Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Manga vs. Comics

Manga mı comics mi ?

Manga
22
71%
Comics
7
23%
Berabere
2
6%

Toplam oy: 31
Kullanıcı avatarı
Outlaw
MangaTurk Çeviri
MangaTurk Çeviri
Favori Manga: Vagabond,Tower of God, Planetes, Watashitachi no shiawase na Jikan, Pluto, Green Blood, Claymore, Slam Dunk, 20th Century Boys, Koe no Katachi, Vinland Saga
Favori Anime: Gintama, Psycho-Pass, HxH:11, Zankyou No Terror, Shigatsu wa kimi no uso, SNK, Anohana, 3-gatsu no lion, Kaguya-sama, Samurai Champloo, Koe no Katachi, Vinland Saga, Tenkuu no Shiro: Laputa, Saiki Kusuo, Cowboy Bebop, JoJo serileri...

Kaliteli Comic de var, kaliteli manga da var. Aynı şekilde dandik şeylerde var. Sikik harem mangaları var, Killing Joke, Watcmen var.

İki sektörden de çok kaliteli işler sayabiliriz.
Resim
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

oZzIiI yazdı: 07 May 2017 23:26 Mangalardaki hikayeler kurgular comicleri fersah fersah katlar
https://www.youtube.com/watch?v=28sV8DvMou4

B)
Resim
Kullanıcı avatarı
Diabolus Ipsum Amans
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Favori Manga: One Piece, Veritas
Favori Anime: One Piece
İletişim:

JiraiyaFlash yazdı: 08 May 2017 16:59
oZzIiI yazdı: 07 May 2017 23:26 Mangalardaki hikayeler kurgular comicleri fersah fersah katlar
https://www.youtube.com/watch?v=28sV8DvMou4

B)
Hacı sen nerdesin bico ya.
Betrayer... In truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes can see what others cannot.
Kullanıcı avatarı
_[Emre]_
Favori Manga: Bleach
Favori Anime: Medaka Box

Mangalarda en azından göttende olsa karakterin aldığı bir Power-Up var. Batman, Wolverine gibi karakterler kendi liglerinin çok dışında olan Allah katındaki adamlarla vs falan atıyor. Batman'e bi bakıyosun bir gün Joker tarafından sikiliyor öbür gün bakmışsın Superman'e posta koyuyor bu ne amk ? Sonra diyorsun nasıl lan ? Adam diyor ki "Çünkü o Batman" Siktir Lan. Hele şu zibilyon tane alternatif evren muhabbeti okuyucunun çok fazla kafasını karıştırıyor. Ülkemizde ve birçok ülkede mangaların comiclerden daha popüler olmasının sebebide bu zaten. Comiclerin bir başı veya sonu yok ki adam bilemiyor nerden başliyacağını.
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
İletişim:

Diabolus Ipsum Amans yazdı: 08 May 2017 18:24 Hacı sen nerdesin bico ya.
Şurda burda işte :D Hayat işte, koşturuyoruz :)

@Emre
O dediğin olaylar olduğunda o şahıslar p-up almış oluyor zaten. . adam base halde dalmıyor.
2.si Joker'in Batman'i siktiği (böyle karşısına geçip hadi dövüşelim tarzı) canon bir hikaye ben hatırlamıyorum. O çizilen imaj sadece.

Bir de mangalarda liginin üstü alan adam yok mu ?

Luffy Vs Enel
Luffy vs Crocodile
Luffy Vs Doff
Konohamaru vs Pain
Ichigo Vs Zaraki
Gon Vs Muhafız Pitou

vs vs bunlar nasıl yaşandı ?

Alternatif evren muhabbetine gelince kaç tane sadık comic okurunun görüşünü aldın bu konuda ?

Canon evrenlerin her comics çağında (gold, silver, bronze, modern, milenyum, post-modern) başı ve sonu olan bir devamlılık evreni olur .. Ve herkeste nereden başlayacağını bilir.. Senin dediğin gibi olsa dünya da yüz milyonlarca insan bunu okumazdı..
Resim
Kullanıcı avatarı
oZzIiI
Favori Manga: Vagabond, Shamo, FMA, Berserk, Sun-Ken Rock,
20 Century Boys, Banya, Liar Game, Death Note, Jackals, Claymore,
Slam Dunk, Veritas, One Piece, Gamaran, Beelzebub,
Deadman Wonderland,
Favori Anime: Samurai Champloo, Cowboy Bebop, Black lagoon, Berserk,
Sword Of the Stranger, Darker Than Black, One Piece, GTO,
İletişim:

Buradan uzun uzadıya yazmak istemiyorum. Ama basit olarak şunu söyleyeyim. Okuduğum takip ettiğim popüler çizgi romanların bir çoğu son 8-10 yılda bana çöp gibi geliyor.
Özellikle iyi tarafta olan süper kahramanların 10 da 9 oranında kaypakça ve korkakça adelet anlayışları. Yanlışlarla ve hatalarla dolu doğruluk fragsyonları beni benden alıyor.
Watchmen gibi(okumadım ama anlatılardan yola çıktığım) alternatif güzel çizgi romanları ayrı tutuyorum. Geri kalanların alayı baş karakterleri ile birlikte çöp.
galeme
Favori Anime: .

Aynı mantık ile ben de bir çıkarım yapayım o zaman.

Son 5-6 yılda okuduğum tüm mangalar plot hole dolu seriler. One Piece, Naruto, Bleach, Fairy Tail gibi en çok sevilen mangaların tamamı çöp. Kurgu hataları ile dolu güç dengelerinin olmadığı seriler. Bir de yaoiler var erkekler erkeklere halleniyor.

Vagabond, Berserk, Slam Dunk gibi okuduğum ve sevdiğim birkaç seri hariç, çizgi romanlar mangalara göre çok daha kaliteli.
Concord
Favori Anime: ..

Ben mangalardan sonra çizgi roman okuyan biriyim ve doğal olarak okuduğum manga sayısı çizgi romandan fazla.

Çizgi roman da sevmediğim olay, tek bir zihinden çıkmaması yüzünden karmaşık,sürekli değişen, çok nadir iyi iş çıkan serilerden ibaret olması. 100 yılı bulan çizgi roman tarihinde ise(süper kahraman) genelde tekrar eden, orjinal fikrin çok nadir çıktığı serilerle dolu olması. Çizgi roman derken italyan çizgi romanları gibi abd dışı olanları sayıyorsak tabi iş çok farklı boyutlara gidiyor ama ben süper kahraman ekolünü ele alacağım.

Manga ekolünü ilk tecrübe eden benim gibi biri, çizgi romanları çok karmaşık,düzensiz ve aşırı değişken bulabiliyor. Bir şeyler okuyorum ama onun devamı yerine sıfırlanıp yeniden yazıldığını falan görüyorum. Buda beni soğutuyor açıkçası. Bir karakter yaratıyor a kişisi. Ama o karakterin içinde bulunduğu b romanında yok mesela. Daha çok a kahramanının bilmemne öyküsünü okuyorum.(Yani buda serinin sana bir şey anlatmaktan çok popüleriteyi takip ettiğini göster) Sonra ise başka bir öyküsünü. Bazıları iyi bazıları boktan. Ve iyi olan sayısı aşırı az. Öyle ki bir süre sonra sikerler deyip önerilen dışında çizgi roman okumayı bıraktım.

Ne kadar çok kafa olursa da bütünlük beklemek o kadar komik hale geliyor tabi. O yüzden çizgi roman serilerden bahsederken. Kanka xmenin bilmemne şeyinin bilmemne sayısı çok güzel onu oku gibi bir durum oluşuyor. Manga da ise vagabondun 200. bölümünü okumalısın gibi bir olay yok. Çünkü seri kendi içinde bir bütün, öyle ki 2 yıldır okumadığım bazı mangalara yeniden başlayınca, tüm seriyi baştan okumaya girişiyorum. Bütünlük olmayan yapımlarda iyi öykü çıkarmak ise zor bir şey değil. Ver doctor whonun ilk 5 sezonu yazan russell t davies'e tüm marvelın çıkardığı çizgi romanlardan 50 kat daha kaliteli iş çıkartır.

Gelelim konulara, mangalar daha özgür bu konuda. Tutan türler var. Daha kült belirli kitleye hitap eden türler var, tamamen ayrı kitlelere hitap eden türler var. Şimdi yaoi var gibi öküzlemesine bir söylem komik, doujinshi,hentai var demekle aynı öküzlüktü bir söylem bu. İçi boş bir söylem, okuyanı var ki yapılıyor. Ben burada manga eleştirisi yapacak insanların da çizgi roman evrenin hakim olduklarının 50de 1i kadar hakim olduklarını da düşünmüyorum.

Özetlersem manganın özgür anlayışı çizgi romanla kıyaslanamayacak kadar önde bir anlayışa sahip. İçinde kendine has bir çok türe sahip. Daha önce eşi benzerini görmediğiniz konu ve işleyişe sahip. Okuduktan sonra oturup az da olsa düşünmeni, kendini vermeni sağlayacak mangaların son 15 yılda çıkardığı kaliteli seri sayısı çizgi romanların(abd bazlı) 100 yılda çıkardığı kaliteli eser sayısın bir 10'a katlar.

He belki alan moore eserlerini çıkartırsak bir berserk edecek veya liar game kadar beynini zorlayacak bir yapısı olan çizgi roman varsa söyleyin bende okuyayım cahiliğim aydınlansın.
En son Concord tarafından 09 May 2017 13:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
İletişim:

Siz bayağı bayağı en cheesy en güncel en popülist 4-5 çizgi roman karakteri ve onların en bilindik yüzeysel serileri vs tüm manga külliyatına çeviriyorsunu olayı..

Öyle adil karşılaşma mı olur.

Bırak en iyi çizgi roman olmayı dünya en iyi edebiyat eserleri listelerine giren 5-6 tane çizgi roman var. (listenin aralığını artırırsan daha da çok girer bu dediğim top 100 gibi şeyler.

Sandman de Comics, Watchmen de, V for Vendettta'da , The Crow 'da comics .. Killing Joke'da, Kingdom Come'da comics. Swamp Thing Saga da comics,
Maus da comics, Fables da comics, Saga da comic, The Wicked & Divine da comics, We3 de comics, Justice'de comics, 300 de comics, Sin City'de comics, Hellblazer' da comics, TDKR 'de comics...

Siz comics deyince hep Injustice Gods Among Us, Avengers, Batman Vs herhangi biri vs şeklinde algılarsanız adil olmaz...

Bu mangalardan sadece battle shounenleri dikkate almak gibi bir şey.

Tüm külliyatları karşılaştırdığında mangaların daha çok gidecek yolu olduğunu görürsünüz. Manga'nın çizgi roman'ın ald dalı olduğunu da hatırlatırım.

Disney'den ve DC Comics'den sonra MArvel'dan nasıl esinlenildiğini.. Bugün battle shounenlerin babası olarak görülen Dragon Ball'ın protagonist i olan Goku bildiğin Superman rip-off u iken ?! Neyi tartışıyoruz ki ?

İşin sanatsal boyutuna gelecek olursak Comics'lerin haksız bir üstünlüğü var çünkü olayın sanatsal kısmında koca ekip çalışıyor

kara kalemini bir kişi renklendirmesini bir başkası, mürekkeplendirmesini bir başkası, ilüstrasyonunu bir başkası vs. Bunların hepsi ayrı ayrı manga serisi çizecek çapta adamlar olunca.... haftalık çıkan serilerde bile aylık çıkan mangaara denk görsellik oluyor... Sayfa sayılarının daha çok olmasını söylemiyorum bile. Keza renkli oluşlarını da...

Bırakın DC ya da Marvel gibi devleri Valiant Comics gibi 5. 6. sırada denebilecek şirketlerin bile haftalık serileri inanılmaz kalitelerde misal 2015 yılında ki iki eserden örnek sunayım.

Resim

Resim

Resim

Resim

Ve tekrar söylüyorum bunlar çok low küçük pazar haftalık dergilerden... Mangalarda var mı böyle hem popi olmayıp hem de haftalık olup bu tarz bir çarpıcılığı ve panelleme ustalığı olan seriler ?

2-3 tane çıkar çıkmaz... BU comics'de epey standart. Bunun üstüne ancak Berserk, vagabond, OPM vs gibi aylık yapımlar çıkar onlarda comicslerin aylıklarında ya da özel alternatif evren hikayelerinde takılırlar.

-------------------

Edit: Bu konuda ki ilk mesajıma bakarsanız hatta ilk 2 falan bir taraf seçmediğini bu karşılaştırmanın doğru olmadığını, farklılıklar olduğunu belirttim.. Şimdi comics savunuyormuş gibi duruyorsam bu comicsler hakkında bilip bilmeden gevelenmesinden dolayı...
En son JiraiyaFlash tarafından 09 May 2017 14:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
hyperbooster
Kozmik Tanrı
Kozmik Tanrı
Favori Manga: 20th Century Boys,Vinland Saga
Favori Anime: Psycho-Pass

Şuana kadar okuduğumu hatırladığım 1400 e yakın çizgi roman(Bazı 200 sayfalık grafik romanlarda tek sayı sayılıyor) var. Halada okumaya elimden geldiğince devam ediyorum, evrenlerin veya karakterlerin reboot yemesi beni rahatsız etmezken çizgi roman bilgisi batman, superman, spiderman, x-men, watchmen ve v for vendetta dan ibaret olanlara batıyor. İlginç...

“Danışma - Listeleme Anketleri” sayfasına dön