.

Tabiki hiç bir zaman inanç bitmez. Üste söylenen sebepler yüzünden, bitmeside kötü olur açıkçası.
Resim
Kullanıcı avatarı
Luffysan
Favori Anime: One Piece

Bir cemaatin içinde Adana'da büyümüş biri olarak ve her türlü pisliği görmüş biri olarak söylüyorumki, bu şeyler tamamen safsata ürünüdür.

Özellikle islam dini denen şey en yobazıdır bu konuda.

İslam dini ile ilgili bazı gördüğüm çelişkili ayetleri yazacağım, özellikle sorgulama gücü olan insanlar okusun isterim.

Bakara-106 ‘Herhangi bir Ayet’in hükmünü yürürlükten kaldırır veya unutturursak, onun yerine daha hayırlısını veya benzerini getiririz. Allah’ın herşeye gücünün yettiğini bilmezmisin?’

Bakara-106 da böyle söylenirken, aşağıdaki Ayet’lerde şöyle söyleniyor ;
Fatır-43 ‘… Hayır! sen Allah’ın kanununda değişiklik bulamazsın. Sen Allah’ın kanununda asla bir döneklik bulamazsın.’
– Fetih-23 ‘… Allah kanununda hiçbir değişiklik bulamazsınız.’ Ayrıca Yunus-64, Fetih-23, En’am-115, Ahzab-62′de de aynı hükümler bulunmaktadır.

Sen baştan döneksin be :D

Başka bir çelişkiye bakalım ;

Enfal-65 ‘Ey peygamber inanları savaşa teşvik et. Eğer içinizden sabırlı yirmi kişi bulunursa onların ikiyüzüne galip gelir. Ve eğer sizden yüzkişi olursa, kafirlerin binini yener. Cünkü onlar hicbir şeyden anlamaz guruhturlar.’

Enfal-66 ‘Şimdi Allah yükünüzü hafifletti. Bildi ki sizde muhakkak bir zaaf var. Artık sizden sabırlı ve metanetli yüz kişi olursa ikiyüzünü yenerler. Eğer sizden bin kişi olursa, Allah’ın izniyle ikibine galebe çalarlar. Allah sabır ve sebat edenlerle beraberdir.’

Bu ayetlerde matematiksel olarak bir rezillik görüyoruz. Az buçuk matematiği olan orantıyı görebilir.

Başka bir ayet ;
En’am-125 ‘Allah kimi doğru yola götürmek isterse, gönlünü Müslümanlığı kabul etmesi için açar. Kimi de sapıklıkta bırakmak isterse, onunda gönlünü daraltır ve sıkıntılı kılar…’
Bakara-256 ‘dinde zorlama yoktur…’

Dinde zorlama yoksa, yani bizim seçimimizse neden Allah istediğini iyi yöne istediğini kötü yöne sokuyor. Artı olarak dinde zorlama yok diyonda, hep şunu yapacan bunu yapacan diyon, başka birşey görmüyoruz, hep emir var.
Aşağıdaki ayetlere bakalım, nasıl dinde zorlama yoksa hehehe
Nisa-89 ‘Onlar sizin kendileri gibi kafir ve böylece eş olmanızı isterler. Allah yolunda göç etmedikçe onlardan dost edinmeyin. Bunu kabul etmez de yüz çevirirlerse onları tutun, bulduğunuz yerde öldürün…’

Tevbe-5 ‘Hürmetli aylar çıkınca Allah’a eş koşanları nerede bulursanız öldürün. Yakalayıp hapsedin. Gelip geçecekleri bütün yolları tutun. Fakat tövbe ederler, namaz kılarlar ve zekat verirlerse onların peşini bırakın…’

Başka bir çelişkiye bakalım ;

Bakara-29 ‘Yeryüzündeki herşeyi sizin için yaratan odur. Sonra göklere yönelerek yedi kat gögü sizin için düzenledi, yarattı. O herşeyi bilir.’

Fussilet-9 – Yerzünün iki günde yaratıldığı,

Fussilet-10 – Bitkilerin dağların ve gıdaların yaratılmasi.

Fussilet-11 ‘Sonra duman halinde bulunan göğe yoneldi…’

Fussilet-12 ‘Allah bu suretle iki gün içinde yedi gök vucuda getirdi ve her göğün işini kendisine bildirdi…’
Yani bu iki Sure de, önce yer sonra gökyüzünün yaratıldığı söylenmekte.

Bakın burda ne diyor ;

Naziat-27 ‘Sizi mi yaratmak daha güçtür, yoksa göğü mü? Allah onu (gögü) kurdu.’

Naziat-28 ‘O’nu yükseltti ve düzen verdi.

Naziat-29 ‘Onun gecesini kararttı gündüzünü aydınlık yaptı.’

Naziat-30 ‘Bundan sonra da yeryüzünü düzenledi.’

Naziat-31 ‘Oradan suyunu çıkardı ve otlak meydana getirdi.’

Naziat-32 ‘Dağları sapasağlam yerleştirdi.’

Görüldüğü gibi, Naziat Sure’sinde önce gök, sonra yeryüzü yaratılıyor.

Diğeri bakınız ;
Zariyat-56 ‘Ben cinleri de insanları da ancak bana kulluk etsinler diye yarattim.’

A’raf-179 ‘Andolsun ki, biz cinlerin ve insanların çoğunu cehennem için yarattık. Onların kalpleri vardır ama, anlamazlar. Gözleri vardır ama o gözlerle görmezler…’

Cehennem için mi yarattın, sana kulluk etsinler diye mi? İlginç..

Allah’ın Resul’ü İsa kesin cehennemde aşağıdaki ayetlere göre :D

Tevbe-31 ‘Onlar Allah’ı bırakıp hahamlarını, papazlarını ve Meryem oğlu Mesih’i rableri olarak kabul ettiler. Halbuki olara da ancak tek Allah’a kulluk etmeleri emredilmişti. Ondan başka tapacak tanrı yoktur. O, onların eş koştukları şeylerden münezzehtir.’

Enbiya-98 ‘Hiç şüphe yok ki siz ve Allah’ın dışında taptıklarınız cehennemin odunusunuz. Oraya gireceksiniz.’

Enbiya-99 ‘Eğer onlar tanrı olsalardı, cehenneme girmeyeceklerdi. Hepsi orada ebediyyen kalacaklardır.’

Emin olun bunun gibi daha çok vardır, araştırırsanız bulursunuz.

Ve dikkat ettimde kurandaki ayetlerin çoğunluğu , aynı şeyi farklı cümlelerle süsleyerek dayatmak, ama adamların yaşadığı çağda '' Çelişki '' nedir bilmedikleri için ve daha özü beynin ne görevde olduğunu bilmedikleri için bunlar normal tabiki. Adamlar kafalarına göre uydurmuşlar insanları manipüle etmek adına , dini kullanıp yüce insan olmuşlar. Bunları yazmazdım aslında ama yazma gereği duydum, tartışılması bile abes yani bunun.

Son olarak bonus, bu videoyu atıyorum.
https://youtu.be/OKq5lV8F66Q
Kullanıcı avatarı
Luffysan

Artı olarak şu yazıyıda paylaşmak istedim
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Luffysan

► Spoiler Göster

Milliyetçiliği sırf oy için İslamcılıkla sentezleyen partilerin ve insanların okuması gereken çok ama çok kısa bir metin (alıntı) ;

İsmim Arap, dinim Arap, yedi ceddimin isimleri Arap, bayramlarım Arap, Peygamberim Arap, validelerim Arap, evliyalarim Arap, kutsal kitabım Arap, Allahım Arap, Allah’ımın dili ve 99 ismi Arap, En kutsal dini tapınağım Ka’be Arap, ahiretteki dilim yine Arap.

Sonrada '' Ne mutlu Türküm diyene '' derler. Türkün gerçek dini '' Tengriciliktir. İslam dini ve diğer 3 din dağdan gelip bağdakini kovuyor.

Son olarak bir önceki yazdığım yazıda putlara tapan herkesin cehennemde olduğunu söylüyor ayette. O zaman dinler ortaya çıkmadan önce putlara tapan insanlar cehennemde demektir. Onlar bilmiyordu ama, yazık değil mi yapılır mı bu onlara :D :D :D

“Salon” sayfasına dön