Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Berserk -Özel Bölüm- Teori ve İlişkilendirmeler

Kullanıcı avatarı
Northerner Vishnu
Favori Manga: Bleach, Berserk, One Piece, Gantz, Noblesse, Feng Shen Ji, Naruto, City of Darkness, Ability, Veritas, Ben Bir Piyanoyum, Vinland Saga.
Favori Anime: Bleach, Berserk, Gantz, Great Teacher Onizuka, Detroit Metal City, Naruto Shippuuden, One Piece, Highlander.

Öncelikle kayıp bölümü vereyim, bu bölüm sanırım çok ağır spoiler içerdiği için mangaka tarafından kaldırılmış. Tanrı'nın neyden oluştuğunu falan anlatıyor, daha doğrusu Berserk evrenindeki Tanrı'nın.

http://www.turkcraft.com/Berserk/13/63

Bu teori yazısında Berserk ile Kabala arasında ki ilişkiyi ve İlâh/Tanrı kavramlarını açıklamaya çalışacağım. Kentaro Miura bu noktada ya bir Kabalist, ya da yalnızca Kabala'dan ve benzeri ögelerden yararlanan çok sağlam bir araştırmacı. Aynı Tolkien gibi, bir çok iskandinav ögesine ve bir çok mite değindiğini zaten biliyoruz. Örneğin elfler, cadılar, "berserker" ismi verilen "kurt postu" giyen, ( guts kurt ruhu taşıyor ) çılgın savaşçılar, okült araştırmacılar, golemler, daha bir çok şey var. Çizimlerin içerisine gizlenmiş belirli mesajlar da ilişkiler de var. Her şey özenle hazırlanmış. Örnek olarak öncelikle element sembollerini göstermek istiyorum,

Resim

Şu sayfaya bakalım mesela, Sikidro'nun elindeki "ateş" ruhlarını taşıyan hançerin üzerinde ki üçgen sembolüne yoğunlaştıralım dikkatleri. Size yukarıda gösterdiğim element sembollerinin içerisinden, "ateş" sembolünü; yani üçgeni taşıyor.

http://www.turkcraft.com/Berserk/203/9

Aynen bu şekilde birinci sayfada Guts'ın sırtına yapılan çizim de gerçek majisyenlerin ve cadıların demonlardan ve kötü varlıklardan korunmak için kullandığı tılsımların neredeyse aynısı. Bende de o dövmelerden var mesela, her ay onları yeniden kutsarım, bakımını yaparım. Kimi majisyen vücudunun bir çok yerinde taşır o dövmelerden. Bunlar tılsımlar ve de belirli ilahi isimlerin dövmeleridir.

http://www.turkcraft.com/Berserk/203/2

Aynı şekilde golemlerin üzerinde ki sembollere bakalım:

http://www.turkcraft.com/Berserk/199/13

Bu da ek:

Resim

Golemler toprak ve sudan oluşurlar, buraya da toprak ve su sembolleriyle aynı şekilde yansıtılmış. Berserk'de ki her şey bir köken taşıyor, dolayısıyla buradan Kentaro Miura'nın da basit birisi olmadığını anlayabiliriz. Şimdi diyeceksiniz ki sen bize ne sittirb.ktan bilgiler veriyorsun, bütün bunlar zaten açık şeyler değil mi? Doğrudur, ama bu yalnızca yazıya girişimizdi. Açıkçası Berserk'de bunun gibi "Okült" semboller çok daha fazla bulunmakta. Bende size o okült sembollerden en derin olanlarını açıklayacağım, kaptınız mı?

Öncelikle Klifot hakkında bir kaç bilgi vermek istiyorum. Bilindiği gibi Kabbala öğretisi İbranilerin mistik yoludur. Ondan önce kökeni Asur'a kadar gider bu öğretinin, çünkü tanrı Asur'un dünya üzerindeki tecellisi bir ağaç şeklindedir. Zaten Kabbala'yı az çok bilenler Kabbala'da Sefirot olarak adlandırılan bu ağaç glifini de bileceklerdir.

Örnek bir resim koyayim bu "Hayat Ağacı" denilen şeyden:

Resim

Ha bu arada bir tespitim daha var şu şekilde; Berserk'de ki lanetli mühürü bilirsiniz. Bu mührün kökenini hepimiz merak etmişizdir. Bakın bakalım bu mühür ve hayat ağacı arasında ki ilişki ne kadar açık:

Resim

Lanetli mührü bilmiyorsanız görsellere girip Berserk curse mark falan yazın çıkacaktır mutlaka, ki zaten bilmemeniz de mümkün değil.

Bu ağaç glifi on bir adet sefiradan (sefirotun tekili) oluşur ve her sefiranın kendine has melekleri vardır inanışa göre ve her sefiradan alınan öğreti-ders-deneyim farklı farklıdır. Kişi böylece kendini geliştirip Elohim'le bir olmaya daha da yaklaşır ve en sonunda, en son sefira olan Kether sefirasında tanrı YHVH ile birleşir ve tanrısal bir varlık olur. Aslında görünen on sefira olan bu ağaç glifinde benim söylediğim gibi on bir adet sefira vardır fakat bunlardan bir tanesi gizlidir ve bunun adı Daath sefirasıdır. İnanışa göre bu sefira (Daath sefirası) Abyss'e (Yunanca dibi olmayan demektir, Sümercede Abzu'dan geldiğini söyleyenler de vardır) açılan kapıdır. Abyss bizim bildiğimiz anlamda Cehennemin sembolik karşılığıdır. İşte bu Cehennem aslında Sefirotun yani Hayat Ağacının altında aynı ağacın alt sureti olan Klifot denilen bir başka ağaç tarafından sembolize edilir. Bu ağaç on adet yani Sefirottan bir eksik (çünkü Abyss'e giriş vardır fakat çıkış yoktur, yani Daath sefirası veya aynı işlevi gören bir benzer sefira Klifot ağacında yoktur) klifadan oluşur. Klifada tahmin edileceği üzere Klifotun tekil halidir İbranicede. Bu ağaçda yolculuk edenlerin amacı Şeytanın rehberliğinde Kaos olarak şekillendirilen Tiamat/Tahom ( "Beherit" ) da denilen ve Kitab-ı Mukaddes'te de adı geçen varlıkla bir olmayı amaç edinir. Bu pratiklerde rehberler Şeytan ve demonlardır. Tıpkı Sefirotta olduğu gibi Klifotta da her klifa farklı bir alem ve her klifanın demonları farklı farklı demonlardır ve ağaçta yukarıya doğru çıkıldıkça tehlike ve aynı oranda bilgelik oranı artar.

Şimdi Berserk'de Qlipoth/Klifot olgusunun geçtiği bir kareyi atayim şuraya:

Resim

Benim teorime göre, Berserk evreni bu Hayat Ağacı'nın görünmeyen, karanlık yüzünden oluşmaktadır. Bunun nedenine geleceğiz ama önce aydınlık ve karanlık ağaçları inceleyelim:

Resim

Ağacın yukarı kısmı, görünen ve aydınlıkta kalan kısmı "Sefirot"tur. Kökleri, görünmeyen ve karanlık kısmı ise "Klifot"tur. Berserk evreni, bu karanlık dünyayı anlatıyor. Dediğim gibi bu kayıp bölümde Berserk evrenindeki Tanrı'nın nasıl olduğu, neyden oluştuğu anlatılıyor. Fakat Berserk evrenindeki Tanrı'ya bakınca, bizim evrenimizdeki Tanrı'ya pek benzemediğini görüyoruz. Çünkü, Berserk evrenindeki Tanrı; yalnızca Tanrı'nın karanlık tarafı olan "Beherit"in özelliklerini taşıyor. ( Bu arada "Beherit" ve "Behelit" kelimeleri arasında ki ilişkiyi de görebilirsiniz, burada kelime oyunu benzeri bir şey yapılmış. )

Şimdi bizim evrenimizde ki, gerçek İlâh olgusunu inceleyelim. İlâh çok genel bir tanımdır. Allah gibi bir anlama sahiptir ki Allah kelimesi de zaten arapçadır ve El-İlâh'tan gelmektedir. İlâh, yani bizim Tanrı diye bildiğimiz o şey, iki kısımdan oluşmaktadır. Aynı yin ve yang gibi, karanlık ve aydınlıktan oluşmaktadır. İlâh'ın karanlık tarafına "Beherit" ( Süryanice de şeytan demektir ) ve aydınlık tarafına ise "Tanrı" ya da "Elohim" denmektedir. Peki bu noktada İlâh nedir? İlâh birdir, tektir. ( İslami öğretide ki Tevhid inancını hatırlayın, la ilahe illallah* ) Eğer İlâh bir ise, bu karanlık ve aydınlık denen iki zıt, düalist kutup nereden çıktı diyeceksiniz. Evet beyler tanrı birdir, yani monisttir, düalist değildir. Fakat bu monizme ulaşmak için düalizmden geçmek gerekir. Dünyamız düalist bir sınav alanıdır, düalizm olmasaydı çatışmalar da olmazdı, ölümler olmasa doğumlar da olmazdı, yıkım yaratımın başlangıcıdır. Karanlık ışığın yokluğu, ışık ise karanlığın yokluğudur. ( Bunlar gereksiz bilgiler gerçi ama işin detayı. ) Fakat her şeyin özünde ki İlâh, monisttir. Bir atomu ele alalım. Atoma baktığımız da içinde eksi ve artı yükler vardır; bir de dengeleyici nötr kısımlar vardır. Hepsi "bir" atomun içindedir. Örneğin eksi yükler olmazsa atom varolamaz, herhangi biri olamazsa denge bozulur, ve atom patlar. "Beherit" ve "Tanrı" da böyledir. Biri İlâh'ın eksi yükü, diğeri artı yüküdür. İlâh'ın sol eli ve İlâh'ın sağ eli. ( Sol el yolu ve Sağ el yolu maji kavramları vardır fakat çok geniş bir konu olduğu için buraya katmıyorum. Onları da merak ederseniz sorabilirsiniz, açıklarım. ) İlâh ikisine de hakim olabilmek için kendisini "nötr" kılmak zorundadır. Ve öyle de yapmıştır. Beherit İlâh'a götüren ayrı bir yoldur, Tanrı ise İlâh'a götüren bir diğer yoldur. Sağ el yolundan ilerleyenler öncelikle Tanrı'ya ulaşırlar, ardından Tanrı yoluyla İlâh'a ulaşırlar. Örneğin sufi/mutasavvıfları ele alabiliriz. Mevlana, Şems-i Tebrizi vs. Bu adamlar sağ elcidir, yani aydınlık kimselerdir. Zikir, namaz, meditasyon, tefekkür vb. yöntemlerle Tanrı'ya, oradan da Allah'a yani El-İlâh'a ulaşmak için çalışan mistik/ezoterik kimselerdir. Sol el yolundan ilerleyenler ise, örneğin Klifot yolundan ilerleyen bir kabalisti ele alabiliriz. Klifotçu kabalistler bir takım çalışmalar ve de "karanlık" uygulamalarla şeytanların ve de demonların rehberliğinde( sağ elciler de meleklerin rehberliğindedirler ) Beherit'e ya da Tiamat/Tahom olarak adlandırılan o Şeytan'a ulaşırlar. Oradan da Beherit yoluyla gerçek İlâh'a ulaşırlar. Sonuçta bir piramite sağ taraftan ya da sol taraftan tırmanman hiç farketmez, en sonunda o piramitin tepesine; yani İlâh'a ulaşıyorsun. Bu yüzden iki yol da asırlarca kullanılan yöntemler olmuşlardır hakiki bilgilere ve de İlâh'a ulaşmak adına.

Beherit'i anladınız mı? Anladınız. Berserk evreninde ki sikko tanrı da aynı Beherit gibidir. Karanlıktır, insanların bilinçlerinden, kötü hislerinden, egolarından oluşur ve aynı zamanda insanları var eder. Berserk'de ele alınan olgu Klifot, yani ağacın karanlık yüzü, evrenin karanlık tarafıdır. Bu evrenin tanrısı "Beherit"tir. İşte Kentaro Miura, böyle karanlık bir evren oluşturarak; üzerine de berserker, cadılar, elfler vesaire bir çok olguyu ekleyerek Berserk isimli bu seriyi kurgulamıştır. Ha şöyle bir ufak detayı da vereyim kayıp bölümde ki tanrı ile ilgili; bakın Berserk evrenindeki tanrının ( yani Beherit'in ) şekli aynı Hermes'in asası kadüse gibi:

http://www.turkcraft.com/Berserk/13/66

Resim

Kadüsede ki o yılanları içeriyor, şekli de benziyor. O yılanlar neyi temsil ediyor biliyor musunuz? Kundalini'yi. Kundalini nedir? Hayat Ağacı'ndan yukarıya doğru tırmanan "YILAN"dır. Bu da Hayat Ağacı'nda yukarıya doğru tırmanan yılanın, yani Kundalini enerjisinin bir resmi:

Resim

Beyler bilirsiniz, kadim metinlerde anlatılır ki insan cennetten aşağı düşmüştür. Ne yüzünden? Aq yılanı yüzünden. Bu yılan insanın egosunu, isteklerini, şehvetini, hani o karanlığımızı temsil eder. Bu yılanın daha bir çok anlamı vardır. Bu yılan bizim aşağıya düşüş nedenimizdir, fakat aynı zamanda yukarıya çıkış aracımız da bu yılan, yani kundalinidir. Size bir kundalini tanımı atacağım:

"Kundalini (kuṇḍalinī कुण्डलिनी) Sanskritçe'den gelen Kundalini kelimesi 'gizemli' anlamına gelmektedir. İnsan vücudunda bulunan gizemli evrim enerjisi olup, insan organizmasında uyuyan, hareketsiz potansiyel bir güç halindedir.

Kundalini; insan bedeninde kuyruksokumunda yer alan Muladhara Çakra'da bulunan gizemli bir enerjidir. Yaşam enerjisi Prana'nın statik yönüdür. Kundalini enerjisinin uyandırılması insan bedeninin sınırsız potansiyelinin açığa çıkmasını sağlar.
Muladhara Çakra'da uyur halde bulunan Kundalini enerjisinin uyandırılması için öncelikli olarak Çakra merkezlerinin, daha sonra enerji kanallarının, daha sonra İda ve Pingala enerji kanallarının ve daha sonra da merkezi enerji kanalı olan Suşumna kanalının Yoga teknikleri ile tam aktif hale getirilmeleri gerekir. Ancak bundan sonra Kundalini uyandırılıp Suşumna kanalından yükseltilebilinir.
Kundalini enerjisi en alt çakra olan Muladhara Çakra dan başlayarak sırasıyla tüm çakralardan geçirilerek Sahasrara Çakra ya yükseltilir."

Hayat Ağacı insan bedeninde ki neyi temsil eder biliyor musunuz? :)
Omurga'yı.

İki örnek resim atayim.
Öncelikle bu resim, Hayat Ağacı'nın insan bedeninde konumlanmış halini gösteriyor.

Resim

Bu resim ise aynı şekilde omurgadan yükselen kundalini enerjisini ve omurga ile kadüse sembolü arasında ki ilişkiyi açıklıyor, zaten mal değilseniz farkedersiniz olayı.

Resim

Bu kundalini dediğimiz şey insan bedeninde ki enerjidir hacı, yani yılandır. Omurga ise hayat ağacıdır. Peki olması gereken nedir? Yılanın hayat ağacında yukarıya çıkmasıdır. Yani, kundalini enerjisinin omurgada "belirli yöntemlerle" yükseltilmesidir. Sonuç olarak insan gittikçe güçlenir, gizli potansiyelini açığa çıkarır ve cennette ki eski konumuna gittikçe daha fazla yaklaşır. Bu da o yılan sembolüyle ilgili detaylı bir bilgi, bundan iyisi şam da kayısı beyler. Şam da kayısı mı olur amk.

Sorularınızı sorabilirsiniz.

Resim Resim
► Spoiler Göster
[/align]
► Spoiler Göster
[/align]
► Spoiler Göster
[/align]
Kullanıcı avatarı
Son of Sparda
Favori Manga: Berserk, One Piece, Bleach, Gantz, Onani Master Kurosawa, Fairy Tail, Deadman Wonderland, Molester Man, Tsunbaka, I am a Hero, Watashitachi no Shiawase na Jikan, Noblesse, Tower of God, Veritas, Riki-oh, Nozoki Ana
Favori Anime: One Piece, Gurren Lagann, Death Note, FMA Brotherhood, Hellsing Ultimate, Beelzebub, Berserk, Blood Lad, Danganronpa, Gintama, GTO, K, Shingeki no Kyojin, SAO, DMC, Btoom, Deadman Wonderland, Code Geass, Magi, Basilisk, Detriot Metal City...
İletişim:

Bu özel bölümü bilmiyordum, okudum ve gerçekten ilginç.

Tüm yazını okumak için vaktim yok şimdilik fakat emek verildiği kesin.
Gerçekten bağlantı iyi kurulmuş, mangakanın kurgusuna zaten hep hayrandım şimdi daha da sevdim.
Resim
Resim
"Konuşma, bir bayanın eteği gibi; ilgiyi sürdürecek kadar kısa, konuyu kapsayacak kadar uzun olmalıdır". -Dale Carnegie
► Spoiler Göster
DeviantArt -Güncel, 25.02.2014-[/color][/b][/url] Malaikat Abu-Abu -Part 3 Yayınlandı-[/color][/b][/url]Eikichi Onizuka FC[/color][/b][/url]
Kullanıcı avatarı
Northerner Vishnu
Favori Manga: Bleach, Berserk, One Piece, Gantz, Noblesse, Feng Shen Ji, Naruto, City of Darkness, Ability, Veritas, Ben Bir Piyanoyum, Vinland Saga.
Favori Anime: Bleach, Berserk, Gantz, Great Teacher Onizuka, Detroit Metal City, Naruto Shippuuden, One Piece, Highlander.

Son of Sparda yazdı:Bu özel bölümü bilmiyordum, okudum ve gerçekten ilginç.

Tüm yazını okumak için vaktim yok şimdilik fakat emek verildiği kesin.
Gerçekten bağlantı iyi kurulmuş, mangakanın kurgusuna zaten hep hayrandım şimdi daha da sevdim.
Aslında Miura'nın bu bölümü kaldırmış olması akıllıca, bakarsan zaten sırf bu bölüm üzerinden yola çıkarak bütün serinin belkemiğini oluşturan teoriyi ortaya attım. Adam neyden esinlenmiş, ne üzerinden gitmiş de böyle karanlık bir hava yaratmış, gösterdim. Yani, gösterebilmişimdir umarım.
Resim Resim
► Spoiler Göster
[/align]
► Spoiler Göster
[/align]
► Spoiler Göster
[/align]
Kullanıcı avatarı
Grifthh
Favori Manga: Berserk
Naruto
One Piece
Favori Anime: Naruto
One Piece
Death Note

Okudum ve gerçekten çok beğendim ellerine sağlık. Ben bunu bin yıl düşünsem bulamazdım :laugh: zaten berserk e hayranım bunu okudum aşık oldum :)
Resim
Kullanıcı avatarı
Octopus
Favori Manga: One piece,Gantz,Berserk,Toriko,Tower of God,Veritas
Favori Anime: One piece,Steins Gate,Hellsing

200'e kadar Türkçe,Sonrasını çat pat ingilizce okumuştum.
Aklıma gelmeyen ayrıntıları mantıklı bir şekilde açıklamışsın.Güzel bir çalışma.
Mangaka uzatmadan seriyi bitirsin artık yaşlandı,Bu kadar iyi hazırlanmış bir seri boşa gitmesin.
Kullanıcı avatarı
berserk92
Favori Manga: Berserk, Vagabond, Feng Shen Ji, City of Darkness, Vınland Saga, Gigantomakhia, Banya, Gwi.
Favori Anime: Berserk, Death Note, Fullmetal Alchemist Brotherhood, Deadman Wonderland, Fullmetal Alchemist, Claymore, Rainbow Nisha Rokubou no Shichinin, Shingeki no Kyojin, Bleach, Fairy Tail, Shura no Toki.

Yazı açıkçası güzeldi. Tolkien ile benzeşen yönleri zaten aşikardı da İskandinav mitleri ile bir olan yanları var. Elfler ya da periler birebir aynılar. O behelit konu bence hala ucu açık bir konu Miura-sensei (ben Türkçe güncele göre konuşuyorum tabii) daha kaç kişide olduğunu ve onların nasıl kullanabileceğini bahsetmedi. Sadece kişiliğe göre şekil aldığını ve bazen sahibini terk edebildiğini söylemişti. :huh:
Işık ne kadar kuvvetliyse düşen gölgelerde o kadar karanlıktır.
Gol D. Roger
Favori Anime: korsanfan : AntiNewEra

► Spoiler Göster
En son Gol D. Roger tarafından 03 Şub 2018 06:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
merveada
Favori Manga: Berserk Claymore Liar Game
Favori Anime: Magi

Valla çok takdir ettim manganın bel kemiğini ortaya sermişsin ve birde bir süredir ilgimi çeken konuların harmanlanarak karşıma çıkıyor olması da beni oldukça şaşırtıyor.Berserkle ilgili böyle başka araştırmalarınız da var mı?
Kullanıcı avatarı
Vishnu no Aotenjou
Favori Manga: Berserk
Favori Anime: Bleach

merveada yazdı:Valla çok takdir ettim manganın bel kemiğini ortaya sermişsin ve birde bir süredir ilgimi çeken konuların harmanlanarak karşıma çıkıyor olması da beni oldukça şaşırtıyor.Berserkle ilgili böyle başka araştırmalarınız da var mı?
Selam Merve hanım bu konunun sahibi benim, Berserk konusunda daha detaylı konuşmak ister misiniz?
Bu arada kayıp bölüm diye attığım link uçmuş, turkcraft mangaoku olunca link değişmiş heralde. Kayıp bölümü bulamadım ben, o bölümü bulabilen varsa buraya link atsın da okusun meraklısı.

Şu linke tıklayın, en alttan bahsettiğim özel bölümü indirebilirsiniz. Berserk Türkiye sayfasının admini yolladı. https://onedrive.live.com/?id=91222725F ... ion=locate

Konu düzenleme:

Konuya attığım ateş elementiyle alakalı ilk resim: http://www.mangaoku.net/Berserk/203/9

Guts'ın sırtına yapılan çizim, ikinci resm: http://www.mangaoku.net/Berserk/203/2

Golemlerin üzerindeki su ve toprak element sembolleri, üçüncü resim: http://www.mangaoku.net/Berserk/199/13

Dördüncü resim, Berserk evrenindeki tanrının Hermes'in Asası Kadüse'yi andıran resmi: http://www.mangaoku.net/Berserk/13/66
Resim
► Spoiler Göster

“Berserk” sayfasına dön