Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Manga vs. Comics

Manga mı comics mi ?

Manga
22
71%
Comics
7
23%
Berabere
2
6%

Toplam oy: 31
Concord
Favori Anime: ..

@jiraiya
Sanatsal olarak kıyas yapmak mümkün değil, bazı çizgi romanları kendime referans olarak kullandığım oluyor. Birde en sevdiği seriler arasında kaiji olan biri olarak herhangi bir eseri çizimi için izleyip,okumam. Gördüm mü, alayımda kullanırım diyorum sadece. Şöyle bir durum var ki yazdıklarımın çoğuna cevap niteliği taşıyacak bir şey görmedim yazında.

1) Sırasıyla gidelim daha iyi olur. Çizgi roman bilgim sizinle kıyas kabul etmez. Doğruya doğru popüler veya geekyapar da kesinlikle okunulması gerekenler diye olan listelere bakarak okudum hep. Bir süre sonra kendimde takip ettim ama beni açıkçası sıkıyor peki neden?
Çizgi romanlar da iyi olan şey tek sayılık hikayeler. Bilmemne kahramanının bilmemne bölümü aşırı iyidir. Herkes okur ama iş seriye gelince yine bir tırtlık oluyor. Aşırı popüler olanlardan örnek vereceksem civil war iyi bulduğum bir çizgi roman ve iyi de satmış bir eser. Ama devamı getirilmek istenildiğinde civil war 2 gibi kötü bir eser çıkıyor çünkü öykü tek sayı üzerine. Üste doctor who örneğini verdim. Gelmiş geçmiş en iyi dizi sezonu doctor whoda mesela bana göre. İzlediysen satan pit gibi bölümlerin olduğu(yanılmıyorsam 3.sezon) sezon. Ama doctor whoya genel olarak bakınca çok fazla çöpün olduğu bir seri. Arada çok iyi bölüm çıkıyor diye izleyen benim gibi aşırı büyük bir fan kitlesi var. Birde breaking bad var mesela her bölümü ayrı bir değerli bir bütün. Dediğim gibi madem tek sayı çıkarıp onu iyi yapmak çok iyi bir şey. Russel t daviese(Doctor who senaristi) ver marvela unutulmaz 10 eser çıkartır zaten.
2)Ben dragon ballı güçleri başkarakteri için izleseydim. Dragon ballın yeni çıkan saçma sapan dövüşden ibaret şeylerini izlerdim. Ama ilk sezonunu izlediysen seninde bileceğin gibi dragon ballın iyi bir eser olmasının nedeni macera olmasıdır. İlk 40-50 bölüm adam akıllı dövüş,aksiyon bile yok hatta. Serinin başlangıcında bile bir serüvene giriş diye başlıyor. Yani dragon balla girmek komik oluyor. Tabi buradan seriyi izlemediğini farz ediyorum. Çünkü senin gibi birinin izleyipte böyle bir yorum yapması dehşet düşürücü bir şey olurdu. Yine aynı şekilde one piece,narutoyu ben macera için izliyorum. Naruto bu kısımda kötü olduğu için zaten sevmiyorum 2. kısmını. Bleach sırf aksiyon olduğu için boktandır diyorum zaten. One piece(gerçi artık onu da takip etmiyorum) sevmemin tek nedeni devamlı olan bir serüven ve merak unsuru. Ben herhangi bir süper kahramanı okurken acaba şimdi ne olacak, kim kime vuracak, nasıl aksyion olacak diye okumuyorum. A kahramanın b kahramanını dövmesi toz taneciği kadar umrumda değil. Bana iyi yazılmış hikaye lazım, oda süper kahramanlarda tek sayı halde var.
3)Süper kahramanlar ilk yaratıldığında belirli bir hikaye için yaratıldıklarını zanetmiyorum. Ay ben punısher yaratayım da adalet sisteminin ne kadar boktan olduğunu göstereyim diye bir kaygı olduğunu düşünmüyorum.Batman süperman çok eski ilk halerine girmek mantıksız olur. Misal ben legion karakteri bana ilk söylendiğin de, kanka kesinlikle oku çok kafa açıcı bir karakter diye değil. Karakterin ilginç olması sayesinde okudum. Çoğu çizgi romanı sadece karakterin ilginç olması yüzünden başlayıp, önerilerle şu iyi bu iyi şeklinde okudum.
4)Bir eserin tek kişinin kafasından çıkması (alan moore vs.) doğal olarak o seriyi iyi hale sokar zaten. Yoksa madem böyle toplayalım en iyi senaristleri yazsın dursunlar spin of falan.
5)Manganın anlamı zaten çizgi roman. Onun alt kültürü vesayre falan değil madem böyle kafalar karışıyor. Ben abd çizgi romanları ile japon çizgi romanlarını kıyaslıyorum. Ve japon çizgi romanlarının çoğunda olan bütünlük, bir şey anlatma kaygısı çoğu çizgi romanda yok. Son 5 yılda japon çizgi romanlarında da popüler olanı takip edip çöplerle doldu tabi ama günün sonunda bu sene çıkmış japon çizgi romanları ile bu sene çıkmış abd çizgi romanlarını kıyaslayınca japon çizgi romanlarının aldığını görüyorum. İşin manyağı gibi her sene çıkanları kıyaslayabiliriz de. Ama dediğin çizgi romanlarda, sürekliliği olan mangaları kıyaslamak bana göre mantıksız. O zaman one piece konuşmayalım. Ace luffy sabonun küçüklüğünün işlendiği arcı konuşalım sadece. Film dizi kıyaslaması gibi bir şey bu. Bir esaretin bedelinden aldığım hazzı kıyaslayamam herhangi bir diziyle. Ama stephen kingin dead zone ile kıyaslanacak ve daha iyi olan 30 tane dizi sayılır.
6)Ergo proxy gibi her bölümü ince ince işlenmiş bir çizgi roman var mı,tek sayılık olmayan? Vagabond gibi her arcında vay be dedirten bir çizgi roman serisi var mı?
Not=Söylediklerin için teşekkür ederim. Yarısını okumadım onların neredeyse, bakacağım.
@hyperboster
Jirayaya yazarken cevabını vermiş oldum. Ama kısacası benim derdiğim evrenlerin sıfırlanması vesayre değil. Jiraya yazdıklarım.
En son Concord tarafından 09 May 2017 16:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_
Favori Manga: Bleach
Favori Anime: Medaka Box

JiraiyaFlash yazdı: 08 May 2017 22:11
Diabolus Ipsum Amans yazdı: 08 May 2017 18:24 Hacı sen nerdesin bico ya.
Şurda burda işte :D Hayat işte, koşturuyoruz :)

@Emre
O dediğin olaylar olduğunda o şahıslar p-up almış oluyor zaten. . adam base halde dalmıyor.
2.si Joker'in Batman'i siktiği (böyle karşısına geçip hadi dövüşelim tarzı) canon bir hikaye ben hatırlamıyorum. O çizilen imaj sadece.

Bir de mangalarda liginin üstü alan adam yok mu ?

Luffy Vs Enel
Luffy vs Crocodile
Luffy Vs Doff
Konohamaru vs Pain
Ichigo Vs Zaraki
Gon Vs Muhafız Pitou

vs vs bunlar nasıl yaşandı ?

Alternatif evren muhabbetine gelince kaç tane sadık comic okurunun görüşünü aldın bu konuda ?

Canon evrenlerin her comics çağında (gold, silver, bronze, modern, milenyum, post-modern) başı ve sonu olan bir devamlılık evreni olur .. Ve herkeste nereden başlayacağını bilir.. Senin dediğin gibi olsa dünya da yüz milyonlarca insan bunu okumazdı..
Luffy ile Crocodile arasındaki farkla Batman ve Superman arasındaki fark aynı değil yalnız. Alternatif evrenleri kötülemedim. Milletin comic okumamasının genel sebebi bu. Alternatif evren ve başının sonunun olmaması serilerin.
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_
Favori Manga: Bleach
Favori Anime: Medaka Box

Luffy ile Crocodile arasındaki farkla Batman ve Superman arasındaki fark aynı değil yalnız. Alternatif evrenleri kötülemedim. Milletin comic okumamasının genel sebebi bu. Alternatif evren ve başının sonunun olmaması serilerin. Başı ve sonu yokken şunu kastediyorum. Her evrenin kendine has bir hikayesi oluyor. Mesela bir manga final yaptı mı orda bitmiştir. Comiclerde öyle değil.

Edit:Düzenle yerine alıntıya basmışım Lul. Neyse böyle bakın.
En son _[Emre]_ tarafından 10 May 2017 18:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

@Concord

1.si şunu anlaşalım bi senin beğenmemen, takip edememen ya da etkileyici bulamaman bir argüman değil. Bir fikir, bir beyandır. Bunla karşılaştırmaya girilmez.

ki ben ilk mesajımda dedim karşılaştırmak manasız daha mangalar, comicslere göre çok taze ve yeni... Ama siz sürekli En İyi mangalar Vs En popi comicsler şeklinde gidiyorsunuz. orta okullu götü başı açık kızların 20 metrelik kılıçlarla orgazm çığlııkları içinde boss kestiği mangalar , yaoiler, yuriler, battle haremler falan sanki hiç yok :D

2.si Comics takibi ile ilgili sorun şu Comics telif hakları mangalardan çok çok daha sıkı takip edildiği için ve ülkemizde mangadan daha çok comics basan yayın evi olduğu için mangada olduğu gibi korsan fansublardan comics okuyamıyorsunuz.

Siz bugün her hafta ya da her ay comics sayısını düzenli alıp okuyabildiğiniz bir ülkede yaşasanız ya da ingilizceniz olsa web comics okusanız bu takip sorununa bu kadar takmazsınız hele ki iki evrenin de resetlendi diği şu son yıllarda.

3.sü Civil War bir event dir bir vaka yani bir seri değil. İyi bir örnek değil ki ben ilk eventini de sevmem sen gene sevmişsin.

4.sü ben Dragon ball ilk 2-3 sezonunu çook eskiden izledim sonrada arasıra da dbz ye göz gezdirdim manga okumadım..
Ben Dragon Ball' ı kötüleyen bir yorum atmadım ki ? niye öyle bir laf ettin senden beklemem vs. Sadece evreninin ve baş karakterinin çizgi roman esinlenmesi olduğundan bahsettim.

Goku -> Superman
Vegeta -> General Zod
Piccolo -> Martian

Devam edeyim mi ?

Birinci maddeye tekrar dönüyorum senin mangada bulduğun ve sevdiğin bir özelliğin bir türün Comcis'de olmaması onu otomatikman tü kaka yapmıyor. O dediğin seriler teen erkekler için yapıldığından serüven illa ki ana tema oluyor ama karakterlerini 70 yıldır tanıdığın adama oturup 200 bölümlük giriş arcları yazamazsın yazdırtmazlar adama ben zaten biliyorum der adam. Ayrıca Comics evreni biraz daha olgun yani arkadaşlarla toplanalım güçlenelim yolumuza çıkanı yenelim, af dileyini arkadaş edinelim sonra final verelim mantığı ile comics yürümez.

Yok ben illaha serüven okuyacağım diyorsan bir All-Star Superman oku mesela.

3. maddeni/şıkkını niye yazdın bilmiyorum tüm fiction eserler için ortak bir değerdir karakterin sürükleyici etkisi.

Bu son 5 yıl mangalar ve son 5 yıl comicsler karşılaştırmanda kimin aldığı da bu tartışma adına tamamiyle anlamsız ve geçersiz bir ibare.
Neden mi ?

I. Hangi mangalar ve hangi comicsler _ DC Rebirth'ün tüm serilerini takip ettin mi ? Saga okudun mu, alternative comics şirketlerine baktın mı... Fan Service mangaları ve tamamiyle fantasi besleyici diye anılan serileri de kattın mı ?
II. Neye göre kim neyi geçiyor ? Sana göre mi ?
III. Neye göre karşılaştırıyoruz ?

nitelim bir sürü plot hole dolu açıklama ve beyanların.

6. maddede ki soruların cevabı sende biter çünkü Ergo Proxy sana göre ince işlenmiştir, Vagabond sana göre her harc vay dedirtmiştir.. Bu sebeple evet ben şu var dersem ve sende "Meh bunlar olmamış dediğim gibi mangalar daha iyi" dersen bu mangaları daha mı iyi yapacak ?

Böyle bir tartışma, konuşma , terminoloji olabilir mi ? Sen tamamen kendi dayanakların ile manga diyorsun.

Okusaydın bari de öyle cevap ataydın Yiğit :D

Bu şunun gibi ben Paris e gitsem her yerini gezsem, kültürünü tanısami çok doyurucu bir yolculuk yapsam sonra da Roma ya gitsem ama en bilindik 3-4 yerinde foto çektirip alış-veriş yapmak hariç bir şey yapmadan 2 günde dönsem...

Sonra desem ki "Yok abi Roma neymiş Paris daha iyi ya neler gördüm orada neler !" bu doğru bir değerlendirmeme mi olur ? Senin manga vs comics olayın öyle. Daha çok bildiğine daha tanıdık gelene tutunarak öbürünü itham altında bırakıyorsun :)

Sen gene neyse Özgürcüm hepten gazla dalmış olaya :D

Edit: Aga paragraf aç aralara okuması zor.
-------------------------------------------

@Emre baş ve son olması birini daha iyi yapmaz.. Comcis'de hikayelerin başı sonu olur evrenin değil bu iki taraf içinde bir eksiklik ya da fazlalık değil tarz farkıdır tarzı sevmemen kötü yapmaz. Okunulmaması da öyle. (çok aşırı bir fark olmadıkça)

Batman kriptona sahipken o fark Luffy ve Crocodile arasındakinden daha az oluyor..

En azından Batman normalde dokunamayacağı birini dövmüyor (logia) ve Batman Vs Superman bu sektörün iki popi titanıdır ve bu dövüşler genel olarak TDKR'de ki dövüş hariç fan service ya da hype yaratmak içindir bunla koca külliyat eleştirilmez.

Goku galaksi yok ederken karısının kaldırıp kafasına attığı taşla kafasında ayı gibi şişlik oluyor.. Ben bu yüzden DB kötü mü diyeyim... Bellli ki komedi sahnesi işte.

Ki Batman Vs Superman dövüşlerinde olası bir Batman rekabeti Luffy'nin dövüşlerinin hepsinden çok çok çok çok daha mantıklı ve akla yatar sebeplere oturtuluyor orası da enteresandır.
En son JiraiyaFlash tarafından 09 May 2017 16:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
hyperbooster
Kozmik Tanrı
Kozmik Tanrı
Favori Manga: 20th Century Boys,Vinland Saga
Favori Anime: Psycho-Pass

O çok sevdiğiniz Alan Moore çizgi romanları Wathmen, V for Vendetta'yı filan tek sayılık hikayeler mi sanıyorsunuz cidden ? Saga, Run, Graphic Novel gibi kavramları öğrenmeniz lazım.
Uzun kaliteli mainstream bir hikayeden söz etmem gerekirse.
Jonathan Hickman'ın yazdığı marvel dönemi.
Avengers: 44 sayı
New Avengers: 33 sayı
Infinity: 6
Secret Wars: 9 sayı diye gidiyor toplamda 92 sayı ediyor ki normal bir çizgi roman sayısı çoğu en dolu mangadan bile daha fazla konuşma balonu ve diyalog içerir. Ki bu devasa Hickman sagasının geçmişi dahada eskilerden başlıyor Fantastic Four, FF, Sheild, Secret Wariror'u filan dahil etsem 160 küsür sayıyı rahat geçerdi.

Mainstream olamayan uzun kaliteli bir işe bakmak isterseniz Preacher'ı gösterebilirim 66. sayılık bir seri ve kelimenin tek anlamıyla harikadır. Keza yine aynı ekolden The Sandman 75 sayılık bir NEIL GAIMAN eseridir. Neil Gaiman'ı özellikle belirttim çünkü manga sektöründe bırakın Alan Moore'u Frank Miller'ı Grant Morrison gibi yazabileni Neil Gaiman yazabilen kimse yok. Hatta bir Brian Azzarello veya J. Michael Straczynski bile yok kalite anlamında. :D
Kullanıcı avatarı
hyperbooster
Kozmik Tanrı
Kozmik Tanrı
Favori Manga: 20th Century Boys,Vinland Saga
Favori Anime: Psycho-Pass

Concord yazdı: 09 May 2017 15:48 Aşırı popüler olanlardan örnek vereceksem civil war iyi bulduğum bir çizgi roman ve iyi de satmış bir eser. Ama devamı getirilmek istenildiğinde civil war 2 gibi kötü bir eser çıkıyor çünkü öykü tek sayı üzerine.
Bunu atlamışım :D
Civil war 1 ile 2 arasında hikaye olarak en ufak bir bağ yok sadece isimler aynı. İkisinin yayınlanma süresi arasında 11 yıl var. :D
Ayrıca Civil War 2 başarılı bir hikaye olmasa da kötü bir eser filan değil ortalama belki biraz altı.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Tarık' katılıyorum mesela benim comics lere bulaşma sebebim olan seri.

http://comicbookreadingorders.com/dc/ev ... ing-order/

86 sayıdır.
Her sayıda mangadakinden (shounenlerden diyeyim) daha çok sayfa ve her mangadakinden daha çok konuşma ve diyalog var.

Ki Batman'in 90ların başında ki run'ı bu seri ile bitmiyor bu run'ın sonundan biraz önceki saga..

Yani ben early 90s Batman Run'ı yapacam derseniz bu sizi 120 küsür sayılık dev bir run a götürecektir..

1 Comics sayısının olay örgüsü ve dialog açısından 7-8 shounen sayısı (o da iyi olanlarının) edeceğini düşünürseniz ne kadar uzun soluklu olabildiklerini anlarsınız..

Batman bu sitede çok seviliyor mesela comicsleri öğrenmek ve uzun soluklu 12-18 sayıda bitmeyen kült bir eser okumak istiyorsanız buyrun.

Ya da Scott Snyder'ın New 52 için yazdığı o süper Batman Run' ı (mali de çok iyi bilir) hiç öyle sandığınız gibi kısacık bir hikaye sonra hemen ardından karakterin yolculuğu bitiyor resetleniyor falan değil.

Koca 5-6 arclık Sagadır. 5 yıl sürdü.
Bunları bilmeden öyle çok itham da bulunmak hoş değil :D Valla bir comics forumu olsak sizi tefe korlardı arkadaşlar :D
Resim
Concord
Favori Anime: ..

1) Yazılarım öznel oluyor çünkü net bir sonuç olsaydı bunu anketle konuşmazdık diye düşünüyorum. Daha çok çizgi roman mangadan veya manga çizgi romanda şu şu nedenden üstündür diye bir yazı olurdu. Onu okur fikirlerimizi söylerdik. Ben bana göre çizgi romanı neden iyi bulmadığımı yazıyorum. He çizgi roman alanına sizden çok aşağılarda olduğumu söylüyorum zaten aynı şekilde manga anime alemine de sizden daha çok hakimim ama bu bir şeyi teşkil etmiyor.

2) Misal ben bilmediğim çizgi roman alemine batman şöyledir böyledir diye ukalaca bir şey yazamam. Ama dragon ball gibi bir seride ki karakterler bundan alıntıdır demek komik olduğu aşikar bir gerçek. Çünkü seri goku ve maceralları değil ejder topları. Karakterin hikayesini anlatmayı neden belirtiğine anlam veremedim. Çünkü ben mangada macera hikayesi okuyordan kastım bir yolculuk hikayesi görüyor olmam. Güncel serilerden örnek vereceksem.
Boku no hero bilmemney'e süper kahramanlar ile kıyaslaman gayet mantıklı olurdu misal çünkü seri aksiyon üzerine kurulu. Karakterler, dünyayı gezmiyor, maceradan maceraya koşmuyor.. Bleachten örnek vereceksem ichigo bir yere gitmek isterse amacı dövüştür. Karakterler tanıtılır. Düşmanların güçlerini görürsün, birde iyi taraftakilerin ama dragon ball ekolü dediğinin bunla alakası yok ki. Hani jojo ekolü desen savaş,aksiyon üzerine kurulu seriler için yerim. Ama dragon ball ekolünü takip eden one piece az da olsa naruto dışında popüler seri yok ki. Hele yeni seriler tamamen jojo tarzı saf aksiyon üzerine kurulu.(bu arada bu tarzı kötülemiyorum boku no ve jojo gibi serileri çok severim.) Dragon ball konusunu ayrı tartışırız ama burada şu söylemini saçma buluyorum açıkçası; ''Goku süpermanden alıntı biz neyi tartışıyoruz?'' Yani anime manga anlayışın öncesinde çizgi roman olduğu için biraz yanlış şekilenmiş görüşümce ya da demek istediğin şeyi ben yanlış anladım.(Bu arada dragon balın 2. serisini geçer geçmez aksiyon serisi olacağını ilk bölümden beli edince direk izlemeyi bıraktım)

3) Manga dediğin şeyler de harem,ecchi hiç bir zaman popüler olmadı ki. Aralarında en iyisi olan to love ru ilk 10u zor gördü bir kaç sayısında. Anime alemiyle manga alemini karışıtırıyorsun biraz. Anime sektörü şu an zaten mangadan daha çok novelere ağırlık veriyor. Mangalardan aldıkları da genelde kyojin,tokyo ghoul tarzı seriler oluyor. Anime tartışacaksak ayrı ben manga alemini konuşuyorum.

4)Gelelim ilk yazımda söylediğim manga aleminin özgür kafa yapısına. Yenilerden örnek vereyim.(eskilerde örnek bol çünkü) Souma gibi bir eser çıkartabiliyor mu çizgi romanlar?(bunu meraktan soruyorum)

5)Ergo proxy konusunda benim özneliğim değil bu arada. İnce işlediği net bir şeydir. Adamlar her bölümünde bir takım felsefik esere gönderme yapıyor. Seri bitikten sonra bazılarını anlamadıysak diye açıklama yapıyor hatta. İnce işlemenin özneliği yoktur zaten. Ergonun ince işleme mantığına yakın hatta daha iyisini rick and morty de gördüm ben. Vagabond konusunda ise evet o benim özneliğim ve kişisel fikrim. Ama bu hisiyatı okuyanların neredeyse hepsine yaşatıysa özneliği de biraz tartışmalıdır bence.

6)Abi yazılarında genelde dikatimi çeken olay şu. Sen karakterler üzerinden değerlendiriyorsun. Ben hikayeye girsekte salsak karakterleri kafasındayım. Çizgi roman okuduktan sonra manga okuduğun için tabi ki bu doğal ama mangalarda ana karakter dahil olmak üzere hikaye de rolü olan bir parçadır genelde. Birde şu var bizim buralara gelen satış rakamları shoenen jump dergisinin haftalık olanı. Yani orada battle shoenenleri üste görmen normal değil mi? Manga alemi dediğin gibi çizgi romana göre çok yeni ve popülerleşmeye yeni yeni başladı. Bu tarafa gelenlerde manga değil popüler animelerin mangaları oluyor doğal olarak. Manga çizgi romanın mevcut hakimiyetinin çok çok altında ve en popüler 20 serinin 10nu bile bilmiyor okuyucunun %90'ı. Misal slice of life serileri aşırı popüler japonya da bu aralar kaç tane okudun, okumayı geçtim izledin?

7)Kıyas yapmaktan kastım sen çizgi roman alemine hakimsin ben manga kafayı kırarsak sen bu sene çıkmış en iyileri söylersin. Bende bu sene çıkmış. Tabi bu kafayı kırarsak yapacağımız bir şey ama dediğin gibi öznel olacağı için gereksiz olacaktır.

8)Birde anlamadığım olay şu çizgi roman aleminde. Aynı karakteri sıfırlayıp sunmaktansa. Yeni karakterler niye yapılmıyor? Bana sadece popüler üzerinde yürü anam mentalitesine sahip bir anlayıştan ibaretmiş gibi geliyor. Bu sıfırlama olayının mantığını parasal dert dışında, bence şundan dolayı iyi bir şey diyebilir misin? Dragon ballın mangakası ilk seriyi bitirince haranları hayvan gibi haraslayıp tüm dragon balın mantığını siktir edip yeni seri yapması arasında fark yok bence.

Toparlayacak olursam ben japon mangalarını veya animelerini hikayesi için takip eden birisiyim. Doğal olarak çizgi romana başladığımda da öyle bir beklentiyle başladım. Ama gördüğüm başı sonu beli olmayan bir ton seri. Dediğin gibi ingilizcemiz iyi olmadığı ve 100bin tane çizgi roman okumadığım için belki bu görüşteyim. Ama manga alemine girerken bunu yaşamamıştım ben. Ki japoncadan çevrilmeyen yüzlerce manga var, popüler olmasına rağmen. Uzak doğu piyasası genel olarak bizden uzak oldu her zaman. Oyun oynuyorsan bilirsin j-rplerin %5lik bir kısmı bu tarafa geliyor sadece. Ama çizgi romanlar ingilizce olduğu için orjinal kaynaktan direk besleniyoruz. O yüzden çizgi romanların popülerleri zaten çizgi romanların büyük kısmını oluşturuyor. Ama manga öyle değil. Manga tutacak da, seri haline gelme onayı alacakta. Mangaka acemilik ödüllerini alacakta. Sonra iyi bir şirket anime teklifiyle gelecekte. Sonra o anime çevrilecek de. Tutarsa mangası da ingilizce olacak.
Konu Dışı
Birde çizgi romanlar gibi geekliği yapılıp üzerine tartışalacak bir seri olacak, manga olarakta o seri sayısı bir elin parmağı zaten. Hikaye odaklı bir serinin geek geek neyini tartışacaksan haftalarca. O yüzden zaten dövüş odaklı mangalar bitikçe manga forumları genel olarak düşüş yaşadı. Sadece türkiye değil tüm dünyada böyle. Yani hiç bir zaman mangalar çizgi roman kadar popüler olmayacak. Popüler olan animeler olacak ve olanları da am göt meme veya havalı dövüşlerden ibaret olacak(ki dövüş görmek istesem kat kat kalitelisi çizgi roman) En azından japonyada böyle olmadığı benim içimi az da olsa rahatlatacak. Bir gün sizin dediğiniz ecchi,harem,yaoi,shonen-ai vesayre serilerinin shoenen jumpta top 5de sürekli kaldıklarını görürsem(ki bu olmayacak hiç bir zaman kitlesi beli çünkü) o zaman manga çöp derim. Ki popüler dediğiniz watcmen herhalde en az izlenen süper kahraman filmi olabilir.
Resim
Kullanıcı avatarı
Ryuuma
Antik Ejder Avcısı
Antik Ejder Avcısı
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece,FMA,Soul Eater, LC

Çizgi romanların başı sonu belli arkadaşlar. Ama bilen insanlar için. Sıfırdan başlayan biri için cidden tam bir labirent. İnternette belli bir zaman harcamanız lazım. Yada benim gibi tembel iseniz JiraiyaFlash'a sorup kurtulacaksınız. Fakat normal bu. Süper kahraman çizgi roman geçmişi ikinci dünya savaşı zamanına kadar uzanıyor (belkide daha fazladır bilmiyorum)

Her iki tarafın da kişinin zevkine göre artıları eksileri vardır. Neyse benim çizgi roman kültürüm dört yaşında ki bir çocuğunkine denk o yüzden çok kasmayayım :D
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
İletişim:

2-) Ben Dragon Ball ile ilgili ukalaca bir şey demedim karakteri yaratan adamın kendisinin dediği bir şey bu. Superman göndermesidir Goku.
Uzaylı bir ırktan olup dünyaya gönderilmiş olması sonra daha sonra kendi türünden olanların istilasını durdurması güçleri, kişiliği ... Bu ukalalık değil .. bunu nereden çıkardın.. Ki bu benim çıkarımım değil global bir bilgi bir gerçektir.

Resim

http://www.ign.com/boards/threads/goku- ... .17013763/

http://aminoapps.com/page/dragonballz/7 ... milarities

https://www.comicbookmovie.com/superman ... ies-a52134

Toriyama'nın DB den önce yazdığı Dragon Boy serisi ile Superman'in originini birleştirip Dragon Ball çıkardığı su götürmez bir gerçek.. Bu kötü bir şey diye de demedik zaten.

Superman II filminde dünyayı istila etmeye gelen 3 kişi olması ve bunların kendi gezegeninden gelmesi ve liderlerinin diğerlerinden güçlü olduğu.. Sana Vegeta-Raditz-Nappa'yı anımsatmıyorsa bir şeey diyemem :D

3) Popüler olmadığından mı son 5-6 yıldır onların animeleri yapılırken action serilerin ki iptal oluyor.

5-) İnce işlendiği net olabiliir ama ne kadar ince olduğu özneldir. O sebeple benim onun gibi şöyle bir seri var demem yersiz çünkü senin değerlendirmen genel bir kanı belirtmeyecek.

6-) Dostum ben karakterlerden bahsetmiyorum tarzlardan bahsediyorum. Sizin hatanız şu comics değerlendiriken karakterden manga değerlendiriken hikayeden baz alınması gibi abuk bir tavır var. Bir de Comics karakterleri daha yaşlılar genelde gençler gibi serüvenden serüvene atlamazlar o tarz şeyler için Avrupa çizgi romanları önerilebilir ya da DC den genç kahramanları Titans ıvs okuyabilirsin. Bu kıyaslama saçma 40 yaşında ki adamdan Luffy tavrı beklemek alamayınca da bak gördün mü manga daha özgür demek :D diğer dediklerin konusunda hemfikirim.

8-) Sıfırlamalar sandığınız kadar çok değil.

Bak mesela One Piece 19 sezonluk bir manga daha şimdiden hakinin tanımı 4-5 kere değişti hala bir şeye oturmadı.
Mesela Naruto serisinde Hashirama, Tobirama, Itachi, Kakashi karakterlerinin retcon yemesi 3-4 sezonluk şeyler tutunamadı karakteri değiştirmeden
Bleach'e hiç girmiyorum Ichigo kaç kere güç, görünüş, karakter değiştirdi

Bunlar reset olmuyor mu ? Bal gibi oluyor

adamlar 2-3 sezonda bir bunu yapmaya ihtiyaç duyarken içinde on binlerce karakter olan ve binlerce farklı insan tarafından yazılıp çizilen olan 80-90 yıllık koca şirketlerin evrenlerinin tarihte 3-4 kere reset atması bilgi karışıklığını gidermek için oldukça olağan ve doğal bir şey.
Hem diyorsunuz ki comics karışık hem de bu karışıklığı engelleyen denetlemeri eleştiriyorsunuz ? Tekniksel anlamda eleştirseniz ok ama resetleniyor diyip giydirmek yersiz sizin, bizim için oluyor onlar.
Ayrıca comicslerde sürekli yeni karakterler yaratılıyor. En popülerlerin yerini alamıyorlardır sadece bu da okurlara kalmış bir şey mesela Deadpool 91 yılında yaratıldı ve ilk yıllarında pek ilgi çekmedi bile... ONa rağmen 20 yılda pek çok 50-60 yıllık çardan popüler oldu.

Harley Quinn Deadpool'dan da yeni 95-96 da geldi comicslere, Marvel'dan Sentry 2000 yılında geldi..

Ve böyle bir ton örnek var.

OP de zibilyon tane karakter var her arc bir konuşma yapıp sonra yıllarca kayboluyorlar (rayleigh, mihawk, shanks, kuma, hancock, lucci, croco, shanks, smoker, vs vs vs) Sen yeni karakteri seriye yerleştirmedikten sonra yeni karakter yapmanın anlamı ne ? Benzer şeyler diğer seriler içinde söylenebilir.

Toparlayacak olursam,

Bunun karşılaştırması bir kulvar belirlemeden saçmadır. Yani ne konuda anime vs manga ?

Panelleme mi ?
Edebiyatı mı?
KUrgu mu?
Yaratıcılık mı ?
Sanatsal yönü mü ?
Çizim mi ?
Karakterler mi ?
Evrenler mi ?
Ahlaki Değerler mi?

ney yani neye göre karşılaşacaklar ?!

İkisinin de kendisine ait artı ve eksileri var olmasa ya full manga okunurdu ya da full comics okunurdu. O sebeple şu daha iyi demek abestir.
Benim tek demek istediğim ben manga ve comics'in hemen hemen ortasında biriyim iki taraftanda okuduğum seri sayısı farkı çok fazla değildir. O sebeple 1-2 tane ya da 7-8 tane comics ile comics konuşulmaz.

Ve sadece en popüler en yüzeysel comics özelliklerini "Comics" denen şeyin tamamı gibi algılayıp karşısına Vs En İyi mangalar demek zaten ap apayrı bir saçmalık..

Keyif ve eğlence =/= kalite ben okuduğum çoğu mangadan okuduğum 10-15 comics hariç daha çok zevk almışımdır ama şunu da biliyorum ki Comics total de daha kaliteli ve daha ince elenip sık dokulan işlerdir. Sistematiği sebebiyle yani yoksa mangacılar mal diye değil.

Neyse benim tek dediğim herkes bildiğini konuşsun ki bilmeyene bir faydası olsun..

Injustice Gods Among Us
Killing Joke
Civil War okuyan ipini koparıp burada "Comics çöp ya" demesin benim dediğim bu ...

Yoksa birini diğerine tercih ederim ya da biri diğerinden %100 her konuda daha iyidir demiyorum. . İlk mesajıma da bakabilirsiniz zaten... Ben sadece bilgi kirliliğini dağıtmak istedim

Son mesajım olmasını ümit ediyorum.. İyi Akşamlar Beyler.

@Ryuuma eyvallah hocam.. Aynen öyle ve evet bir kaç on yıl daha eski.
Resim

“Danışma - Listeleme Anketleri” sayfasına dön