Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Matrix Ve Bleach Üzerindeki Etkileri

Bleach serisiyle ilgili sorular ve paylaşımlar ve diğer şeyler burada.
Levi<3
Favori Manga: Bleach Onepiece Naruto
Favori Anime: Bleach Onepiece Naruto

Millennium Wizard yazdı:
AleXiel yazdı:Matrix üçlemesini tekrar izleyeceğim senin sayende :D
Teorini çok beğendim. Uzun zamandır da Bleach hakkında teori üretilmediği için çöl ve vaha durumu gibi bir durum oluştu bende. :D
Öncelikle ellerine sağlık. Matrix hakkında gönderdiğin teoriyi okudum ilk başta (ekşi sözükteki olan) sonra senin benzetmeleri dikkate alınca ki sende söylemişsin Shinigamilerin makine, quincylerin de Zion halkı olduğu ortaya çıkıyor. Zion halkı matrixi reddeden anormaliler yani sistemin dengesiz hale getirenler. "Makineler güneş enerjisini kullandıkları için insanlar onlara yenildiler." diyordu analizde. Shinigamilerin güneş ile aydınlanan mekanı. (bir benzerlik daha)
"İnsanlar bir şekilde güneşi bulutlarla kapladılar ancak bu onların sonu demekti." Zion geceye hakim olan bir mekandı. Ancak Zion da yaşayan insanlar zor durumdaydı çünkü güneş olmadığı için ona hasret yaşıyorlardı ve enerji üretemiyorlardı. Burası çok önemli çünkü Quinylerde güneş takıntısı var dikkat edersek. Ona hasretler. Ayrıca Zion halkı Makinelerin ürettiği bir şeyi kendilerinin gücü olarak kullanıyorlar mıydı hatırlayamadım şu an ancak öyle bir şey var ise yine bir benzerlikle karşı karşyayız. Çünkü Quincyler Shinigamilerin kullandığı reatsuyu kendi güçleri yapabiliyorlar.
Bence Ruhlar Kralı Matrixteki Mimara daha çok uyuyor. Kahin ise Aizen, Anahtarcı ise Urahara. Ya da Anahtarcı Mayuri, Morpheus Urahara. Ancak Morpheus bana daha çok İchigonun babası gibi geliyor. Oğlunu var olan sisteme karşı o doğduğundan beri eğiten biri. (Tabi tıpatıp benzerlik gösterecek diye bir şey yok :D)
Ruhlar Kralı Mimar ise her zaman dediğimiz gibi Soul Society denilen yer bir kurgudan ibaret. Hatta Shinigamilerin ellerindeki kılıçlarla gönderdikleri ruhlar tamamen kurmaca. Her teorimde yazdım yine yazıyorum. Soul Socity denilen yer cehennemden farksız. Kurmacadan ibaret. Juha bunu görebildiği için çünkü kendisi bir anomali ziondan gelen dengesizlik bu sisteme karşı geliyor.
Hollowlar ise Ajan smith konumundalar. Yani sisteme yayılan virüs. Quincylerden bir farkları yok ama birbirlerine de iyi gelmiyorlar. Hem Quincyler hem de Hollowlar baktığında özgürce yaşam istiyorlar. Ancak Hollowlarda düzenli bir stratejik oluşum yok tamamen bağımsız ve kafalarına buyruk. (Aizen gelene kadar) Quincyler de ise tıpkı Zion halkındaki gibi bir lider ve onun altında çalışan askerler gibi bir oluşum var. Hollowlar tıpkı smith gibi hareket ediyorlar yani olup olmadık zamanlarda sisteme saldırıyorlar. Hızlı bir şekilde yenilenebiliyorlar ve karşıdaki kişinin gücünü absorbe edebiliyorlar hatta ve hatta kendinden yeni bir tane daha elde edebiliyorlar. (birbirlerini yiyerek güçlenme ve Stark gibi kendini bölebilme) Quincyler her ne kadar anormali gibi algılansa da özünde matrixi reddeden insanlar topluluğu. Yani insanlar. Quincyler de insan baktığımızda. Ancak virüs bir insan değildir. Yaşaması için konağa ihtiyaç duyar ve çoğaldıktan sonra konağı patlatır. Virüsler konak olarak her canlıyı seçebilirler insanda dahil. Yani İnsanlar için virüs ölümcüldür. Kirge içine çok fazla hollow gücü çektiği için zehirlendi ve patladı. Çünkü Quincyler için Hollowlar tehlikeli, zehirleniyorlar.
Tıpta zayıflatılmış virüsler bazı hastalıkların tedavisinde kullanılırlar. Yani vücuda alınan virüs kalıntıları senin iyileşmene katkı sağlar. Bir hollow bir insana saldırdığında kişi vücuduna hollow kalıntıları girer. Bu da ilerde doğacak çocuğa FB gücü olarak aktarılır. Yeni nesil insan doğuşu.
Kahin neden Aizen?
Matrixte Kahin her şeyin ötesini görebilen biri. Ve ayrıca sanal olan dünyanın sürekliliğinden sorumlu. Önceleri Zionun korumalığını yapıyor ancak Zion yokedildikten sonra değişime uğruyor ve insanlar lehine dönüyor. Aizen'in Juha ile ortak hareket ettiğini söyleyip durduk. Belki de bu gerçek. Shinigamilerin içinde çalışan bir köstebek. Kahinde makinelerin ürettiği bir programdı. Ancak 1000 yıl savaşları sonrası (tarihi öğrenen bir Aizen ) sistemin gerçekliğini keşfeden Aizen bir köstebek haline geliyor. Kahin neoyu sürekli kollar ve verdiği şekerleme sayesinde bir üst versiyona geçişini sağladı. Aizen ichigoyu küçülüğünden beri geliştiren bir kişi (her şey benim kontrolümde gerçekleşti İchigo), Hueco Mundo'daki olaylar bile İchigo'yu geliştirmek için yapılan kurmacadan ibaretti hatırlarsak. Hatta ve hatta Rukia'yı dünyaya gönderende kendisiydi. Kahin'in trinity üzerindeki etkisi. Trinity'i ele aldığımızda onun bir sonraki Neo'yu doğurduğunu görüyoruz. yani bir nevi sistem için gerçekli olan gücü bahşediyor. Peki Rukia İchigo'ya güç bahşediyor mu?
İlk karşılaştıklarında İchigonun shinigami güçlerini açığa çıkarmakla birlikte içindeki Hougyaku gücüde ichigo'ya geçti. Yani bir nevi bir sonraki Neo'yu doğurmuş oldu.
Urahara'nın anahtarcı olması da onun her an her yerde bitmesi şeklinde ki benzerliğidir. Sistemin gizli adamı. The one olayı mangada bize "vekil shinigamilik" olarak verildi. Peki diğer vekiller yani seçilmişler kimdi?
Biri Ginjo idi. Burada bir farklılık var ama. Matrixte ki sonuncu Neo sistemin karşısında dururken ondan önceki Neolar sisteme bağlılarmış. Bleache baktığımızda ise tam tersi bir durum görüyoruz. ichigo Shinigamilere bağlı (şimdilik) ve ginjo ise isyan etmişti. Zaten bunun cezasını da yine Shinigamiler veriyor. Uyum sorunu yaşayan o %1 lik kısım sürekli olarak shinigamiler tarafından yokediliyor buna "cennete gönderme" diye isim koyuyorlar. Cennet Matrixtir. Bence Dünya (karakuratown) mantrix, SS ise Mimarın odasıdır. Yani seçim yapılan yeri yargılanan yer.
Kral ile ilgili bende bir teori yazacağım ama kısmet artık. :D
Eline sağlık güzel fikirler bunlar. ;) Dikkatli bakınca daha fazlası olduğu görülüyor.Ben birkaç şey daha yazacaktım ama onlar bu kadar açık olmadığı için zorlama gözükebilir diye tadında bıraktım.Mesela ikiz karakterler var 2. filmde.Son arca geldiğimizde ikiz quincyler bile çıkıyor karşımıza.

Güneş benzetmen cidden güzel.
Aizenin kontrolle ilgili benzetmeni de beğendim.Mantıklı.
Yalnız Neo ve ondan öncekilerde tamamen sistemin bir kuklası.Sadece Neo öncekilerden daha güçlü ve daha fazla insan kalmayı başarıyor.Ajan smith kozuyla zionun yok edilmesini engelliyor.Olağandışı bir durum olduğu için bu sefer bundan yararlanıyor.Öncekiler hep trinityi seçmişler.

Fakat zion kurtarılsa dahi bu sahte bir zafer aslında.Çünkü zion gerçek dünya değil büyük ihtimalle.Orası da matrixten farksız.Sadece anomalilerin kendilerini matrix dışında hissettikleri gerçek olmayan bir mekan.Aynı matrix gibi yapay.Azınlığı ayıklamak için kullanılan bir programla oluşturulmuş bir yer orası da.Çünkü morpheus ve trinity de bir program.Onlar da sisteme hizmet ediyor sonuçta.

Dediğim gibi benzerlikler birebir yansıtılmamış.Esin kaynağı olmuş.Bu olaylar bleachteki 3 - 4 karaktere birden dağıtılmış oynanacak roller olarak.O yüzden İchigo,Yhwach ve kral dışında birebir uyuşma var denmesi zor.Aslında % 100 denebilecek Neo ve ichigo var muhtemelen.Göz muhabbeti kahinin bir özelliği olduğu ve absorbe edildiği için onun karşılığı kral olmalı.Sistemi sömürmek kendisinin bir parçası yapmakta Smith'in işi.

Yhwach'ın dediği gibi herşey alıp vermesi için var.Smith de sürekli ele geçiriyor sisteme aşırı yükleme yaptırmaya çalışıyor bile denebilir.Ele geçirme ve geleceği görme sahnelerinden dolayı da onun karşılığı açıkça Smith.
O zaman bleachinin sonuyla Matrix'in sonu aynı olabilir değilmi?
Bu arada yazın çok güzel gerçektende şu vekil shinigami ve hollow,quincy olayını çok beğendim.Benim için spoil olsa da olsada bleachle ilgili nadir teorilerden biri olduğu için okudum peki şu ruh kralının kolu kalbi vs. Şeylerleriyla alakalı benzerliği de varmıdır ordan esinlenilmiş olabilir mi ki?
Kullanıcı avatarı
dusakabin
Favori Manga: bleach,naruto
Favori Anime: bleach,naruto

Eline,emeğine sağlık dostum.Güzel yazmışsın bir solukta okudum. Daha önce de neo ve ichigo benzerliği hakkında yazılar/gönderiler okumuştum. O zaman da şimdi de kafam da aynı düşünceler oluştu. Aşırı zorlama bir benzerlik olmuş bu.

Biraz zorlarsak yüzüklerin efendisi ve bleach benzerliği bile yakalayabiliriz. Sauron ywach olsun mesela. ikisi de düzeni yıkmaya krala ulaşmaya ve hüküm sürmeye çalışan kahramanlar. ikisi de geleceği görebilir(sauron palantir ile ywach zaten kendinden geleceği görüyor.hatta palantir sarumanda ve vekilharç denetorda da vardı) İkisi de boyutlar veya mekanlar arasında yolculuk yapmadan emellerine ulaşamaz. ywach ı biliyoruz zaten ama sauron da orta dünyayı hükmü altına alıp ölümsüz topraklara saldırma planları yapmaktadır. Geçmişte numenor soyunu kandırıp bu saldırıyı gerçekleştirmiştir(her ne kadar denizde boğulsalar da niyet önemli). sistemi kuranlar bleachte kral,matrixte kahin/mimar/persepone(duygusal durumlara katkısı konusunda ekşideki yazıya binaen) lotr da valar. matrixte anomali neo bleachte ichigo lort da sauron(efendisi melkor ya da).

Yani ne bileyim bir hışımla gelip bunları buraya yazmak emeğine saygısızlık etme niyetimden değil ama bu benzerlikler her yerde var. Kulağından tuttuğumuz her benzer hikaye amerikayı yeniden keşfetmekten başka bir şey değil bence.
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Yazı gayet hoş, ellerinize sağlık keza @Alexiel'de güzel noktalara değinmiş.

Fakat ben biraz daha @dusakabiin arkadaşımızın dediğine katılıyorum..

Yani basit bir ayak altına yansııtılan süper kuvvet kaynaklı basınç efektini bile bir delil sayacak kadar zorladığımız takdir de zaten her zaman her yerde benzerlikler yaşamak mümkün çünkü hepsi post-modernist devre ait fantastik eserler. İlla ki yakalarız.
Tabi yapılan emeğe ya da benzerliklere bir saygısızlık etme niyetinde değilim yani "olmamış bu, bunu alın" demiyorum sakın yanlış anlaşılmasın.

Fakat, bir eserin başka bir sanat eserinden ilham alması sonucu bunu yansıtmabiçimleri farklı kademelerde olur bunları acele ile ve de acemice şöyle ayırabiliriz.

Esinlenilme, Göndermelerde Bulunma, Taklit Etme, Adres Gösterme/Alıntı Yapma

Anlatılanların bir teori olabilmesi çin bu 4 modülden en az üçünü kapsıyor olmalı fakat ben sadece esinlenmeyi görebiliyorum. O da bir Darker Than Black boyutunda bile değil. . Özellikle Kahin kısmı oturmuyor kesinlikle en azından enzim+substrat tarzı ya da anahtar deliği + anahtar tarzı bir oturma yok.. En fazla üstüste konan iki tuğla kadar oturuyor. Umarım anlatabilmişimdir.

Yine de yazı ve inceleme çok hoş ellerinize sağlık...
Resim
Kullanıcı avatarı
Millennium Wizard
Favori Manga: One Piece,Hellsing
Favori Anime: Fma,Bleach,One piece

dusakabin yazdı:Eline,emeğine sağlık dostum.Güzel yazmışsın bir solukta okudum. Daha önce de neo ve ichigo benzerliği hakkında yazılar/gönderiler okumuştum. O zaman da şimdi de kafam da aynı düşünceler oluştu. Aşırı zorlama bir benzerlik olmuş bu.

Biraz zorlarsak yüzüklerin efendisi ve bleach benzerliği bile yakalayabiliriz. Sauron ywach olsun mesela. ikisi de düzeni yıkmaya krala ulaşmaya ve hüküm sürmeye çalışan kahramanlar. ikisi de geleceği görebilir(sauron palantir ile ywach zaten kendinden geleceği görüyor.hatta palantir sarumanda ve vekilharç denetorda da vardı) İkisi de boyutlar veya mekanlar arasında yolculuk yapmadan emellerine ulaşamaz. ywach ı biliyoruz zaten ama sauron da orta dünyayı hükmü altına alıp ölümsüz topraklara saldırma planları yapmaktadır. Geçmişte numenor soyunu kandırıp bu saldırıyı gerçekleştirmiştir(her ne kadar denizde boğulsalar da niyet önemli). sistemi kuranlar bleachte kral,matrixte kahin/mimar/persepone(duygusal durumlara katkısı konusunda ekşideki yazıya binaen) lotr da valar. matrixte anomali neo bleachte ichigo lort da sauron(efendisi melkor ya da).

Yani ne bileyim bir hışımla gelip bunları buraya yazmak emeğine saygısızlık etme niyetimden değil ama bu benzerlikler her yerde var. Kulağından tuttuğumuz her benzer hikaye amerikayı yeniden keşfetmekten başka bir şey değil bence.
Teşekkür ederim ancak bazı yanlış anlaşılmaları düzelteyim.
Evet nette İchigo - neo benzerliğini belirtenler olmuş.Hatta elemanın biri gözlerini kaybettiği sahneyi koyarak direk konu açmış.Bunu dahi araştırdım.O yazıları okuduğuna göre zorlama değilmiş demek ki aynı şeyleri düşünebilen başkaları da varmış. ;)

İstenirse,biraz zorlanırsa her serinin matrix ile bir bağı kurulur tarzı düşünceler bana komik geliyor.Kurulsun hadi göreyim o zaman bu konunun bir benzeri açılsın hadi.Merakla bekliyorum. :)

Senin söylediğin şekilde bir benzerlik değil benim anlattığım,konuda detaylarıyla açıkladığımı düşünüyorum.Mantalite,kurgu ve en önemlisi sahne benzerlikleri var.Sahne benzerliği diyorum sahne,neredeyse aynı cümleler kuruluyor geleceği görme mevzusunda.Aksiyon sahnelerinde de bu geçerli.Yoksa yugiohta bile geleceği görebilen karakter var.Ne diyelim şimdi benzerlik mi kuralım hemen yani ? O söylediğin benzerliklerin sebebi eserlerin benzer mitlere dayanarak oluşturulmuş olmasından başka birşey değil.Benim bahsettiğim apayrı bir konu.Tesadüf dediğin bir kez olur iki kez olur bundan sonrası tesadüf olmaktan çıkar.Konuda gösterdiğim şekilde.Gözlük takıntısı bile boşa değil bende boş yere koymadım elbette.

JiraiyaFlash yazdı:Yazı gayet hoş, ellerinize sağlık keza @Alexiel'de güzel noktalara değinmiş.

Fakat ben biraz daha @dusakabiin arkadaşımızın dediğine katılıyorum..

Yani basit bir ayak altına yansııtılan süper kuvvet kaynaklı basınç efektini bile bir delil sayacak kadar zorladığımız takdir de zaten her zaman her yerde benzerlikler yaşamak mümkün çünkü hepsi post-modernist devre ait fantastik eserler. İlla ki yakalarız.
Tabi yapılan emeğe ya da benzerliklere bir saygısızlık etme niyetinde değilim yani "olmamış bu, bunu alın" demiyorum sakın yanlış anlaşılmasın.

Fakat, bir eserin başka bir sanat eserinden ilham alması sonucu bunu yansıtmabiçimleri farklı kademelerde olur bunları acele ile ve de acemice şöyle ayırabiliriz.

Esinlenilme, Göndermelerde Bulunma, Taklit Etme, Adres Gösterme/Alıntı Yapma

Anlatılanların bir teori olabilmesi çin bu 4 modülden en az üçünü kapsıyor olmalı fakat ben sadece esinlenmeyi görebiliyorum. O da bir Darker Than Black boyutunda bile değil. . Özellikle Kahin kısmı oturmuyor kesinlikle en azından enzim+substrat tarzı ya da anahtar deliği + anahtar tarzı bir oturma yok.. En fazla üstüste konan iki tuğla kadar oturuyor. Umarım anlatabilmişimdir.

Yine de yazı ve inceleme çok hoş ellerinize sağlık...
Teşekkürler.Amacım sadece olan birşeyi insanların farketmesini sağlamaktı.Bir analiz sadece.Teori olsun yada teorilere kaynak olsun diye açmadım konuyu.Birbirini tamamen karşılamak zorunda olmadığını söyledim.Öyle birşeyi mangaka yapmaz zaten o şekilde bir anlamı olmaz.Kendini çok belli eder.
Resim
Kullanıcı avatarı
dusakabin

Merakla beklenen açıklama geldi ama konuyla alakasız ve forumun kuralları dışına çıkacak ikili muhabbete dönecek. Ama valla dayanamadım :D Yazdığın 2 saçmalığa değinip gideceğim.

1)
Evet nette İchigo - neo benzerliğini belirtenler olmuş.Hatta elemanın biri gözlerini kaybettiği sahneyi koyarak direk konu açmış.Bunu dahi araştırdım.O yazıları okuduğuna göre zorlama değilmiş demek ki aynı şeyleri düşünebilen başkaları da varmış. ;)

Cevap :) Bak güzel dostum sana dedim ki onu okurken de bunu okurken de zorlama olduğunu düşündüm. Aynı şeyleri bir kaç kişi düşünebiliyor diye zorlama olmayacak denemez. Şu yazdığın cümleyi neye istinaden yazdın çözmek güç. İnternette biri bir şey yazdı diye "aaa ne güzel kesin mantıklı bir şeydir bu" demek de bambaşka bir zorlama :) Burayı çok zorlamayalım gülme geliyor.

2)
İstenirse,biraz zorlanırsa her serinin matrix ile bir bağı kurulur tarzı düşünceler bana komik geliyor.Kurulsun hadi göreyim o zaman bu konunun bir benzeri açılsın hadi.Merakla bekliyorum. :)

Equilibrium(zorlamadan aklıma geldi adını google'dan yazdım:)
Ada diye bir film vardı. Scarlettim aşkım oynuyordu. Burada da senaryo aşağı yukarı aynı işlenmişti. Makinaların egemenliği yerine bir şirketin egemenliği vardı. Bak göz kör olması ya da 2 saatlik filmden 10 saniyelik görüntüden bahsetmiyorum.
Vanilla sky burda da diğer sevgilim Penelope Cruz oynuyor. Çorba film bu bir kaç filmin felsefesinin sentezi gibi duruyordu.
Total recall da vardı tabi.

Yüzüklerin efendisi/matrix/bleach benzerliklerini de ortaya koydum(kendimce ve zorlama gelebilir). Sen benzerlik bul hadi diye gülmüşsün ya yazdığım benzerliği kabul ettiysen kolayca bulduğumun farkına varıp gülmemeliydin farkında varmadıysan okumadın yazdıklarımı :/

Özet: Benden bu kadar pisletmeyeyim buraları.
► Spoiler Göster
Gobit yiyen Moruq
Favori Anime: Gintama

dusakabin yazdı:Merakla beklenen açıklama geldi ama konuyla alakasız ve forumun kuralları dışına çıkacak ikili muhabbete dönecek. Ama valla dayanamadım :D Yazdığın 2 saçmalığa değinip gideceğim.

1)

Cevap :) Bak güzel dostum sana dedim ki onu okurken de bunu okurken de zorlama olduğunu düşündüm. Aynı şeyleri bir kaç kişi düşünebiliyor diye zorlama olmayacak denemez. Şu yazdığın cümleyi neye istinaden yazdın çözmek güç. İnternette biri bir şey yazdı diye "aaa ne güzel kesin mantıklı bir şeydir bu" demek de bambaşka bir zorlama :) Burayı çok zorlamayalım gülme geliyor.

2)

Ada diye bir film vardı. Scarlettim aşkım oynuyordu. Burada da senaryo aşağı yukarı aynı işlenmişti. Makinaların egemenliği yerine bir şirketin egemenliği vardı. Bak göz kör olması ya da 2 saatlik filmden 10 saniyelik görüntüden bahsetmiyorum.
Vanilla sky burda da diğer sevgilim Penelope Cruz oynuyor. Çorba film bu bir kaç filmin felsefesinin sentezi gibi duruyordu.

Yüzüklerin efendisi/matrix/bleach benzerliklerini de ortaya koydum(kendimce ve zorlama gelebilir). Sen benzerlik bul hadi diye gülmüşsün ya yazdığım benzerliği kabul ettiysen kolayca bulduğumun farkına varıp gülmemeliydin farkında varmadıysan okumadın yazdıklarımı :/

İçhigo- Neo benzerliği bir çok seride olabilir tabi moruk. Seçilmiş kişi vardır , eski sistemi yıkmaya çalışır yada barışı getirir falan.

Bleach ve Matrix benzerliği iki evrenin sistemi benziyor. İkisinde de köle olma durumu var moruq.

Robotlar enerj,i için insanlara , Yhawch ve büyük ihtimal ruh kralının da ruhlara ihtiyacı var.

Bu durumda Neo Aizen oluyor. sistemi yıkmak isteyen , değiştirmek isteyen.

Urahara ise trinity. Neo'nun onu seçmesi falan filmi izleyen kişiler anladınız moruqlar.

İçhigo ise çilingir oluyor bu durumda. Her kapıyı açan kişi. Ruhlar krlaının sarayına açılan kapıyı açtı. Yhawch'ın ruh kralı olmasını sağladı .
Kullanıcı avatarı
Millennium Wizard

dusakabin yazdı:Merakla beklenen açıklama geldi ama konuyla alakasız ve forumun kuralları dışına çıkacak ikili muhabbete dönecek. Ama valla dayanamadım :D Yazdığın 2 saçmalığa değinip gideceğim.

1)

2)

O kısmı hızlıca okuduğum için yanlış anlamışım.Daha önceden belirttiğin için haklısın.Sen zaten en baştan okuduğun tüm fikirlere karşıymışsın onu kaçırmışım evet.Zorlama gözüküyordu ama olabilir bir ihtimal diye hiç düşünmemişsin bile.Tamamen zorlama bir durummuş senin için.Bu da önyargı tamamen.Tamam birkaç cümleden ibaret lafları zorlama bulabilirsin.Nette geneli öyle.Ama detaylarıyla ve resimlerle açıklanan mantıklı bağlantılar da senin için aynı kefede oluyor direk.Yani hiç detay vermeye gerek yokmuş senin için düşüncenin kendisi zorlama olması mümkün dahi değil.

İkinci yazdığında da sen beni anlamamışsın.Yazdıklarının ne anlama geldiğini biraz düşün derim.Bu söylediklerin bleach ile ilgili değil.Matrix bilimkurguda belki de çığır açmış yeni bir soluk getirmiş bir filmdir.Diğer bilimkurgu filmleri de haliyle ondan esinleniyorlar.Aynı şablonu kullanıyorlar filmi iyi bir hale getirebilmek için.30 yıldır Blade Runner filminin sermayesini yiyorlar mesela.Çekilen her bilmkurguda izlerini görmek mümkündür.İzlerken mükemmel gelen şehirler,tasarımlar bu tarz öncü filmlerin eseridir.O konularda özgün denilebilecek bir yan yok zaten doğrudan bu filmlerden alıyor filmlerin büyük bir kısmı.

Benim bul derken demek istediğim konudaki gibi olanların karşılaştırmalı bir şekilde gösterilmesiydi.Açtığım konunun bir benzerinin açılmasıydı.Bleachten gösterilecek sahnelerden bahsettim.Bir filmin diğer filmden esinlenmesinden değil.Başka hiçbir film ile de seri arasında benzerlik kurulamaz demiyorum.Konuda zaten belirttim olabilir.Star Wars mekanını Eichiro Oda misali hueco mundo olarak almış mesela mangaka.Ancak en yoğun biçimde olanı Matrix serisidir ki konuyu da bu sebeple açtım.

Fakat konuya istenilirse herşey kalıbına uydurulur tarzı düşünceler ile gelinirse doğal olarak buna tepki gösteririm.Tesadüf kavramını abartan her şeye burun kıvıran yaklaşımı doğru bulmuyorum.Belirtmek istediğim buydu.
Resim
Kullanıcı avatarı
dusakabin

Milenium dostum, hem yazdigimi okumuyorsun. Bul getir dedigini bulup getirince yok sayiyorsun. Matrix ve equbilirum(yazamadim pardon) filmlerinde birbirine benzeyen cok sahne var. İzlemissindir bilirsin.

İkinci nokta. Ben benzerligi/esinlenmeyi/(ç)alintilari inkar etmiyorum. Yazdiklarina karsi da cikmiyorum. Evet sahneler benzer. Belki manganin sonunda daha da benzeyecek. Bunda da sikintim yok. Zorlama bir benzetme oldugunu soyluyorum. Nefret ettim zorlama kelimesinden. Sana 5 tane ornek verdim sen 10 tane sahne/kare verdin. Sen benzerlige bu kadar icten inandin da senaryosu ve kurgusu matrixe benzer filmleri ornek gosterdigim kisma niye razi olmuyorsun. Ben de ornekleri abartarak verdim ki savımı destekleyebileyim. Zorlayinca benzerlik cikar zaten.

Diger nokta ben kalkip sana ahkam kesmiyorum. İkimiz de dusuncelerimizi paylasiyoruz. Konuya yorum yapiyoruz. Bu yorumlari sen yazdin sana gicigim diye zorlama oldugunu soylemiyorum ben. Olayi kisisellestirme. Yok bastan kapaliymisim onyargiliymisim reddediyomusum. Sadece yazdiklarimizi degerlendirelim hayali psikolojik cozumler yapmayalim.
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Millennium Wizard

dusakabin yazdı:Milenium dostum, hem yazdigimi okumuyorsun. Bul getir dedigini bulup getirince yok sayiyorsun. Matrix ve equbilirum(yazamadim pardon) filmlerinde birbirine benzeyen cok sahne var. İzlemissindir bilirsin.

İkinci nokta. Ben benzerligi/esinlenmeyi/(ç)alintilari inkar etmiyorum. Yazdiklarina karsi da cikmiyorum. Evet sahneler benzer. Belki manganin sonunda daha da benzeyecek. Bunda da sikintim yok. Zorlama bir benzetme oldugunu soyluyorum. Nefret ettim zorlama kelimesinden. Sana 5 tane ornek verdim sen 10 tane sahne/kare verdin. Sen benzerlige bu kadar icten inandin da senaryosu ve kurgusu matrixe benzer filmleri ornek gosterdigim kisma niye razi olmuyorsun. Ben de ornekleri abartarak verdim ki savımı destekleyebileyim. Zorlayinca benzerlik cikar zaten.

Diger nokta ben kalkip sana ahkam kesmiyorum. İkimiz de dusuncelerimizi paylasiyoruz. Konuya yorum yapiyoruz. Bu yorumlari sen yazdin sana gicigim diye zorlama oldugunu soylemiyorum ben. Olayi kisisellestirme. Yok bastan kapaliymisim onyargiliymisim reddediyomusum. Sadece yazdiklarimizi degerlendirelim hayali psikolojik cozumler yapmayalim.
Bir bilimkurgunun ünlü ve türe yön vermiş bir başkasından esinlenmesi gayet olağan bir durumdur.Tabii anime - manga açısından pek normal sayılmaz.Onlar da bleach gibi etkilenmişler elbette.Olayın asıl kaynağı Matrix gibi bir iki tane kült film.O şekilde doğrudan bir benzerlik olabilmesi o açıdan mümkün değil.Gidip adı sanı zor duyulmuş bir filmden diğer eserler kolay kolay alıntı yapmazlar.Sinemada devrim yaratmamış eserlerden kim niye etkilensin dimi ? Senin bahsettiğin diğer serilerin de Matrix'ten birşeyler alması ve bleachte aldığı için benzer gözükmesi.Dolaylı yoldan olabilir en fazla o da bir anlam taşımaz.

Nasıl bir örnek vereceğimi şaşırdım ama bir tane vereyim.Bleach anime - manga olduğu için Matrix karakteri ve kurgusunu isterse doğrudan bile alıp kendi bünyesine ekleyebilir.Oda'nın gerçek hayattaki isimleri birebir çizim olarak aktarması gibi.Farklı bir alan olduğu için yapılabilir.Neo'nun ichigoya uyarlanması da büyük oranda böyledir ama tamamen değil elbette.Fakat bir film bunu yapamaz.Matrix karakterlerini falan bu şekilde almaya kalksalar en fazla parodi olur.Kurguyu da çok belli ederlerse kopya olarak anılır.Onun için işte en fazla sistem benzetmeleri falan var.Herşey rüya mı kısımları falan.

Şimdi Matrix esinlenmesi filmler var diye bleach istenirse onlara benzetilebilir olmuyor yani.Bu anlatmaya çalıştığım şey.Senin kurmaya çalıştığın benzerlik suyunun suyunun suyu kıvamında kalıyor.Asıl zorlama dediklerin bu tarzda oluyor.Konuda açıkça belirttiğim gibi Matrix serisi ile olan bağlantılar diğerleriyle kolay kolay kurulamayacak şekilde belli.

Bu tarz başka filmler varsa da bunlar Star Wars,Blade Runner,Terminatör gibi ilkleri oluşturan filmlerdir.Bir kere eski olması lazım etkilenme olabilmesi için.2001 manganın çıkış tarihi.Yani 2000 öncesi materyaller olması lazım bir kere.
Resim

“Bleach Genel” sayfasına dön