Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Programcılık Dersi

Mangaturk'ün Eğitim Yuvası
Kullanıcı avatarı
Memento mori
Favori Anime: Elfen Lied

Anlaşılacağı gibi yeni üyeyim ve daha hızlı adapte olup insanlarla bir an önce kaynaşmanın yolunu aramaktayım. Dershane bölümü aslında güzel bir fikir ve bende bildiklerimi aktarmak isterim.

6 yıldır aktif programcıyım microsoft teknolojisinde(.net) daha çok yazılım geliştirdim, ama katılmak isteyenlerin taleplerine göre alternatifimiz çok. Bir çok masaüstü ve web projelerinde yer aldım.

İlk derslerimiz algoritma ve problem nedir nasıl çözülür konuları üzerine olacaktır ki yazılım dünyasında olmasanızda bir çok meslek dalında hatta hayatın kendisinde pratikleşme adına bir çok faydası vardır. Ünilerde bir çok bölümde temel algoritma ve programcılık derslerinin olmasının da amacı budur.

Gelen taleplere göre değişkenlik gösterecektir ama ben alternatifleri yazayım;
1) Olmazsa olmaz Algoritma
2) Programlamanın temel prensipleri ve mantığı

Bu ikisi şarttır ve tüm programlama dilleri bu ikisinin üzerine inşa edilir. Bu ikisi kavrandıktan sonra hangi dili tercih ederseniz edin, o dilde olgunlaşmanız ve yazılım geliştirmeye başlamanız kolay olacaktır.

Bu ikisinden sonra önümüze bir yol ayrımı çıkacaktır ki sizlerin taleplerine göre karar vereceğiz;
1) Masaüstü programcılığı
Yaygın olarak kullanılan microsoft için C#.net ve visual basic.net vardır. Bunun yanında veritabanı mantığı ve SQL dersleride olacaktır. Ama forum biz Microsoft'u sevmiyoruz bir delilik yapalım Java öğrenelim derse ona da varım.

2) Web programcılığı
Web'in en büyük pasta dilimi tasarımdır. Özellikle Türkiye'deki sitelerin bir çoğu hazır kodlar kullanılıp üzerinde editlemelerle ortaya çıkar, örneğin mangatürk gibi. Ben tasarımcı değilim eğer web için talep gelirse temel HTML, Javascript, CSS ve ardından talebe göre asp.net ve ya PHP dersleri verebilirim. Tasarım ayrı bir meslek dalıdır ve programcılar genelde tasarımdan hoşlanmazlar. Eğer forum web programcılığı talep ederlerse tasarım açığını başka yerlerden kapatmaları gerekecektir.

Şimdilik diyeceklerim bu kadar gelen cevaplara göre daha fazla açıklama ve detaya yer veririm, teşekkürler.

Edit: Katılmak isteyenleri ve varsa taleplerini yazacağım. Bekleme süremiz 1 hafta.

GoMuGoMuNo - Java
Todomeda
Unknown - Java/C#
memoww
ThePumpkin
Anonymous
darkcity87
sayokan
Grimoire Slayer
Deathwing
Shirohige
ansatsuken
namikaze_minato_61
Max
Shirohige

Ve ilk bilgilendirme mesajımız:Buradan
En son Memento mori tarafından 27 Haz 2014 18:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 10 kere düzenlendi.
  • Memento mori
Fani olduğunu hatırla.
  • Memento te hominem esse
Sadece bir insan olduğunu hatırla.
  • Respice post te! Hominem te esse memento!
Arkana bak! Sadece bir insansın, hatırla!
Kullanıcı avatarı
GoMuGoMuNo
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: HunterxHunter

Java'ya her türlü varım ben hacı.
Kullanıcı avatarı
Todomeda
Favori Manga: -
Favori Anime: -

Yaz beni oralara bi yerlere..
I am blind, not deaf. -
► Spoiler Göster

► Spoiler Göster
- No estoy loco, mi realidad
es diferente a la tuya
Kullanıcı avatarı
memoww
Favori Manga: Naruto, Tower of God, Fairy Tail, Bleach, One Piece, The Breaker, Gantz, Noblesse, HSD Kenichi, The God of Highschool, Gamaran
Favori Anime: ...

Yaz beni de bölüme başlamadan önce temel yapmak iyi gelir bana...
The thing I really wanted was...I..already had it. - Jyu Viole Grace
Kullanıcı avatarı
Memento mori

Katılmak isteyen arkadaşlar hangi alanı seçelim ve ya şu dili öğrenelim gibisinden fikirlerini sunarlarsa sevinirim. Geçmişte uğraşmış olanlar da vardır muhakkak onlar biraz detaylı bilgi versin.

Forumda yazılım işi içerisinde olan başka üyelerde var onlar da fikirlerini sunsunlar güzel bir çalışma yapalım en azından profesyonel olarak herkes bu işin içerisine girmese de gördükleri her yazılım hakkında biraz daha fikir sahibi olunabilsin.

Aklımda çok güzel ve eğlenceli işler, projeler ve ödevler var ama iş bende bitmiyor ne yazık ki hep beraber ayıracağımız vakit bu konunun ne kadar faydalı olacağını belirleyecektir.
  • Memento mori
Fani olduğunu hatırla.
Kullanıcı avatarı
Todomeda
Favori Manga: -
Favori Anime: -

Kendi adıma konuşayım..
BEn ekonometri öğrencisiyim, yani işim istatistikle ve rakamlarla.
İşimizin kolaylaşması amacıyla bir takım programlar kullanıyoruz. (Spss, Matlap gibi..)
Alanımda fark yaratabilmek adına bu tür programları basit düzeyde dahi olsa yazabilmeyi istiyorum. Tabi bunların yanına 2 de dil ekleyebilirsem çok şukela olucak.
O nedenle bu dersler benim açımdan son derece faydalı olacak.
Yani benim wep tasarımla filan pek işim yok, olsa olur mu? Olur ama hobi olarak olur.
Mesleki anlamda, kariyer gelişimi açısından masaüstü programcılığı benim için ön planda şuan.
Hatta bölümü bırakıp bilgisayar programcılığı filan okumayı bile düşündüm ama 3 yıldır okuyorum şurada kalmış 2 yılım heba etmek istemedim.
C++ öğrenmeye niyetlendim kendi çapımda ama elime geçen kaynaklar genelde ingilizceydi.
Bi yerden sonra baydı(sanırım giriş kısımlarıydı, önsözde olabilir:D)
Sen beni fosforlu kalemle yaz dostum:D
I am blind, not deaf. -
► Spoiler Göster

► Spoiler Göster
- No estoy loco, mi realidad
es diferente a la tuya
Kullanıcı avatarı
GoMuGoMuNo
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: HunterxHunter

Java ile ilgilendim sonra saçma sapan sebeplerden dolayı bir yıl ara verdim. Yeniden başlayıp çöpe attığım o bir yılı geri kazanmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Kullanıcı avatarı
Memento mori

Todomeda yazdı:Kendi adıma konuşayım..
BEn ekonometri öğrencisiyim, yani işim istatistikle ve rakamlarla.
İşimizin kolaylaşması amacıyla bir takım programlar kullanıyoruz. (Spss, Matlap gibi..)
Alanımda fark yaratabilmek adına bu tür programları basit düzeyde dahi olsa yazabilmeyi istiyorum. Tabi bunların yanına 2 de dil ekleyebilirsem çok şukela olucak.
O nedenle bu dersler benim açımdan son derece faydalı olacak.
Yani benim wep tasarımla filan pek işim yok, olsa olur mu? Olur ama hobi olarak olur.
Mesleki anlamda, kariyer gelişimi açısından masaüstü programcılığı benim için ön planda şuan.
Hatta bölümü bırakıp bilgisayar programcılığı filan okumayı bile düşündüm ama 3 yıldır okuyorum şurada kalmış 2 yılım heba etmek istemedim.
C++ öğrenmeye niyetlendim kendi çapımda ama elime geçen kaynaklar genelde ingilizceydi.
Bi yerden sonra baydı(sanırım giriş kısımlarıydı, önsözde olabilir:D)
Sen beni fosforlu kalemle yaz dostum:D
Arkadaşım konuya yaklaşımını çok beğendim, doğru noktayı yakalamışsın. Matlab yanlış hatırlamıyorsam kendi içinde dış eklenti scriplerine izin veriyordu, eğer temeli oturtursak seninle meslektaşlarının bir adım önüne geçebileceğine eminim.

1 hafta beklemek istiyorum talepleri ve katılımcıları görebilmek için ne düşünüyorsunuz? 1 hafta uzun derseniz kasıltabiliriz.
  • Memento mori
Fani olduğunu hatırla.
Kullanıcı avatarı
ThePumpkin
Favori Manga: Hunter x Hunter, Toriko, Kingdom
Favori Anime: Ergo Proxy, Hunter x Hunter, Cowboy Bebop
İletişim:

Beni de yazın. Web programcılığı daha çok ilgimi çekiyor ama fark etmez. :D Ne öğretirseniz artık, bütün yaz boş zaten.
Kullanıcı avatarı
Diabolus Ipsum Amans
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Favori Manga: One Piece, Veritas
Favori Anime: One Piece
İletişim:

Sen sitedeki üyelere güvenme. Bunlar eşeğin gotu gibiler. nerde osuracaklar belli değil.

Özellikle todomeda ya hiç güvenme 8 senedir bağış yapacak sorsan :-D
Betrayer... In truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes can see what others cannot.
Kilitli

“MangaTurk Dershane” sayfasına dön