Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Türkler(Kendimizi tartışmamızın zamanı geldi)

Bu forum ciddi olan ve Anime/Manga haricinde her türlü tartışma konusu içindir Anime ve Mangadan uzak durun...kendinizi derin ve anlamlı sohbette bulun.
Concord
Favori Anime: ..

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1137
tam grafik olarak en yakın 2000li yılarda bulabildim. Haber olarak;
http://www.radikal.com.tr/ekonomi/vergi ... or-1131352
Tam olarak ise buradan incelenebilir;
http://www.bumko.gov.tr/
Konu dışına yeterince çıktık geri de zor dönülür. Bu gidişle başlık kilitlenecek.
Resim
Kullanıcı avatarı
onatcan3
Favori Manga: Hellsing
Favori Anime: Guardian Angel

Herkes konuşmuş da konuşmuş... Eyvallah...
Peki millet bu saatten sonra ne yapacağımızı neden konuşmuyoruz? Emimim içimizden de böyle zeki, başarılı insanlar çıkar.
Kullanıcı avatarı
Elodin
Favori Manga: One Piece, Holyland, Berserk, Kokou no Hito, Liar Game, Vagabond
Favori Anime: One Piece, Death Note, Hellsing, Basilisk, Samurai 7, FMA Brotherhood, Kuro no Keiyakusha

onatcan3 yazdı:Herkes konuşmuş da konuşmuş... Eyvallah...
Peki millet bu saatten sonra ne yapacağımızı neden konuşmuyoruz? Emimim içimizden de böyle zeki, başarılı insanlar çıkar.
Ben insan genomuna fotosentez elemanları sentezleyen genleri aktarıp insanları tüketici birer canlı olmaktan kurtaracağım, ciddiyim.
3Nokta
Chaotic Neutral
Chaotic Neutral
Favori Anime: Brotherhood

Mesaj 1.
''Türkler en temel ırklardan birisidir'' ne anlama geliyor ?
-Orta Asya'daki tüm göçebe savaşçı ırkların(moğol,türk,hun,kırgız gibi) mirasının tek varisi türkler değil ve bunla gurur duymak da garip bence çünkü onların mirasını yaşatmıyoruz .

Mesaj 4.

-Almanya sanayi devrimini yapmış bir ülke ve yeterli çelik,kömür madenlerine sahipti ve bunlar kullanıma açıktı.Amiyane tabirle bi background'ları vardı,ve bi ülke savaşta yenilince tüm teknolojik,kültürel ve sosyal kazanımları kaybolmuyor bu yüzden yeniden kurabiliyorlar.Türkiye'de ise Almanya'daki veya Sovyetler'deki gibi hızlı bir sanayileşme çabası veya arzusu aynı dönemde görülmemiştir.TC sanayiye gereken önemi vermemiş ve tarım toplumu(feodal toplum) olarak kalmıştır aynı dönemlerde.

Mesaj 10.

Herhangi bir kültürü benimsemek toplumların akıllı veya aptal olmalarıyla ilgili değildir.Ki bir toplumun tümünü aptal diye nitelemek kendi başına absürd olur.Eğer savaşta mağlup olursanız, o toplumun daha üstün olduğu anlamına gelir ve aynı zamanda galip toplumun toplumsal,geleneksel ve kültürel değerlerinin de daha üstün olduğunu kabul edersiniz.Etmezseniz bile o değerlerle yaşamak zorundasınız ve o değerler muzaffer olan tarafın işareti olarak bilinecektirler.Örnek : Arapların durdurulamaz ilerleyişi ve getirdikleri dinin ve geleneklerinin gittikleri yerlerde kabul edilmesi,moğolların durdurulamaz ilerleyişi ve aynı şekilde onların geleneklerinin fethettikleri yerlerde kabul görmeye başlaması,batı medeniyetinin giysilerinin, değerlerinin ve hayat tarzının tüm dünyada kabul edilmiş olması .

Mesaj 14.

Ocağa geri dön evlat.

Mesaj 18.

Tartışmak, kavga çıkarmak, ve birbirini öldürmek arzu edilmeyen şeyler gibi görünse de eğer avrupa tarihini incelersen viyana kongresi 1815 (http://tr.wikipedia.org/wiki/Viyana_Kongresi ) ve Meternik (http://tr.wikipedia.org/wiki/Klemens_von_Metternich) 'e kadar 1550- 1770 lere kadar habsburg hanedanı ile fransa,ingiltere,prusya ve hollanda arasında savaş var sürekli ,ve fransız devriminden sonra da napolyon herkese savaş açıyo en son rusya'da yeniliyor.Ayrıca rönesans ve reform'dan önce de kilise ve krallar ve feodal beyler arasında güç çekişmesi ve kavgalar var sürekli, yani adamlar sürekli bi sorunla başbaşa mühim olan bir veya bir sürü sorunun olması veya bir sürü düşmanın olması değil önemli olan o sorunları çözmeye karar verip çözmeye başlamak.

Özet : O dediklerin her toplumda var,eli yüzü düzgün bi sistem ve vizyonla yola çıkmak esas.

The rise and fall of great powers : economic change and military conflict from 1500-2000
------------------
Mesaj 28.

Gereken cevabı admin vermiş.Arap ülkelerinde genelde bilime ve eğitime gereken önemi ve parayı vermedikleri için bizim gibi kötü durumdalar ama onların petrolü var genelde.Hayatta en hakiki mürşit ilimdir beyler bunu yazın bi kenara.

Mesaj 33.

Türklerin çok muhteşem bir devlet sistemi olmadığından dolayı ikide bir devletleri yıkılıyordu.Perslerin bin yıllık devlet geleneği üzerine yürüyüp devlet sistemlerini geliştirdi türkler.Mesajın hiç bir bütünlüğü veya ana fikri yok fakat hindistan türkleri hiç bir karşılık beklemeden istiklal harbinde türkiye'ye altın göndermiştirler.

Mesaj 35.Mesaj 37

Türklerin müslüman oluşundaki en önemli nokta karahanlı hükümdarının müslüman oluşu ve onun tebaasının da müslüman olmasıdır.

Mesaj 39.

Hele bi otur soluklan yeğenim.

Mesaj 41.
''
Maceraperest ruhlu korsan denizcilerimiz de vardı. Bu kadar hayran duyulası insanlar neden türklerden çıkıyor. Nedir bunun nedeni? Gerçekten bizi ayakta tutan ve ayakta durmamızın gerekçesi ne?''

Bu kafa neyin kafası ?

Mesaj 43 .
''Bir şeyi icat etmiş insanlar değil de vay amk dedirten insanlar arıyorum'' yahu nasıl bir argümandır böyle
Cahilliğe bak ya.Kuantum fiziği,sicim kuramı,nükleer fizik,internet,görelilik kuramı bunların hangisine baktın da çok normal bir şeymiş gibi geldi ?
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_explorers
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_science
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_scientists
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_philosophers

Mesaj 46.
Cahilliğe bak volume 2.
Mesaj 45'e bakınız.

Mesaj 49

http://en.wikipedia.org/wiki/Piri_Reis

''In 1528, Piri Reis drew a second world map, of which a small fragment (showing Greenland and North America from Labrador and Newfoundland in the north to Florida, Cuba, Dominican Republic, Jamaica and parts of Central America in the south) still survives. According to his imprinting text, he had drawn his maps using about 20 foreign charts and mappae mundi (Arab, Spanish, Portuguese, Chinese, Indian and Greek) including one by Christopher Columbus.[3] ''

Piri reis hayatında akdeniz'in dışında çıkmamıştır.Üstte okunabidiği gibi kendisi haritaları toplayarak çizmiştir meşhur haritasını.Ve çiziği haritadaki yanlışlar kolomb'un haritasındaki yanlışlarla benzer.
------------
Mesaj 56.

Japonya ne zaman bağımsızlığından vazgeçti ?

Mesaj 59.
+1 ve http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_Golden_Age

Mesaj 73.

Barbar antik yunanda yunanca konuşmayan kavimlere yunanlılar tarafından verilen isimdir.

Çin nerede ABD'nin kontrolünde,lise tarih dersinde bi öğretmişler sanki Rusya'nın da tek derdi sıcak denizlere inmek arkadaş...
''
Bir lider var halkını koruyan bir de lider var halkına yol gösteren. Her türk askerdir, cinsiyet fark etmez politikası izlendiğinden ve yöneten kişi bütün boyların beyliklerin saygısını kazanmak zorunda olduğu için asla yıkılmaz bir yapıya sahiptik.''

Tüm türk devletlerinin dakka başı yıkılmasının sebebi bu sanırım.

Japonların 1800'li yıllara kadar ateşli silahlar kullanmadığı gerçeği yansıtmıyor.Top ve tüfek kullanılıyordu .

Mesaj 78.

Diğer üyeleri sabit fikirlilikle ve trollükle suçlamadan önce idealist,romantik ve milliyetçi prototip rüyandan uyanmanın gerekli olduğu ortada.

Sae isimli üye Mesaj 79'da benim söylemek istediklerimi söylemiş.
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Concord
Favori Anime: ..

Genel olarak yazıma cevap verdiğin için teşekürler ilk önce, bana sorduğu sorulara cevap vererek başlamak istiyorum;

1)Japonya bağımsızlıktan vaz geçti mi?

Japonya 1945 yılında kayıtsız şartsız teslimeyetini verdiğini söyleyip aynı yılda anlaşmayı imzalıyor, kaynak olarak baktığımda yanlış tabirler kulandığımı fark ettim ama demek istediğim anlaşılmıştır diye düşünüyorum;
http://tr.wikipedia.org/wiki/Japonya'n% ... et_belgesi

2)Çin abdnin kontrolünde süper güç dememin sebebi?

Siyasi veya ekonomik olarak kontrol değil kastım. Abdnin çoğu işletmesi fabrikası hep çin üzerine kuruluyor. Kirlilik olacaksa yine çine oluyor. Yine yanlış bir tabir kulanmışım ama demek istediğim anlaşıldı diye düşündüğümden konuyu açmadım.
3)43'e verdiğin cevap üzerine etkilemediyse bilmiyordur mantığını garip karşıladığımı belirtmek isterim. Nükleer teknolojinin dünyaya yarardan çok zarar getirdiğini ve dönemine göre şaşırtan yani bir piramit gibi nasıl yapıldığı anlaşılmayan türden olmadığını söyledim. Sicim, Görelilik gibi kuramlar tam olarak açıklanamadığı için yorum yapamam. Sicim bildiğim kadarıyla şu an için gözlemlemenin imkanı olmadığı kadar küçük parçacıklar olduğundan açıklanamıyor. Görelilik ise geleceğimize ışık tutuğunu düşündüğüm bir kuram ama tam olarak oturmuş değil.

4)Yaptığım hatayı şimdi fark ettim, türkler ırk değil milletir. Irk diyerek yankış bir terim kulanmışım. Demek istediğim türklerin ilk milletlerden olup kökenli bir oluşum olduğu. Ve göçebe yapısı yüzünden bütün milletler ırklarla neredeyse bir tarihi olması.
Ayrıca gurur duymuyorum, kökenimi sorguluyorum yani muamadayım. Kesin yargılar kulanmamaya çalışıyorum.

Piri reis hakında verdiğin linkten okuduğum kadarıyla, ilk dünya haritasını değil 2. çizmiş, karışık geldiğinden türkçe olarak döndüm sonra;
http://tr.wikipedia.org/wiki/P%C3%AEr%C ... %B1_(1528)

Türk devletleri yıkıldığı yerden hızlıca yeniden kurulduğundan ben bir yanlış görmüyorum. Ben bir bölgede tamamen yok olan çok az türk milleti okudum. Rusya da, orta asya da hala bölgesinde bağımsızlığını koruyan türk milletleri varlığını sürdürüyor. Şu devirde böyle bir sistem absürt kaçıyor doğru ama bu sistemin yanlış olduğu fikrine katılmadığım gibi dönemin en iyi sistemi bana göre. Çin bugüne kadar yıkılmadıysa veya japonya bugüne kadar imparatorluğunu koruduysa sistemleri iyi olduğundan değil, hele japonyanın sistemi tamamen tanrıların kulanılması üzerine.

Doğru olarak sayıcaksak, mimarı yapıları sanatları kültürleri bugüne kadar iyi korunmuş şekilde geldi bu milletlerin. Bizim ise göçebe sistemimiz yüzünden osmanlı dışında pek yapımız yok tabi osmanlıda da türk esintisinden çok arap esintisi olduğu da bir gerçek.

Japonyanın silah kulanmama olayını, sonuç olarak bu tür silahların yasak olması söylememe sebep oldu. Kürtajın yasak olupta açık açık kürtaj yapan doktorların olmaası gibi. Gerçeği yansıtmıyor fikrine katılmıyorum.(Yıl olarak belirli bir tarih vermedim)
Resim
Sae
Favori Manga: -
Favori Anime: -

Concord yazdı:Piri reis hakında verdiğin linkten okuduğum kadarıyla, ilk dünya haritasını değil 2. çizmiş, karışık geldiğinden türkçe olarak döndüm sonra;
http://tr.wikipedia.org/wiki/P%C3%AEr%C ... %B1_(1528)

Türk devletleri yıkıldığı yerden hızlıca yeniden kurulduğundan ben bir yanlış görmüyorum. Ben bir bölgede tamamen yok olan çok az türk milleti okudum. Rusya da, orta asya da hala bölgesinde bağımsızlığını koruyan türk milletleri varlığını sürdürüyor. Şu devirde böyle bir sistem absürt kaçıyor doğru ama bu sistemin yanlış olduğu fikrine katılmadığım gibi dönemin en iyi sistemi bana göre. Çin bugüne kadar yıkılmadıysa veya japonya bugüne kadar imparatorluğunu koruduysa sistemleri iyi olduğundan değil, hele japonyanın sistemi tamamen tanrıların kulanılması üzerine.

Doğru olarak sayıcaksak, mimarı yapıları sanatları kültürleri bugüne kadar iyi korunmuş şekilde geldi bu milletlerin. Bizim ise göçebe sistemimiz yüzünden osmanlı dışında pek yapımız yok tabi osmanlıda da türk esintisinden çok arap esintisi olduğu da bir gerçek.
Şu kısımları ikaz etmeden geçemiyeceğim.

1. Piri reis ne ilk ne ikinci dünya haritasını çizmedi hatta haritacalığa teknik katkısını hiç duymadım. Piri Reis'in bu açıdan tek ve en büyük önemi Celal Şengör'ün de dediği gibi haritacılığın önemini anlaması ve bu konuya ilgi duyup devrine göre iyi haritalar yapmasıdır. Yoksa Osmanlı'da o devirlerde doğru düzgün Osmanlı haritası bile yok.

2. Türk devletlerinin yıkılması %90 veraset sisteminin bi boka yaramamasıdır. Bu yüzden kağan ölünce hep yerini büyük bir kaosa bırakıyor. Osmanlı öncesi devirlerde boktan bir lidere rağmen siyasi hayatını istikrarlı ve uzunca sürdüren pek Türk devleti de yok. Bu iyi bir şeyde değildir. Bizans tarihini bir araştır istersen devlet nasıl idare edilirmiş gör. Çin'de tek devlet değildir defalarca yıkıldı ve yeniden kuruldu.

3. Arap esintisi bilmem nesi diyerek kestirip atılacak bir sanat anlayışına sahip değildir Osmanlı. Ki hep söylüyorum Osmanlı ne Arap devletlerine ne İran devletlerine ne diğer Türk devletlerine değil en çok örnek aldığı devlet Bizans'tır. Hemen her açıdan. Mimaride de devlet yönetiminde de. Ayrıca yerlere göklere sığdıramayacağın çoğu İslam sonrası Türk devletinden daha az Farsi ve Araplardan etkilenme söz konusudur. Türklüğü yok ettiği savunulur ancak ne Timur, ne Selçuklular resmi dili Türkçe yapmadılar. Osmanlı Türkçesi her ne kadar yabancı unsurlar içerse de Türkçedir en azından.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Luffysan
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece

.
Kullanıcı avatarı
Luffysan
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece

JiraiyaFlash yazdı: 31 Mar 2014 11:12 Şu savaş konusunda bu kadar övüyorsunuz ama savaşmak ile çapulculuk farklı şeyler :D
Cengiz Han'ın Atilla'nın seferlerini kendi adımızda almamalıyız. Evet belli bir namımız var ama öyle yıllardır anlatıldığı kadar da süper savaşçı, iradeli bir toplum değiliz...

Bir de sen türkiyeyi tanımak istiyorsan hiç türklere bok atma....Türkiye türk değildir Araptır...100 yıllardır üstünde oynanan oyun ve din kartı ile halkımız, adetlerimiz, dinimiz, değer yargılarımız, yaşantımız araplaşmıştır...

Başlık Araplar olmalı o yüzden..... İslam öncesi Türk toplumu ile sonrasını pek karıştırmamak gerek hele son 300-400 yıl tam rezalet ?!?

Cengiz Han konusu şaibeli aslında. Çok bir bilgim yok tarih konusunda ama birşey beni hep şüphelendirdi. Annesi türk, babası moğol olarak biliniyor, lakin şöyle bir durum var. 10.yüzyıla kadar '' Moğol '' diye bir boy bile yok ortada. Ondan önce nerde bu moğol boyu onu anlamadım ben. Moğol bir siyasi kimlik gibi geliyor bana. Cengizhan'ın kurduğu devlet bir siyasi kimlik adı altında '' Moğolistan '' olarak isimlendirildi aynı '' Osmanlı '' gibi siyasi bir kimlik yani. Yoksa 10.yüzyıla kadar nerede bu Moğollar? Moğol diye birşey yok ortada o zamana kadar.

Cengizhan çocuklarına türk isimleri vermiş '' Çağatay, Ögeday '' gibi. Bu isimler türk isimleri aslen. Türk soyunu devam ettirme niyetindeydi demekki.

Cengizhan '' Çinlilerce '' hep '' Türk '' olarak adlandırılmış. Cengizhan eski türkçe dilinide bilmekteymiş ve kendini Türk olarak adlandırırmış hep.

Ayrıca Moğolistan'a bakıyorum şuan çok az nüfuslular, bunlar başarmış olamaz dünyanın 3'te 2'ye yakınını ele geçirmeyi, mantığım hayır diyor buna. Cengizhan'ın ordusunun büyük çoğunluğununda türk olması durumu var birde. Dediğim gibi çoğunluğu türklerden oluşma '' Moğolistan '' siyasi kimliği adı altında bir devlet gibi görünüyor bu.

Neyse fazla geveledim ama Cengiz'in en azından yarı-türk olduğu kesindir ( Anneden dolayı )

“Salon” sayfasına dön