Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Anime yeniden başladığında

Bleach Anime serisi'nin tartışma alanı
Kullanıcı avatarı
Deathwing
Favori Manga: Yok
Favori Anime: Yok

Konudan iyice sapıyoruz ama Miyazaki ve Anno'nun sektörün bitmesi ile kastettikleri şey ne kadar manga satıldığı, ne kadar anime izlendiği değil, anime ve mangaların yarattığı insanların dünyadan soyutlanmarı ve büyüyememeleri problemidir, yani sektörün otaku temelli hale gelmesi. Modern animelerin esin kaynağı gerçek yaşam ve onun yarattığı sorunlar değil, eğlencelik temalar olmuş durumda. Son zamanlarda mmorpg içinde yaşama, moe-fanservice-harem, kalıplaşmış karakter tiplerinin kullanıldığı(tsundere-yandere vs vs) gibi sadece eğlenceye yönelik fakat gerçekte bir şey anlatmayan animeler inanılmaz popüler. Bu yüzden de çıkan eserler de kısa ömürlü oluyor. Ha derseniz Bleach çok mu kaliteliydi, tabi ki hayır. Fakat ilk 63 bölümün verdiği sonu gelmeyen gaz gerçekten de zor bulunur.
Once upon a time there was no snake, there was no scorpion,

There was no hyena, there was no lion,
There was no wild dog, no wolf,
There was no fear, no terror,
Man had no rival.
Concord
Favori Anime: ..

Deathwing yazdı: 23 Nis 2017 10:21 Konudan iyice sapıyoruz ama Miyazaki ve Anno'nun sektörün bitmesi ile kastettikleri şey ne kadar manga satıldığı, ne kadar anime izlendiği değil, anime ve mangaların yarattığı insanların dünyadan soyutlanmarı ve büyüyememeleri problemidir, yani sektörün otaku temelli hale gelmesi. Modern animelerin esin kaynağı gerçek yaşam ve onun yarattığı sorunlar değil, eğlencelik temalar olmuş durumda. Son zamanlarda mmorpg içinde yaşama, moe-fanservice-harem, kalıplaşmış karakter tiplerinin kullanıldığı(tsundere-yandere vs vs) gibi sadece eğlenceye yönelik fakat gerçekte bir şey anlatmayan animeler inanılmaz popüler. Bu yüzden de çıkan eserler de kısa ömürlü oluyor. Ha derseniz Bleach çok mu kaliteliydi, tabi ki hayır. Fakat ilk 63 bölümün verdiği sonu gelmeyen gaz gerçekten de zor bulunur.
+1
Konudan sapmamak için son bir şey yazacağım, gerisini devam etmek isteyen özelden yazabilir. Çünkü gereksiz uzayacak bir konu.
Bu yazıda yapılan bir hatta var, evet dediğin gibi artık popüler olan şeyler otaku,need kültürü. Ama çıkan güzel seri sayısında yine bir değişiklik yok. Eskiden ne kadar güzel seri çıkıyorsa yine aynı şekilde çıkıyor, tek fark artık popüler değiller. Ama kısa ömürlü olmasının sebebi yine bu değil. Zaten çıkan seriler uzun olması için tasarlanmıyor. Tutarsa lastik gibi uzatılıyor, tutmazsa çöpe atılıyor. Tutma ihtimaline karşıda hep ucu açık bitiriliyor ki devam etme ihtimali olsun.

Aslında slice of life serisi inanılmaz bir şekilde artı. Barakomon,handa-kun,re life,adı aklıma gelmeyen bir beyzbol animesi gibi benim en sevdiğim seriler arasına giren seriler var. Ve bu sadece slice of life kısmı. Romantizm kısmında ise Kimi no Na wa gibi bir şaheser çıktı veya Koe no Katachi. Yani gerçek hayatan kesit veya gerçek hayat temeli yine dolu seri var. Anlıyorum tani myanimelist gibi sitelere girince gözüne sokulan 50 animenin 45i çöp seriler. Geri kalan 5i de bahsetiğim iyi şeylerin en iyi olanları. Ben bahsetiğiniz otaku serilerine bakmıyorum genelde onların popüler olması da sikimde değil de açıkçası. Şimdi ben gidip Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu,Shigatsu wa Kimi no Uso(adlarına bakıyorum şu isim konusu da sıkıntı son zamanlarda) şeyleri de izleyebilirim. Gidip yeni çıkan şu saçma serilerden renai bokkun'u da.(Bu arada bahsetiğinin karakterlerin gerçekçi olması, empati kurması kolay olması dediğinin farkındayım)
Yani popülerite çamurunu şöyle bir kazınca yine dolu iyi seri var yeniler de. 2 yılık bir periyotta ben sadece 2010 öncesi çıkan serileri izlemişimdir, o zamanlarda yeni güzel bir şey çıkmıyor diyordum. Ama elimde bir şey kalmayınca kazdım o çukuru, meğer altın varmışta,fazla derinlerdeymiş.

Yenilerde souma diye bir uzun seri var misal. Adam gerçekte uygulayabileceğin yemek tariflerini kulanıyor serisinde. Aşçı bir arkadaş zevkine deniyordu benim, en son malzeme fiyatından siktir etti gerçi. Bu seri, bleach,op,nardonun kurduğu yapıdan bana göre daha iyisini kuruyor. Ve uzun soluklu yeni bir seri. Aynı şekilde korede tog diye bir seri çıkabiliyor. Uzun yine çıkıyor yani ama tutmuyor olay bu. Az okunuyor ve izleniyor.

Toparlarsam eskiden 100 seri çıkıyorsa 10u iyidi. Şimdi 1000 seri çıkıyorsa yine 10u iyi. Ama insanlar oranlara bakıyor. %10'a %1 oysa sayı da bir değişiklik yok,hatta bazı seneler artıyor da.
Resim
Kullanıcı avatarı
Beowulf75
Favori Manga: Akira, Lone Wolf and Cub, Berserk, Slam Dunk...
Favori Anime: GitS, Evangelion, The Tatami Galaxy, Ping Pong the Animation...

Deathwing yazdı: 23 Nis 2017 10:21 Konudan iyice sapıyoruz ama Miyazaki ve Anno'nun sektörün bitmesi ile kastettikleri şey ne kadar manga satıldığı, ne kadar anime izlendiği değil, anime ve mangaların yarattığı insanların dünyadan soyutlanmarı ve büyüyememeleri problemidir, yani sektörün otaku temelli hale gelmesi. Modern animelerin esin kaynağı gerçek yaşam ve onun yarattığı sorunlar değil, eğlencelik temalar olmuş durumda. Son zamanlarda mmorpg içinde yaşama, moe-fanservice-harem, kalıplaşmış karakter tiplerinin kullanıldığı(tsundere-yandere vs vs) gibi sadece eğlenceye yönelik fakat gerçekte bir şey anlatmayan animeler inanılmaz popüler. Bu yüzden de çıkan eserler de kısa ömürlü oluyor. Ha derseniz Bleach çok mu kaliteliydi, tabi ki hayır. Fakat ilk 63 bölümün verdiği sonu gelmeyen gaz gerçekten de zor bulunur.
Ben de o zaman son bir şey yazayım. Anime sektörü öldü diyerek; dükkanı kapattık, kepenkleri indirdik anlamında demedim zaten. Olay bu işte.
...
Resim

İnsan da, yaşam da saçmadır; boşunadır, rastgeledir, sağlam hiç bir şey yoktur; ama yine de yaşamak gerekir.

MyAnimeList Profilim[/b]
► Spoiler Göster
[/align]
Kullanıcı avatarı
Baryshx
Favori Manga: Berserk, Homunculus, Akumetsu, One Piece, Kingdom, Golden Boy, Oyasumi Punpun, 20th Century Boys, Vagabond, Shin Angyo Onshi...
Favori Anime: LotGH, Gits, Paprika, Juuni Kokuki, Kuuchuu Buranko, Texhnolyze, Shigurui, HxH, Dragon Ball, Wolf's Rain, Akira, Sayonara Zetsubou Sensei, The Tatami Galaxy, Kino no Tabi: The Beautiful World...
İletişim:

İyi yazmışsın aynen katılıyorum, banada gına geldi bu serilerden. Açıyorum ilk bölümünü, bu ne deyip kapatıyorum. Bu ilkbahar sezonunda en az 10 animeye bu muameleyi yapmışımdır. Hep aynı şeyler Moe, MMORPG, -dere tiplere leri, sert oğlan ve sert kızlarımız, ilkokul/ortaokul çocuklarına hitap eden seriler. Bi Berserk var, o da dandik animasyon tarzı ve mangayı hızlı geçmesiyle biraz bozuyor. Arada güzel Slice of life ve gag serileri oluyor bir iki.
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_
Favori Manga: Bleach
Favori Anime: Medaka Box

Bleach editörler Kubo'nun 2 ayağını 1 pabuca sokana kadar iyi gidiyordu bence. Milletin götünden power-up çıkaran ilk anime karakteri İchigo'ymuş gibi davranmasına çok kıl oluyorum. Luffy'nin bu Gear denilen muhabbeti nasıl elde ettiğinden bile bihaberiz hala bilmem farkındamısınız.
Concord

_[Emre]_ yazdı: 24 Nis 2017 20:45 Bleach editörler Kubo'nun 2 ayağını 1 pabuca sokana kadar iyi gidiyordu bence. Milletin götünden power-up çıkaran ilk anime karakteri İchigo'ymuş gibi davranmasına çok kıl oluyorum. Luffy'nin bu Gear denilen muhabbeti nasıl elde ettiğinden bile bihaberiz hala bilmem farkındamısınız.
Olay götünden power up çıkarması değil, serinin kendi içerisinde kurduğu mantık mekanizmasında. Sen o ana kadar bilinen en güçlü elemanları bile kolayca döven aizen diye bir karakter yaratıyorsun. Bu da merak unsurunu aşırı derece de artırıyor. Bu herifin sonu nasıl olacak, kim yenecek, yeni elemanlar falan gelecek diye düşünüyorsun. Ama başkarakter geliyor serinin tüm kurduğu mekanizmayı, hiyeraşik düzeni siktir edip, ichigoyu anlık olarak aşırı güçlendiriyor. Ve sonuç? Aizenle top diye oynuyor. Hani aizenle denk dövüşüyor falanda değil,herkesi öpen aizenin kılıcını parnakla durduruyor falan.
Bu saaten sonra o mangayı okumak tamamen gereksizliktir. Çünkü o saaten sonra hangi karakter çıkarsa çıksın, ichigonun birden bire tek atma olayı her zaman cepte duracak.
Aynısını hxh de yaptı bu arada. Milletin şu aralar öve öve bitiremediği. Peki neden bleachle aynı etkiyi yapmadı? Basit çünkü kralı dövmedi,kralın elemanlarından birini dövebildi. O yüzden bir şaşırsakta hadi neyse diyebildik. Sınırlardan gezdi yani.

Gelelim luffynin gearına. Yaptığı gear kendi evreni içerisinde olan aşırılık temasına uygun bir power up. Lastik olduğundan kanını aşırı hızlı akar hale getiriyor ve kendini şişiriyor. Dövdüğü kişi kim? Evrenin o an bilinen en güçlü elemanın 50de 1i belki olacak insan. Diğer mangalarda sabaody arc gibi bir arc olmadığı sürece ciddiye alamıyorum artık. Kore mangası olan tog bile, araya zaman atlaması koydu ki başkarakterin gücüne bir mantık koyabilsin. Yetmediği gibi eğiten elemanlarda aşırı güçlü şahsiyetler falan.

Fanlıktan azıcık acaba bu japonlar neden okumayı azaltı diye düşünseniz,cevaplarınızı alacaksınız. Onun yerine japonlardan banane dünyada şöyle böyle gibi saçma sapan düşüncelere giriliyor.
Resim
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_

Concord yazdı: 25 Nis 2017 06:37
_[Emre]_ yazdı: 24 Nis 2017 20:45 Bleach editörler Kubo'nun 2 ayağını 1 pabuca sokana kadar iyi gidiyordu bence. Milletin götünden power-up çıkaran ilk anime karakteri İchigo'ymuş gibi davranmasına çok kıl oluyorum. Luffy'nin bu Gear denilen muhabbeti nasıl elde ettiğinden bile bihaberiz hala bilmem farkındamısınız.
Olay götünden power up çıkarması değil, serinin kendi içerisinde kurduğu mantık mekanizmasında. Sen o ana kadar bilinen en güçlü elemanları bile kolayca döven aizen diye bir karakter yaratıyorsun. Bu da merak unsurunu aşırı derece de artırıyor. Bu herifin sonu nasıl olacak, kim yenecek, yeni elemanlar falan gelecek diye düşünüyorsun. Ama başkarakter geliyor serinin tüm kurduğu mekanizmayı, hiyeraşik düzeni siktir edip, ichigoyu anlık olarak aşırı güçlendiriyor. Ve sonuç? Aizenle top diye oynuyor. Hani aizenle denk dövüşüyor falanda değil,herkesi öpen aizenin kılıcını parnakla durduruyor falan.
Bu saaten sonra o mangayı okumak tamamen gereksizliktir. Çünkü o saaten sonra hangi karakter çıkarsa çıksın, ichigonun birden bire tek atma olayı her zaman cepte duracak.
Aynısını hxh de yaptı bu arada. Milletin şu aralar öve öve bitiremediği. Peki neden bleachle aynı etkiyi yapmadı? Basit çünkü kralı dövmedi,kralın elemanlarından birini dövebildi. O yüzden bir şaşırsakta hadi neyse diyebildik. Sınırlardan gezdi yani.

Gelelim luffynin gearına. Yaptığı gear kendi evreni içerisinde olan aşırılık temasına uygun bir power up. Lastik olduğundan kanını aşırı hızlı akar hale getiriyor ve kendini şişiriyor. Dövdüğü kişi kim? Evrenin o an bilinen en güçlü elemanın 50de 1i belki olacak insan. Diğer mangalarda sabaody arc gibi bir arc olmadığı sürece ciddiye alamıyorum artık. Kore mangası olan tog bile, araya zaman atlaması koydu ki başkarakterin gücüne bir mantık koyabilsin. Yetmediği gibi eğiten elemanlarda aşırı güçlü şahsiyetler falan.

Fanlıktan azıcık acaba bu japonlar neden okumayı azaltı diye düşünseniz,cevaplarınızı alacaksınız. Onun yerine japonlardan banane dünyada şöyle böyle gibi saçma sapan düşüncelere giriliyor.
İchigo anlık olarak güçlenmediki. Orda Aizen bir daha evrim geçirdiğinde son çare olarak FGT açmasaydı Aizen'le savaşırken kullandığı güç olduğu gibi duracaktı. İchigo antremana girmeden önce bile Aizen'nin reiatsusunu hissedebiliyordu. Onun o anki halinden daha güçlü olan Yoruichi,Urahara,İsshin üçlüsü hissedemezken hemde. Yani İchigo'nun içinde hazırda bekleyen çok büyük bir güç vardı zaten. Ayrıca Luffy'nin gücünde takıldığım nokta orası değil zaten. Bu çocuk o Gearı nerde ve ne zaman öğrendi ? Bu tarz büyük power-uplardan önce karakterler sıkı bir antremana girer. Luffy bi anda Enies Lobby'de götünden 2 gear çıkardı. Hatta Oda bu konuda sıçtığını kabul ediyor olmalıki Enies Lobby arcı öncesinde geçen bir moviede Luffy'nin Gear 2'sini tetikleyen bir olay oluyor ve Luffy ne yaptım lan ben moduna giriyor. Bu arada Aizen güçlüdür, karizmatiktir ve havalı sözleri vardır. Ama bu Tanrı olma kompleksi olan bir villian olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Birde Aizen'nin en güçlü elemanları dövmesi olayı çok doğru sayılmaz. Kaptanlara karşı olan mücadelesinde Yamamoto'ya karşı hazırladığı hollow kurtardı götünü. Byakuya,Kenpachi ve Mayuri'de Hueco Mundo'dalar. Kaldı elimizde espadalarla savaşdan çıkan kaptanlar. Kolsuz Soifon, en güçlü saldırısıyla Halibel'i yenemeyen Hitsugaya. Bir zahmet yensin. Yoruichi,Urahara ve İsshin'e karşıda kaybediyordu Hougyoku devreye girdi ordan yırttı bu seferde.
Concord

@emre
Bleach fanlığını 2 saniye bir kenara bırakıp yazımı okursan beni gayet anlayacak birisin;
Olay nasıl yendiği,ne yaparak yendiği değil. O ana kadar kurulu evrenin kendi içinde olan dengesinin bir anda harap olması. Bak denilse ki ichigo tanrıdan sonra geliyormuş. İçinde ki gücü ortaya çıkarsa tanrıyı teklermiş dense ve yine gidip aizeni yense, yine benim gibi okuyucular bleach sıçtı batırdı diyecekti. Yani olay önceden ne olduğu değil, sen o ana kadar yaratılmış en güçlü elemanı yaratmışsın(aizeni o an teketekte yenebilecek hiçbir kaptan yok,izleyeli yüzyılar geçti açıkçası adamın hedefi ruh kralı falan artık.) Ve bilinen daha güçlü bir eleman yok. Hani naruto op gibi kıyaslayacak elementler bırakmıyorsun. Nedir bu elementler?

Op zaten bunu çok iyi yapıyor. Luffy crocoyu dövüyor. Ve bizi öyle bir kıvama getiriyor ki oha, herif resmen tanrısal bir şeyi yendi kafasına giriyoruz. Sonra bir sahne geliyor sadece. Bilmemne 120 reröre 200 şapşup 250 doflamingo 300, luffy ise 80lik adamı götünden kan dökerek, binbir yardımla yenmiş.(o zamanlar kafa ödüllü güç göstergesiydi.) Buda yetmiyor denizcilerle karşılaşıyor ve koramiral,amiral,admiral gibi tagler gösteriyor. Oda yetmiyor 4 korsan kralı gösteriyor. Yani luffy götünden allah çıkarsa, bu ne la tıs dicez. İşte marifet bu kardeşim, shoenen seri saçmalar, doğasında bu var. Ve en iyi saçmalayanda one piece buna bir itirazım yok benim. Ama kendi evrenini öyle bir dengede tutuyor ki haki meselesi çıkana kadar aklımızda soru işareti bile yoktu. Ki onu evrene öyle böyle yedirdi ve yine kafamızda bir denge var. Versus konularını düşünsen yeter.

Gelelim narutoya çok uzun bir yazı olacağı için kısa geçeceğim bundan sonra. Naruto o kadar mantıksız olmasına rağmen gidiyor, akatsukinin başında ki elemanı dövüyor. Hemen arkasından tobi diye bir hıyar ağasını çıkartıyor ki, naruto o kadar didindi paini dövdü(ki meğerse pain kuklaları olmasa yine çükertir konumundaymış) ama pain kim ki tobi var dedi sana. Bak aizen arcının hatta sagasının dengi nardoda pain sagası. Jiraiyanın dayak yediği kısımlardan al. O arc painin dayak yemesiyle yine aşırı power upla bitti. Peki neden bleach gibi sırıtmadı?

İchigo geldi aizenle vs bile atmadı. Aizene dengim değilsin siktirgit köşede top oyna tribi attı. Nardo ise bilmem kaç bölümde o kadar olay yaşadı,form falan değiştirdi. Opun dof arcı buna iyi bir örnektir aslında. Arcın başında millet dofu yensin seriyi silerim hayatımdan diyordu sonuç? İşte olay iyi işlemek. Sen o ana kadar kurduğun güç dengesine ne kadar sadıksın? Olay bu. Bak biz 26 bölüm sonunda 2 galaksiyi alıp elinde birleştirip hypernovayla saldıran robotlar izledik(tengen toppa gurren lagan) Bir allahın kulu da demedi, ne oluyor amınakoyayım diye. He kıyasladığım seri kısa tadımlık bir seri ama senin kafa yapında saçma olan olaylar ile evrende ki büyük hatalar ayrı konumlandırılmamış halde. He dersin ki luffynin durduk yere gear 2 açması bana mantıksız geliyor. Bende sana derim ki opu sen çok yanlış izlemişsin. Oysa sana yazar daha ilk bölümlerde, kocaman yaratığın kol koparması, tek yumrukta bölünen gemiler, kılıçla kesilen binaları gösterirken sana verdiği mesaj benim evrenim kendine has aşırı uçuk fizik kuralarına sahip, beni izliyor ve okuyorsan bunun bilincinde izledir. Bak ingilizlerin 10 sezonluk bir dizisi var doctor who diye. İzlemişsindir belki. Doctor who bullshiti diye bir deyim vardır. Bilimkurgu dizisidir ama saçma bir ton olay vardır. Ama çıkıpta kendi evrenine ihanet etmez. O yüzden izleyici de alışır o saçma durumlara, sorgulamaz hatta hoşuna da gitmeye başlar. One piece de o işte. Bleach kafasında izlememen gerekiyor. Japonların bu kadar alışkın olmasının tek sebebi de opun bleach ve nardodan önce olması ve mentalini okuyucuya oturtmasıdır.

Uzun vadeli shoenenlerin en büyük olayı nedir biliyor musun? %80i bundan ibarettir hatta. O arcın bossunu veya serinin büyük boslarını baş karakter nasıl yenecek sorusunu sordurtmaktır. Olaylar sonuçlandığında insanların kafasında kurduğundan kötü yapacaksın büyük ihtimalle evet. Ama okuyucuya ne kadarına olur dedirteceksin? Olay bu. Sen bunu yapamıyorsan anca eski fanların seni okur. Diğerleri de çöp diye geçer, olay bu kadar basit.

Minik not=Birde onu 100 küsür bölümlük bir saganın bosu yaparsan, öyle uzun işleyip,serinin ana bosu haline getirirsen, izleyici de iyice bu soruyu dalı budaklı hale getirir. Ve sıçma ihtimalini artırırsın. Kuboda hiç kasmadı kendini. Hemen arkasından da hxhden gon geliyor. Hxhnin hadi aksiyonun çıkar,macera ve evren kısmı var. Bleachin aksiyon dışında neyi var? Kubo arka plan tasarımı olarakta berbat ki. Adam elinde ki tek şeye sıçıyor daha ne kadar anlatabilirm bilemiyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_

Concord yazdı: 25 Nis 2017 20:48 @emre
Bleach fanlığını 2 saniye bir kenara bırakıp yazımı okursan beni gayet anlayacak birisin;
Olay nasıl yendiği,ne yaparak yendiği değil. O ana kadar kurulu evrenin kendi içinde olan dengesinin bir anda harap olması. Bak denilse ki ichigo tanrıdan sonra geliyormuş. İçinde ki gücü ortaya çıkarsa tanrıyı teklermiş dense ve yine gidip aizeni yense, yine benim gibi okuyucular bleach sıçtı batırdı diyecekti. Yani olay önceden ne olduğu değil, sen o ana kadar yaratılmış en güçlü elemanı yaratmışsın(aizeni o an teketekte yenebilecek hiçbir kaptan yok,izleyeli yüzyılar geçti açıkçası adamın hedefi ruh kralı falan artık.) Ve bilinen daha güçlü bir eleman yok. Hani naruto op gibi kıyaslayacak elementler bırakmıyorsun. Nedir bu elementler?

Op zaten bunu çok iyi yapıyor. Luffy crocoyu dövüyor. Ve bizi öyle bir kıvama getiriyor ki oha, herif resmen tanrısal bir şeyi yendi kafasına giriyoruz. Sonra bir sahne geliyor sadece. Bilmemne 120 reröre 200 şapşup 250 doflamingo 300, luffy ise 80lik adamı götünden kan dökerek, binbir yardımla yenmiş.(o zamanlar kafa ödüllü güç göstergesiydi.) Buda yetmiyor denizcilerle karşılaşıyor ve koramiral,amiral,admiral gibi tagler gösteriyor. Oda yetmiyor 4 korsan kralı gösteriyor. Yani luffy götünden allah çıkarsa, bu ne la tıs dicez. İşte marifet bu kardeşim, shoenen seri saçmalar, doğasında bu var. Ve en iyi saçmalayanda one piece buna bir itirazım yok benim. Ama kendi evrenini öyle bir dengede tutuyor ki haki meselesi çıkana kadar aklımızda soru işareti bile yoktu. Ki onu evrene öyle böyle yedirdi ve yine kafamızda bir denge var. Versus konularını düşünsen yeter.

Gelelim narutoya çok uzun bir yazı olacağı için kısa geçeceğim bundan sonra. Naruto o kadar mantıksız olmasına rağmen gidiyor, akatsukinin başında ki elemanı dövüyor. Hemen arkasından tobi diye bir hıyar ağasını çıkartıyor ki, naruto o kadar didindi paini dövdü(ki meğerse pain kuklaları olmasa yine çükertir konumundaymış) ama pain kim ki tobi var dedi sana. Bak aizen arcının hatta sagasının dengi nardoda pain sagası. Jiraiyanın dayak yediği kısımlardan al. O arc painin dayak yemesiyle yine aşırı power upla bitti. Peki neden bleach gibi sırıtmadı?

İchigo geldi aizenle vs bile atmadı. Aizene dengim değilsin siktirgit köşede top oyna tribi attı. Nardo ise bilmem kaç bölümde o kadar olay yaşadı,form falan değiştirdi. Opun dof arcı buna iyi bir örnektir aslında. Arcın başında millet dofu yensin seriyi silerim hayatımdan diyordu sonuç? İşte olay iyi işlemek. Sen o ana kadar kurduğun güç dengesine ne kadar sadıksın? Olay bu. Bak biz 26 bölüm sonunda 2 galaksiyi alıp elinde birleştirip hypernovayla saldıran robotlar izledik(tengen toppa gurren lagan) Bir allahın kulu da demedi, ne oluyor amınakoyayım diye. He kıyasladığım seri kısa tadımlık bir seri ama senin kafa yapında saçma olan olaylar ile evrende ki büyük hatalar ayrı konumlandırılmamış halde. He dersin ki luffynin durduk yere gear 2 açması bana mantıksız geliyor. Bende sana derim ki opu sen çok yanlış izlemişsin. Oysa sana yazar daha ilk bölümlerde, kocaman yaratığın kol koparması, tek yumrukta bölünen gemiler, kılıçla kesilen binaları gösterirken sana verdiği mesaj benim evrenim kendine has aşırı uçuk fizik kuralarına sahip, beni izliyor ve okuyorsan bunun bilincinde izledir. Bak ingilizlerin 10 sezonluk bir dizisi var doctor who diye. İzlemişsindir belki. Doctor who bullshiti diye bir deyim vardır. Bilimkurgu dizisidir ama saçma bir ton olay vardır. Ama çıkıpta kendi evrenine ihanet etmez. O yüzden izleyici de alışır o saçma durumlara, sorgulamaz hatta hoşuna da gitmeye başlar. One piece de o işte. Bleach kafasında izlememen gerekiyor. Japonların bu kadar alışkın olmasının tek sebebi de opun bleach ve nardodan önce olması ve mentalini okuyucuya oturtmasıdır.

Uzun vadeli shoenenlerin en büyük olayı nedir biliyor musun? %80i bundan ibarettir hatta. O arcın bossunu veya serinin büyük boslarını baş karakter nasıl yenecek sorusunu sordurtmaktır. Olaylar sonuçlandığında insanların kafasında kurduğundan kötü yapacaksın büyük ihtimalle evet. Ama okuyucuya ne kadarına olur dedirteceksin? Olay bu. Sen bunu yapamıyorsan anca eski fanların seni okur. Diğerleri de çöp diye geçer, olay bu kadar basit.

Minik not=Birde onu 100 küsür bölümlük bir saganın bosu yaparsan, öyle uzun işleyip,serinin ana bosu haline getirirsen, izleyici de iyice bu soruyu dalı budaklı hale getirir. Ve sıçma ihtimalini artırırsın. Kuboda hiç kasmadı kendini. Hemen arkasından da hxhden gon geliyor. Hxhnin hadi aksiyonun çıkar,macera ve evren kısmı var. Bleachin aksiyon dışında neyi var? Kubo arka plan tasarımı olarakta berbat ki. Adam elinde ki tek şeye sıçıyor daha ne kadar anlatabilirm bilemiyorum.
Aizen vs İchigo'da. FGT'den sonra Aizen hollow gücüyle kurtuldu saldırıdan. Urahara'nın mührü olmasaydı İchigo'yu öldürecekti. Sonra ortaya espadalardan 100 kat daha taşşaklı Quincyler çıktı Juha Bach çıktı. Adamın kopyası bile Yamamoto'nun bankaisine dayandı yahu. Kendisi geldi tek attı direk. Aizen'in direkt olarak savaşmaya götü yemediği Yamamoto'nun hem bankaisini çaldı hemde tek attı. Ayrıca fizik kurallarının amk yahu. Benim tek merak ettiğim şey Luffy'nin o gücü nerden elde ettiği bak nasıl elde etti demiyorum amk. Haki öğrenmek ve kendini geliştirmek için Luffy Rayleigh'le 2 yıllık bir antreman sürecine girdi orda haki öğrendi ve Gear 4'ü buldu. Ama bu amın evladı Gear 2 ve Gear 3'ü nerden buldu kimden eğitim aldı veya aldımı bir bok bildiğimiz yok yahu. Bunu anlatmaya çalışıyorum 2 saattir. Herifin tek bir Gearı çıkarması 2 senesini alıyor ama yolculuk esnasında 2 Gear birden çıkarıyor. Bende yedim aq çok mantıklı şuan. Ha bu arada verdiğim Juha Bach örneği One Piece gibi geniş bir evrene sahip bir serinin tam karşılığı olmayabilir ama Naruto'nun tam karşılığı resmen amk. Yapmayın etmeyin lütfen.
Kullanıcı avatarı
*UnforgiveN*
Favori Manga: *One Piece
*Naruto
*Bleach
Favori Anime: *Dragon Ball*One Piece*Naruto/Shippuuden
*Bleach*Death Note*Slumk Dunk
*Shingeki no Kyojin*Great Teacher Onizuka
*Hunter X Hunter*Yu Yu Hakusho*Toriko*Berserk
*Aoki Densetsu Shoot!*Hellsing
*Historys Strongest Disciple Kenichi*Vampire Knight*Beelzebub
*Kuroko No Basket*Detective Conan *D.Gray-man*Claymore
*Code Geass*Fullmetal Alchemist: Brotherhood

@_[Emre]_ & @Concord
Bence bu tip power-up'lar mangakaların bir nevi özel kartı gibi birşey. Hikayede belki de tıkandıkları anda buna başvuruyor olabilirler. Sonuç itibari ile fantastik bir dünya oluşturdukları için herşeye makul bir neden göstermek zorunda değil mangaka. Önemli olan serinin kendi iç dinamiğini bozmayacak bir seviyede olmasıdır.
Kubo bu dengeyi tam olarak koruyamadı. İchigo, kaptanlardan birine karşı dövüşürken böyle bir ekstra güç kaznması serinin gidişatını çok bozmazdı. Ama serinin ana kötü karakteri olan Aizen'e karşı olunca iş değişiyor. Belki de Kubo seriyi bitirmek için böyle bir senaryo üretti. Bilemiyorum.
Aynı şekilde Luffy, şu haliyle gidip te Karasakal a tek atarsa o zaman eleştirebilir. Ama Enies Lobby de kullanılan power-up serinin gidişatında çok bir etkisi olmaz.
Resim

“Bleach Anime” sayfasına dön