Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Krala gercekten ihtiyac var mi

Bleach serisiyle ilgili sorular ve paylaşımlar ve diğer şeyler burada.
Kullanıcı avatarı
dusakabin
Favori Manga: bleach,naruto
Favori Anime: bleach,naruto

Aklima cok ilginc bir sey geldi teori olarak mi yazsam bolume mi yazsam bilemedim. Neyse dursun burda.

Simdi denge olayiyla baslayalim. Gercek dunya, hollowlar ve shingamiler dengede olmali. Ve bu dengeyi saglayan da ruh krali. Ya da dingil gorevi goren kisi.
Ortamda quincy diye bir irk da var ve denge dusunulurken bir irki disarda birakamazsiniz. Hatta cehennem de icine katilabilir belki.
Toplam 5 irk topluluk ya da evren boyut. Hangi kelime oldugu onemli degil.

(quincy yildizini terazi gibi dusunun)
Ruh krali quincy oldugu icin 5 kollu terazinin hem dingili hem 5. Kolu gorevini goruyor. Cunku quincyler 1000 yil once denklemden cikarildi. Ya da oyle dusunuldu.
5 kollu terazide 4 dolu 1 bos kol oldu. Bos kolu kral tek basina doldurdu.

Buraya kadar kisim kenarda dursun. Sonra aklimiza su gelsin. 1000 yil once ywachi yamamoto yendi yenmesine ama kraldan yardim aldi(mangada bu gecmiyor. İlerde aciklanacagini dusunuyorum teorim dogrultusunda). Ya da o zaman kral yoktu. Kral denilen eleman ywachin guclerini emdi. Denklemden quincyler cikti. Ve quincy eksikligini tamamlamak icin kral oldu saraya cikti vs. Ruh krali = saf kan quincy. İcinde hollow fb shinigami aramaya gerek yok bnce.

Kral ilk gorundugunde kol bacaklari var gibiydi. Ywach yanina gidince kolsuz bacaksiz kalmisti. Cizim hatasi oldugunu dusunmek istemiyorum. Soyle dusunuyorum.

Ywach tamamen uyaninca ya da gozlerindeki goz bebegi sayisi artinca, tam potansiyeline ulasinca ruh kralinin quincy kismini dengede tutmak icin kullandigi gucler tekrar ywacha gecti. Ruh krali daha onceden ywachin gucunu emmis ve eksik kisimlarini tamamlamisti. Kol bacak vs. Organ olarak dusunmek istemiyorum bunu aslinda neyse.

Daha once de soylemistim bir daha soyleyeyim. Ywachin 900 yil 90 yil 9 gun muhabbeti ile ilgili. Bence 9 gun sonra ywach yok olacak.
Peki kral kesilince niye dunyalar yikilmaya basladi. Cunku ywach tekrar quincy dengesi gorevini gordu. Kralin dingil gorevi kaldi sadece. Ama ywach quincyleri emince denge yine bozuldu. Quincyler denklemden yine cikti. Dingil de yok oldu. Dunyalar yikilmaya basladi

Bundan sonra aklima gelen 2 senaryo var.
1)
İshidanin A harfi. Ywachin Gucleri ishidaya gececek ve ishida tek patron olacak. ishidanin iyi bir kral olacagini dusunuyorum.
Eski krala da gerek veya guven kalmaz. Ki coktan mefta oldu bana kalirsa. Bir daha bi araya gelmez o.

2)Bir krala ihtiyac yoktur belki. Ve İshidanin bunlardan haberi vardir. Eskiden gosterilen dedesi vardi. Kucukken calisirlardi. O anlatmistir bizim mala. Aslinda denge saglanacagi icin krala ihtiyac kalmayacak. Quincylerle de baris icinde yasarlar hepsi.

İchigo nun ise kral olacagini hic sanmiyorum. Ondan iyi bir Kara Murat olur. Tek derdi sevdiklerini korumak. Yonetmek degil.

Ve mutlu son.

Tamamen ozetlersek. Ywach ilk ve kotu kalpli quincy krali. Eskiden krala ya da herkesi bir arada tutacak dingile ihtiyac yoktu. Simdiki ruh krali da eski quincy. İshida gelecekteki kral sistem degismezse. Sistem degisirse krala ihtiyac kalmaz yine. Cumhuriyet gelir mi lan.

// son dakika golu//İshidanin dedesi simdiki kral olmasin sakin. Quincyler ikiye bolunmustur. Ywach kotu taraf ishidalar iyi taraf. Neyse bunu sonra dusunecegim. //

Baslik konusunda edebiyat derslerinde hep sikinti yasardim zaten. Gorsellerle destekleyemedim teoriyi. Ruh kralinin ilk gorundugu sayfayi ve ywachin onu ilk gordugu sayfalari dusunun. Yazim yanlislari olabilir. Kontrol ettim ama. Bunlar hep mobil yuzunden.
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
Millennium Wizard
Favori Manga: One Piece,Hellsing
Favori Anime: Fma,Bleach,One piece

Krala ihtiyaç olmayabilir.Kral ruhlardan yarar sağlayan sistemin zorunlu bir parçası olabilir.Sistem zorunlu olmazsa kralın da bir önemi kalmaz.
Onun dışında quincylerin asıl kökeni Kral bunu biliyoruz artık.Belki dolaylı yoldan kökeni,belki de dediğin gibi direk o da Quincy gücüne sahip.

Aslında Yhwach burada gözlerine vurgu yapmış.Gerçek bir quincy olduğunun kanıtı diye gözlerinden bahsediyor.
► Spoiler Göster
O zaman bu gözlere Kral da sahip olduğuna göre o da kesinlikle farklı güçlere sahip olsa da aynı zamanda bir Quincy demektir.

Eline sağlık.
Resim
Kullanıcı avatarı
redstak
Favori Manga: HxH- Slam Dunk- Shingeki no Kyojin -
Favori Anime: Slam Duk - Hunter X Hunter - JoJo - Shingeki no Kyojin

► Spoiler Göster

Aslında bu resimde de her şey açık gibi.

Bir tarafta quincyler , diğer tarafta shinigamiler. Quincylerin tarafında ki zanpaktosu shinigamiliğini ve hollowluğunu temsil eden , shinigamilerin tarafında ki ise quincy tarafını temsil ediyor.

İçhigo bu savaşı durdurup quincyler ile barışı sağlar. Fakat önce kendi kaderini yenmesi gerek
► Spoiler Göster

İçhigo şu ana kadar sürekli Juha Bach'ın arzuladıklarını yaptı.

Juha Bach bunun nedenini içindeki quincy kanına bağladı ve haklıydı.
► Spoiler Göster

► Spoiler Göster

Ayrıca Juha zaten demiş
► Spoiler Göster

Katılmadığım tek nokta Ruh Kralının bir quincy olması. Evet Ruh Kralı Juhanın atası fakat ben quincylerin değişime uğradıklarını düşünüyorum . Eskiden büyücü avcılar varmış bunlar için quincylerin atası dendi. Aslında bunlar hem shinigami hem quincylerin atası. Juha Bach büyücü avcılara kanından vererek onları quincylere dönüştürdü , zanpaktounun icadıyla da shinigami adını aldılar.

Hem bu durum quincylerin hollowları öldürmesini açıklayabilir. Shinigamiler hollowları Ss'e yolluyor , Quincyler ise hollowları öldürüp Juha Bach'a yolluyor olabilir.
Kullanıcı avatarı
Drag
Favori Anime: bleach

redstak yazdı: Katılmadığım tek nokta Ruh Kralının bir quincy olması. Evet Ruh Kralı Juhanın atası fakat ben quincylerin değişime uğradıklarını düşünüyorum . Eskiden büyücü avcılar varmış bunlar için quincylerin atası dendi.
Yazsam mı yazmasam mı çok düşündüm çünkü hem bu konuyla alakalı değil hem de senin mesajının geri kalanıyla alakalı değil (senle de alakalı değil) ne de ben öyle Japonca çevirmeni falanım. Ama şu yanlışlığı düzeltmek istiyorum. Bu fırsatı bir daha bulamayabilirim.

36. sayıda Rukia Urahara'dan açıklama ister, Urahara da Quincy nedir ne değildir anlatır. Mangarain'in çevirilerinde "relatives of magic hunters" diye bir tercüme geçer. Bu tercüme yanlıştır. Orada zaten ata lafı geçmiyor, Mangarain bile ata var falan dememiş, sadece akrabaları demiş ki bu da nispeten yanlış bir tercüme.

"Magic hunter" lafı "demon" manasına gelen kanjinin "magic" olarak çevrilmesi sonucu ortaya çıkmış. Orada iki kanji var, ilk kanji (tai) "arrest" demek ikinci kanji (ma) "demon" demek. Tam bir anlamı yok, nasıl düzenlersen düzenle. Bana göre Kubo burada açıkça Exorcism demek istemiş. Bu çok mantıklı çünkü insan dünyasında bir eve Hollow musallat olduğu zaman ilk başta eşyalar falan yerinden oynamaya başlıyor. Ev ahalisi durumu fark edince eve "rahip" (Quincy) çağırıyorlar. Rahip Hollow'u haklayınca evden "şeytan çıkmış" oluyor. Normal insanlar bu yetiye sahip olan kişilere Exorcist/demonhunter falan demeye başlıyorlar. Quincy kelimesi için Kubo'nun kullandığı kanjiler zaten "Monk of Destruction" manasına geliyor. Monk ne demek, rahip.

Bu kişiler için Urahara orada Quincylerin akrabası/atası falan da demez. Kenzoku der. Zoku bayağı bildiğiniz aile manasına gelen Kazoku'daki zoku. Kendi başına aile, kavim demek. Ken olan Kanji'nin Japonca bir karşılığını bulamadım (aferin kubo). Ama Çince'de "concern" gibi bir anlamı olduğunu öğrendim. Bu kanjiyi Zoku ile birleştirince ortaya çıkan aşağı yukarı şudur. Kenzoku klan, kavim demektir. Atalık, akrabalık vb Quincy'lerle farklılık yaratacak bir anlam vermez.

Özetlersek, "taima no kenzoku" Türkçe'ye "şeytan avlayan/yakalayan klan" olarak çevrilebilir. Bu da bayağı bildiğimiz Quincylerdir. Atası, akrabası, öncülü, sonculu, farklısı, türevi gibi bir şey yok. Urahara bildiğimiz Quincy'lerden açık ve net olarak bahsetmiş. Shinigamilerin eskiden Balancer olması durumuyla çok farklı. 492. sayıda Balancer lafı geçtiğinde Balancer bir terim olduğu için kullanılan kanjilerin okunuşu Katakana ile "Baransaa" olarak yazılmış (Monk of Destruction olarak yazılıp Quincy okunması gibi). Shinigami ile Balancer'ın farklı olduğu bu şekilde açıkça gösterilmiş. "taima no kenzoku"da böyle bir şey yok. Çünkü sıradışı bir durum, tanım/terim vesaire yok. Quincyler için yapılmış basit bir anlatım sadece. Şeytan avlayan klan. Bitti.

Burada Dattebayo'nun çevirmenleri yine iyi bir performans gösterip mükemmele yakın bir çeviri yapmışlar. Ellerinde metin olmamasından sebep küçük bir yerde hataları var ama anlamı bana göre en yakın şekilde vermişler. Mangarain'in yaptığı gibi çok alakasız bir tercüme yapıp garibim Bleach okurlarını boş beleş spekülasyonlara boğmamışlar. 11. bölümün 18. dakikasından itibaren biraz izlerseniz kendiniz de görebilirsiniz.

“Bleach Genel” sayfasına dön