Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Errorizm

Bu forum ciddi olan ve Anime/Manga haricinde her türlü tartışma konusu içindir Anime ve Mangadan uzak durun...kendinizi derin ve anlamlı sohbette bulun.
Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece,FMA,Soul Eater, LC

@JiraiyaFlash
Evet okumadım ve okuduğumu da iddia etmedim. Gerisine cevap bile vermiyorum dedim. Çünkü mesajının başı o kadar rahatsız edici ve haksız ki okuma gereği duymadım. Üzerimden sürdürdüğün gereksiz abartı dram içimi baydı. Her haltta karşı taraf sorunlu kafasında olsaydım birden fazla kere hata mı kabül edip özür dilemezdim ama o bile senin için yeterli olmamış belki de eziklik olarak algıladığın için o alıntı yaptığım kısmı yazmışsın.

Misal ben hataları mı kabül edip özür dilememe rağmen senin açıkça yanlış anladığın kısımlar için bir kere bile pardon dediğini görmedim. Ama genede "hep haklı benim" tarzında düşünen ben oldum.

"Biz anlamıyoruz. Yoksa sizinnet bir şey söylemediğinle alakası yok.
Biz bilmiyoruz. Yoksa sizin dayanaksız söyleminiz yok ya da kendinizi yanlış aktarma ihtimaliniz yok.
Biz bunları daha önce hiç yapmamışız. Siz çok yapmışsınız ama yine de çıkan en iyisi bu.
Biz hatalıyız. Öte yandan senin dediklerin evrensel ölçekte su götürmez doğrular sanırım.
Bizlerin görüşleri yanlış. Sen çok her tarafı mantıklı argümanlarla sarılı ve kaçınılamaz doğruları belirttin.
Bİz alınganız. Yoksa senin üslubun kusursuz."

Şunu atman bana karşı bir hakaret onca mesajdan sonra. Çok haksız, çok alakasız ve bir o kadar abartı.

Medenice iki laf etmek istiyorsak bu karşılıklı olmalı. Dediğim gibi biraz öz eleştiri her şeyi çözer.

Ayrıca alıntıladığım kısmı yazıp mesajın sonun "Yine dürüst ve açık sohbetiniz için çok sağolun" demen bir anlam ifade etmiyor.

Ayıp ediyorsun @JiraiyaFlash bu konuda bana karşı. Beni devamlı kalıplar içine sokup abartarak dram kasıyorsun şu anda. Ama bende yeteri kadar yazdım. İstediğini düşünebilirsin.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

@Ryuuma hocam alenen net bir şekilde itham denilebilecek söylemler sizden geliyor "yobaz" , "sığ" , "kolaycı" , "arızalı" , "uçuyor" , "kuyruk acılı" , "kafası güzel" vs gibi tüm tabirler sizden geliyor yalnız en sonunda ayıp edilen de bir şekilde siz oluyorsunuz... Ben belki sonda söyliyeceğim şeyi başta söyliyerek bir hata etmişimdir bunun içn sorry. Ama siz mesajın tamamını okumadan kişiye böylesine saldıramazsınız. Bakın ben sizin kişiliğinize tek bir laf bile etmedim hatta size "siz" diye hitap ediyorum. Çünkü yanlış hatırlamıyorsam bu sohbetteki en yaşlımız sizsiniz. Fakat siz size "siz" diye hitap eden ve tartışma için teşekkür eden birine "arızalı" diyerek olayı kişisel ve alıngan bir çerçeveye sokuyorsunuz.

Söylemlerinizin açıklamaları başlar da hep belirsiz ve ucu açıktı daha sonra Mustafa ile konuştukça daha anlaşılır hale gelmiş ve hatayı da kabul etmişsiniz zaten.. Kabul ettiğiniz için eyvallah da demişdim ben mesajımda ama orayı okumamışsınız. Ancak benim mesajımın ilk kısmı sizin alındığınız ve "drama" olarak gördüğünüz kısım bana cevap attığınız ilk mesaja idi çünkü o mesaj da cidden tamamen benim sorunlu olduğuma dair bir yaklaşım vardı. Ki bunu "ben yazar sahibiyle konuşuyorum sen ise alakasız uçuyorsun" vs diyerek pekiştirdiniz. Ancak benim yaptığım mantıksal sorgulamadan başka bir şey değildi. Başkaları gibi olayı siyasete çevirmedim. .Zaten yazıyla kendi fikirklerimin bağdaşmadığı tonla şey var.

Medenice iki laf etmek istiyorsak bu karşılıklı olmalı diyorsunuz da benim medenice olmayan lafım nedir ?? Siz bir itham da bulunmuş muyum ? Konuda ki tüm sıfatları siz belirlediniz ... Arızada yobaza, kuyruk acılı'dan sığ olmaya kadar.

Ben gayet medeni olduğumu düşünüyorum. Bir hattam olduysa affola diyorum ve bu tartışmadan da çekiliyorum.. Zira bu saatten sonra aranılan, istenilen düzlemi sağlayamayız hocam.

Hocam diye, siz diye hitap ederek konuştuğum kişinin bana "ne konuşuyorsun sen arızalı" diye patladığı yerde zaten işimiz yaş..

@redstak kimseyi beğenmek zorunda değilsin ama fişlemek ya da suçlamak da ya da itham da bulunmak da bi çözüm değil kardeşim.. Direkt yazıya karşı terimsel ve kavramsal bir eleştiri yapsan buna kimse bir şey diyemez zaten.. Zira bende yazıda katılmadığım şeyleri belirttim.. Ancak olayı şahsileştirir birilerini bir şeyler ile etiketlersek iş çirkinleşiyor, sapıyor yani yoksa niyetinin kötü olmadığının farkındayım.. Ama direkt "haaa PKK ve sempati mi haddiiiii dalallııım" :D Yapmaya da gerek yok adam "erörizm" yazısı yazıyor. Bu bir konudaki hata ve eksikleri yer yer abartılı bir biçimde su yüzüne çıkarmaktır.

Dediğim gibi Milliyetçiliğin Gerekliliği ve Faydaları diye bir yazıyla bu yazıyı çürütmek varken "yaaa zaten kaynağı şu olan kişinin yazdığı yazıdan ne olacak" ya da "pesimist ergen" demekten iyidir be Ege... Yapmayın yani... İnsanı çiğnemek bu kadar basit olmamalı.. Adam da kalkıp sana faşist ergen dese alsana başka bir anlamsız kavga ..

Neyse hassas bir konu, hassas bir dönem, bunları hakkınca tartışmaya kalifiyeli olmayan (merak etmeyin kendim de dahil) insanlar bir araya gelince her zaman olan ne oluyorsa gene o oldu.. Bana da iyi ders oldu.. Herkese eyvallah.
Resim
Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı

"Bir çok kez örneğini gördüğüm sığ ve ideolojik yobazlık akan bir yazı" Görüldüğü üzere yazı hakkında ki görüşlere yazmışım. Yani bir kişiye aptal demek ile bu konuda aptalca düşünüyorsun demek aynı şey değil. Celeb bile alınmadığını söylerken senin konuyu burlara çekmen zaten ayrı bir sıkıntı. Kuyruk acın mı var diye soruyorum çünkü defalarca alıntalıdığım kısmı yazmak için başka bir neden olabilir di. Forumda örneği çok.

Gene diyorum arızalımısın yoksa kasıtlı mı yapıyorsun diye soruyorum. Arızalı değilsen demek ki kasıtlı yapıyorsun ki zaten kasıtlı yaptığını şu anda belirttin benim için. Hoş değil yaptığın. Tartışmayı çok gereksiz yerlere çok abartarak çekiyorsun. Neyse gene diyorum istediğini düşünmekte serbestsin. Daha da uzatmak istemiyorum tekrara giriyor.
Kullanıcı avatarı
redstak
Favori Manga: HxH- Slam Dunk- Shingeki no Kyojin -
Favori Anime: Slam Duk - Hunter X Hunter - JoJo - Shingeki no Kyojin

JiraiyaFlash yazdı: 03 Haz 2018 16:26

@redstak kimseyi beğenmek zorunda değilsin ama fişlemek ya da suçlamak da ya da itham da bulunmak da bi çözüm değil kardeşim.. Direkt yazıya karşı terimsel ve kavramsal bir eleştiri yapsan buna kimse bir şey diyemez zaten.. Zira bende yazıda katılmadığım şeyleri belirttim.. Ancak olayı şahsileştirir birilerini bir şeyler ile etiketlersek iş çirkinleşiyor, sapıyor yani yoksa niyetinin kötü olmadığının farkındayım.. Ama direkt "haaa PKK ve sempati mi haddiiiii dalallııım" :D Yapmaya da gerek yok adam "erörizm" yazısı yazıyor. Bu bir konudaki hata ve eksikleri yer yer abartılı bir biçimde su yüzüne çıkarmaktır.

Dediğim gibi Milliyetçiliğin Gerekliliği ve Faydaları diye bir yazıyla bu yazıyı çürütmek varken "yaaa zaten kaynağı şu olan kişinin yazdığı yazıdan ne olacak" ya da "pesimist ergen" demekten iyidir be Ege... Yapmayın yani... İnsanı çiğnemek bu kadar basit olmamalı.. Adam da kalkıp sana faşist ergen dese alsana başka bir anlamsız kavga ..

Neyse hassas bir konu, hassas bir dönem, bunları hakkınca tartışmaya kalifiyeli olmayan (merak etmeyin kendim de dahil) insanlar bir araya gelince her zaman olan ne oluyorsa gene o oldu.. Bana da iyi ders oldu.. Herkese eyvallah.

Adam istatistik veriyor . Bakın kaynak verdim sizin varsa sizde verin diyor istiyor bir zahmet ben de kaynağın doğru olup olmadığına tarafsız olup olmadığına bakabilme, bunu sorma hakkım olsun. Adamın attığı kaynakta kadın sivil ölümlerini veriyor neye göre veriyor aynı kaynakta kadın Pkk için Türkiye sömürüsüne karşı kuruldu falan gibi şeyler yazıyor. Fakat evet siz kavramsal ve terimsel bir eleştiri yaptınız ben yapmadım, pesimist ergen dedim o yüzden. Keşke demeseydim ama siz kaynakta bu yazan şeye ''The PKK emerged as a small organization in 1978 under the leadership of Abdullah Öcalan with the goal of “liberating” Kurdistan from Turkish colonialism.'' bile bir şey demeyin doğru sayın hatta abartı diye koruyun. Böyle taraflı bir kaynaktan çıkma istatistiği kabul mu etmek zorundayım?

Kaldı ki ben milliyetçilik faydalıdır veya gereklidir de demedim. Verdiği kaynakta kadın tarafsız olmaması hatta kendi yazdığı ile çelişmesine değiniyorum. Aman neyse erörizm bu abartı olur. abartı varsa bazı şeyleri yutacaksın. Neyse ne son yazışım oldu bu konuya.
Celebhol
Favori Anime: -

@redstak

Bir makaleyi kaynak olarak kullanmam, o makaledeki her görüşe katıldığım anlamına gelmiyor. Kaldı ki, kadının böyle düşünceleri olması yaptığı araştırmayı etkisiz hale getirmez. Bir insanın sırf fikirleri&kişiliği yüzünden verilerinin veya iddiasının yanlış olduğunu iddia etmek, ad hominem'dir. Ta beş yıl önce açıkladım bunu bu forumda. Misal, senin düşüncelerin, TC hükümetlerinin anlatısına dayalı ve hükümetlerin sık sık yalan söylediği bilinen bir şey. Aynı mantıkla, senin görüşünü otomatik iptal mi ediyor bu? Böyle yaklaşmadım ben olaya çünkü böyle bir argüman olmaz. Yanlış olduğunu düşündüğüm şeyin kaynağını attım. Senin eleştirin ise "Ama X konusunda şunu düşünüyor bu kişi" oldu. Böyle eleştiri olmaz, dünyanın hiç bir yerindeki sağlıklı bir tartışmada görülmüş bir şey değil.

Ek olarak, Civilian Victimization and the Politics of Information in the Kurdish Conflict in Turkey makalesinin kendisi de kaynaklar kullanıyor.

PKK'ya ait veriler, Uppsala Üniversitesi'nin, Barış ve Çatışma Bölümü'nünde, yirmi yedi yıldır devam eden Uppsala Çatışma Verisi Programı'na ait. Buradan ulaşılabilir; http://ucdp.uu.se/downloads/

UCDP One-sided Violence Dataset'ten bulunabiliyor. 436-444 arasında.

Devlete ait veriler bir kitabın içinde. Yanlış hatırlamıyorsam, barış organizasyonlarından topladıkları veriler ile oluşturmuşlardı. Şu an yurt dışında olduğum için, Türkçe bir kütüphaneye erişimim yok. Ancak yazarlara e-posta attım ve kaynak istedim. Kitabın ismi Türkiye’de Ordu, Devlet ve Güvenlik Siyaseti. Yazarlardan Evren Balta, Kolombiya Üniversitesi'nden bir yüksek lisans derecesi ve New York Şehir Üniversitesi'nden Ph.D. sahibi. Bu esnada kitaba ulaşabilen olursa, makbule geçer.

Diğer bir nokta, ad hominem'in coşmuş olması. Terbiyesizliğin lüzumu yok, tartıştığı kişiye insanın hakaret etmesi ucuz bir taktik ve kendi gelişmemişliğini (immaturity) gösteren bir şey. Ben burada kimseye hakaret etmedim ve aynı tavrı bekliyorum. Neyse ki yönetim müdahale etti bu kısıma ben yazarken, o yüzden daha fazla uzatmayacağım.

@Diabolus Ipsum Amans

Geçmiş olsun. Devletin olması gereken şey bu, buna kesinlikle katılıyorum. Bu kadar sert eleştiriler yapmamın nedeni de, devletin hesap verebiliyor olması gerektiği. Muhattap olarak PKK'yı alacak değilim sonuçta.

@Anka24

Evet, yazıyı yazdığım sırada büyük bir genelleme yaptım fakat genelgeçer bir şey değil. Dediğine katılıyorum, o konuda yanılmışım.
Kullanıcı avatarı
redstak
Favori Manga: HxH- Slam Dunk- Shingeki no Kyojin -
Favori Anime: Slam Duk - Hunter X Hunter - JoJo - Shingeki no Kyojin

Çok haklı. Bu tarz kişiler sıkışınca klasik lafları ad hominem yapma olur, yapma diyen adamlara baktığımızda kendileri daha çok yapmıştır :) veya buradaki adamın yaptığı gibi bu kulaklara göre bende ağız yok deyip kaçarlar. Kaç kişi tanıdıysam hepsi böyle çıktı. Şu yazıyı bile kaynağının tarafsız olmadığı için eleştirdik. Hemen errorizm abartılıdır, şudur budur diye savunma gereği. Tamamen zavallılık kendini tatmin etme isteği bu. Kaçı kendi çevrelerinden dışarı çıkıp, gerçek manada yardım etmeye çalıştı. Kaçı sesini duyurmak için çaba sarf etti. Gerçekten çok merak ediyorum. Tanıdıklarımdan kimse bu tarz bir şey yapmadı. Bu olayları zaten bilen kişilere demekten öteye gidemediler.
Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı

Ben bunu unutmuştum iyi oldu tekrardan izlemek. Sağolasın.
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_
Favori Manga: Bleach
Favori Anime: Medaka Box

Ülkeye padişahlık geldi işte olum. Türkiye gibi bir ülke için kendimizi çok kasmamıza gerek yok.

“Salon” sayfasına dön