Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Errorizm

Bu forum ciddi olan ve Anime/Manga haricinde her türlü tartışma konusu içindir Anime ve Mangadan uzak durun...kendinizi derin ve anlamlı sohbette bulun.
Celebhol
Favori Anime: -

Ben bu kulaklara göre ağız değilim.
En son Celebhol tarafından 21 Haz 2018 06:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 10 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Anka24
Favori Manga: Slam Dunk - Boku No Hero Academia!
Favori Anime: Hajime No İppo

Dinler konusunda katılıyorum.
Eskiden dinlere inanırdım, bırakmama tek sebep yobazlık ve sapkınlık oldu.

https://eksisozluk.com/entry/75959143
https://eksisozluk.com/entry/68963900

Bunlar ise gerçekten görünen ucu.

İnsanların ve toplumların kötü olduğuna katılıyorum. Eskiden dünyada tek kusurlu biz insanlarız diye düşünürdüm, kusurlu olan sadece bizdik! Fakat yakın zamanda öğrendim ki kusursuz gerçekten yokmuş. Bununla birlikte tanrıya karşı güvenimi tamamen kaybettim diyebilirim. Kesinlikle uygun değil. Spoilere alıyorum önceden söyleyeyim
► Spoiler Göster
En son Anka24 tarafından 03 Haz 2018 19:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 8 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece,FMA,Soul Eater, LC

Bir çok kez örneğini gördüğüm sığ ve ideolojik yobazlık akan bir yazı. Şu zamanda ideolojilere bu kadar yobaz ve sığ olarak bakmak sağlıklı bir düşünce değil. Bence herkes başka fikirleri bu kadar altı boş eleştirmeden önce kendi fikirlerine öz eleştiri yapmalıdır.

Ülkemizde milliyetçi insanların çoğu aynı diğer ideolojilerde olduğu gibi boş. Fakat bunun nedeni milliyetçiliğin yada başka bir ideolojinin öcü olması değil sadece eğitim ile alakalıdır.
Celebhol

Anka24 yazdı: 02 Haz 2018 22:48 Aslında ilk okuma-larımda çoğuna katılmadığımı düşünsem de sanırım bir çoğuna katılıyorum.

Şahsen milliyetçi birisi olduğumu düşünmeme rağmen milliyetçilik olayına katılıyorum. Dine zaten en başından katılıyorum. Eskiden rahatlama bulmak amacıyla her ne kadar namaz kılmasam da sürekli dua eder, dinlere inanırdım.

Basitçe anlatmam gerekirse artık inanmıyor olmamın tek sebebi yobazlık, sapkınlık.

https://eksisozluk.com/entry/75972990

Dinler ciddi anlamda çöplükten ibaret. Milliyetçilikte onunla yarışır ama kazanamaz.

İnsanların ve toplumların kötü olduğuna katılıyorum. Eskiden dünyada tek kusurlu biz insanlarız diye düşünürdüm, kusurlu olan sadece bizdik! Fakat yakın zamanda öğrendim ki kusursuz gerçekten yokmuş. Bununla birlikte tanrıya karşı güvenimi tamamen kaybettim diyebilirim. Kesinlikle uygun değil. Spoilere alıyorum önceden söyleyeyim.
► Spoiler Göster
Açıkçası ülkesini gerçekten seven birisi olarak biraz katılıyorum biraz katılmıyorum diyebilirim. Belki de objektif değilim. Şahsen bu dünyada gerçek anlamda milliyetçi olmayan insan da çok azdır.

Ha şu konu çok haklı ki sırf kendi tuttukları iktidarda kalsın / iktidara çıksın diye tonla adam öldürecek insanlarla dolu ülke. Bunun sebebi hem din hem milliyetçilik.
Teşekkürler. Milliyetçilik ile insanın ülkesini veya kültürünü sevmesini bir yana ayırıyorum. Bu ikisi, aynı şey değiller. Şu anki bilgimle insanları basitçe iyi veya kötü diye sınıflandırmaya çalışmıyorum fakat kesinlikle, düşünülenden fazla bencil yanımız var. Kısmen, özgeci taraf için de geçerli bu.

Biyolojik kısım doğru. Hemen her hayvanda şiddet dolu davranışlar mevcut ve bunlar arasında, beslenmeye yönelik olmayan pek çok davranış da var. Örneğin, ördeklerin penisleri tecavüz etme üzerine evrilmiştir. Dişilerinin vajinaları ise tecavüze dayanmaya yönelik evrilmiştir.
Ryuuma yazdı: 02 Haz 2018 23:33 Bir çok kez örneğini gördüğüm sığ ve ideolojik yobazlık akan bir yazı. Şu zamanda ideolojilere bu kadar yobaz ve sığ olarak bakmak sağlıklı bir düşünce değil. Bence herkes başka fikirleri bu kadar altı boş eleştirmeden önce kendi fikirlerine öz eleştiri yapmalıdır.

Ülkemizde milliyetçi insanların çoğu aynı diğer ideolojilerde olduğu gibi boş. Fakat bunun nedeni milliyetçiliğin yada başka bir ideolojinin öcü olması değil sadece eğitim ile alakalıdır.
Hangi kısım veya kısımlar yobaz olmuş? Veya neden sığ olarak algılandı? Yapılan eleştiriler bayağı soyut. Somut örneklerle daha iyi konuşabiliriz ama bu haliyle herhangi bir cevap veremem çünkü denilmek istenen, havada kalmış.
Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı

Yazının geneli için konuşuyorum. Bu ve buna benzer bir çok yazı diğer ideolojiler içinde mevcut ama bence hepsi son derece yanlış. Herşeyden önce kolaya kaçmak. Bir insan milliyetçiliği beğenmeyebilir,kendisine göre olmadığını söyleyebilir. Hatta kendisine çok aykırı bulabilir. Bunlar çok normal. Ama aynı bu yazıda ki gibi tamami ile bir ideolojiyi direk problemin ana kaynaklarından biri gibi göstermek önceden dediğim gibi kolaycılık ve gene dediğim gibi diğer ideolojiler içinde bir çok örneği mevcut.

Fakat ne yazık ki ülkede ki genel düşünce hep bu yönde oldu. Zaten aslında ülkece kaybetmemizin nedeni de bence bu. Dediğim gibi insanlar kendi fikirlerini ve hali ile ideolojilerine öz eleştiri yapması lazım. Yoksa şu an dünyada bulunan bütün ideolojileri yırtıp atmamız lazım ama fikirler bu kadar basit değildir. Her ağızdan çıkan şey de esasen fikir olarak algılanamaz ama bu tür geniş kitlelere sahip ideolojiler bu kadar basitçe değerlendirilemez.

Burada ki amacım "sizin ideolojilerniz çok mu iyi ya" tarzı öküzce bir karşılık vermek değil. Milliyetçiliği de geniş kapsamlı eleştirebiliriz ki zaten yapılması da gerekir. Başta bu fikri savunanlar tarafından. Ama sağlıklı bir ortam için ilk önce bunu herkesin yapması ve bunu yaparken düşmanca düşüncelerden arınarak yapması lazım ki adil ve sağlıklı sonuçlara varabilsin insanlar.

İşin özü yazıya ve benzerlerine katılmıyorum hangi ideoloji üzerine olursa olsun.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Ryuuma yazdı: 03 Haz 2018 00:08 Yazının geneli için konuşuyorum. Bu ve buna benzer bir çok yazı diğer ideolojiler içinde mevcut ama bence hepsi son derece yanlış. Herşeyden önce kolaya kaçmak. Bir insan milliyetçiliği beğenmeyebilir,kendisine göre olmadığını söyleyebilir. Hatta kendisine çok aykırı bulabilir. Bunlar çok normal. Ama aynı bu yazıda ki gibi tamami ile bir ideolojiyi direk problemin ana kaynaklarından biri gibi göstermek önceden dediğim gibi kolaycılık ve gene dediğim gibi diğer ideolojiler içinde bir çok örneği mevcut.

Fakat ne yazık ki ülkede ki genel düşünce hep bu yönde oldu. Zaten aslında ülkece kaybetmemizin nedeni de bence bu. Dediğim gibi insanlar kendi fikirlerini ve hali ile ideolojilerine öz eleştiri yapması lazım. Yoksa şu an dünyada bulunan bütün ideolojileri yırtıp atmamız lazım ama fikirler bu kadar basit değildir. Her ağızdan çıkan şey de esasen fikir olarak algılanamaz ama bu tür geniş kitlelere sahip ideolojiler bu kadar basitçe değerlendirilemez.

Burada ki amacım "sizin ideolojilerniz çok mu iyi ya" tarzı öküzce bir karşılık vermek değil. Milliyetçiliği de geniş kapsamlı eleştirebiliriz ki zaten yapılması da gerekir. Başta bu fikri savunanlar tarafından. Ama sağlıklı bir ortam için ilk önce bunu herkesin yapması ve bunu yaparken düşmanca düşüncelerden arınarak yapması lazım ki adil ve sağlıklı sonuçlara varabilsin insanlar.

İşin özü yazıya ve benzerlerine katılmıyorum hangi ideoloji üzerine olursa olsun.
Yazıda yazan bazı kısımlar benim hayat görüşüme ve yaşama bakışıma ters ancak. Bu yazı kaynaklarla desteklenmiş ve yarı akademik yarı subjektif fakat sonuç olarak %100 gerçek bir sorun ile ilgili.

İlk mesajınızda yazıya da yazıyı yazana da saydırıp ad hominem master degree kasmışsınız.. Ancak bende yazıyla ilgili belli başlı noktalarda ayrık düştüğümden sizi anlıyor ve gelecek olan mesajınızı bekliyordum. Fakat şimdi gelen mesajla anladım ki... Olay "Felsefesiz ortamda ideoloji yiyeyim tadı bilinemezlik gibi gelsin" olmuş...

Genel için konuştuğunuzu söylüyorsunuz , hepsi son derece yanlış diyorsunuz (yani siz ya da ben öyle düşününce bu direkt yanlış olduğu anlamına gelirmiş gibi) ama iddianın arkasına hiç bir şey dayamamışsınız. Öyle boşta sallanıyor tepki.

Bir ideoloji tamamıyla problemin kaynağı olabilir ve bunu belirten bir yazı ya da çalışma varsa bu direkt "yanlış" ya da "kolaycı" olduğu anlamına gelmez. Faşizm de bir ideolojidir ancak bir problemin ses bulmuş halinden başka bir şey değildir. Ekstremizm yani aşırıcılıkta bir ideolojidir ve problemlidir. Yani bir şeyin "ideoloji" olması neden ona bedavadan dokunulmazlık katıyor ve bu dokunulmazlık balonunu dürtükleyen direkt olarak "yanlış" ve "kolaycı" oluyor. Ki doğuşu ve yapısı sebebiyle hatalı ve ilkel pek çok ideoloji sayabiliriz. Conservatism(tutuculuk), Kadın Düşmanlığı, vs vs

Bir konuda daha uyarmak isterim ideoloji =/= politik ideoloji.. İdeoloji lafı çok daha geniş bir kavram.

Adam ideoloji sorguluyor diye yobaz diyen kişinin "ideolojiler sorunun kaynağı olamaz." demesi paradoks resmen hocam.

Fikirlerin bu kadar basit olup olmaması ile bu konunun alakası yok bir şeyin arızalı ya da hatalı olması basitliği ya da kompleksliği ile alakası olmadığı için o dediğinizin gram şu yazıyla alakası yok. Ayrıca yazı global, uluslararası perspektif de yazılmış yazı nitekim bu ülkede genel düşüncenin ne olduğu biraz konuyla alakasız. Ki adamın yazı için kullandığı tüm kaynaklar yabancı ??

Ayrıca ben faşizme "piece of shit" demek için neden naturalizm ya da humanizm'i yırtıp atmam gerekiyor ki ? Tüm ideolojiler ya hep beraber aynı tierdedir ya da hep beraber alayına kıran girsin nasıl bir yaklaşım hocam.

Son dediğiniz paragrafı hiç anlamadım ... Madem eleştirilmesi gerekiyor o zaman neden eleştiren (eldeki somut verilerle eleştiren hemde) adama yağıp gürlediniz ? Milliyetçilik hakkında sadece milliyetçiler mi konuşsun ? Dediğim gibi anlayamadım, o yüzden yanlış bir vargıya varmamaya çalışıyorum..

Nitekim yazıya "sığ" ve yazana da "kolaycı" ve "yobaz" diye dalıyorsunuz ama bu kadar aşırı bir tepkiye gerekçe olarak sunabildiğiniz tek şey

"Ya bununda seveni var abi deme öyle" .. Ben bunu anladım kusuruma bakmayın.

----------------------------------------------------------------

Haaaa bana gelince.. Yazının çoğuna katılmakla beraber insan carttır, insan curttur, doğa şudur, şartlar şunu gösterir tarzı imalar biraz perspektif ile alakalı. Tecavüzcü ördek de bu dünyanın yaratığı ve gerçeğidir. Yavru maymunu diğer yırtıcılardan koruyan Leopar da bu dünyanın yaratığı ve gerçeği..

Bu dünya da görebilen hepsini görür zaten. Bu bütünüyle bir konsept o sebeple tamamıyla perspektif ile alakalı şeylere % bilmem kaç değil de %98 gibi muamele edilmesini benim için almıyor diyebilirim. Ancak yazı bir "errorism" yazısı olduğundan elbette hataya odaklanması normal yani yazarın akademik olarak gene bir hatası yok benim ki kavramsal ve duygusal bir itiraz... Yoksa akademik olarak yazının amacı var olan hatalara "ahanda bu hatalar var demek" ve kaynakları ve somut gerekçeleri ile bunları yapmış ellerine sağlık.

Yazıyı yazan arkadaşım zaten milliyetçilik ile vatan ve kültür sever olma arasındaki ayrımı yaptığı için. Kültür ve Vatanı sevmeyi çıkarttıktan sonra geriye kalan milliyetçiliğin ne pratik ne de teorik bir faydası olmadığını da görecek kadar uzun süredir var olan bir milletin çocuğu olarak yıllardır anamız ağlamışsa bence yazının haklılığı neredeyse su götürmez bir gerçek :D
Resim
Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı

Birincisi ben yazının genelini için yazdım ilk yazdığımı. "bence hepsi son derece yanlış." kısmı bunun gibi diğer olan ve diğer ideolojiler için olan yazılardı. Yani burada ki "hepsi" kısmı bu.

Kimseye saydırdığım yok abartmayalım. Bir yazıyı sığ bulmak ona saydırmak demek değildir. İdeolojik yobaz bulmakta öyle. Benimkisi bir eleştiri bu konuda. Bunu saydırmak olarak algıyorsanız gene sizin bileceğiniz iş.

Bundan sonra ki yazdıklarınız zaten anlamadığınızı gösteriyor. Ya çok büyük bir hırsla tartışmaya daldığınız için yada genel olarak dikkat etmediğiniz için.

" Yani bir şeyin "ideoloji" olması neden ona bedavadan dokunulmazlık katıyor ve bu dokunulmazlık balonunu dürtükleyen direkt olarak "yanlış" ve "kolaycı" oluyor."

Bunu yazının neresine dayanarak yazdın bilmiyorum ama hiç yerinde bunu söylemedim. Fikirler veya ideolojiler eleştirilebilir ki zaten eleştirilmelidir. Böylece ilerleme kaydedilir.

Benim fikrim hala bu konuda aynı. Bir ideoloji tek başına sorunun ana kaynağı olamaz. Faşizm'de buna dahildir. Çünkü eğer sadece bir ideoloji tek başına sorunun kendisi yada büyük bir kısmını kaplıyor ise esasen temelde daha büyük sorunlar vardır.

"Adam ideoloji sorguluyor diye yobaz diyen kişinin "ideolojiler sorunun kaynağı olamaz." demesi paradoks resmen hocam."

Gene hiç bir yerde sorguluyor diye yobaz demedim hali ile ortada paradoks olan bir şey yok. Hep aynı şeyi yazıyoruz dönüp dolaşıp.

"Ayrıca ben faşizme "piece of shit" demek için neden naturalizm ya da humanizm'i yırtıp atmam gerekiyor ki ? Tüm ideolojiler ya hep beraber aynı tierdedir ya da hep beraber alayına kıran girsin nasıl bir yaklaşım hocam."

Tekrardan yazımla alakası olmayan bir cümle. Kimse sana bir ideolojiye sövmemen gerektiğini yada nazik olman gerektiğini dile getirmiyor.
"Fikirlere saygı duymalısın" lafı zaten bence yanlıştır. Kimse kimsenin fikrine saygı duymak zorunda değildir.

İdeolojiler aynı tier'de değildir. O tier kişiden kişiye değişir. Herkesin kendi fikri gene.

"Son dediğiniz paragrafı hiç anlamadım ... Madem eleştirilmesi gerekiyor o zaman neden eleştiren (eldeki somut verilerle eleştiren hemde) adama yağıp gürlediniz ? Milliyetçilik hakkında sadece milliyetçiler mi konuşsun ? Dediğim gibi anlayamadım, o yüzden yanlış bir vargıya varmamaya çalışıyorum.."

Aslında senin yazının özeti bu. Hiç anlamamışsın. Ben Celebhol'a yağıp gürlemedim. Ya sen cidden bu tür tartışmaları internet yada yüz yüze fazla yapmamışsın yada yaptığın ortamlar baya nazik takılıyorlarmış. Çünkü fikrini sığ bulmam bir yağıp gürleme değil. İdeolojik yobaz bulmam çok rahatsız ettiyse orasını bilemem ama oda çok üzerine gücenilecek bir laf değil.

O tarz bakarsak sen az önce kafama sıkmış oluyorsun :)

Bu kadar alınganlık yapmaya gerek yok ki Celebhol bile senin kadar alınmamış (en azından mesajında öle görüyorum)

Kaynak olarak bende bahsettiğim yazıları buraya copy paste atabilirim ama gereksiz olacaktır. Çünkü onu yapmam gereksiz ve saçma bir sidik yarışına neden olacak. Zaten yararını olacağını düşünsem baştan atarım. Celebhol kaynağının akademik yönünü de sorgulamadım. Ama sanırım bu katılmak için bir zorunluluk teşkil etmiyor.
Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı

Ayrıca yapmayın gözünüzü seveyim. Esip gürleyecek yada saydıracak olsam Celebhol mı yaparım ? Ha ideolojik yobaz lafına takıldıysanız özür dilerim. Şahsen bu kadar alınacağınızı bilmedim. (Buda bir laf atma değil ciddi yazdım. Baştan belirteyim de :))

Not: Aklıma geldikçe ekliyorum. İdeolojik yobaz lafını biraz fazla kullanıyorum o yüzden bana normal geliyor yazarken. Fakat mesaj atan arkadaşları dinci yobazların ligine sokmak değildi amacım. Yada aşırı olduklarını söylemek. Sadece katı düşündüklerini dile getirmek istedim. Umarım daha açıklayacı olmuştur.

Zaten buraya Celebhol ismini görünce mesaj attım. Yoksa bir kaç senedir özellikle internetten girmiyorum bu tür tartışmalara çünkü artık aynı şeyler söylenip duruluyor. Birde genelde fikir alış verişi yerine "Dediğimi kabul et orospu çocuğu" tarzında geçirenler çok olduğundan yoruldum bu konuda. Yoksa amacım milliyetçi savunuculuğu yapmak deği. Başka bir ideoloji için yazsaydı aynı şeyleri yazardım. Mesajımda bunun gayet açık olduğunu düşünüyorum.

Neyse size iyi geceler.
Celebhol

Benim alındığım bir durum yok ortada, bunu belirteyim :laugh: Sadece eleştiriyi desteksiz görüyorum.

Ortada çok kaygan bir ortam var. Somut iddialar yok, somut eleştiriler yok, somut herhangi bir şey yok. Her şey bu kadar muğlak devam edecekse, hiç bir şekilde sağlıklı bir tartışma yaşayamayız. Bu yüzden, yazı hakkındaki eleştirinin daha somutlaştırılmasını rica ediyorum.

Bu kaygan zeminden çıkarmak amacıyla tartışmayı, diyorum ki, yazıdaki hangi iddialar yanlış ve neden yanlış? Bu gösterilsin. Türkiye devletinin, savaştığı terörist organizasyondan daha fazla sivil öldürmüş olması mı yanlış? Kaynak isterim. Bunun propagandasının yapılmadığı ve devletin "iyi", karşı tarafın "kötü" lanse edilmediği mi iddia ediliyor? Kaynak isterim. Her ülkenin kutsal olduğu iddiasının saçma olması, mantıksız mı? Kaynak veya açıklama isterim. Asıl sorun milliyetçilikte değil de, başka bir şeyde mi? Detaylı bir açıklama ve kaynak isterim.

Bu kadar zayıf bir yazıysa, dediklerim bu kadar yanlışsa, bunları yapmak kolay olmalı. "Siz anlamadınız," denilip geçilemez. Böyle denilecekse, hiç tartışmayalım. Tartışmalar bu şekilde yürümez. Kişi, kendini açıklamaktan sorumludur. Kaynak istemek, bir sidik yarışı da değildir. Tartışmaların bel kemiğidir. Tartışmaya giriş metinlerinde öğretilen bir şeydir. Sağlıklı tartışmalar bu şekilde yürür. Bunu kişisel tartışma tecrübelerimi anlatarak yüceltmeyeceğim çünkü otoriteye başvurmak, hiç sevmediğim bir mantıksal yanıltma. Bunun yerine, sağlıklı tartışma yürütme hakkında bu siteye ve Schopenhauer'un Tartışma Sanatının İncelikleri kitabına yönlendirebilirim.

Tartışmak isterim elbette ve kötü niyetli olduğunu da düşünmüyorum :) Ancak belli kurallar çerçevesinde gerçekleştirmemiz gerek. Öbür türlü, hiç bir şekilde verim alınamıyor.
Konu Dışı
JiraiyaFlash adına konuşamam ama alıngan olmadığını birebir biliyorum. Zaten alındığı bir durum da yok ortada. Sadece, ad hominem ve arkası boş bırakılmış bir iddiaya karşı davranmış.
Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı

Celebhol yazdı: 03 Haz 2018 01:56 Benim alındığım bir durum yok ortada, bunu belirteyim :laugh: Sadece eleştiriyi desteksiz görüyorum.

Ortada çok kaygan bir ortam var. Somut iddialar yok, somut eleştiriler yok, somut herhangi bir şey yok. Her şey bu kadar muğlak devam edecekse, hiç bir şekilde sağlıklı bir tartışma yaşayamayız. Bu yüzden, yazı hakkındaki eleştirinin daha somutlaştırılmasını rica ediyorum.

Bu kaygan zeminden çıkarmak amacıyla tartışmayı, diyorum ki, yazıdaki hangi iddialar yanlış ve neden yanlış? Bu gösterilsin. Türkiye devletinin, savaştığı terörist organizasyondan daha fazla sivil öldürmüş olması mı yanlış? Kaynak isterim. Bunun propagandasının yapılmadığı ve devletin "iyi", karşı tarafın "kötü" lanse edilmediği mi iddia ediliyor? Kaynak isterim. Her ülkenin kutsal olduğu iddiasının saçma olması, mantıksız mı? Kaynak veya açıklama isterim. Asıl sorun milliyetçilikte değil de, başka bir şeyde mi? Detaylı bir açıklama ve kaynak isterim.

Bu kadar zayıf bir yazıysa, dediklerim bu kadar yanlışsa, bunları yapmak kolay olmalı. "Siz anlamadınız," denilip geçilemez. Böyle denilecekse, hiç tartışmayalım. Tartışmalar bu şekilde yürümez. Kişi, kendini açıklamaktan sorumludur. Kaynak istemek, bir sidik yarışı da değildir. Tartışmaların bel kemiğidir. Tartışmaya giriş metinlerinde öğretilen bir şeydir. Sağlıklı tartışmalar bu şekilde yürür. Bunu kişisel tartışma tecrübelerimi anlatarak yüceltmeyeceğim çünkü otoriteye başvurmak, hiç sevmediğim bir mantıksal yanıltma. Bunun yerine, sağlıklı tartışma yürütme hakkında bu siteye ve Schopenhauer'un Tartışma Sanatının İncelikleri kitabına yönlendirebilirim.

Tartışmak isterim elbette ve kötü niyetli olduğunu da düşünmüyorum :) Ancak belli kurallar çerçevesinde gerçekleştirmemiz gerek. Öbür türlü, hiç bir şekilde verim alınamıyor.
Konu Dışı
JiraiyaFlash adına konuşamam ama alıngan olmadığını birebir biliyorum. Zaten alındığı bir durum da yok ortada. Sadece, ad hominem ve arkası boş bırakılmış bir iddiaya karşı davranmış.
Ben sadece bir ideolojinin tek yada büyük bir kısmı kaplayacak kadar sorun olmadığını savundum. Devlet-Terör-Din konularına girmedim. Belki orasını açıklasam daha iyi olurdu. Genelden kastım orası idi. Benim hatam.

Fakat senin hatan da gene demediğim bir şeyi demişim gibi göstermen. Ben tartışmada kaynak istemek sidik yarışı yapmaktır demedim. Senin verdiğin örnek gibi diğer ideolojiler içinde örnekler mevcut fakat bunların kaynaklarını vermenin bir anlamı yok çünkü konu ile ilgisi yok. "Bak diğerlerinde de var" tarzı kaynaklar koymak sidik yarışı yapmak olur dedim.

Kaldı ki senin de başta o kaynağı vermene gerek yok milliyetçilik hakkında düşüncelerini söylemek için. Sen vermeyi tercih edebilirsin ama zorunda değilsin. Çünkü bunlar senin kişiler fikirlerin olabilir.

Aynı benim bir ideolojinin bir ülkede sorunun tek veya büyük kısmını oluşturamacağı çünkü temelde çok daha büyük sorunların olduğunu dile getirmem gibi. Bu benim kendi kişisel fikrim. Bunun için kaynak mı vermem gerekli sağlıklı bir tartışma ortamı için ? Ve ben böle düşünenleri sığ olarak düşündüğünü savunuyorum gene kişisel fikrim olarak. Sende beni bu yüzden sığ olarak düşünüyor görebilirsin.

Devlet-Terör-Din mevzusuna bilerek hiç girmedim o konularda baydım ben konuşmaktan. Ama bak bu konularda bilgi verirken kaynak istemekte haklısın.

“Salon” sayfasına dön