Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Din Hiç Olmasaydı Dünya Nasıl Olurdu?

Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

Arkadaslar objektif degilsiniz, size dini sevin falan demiyorum ama sadece kotu yonlerine ait ornekler veriyorsunuz. Bu mu kritisizm?
Ha soyle diyebilirsiniz. Boyle boyle iyi yanlari var, boyle boyle de kotu yanlari var. Kotu yanlari baskin geliyor o zaman dinin olmamasi iyidir vs vs.
Edit: Aynisi karsi taraf icin de gecerli.
Kullanıcı avatarı
yalicapkini
Favori Manga: One Piece-Vagabond-Slam Dunk-Kingdom-Veritas-Fullmetal Alchemist-Tower of God
Favori Anime: Slam Dunk-Bleach-Gintama-Shingeki no Kyojin

İlkel zamanlarda dinin var olmaması gibi bir şeyin mümkün olabileceği düşünmüyorum.

Fakat günümüz dünyasına bakarak ve soruyu "Şu an din olmasaydı dünya nasıl olurdu ?" şeklinde yanıtlarsam , yanıtım daha güzel bir yer olur şeklinde olur.

Nedenlerim ise basit ; orta çağdan beri din insanlığa fayda getireceğine zarar getirmiştir.Şu anda da farklı değil bu durum Işid'den tutun da siyonizme , "kutsal kitapta izin verilmiş." deyip kendi sapıklığına kılıf uydurup sübyancılık yapanlardan tutun "inancımıza ters düşüyor tedavi olamaz benim çocuğum dua ile zaten iyileşir." diyen aptal ebeveynlere kadar hepsinin ucu bir şekilde dine dokunuyor.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
“George Bush’un karısının çirkin bir bok parçası olması hiç hoşuma gitmiyor.Ve bu, milyonlarca insanın zarar gördüğü savaşlara sebep oluyor.Son ‘iyi’ başkan Kennedy’ydi ve onun da mükemmel bir karısı vardı. Bunun basit bir tesadüf olduğuna inanmıyorsunuz değil mi?”
Kullanıcı avatarı
villain
Favori Manga: Naruto, Fairy Tail, Death Note
Favori Anime: Naruto, Fairy Tail, Death Note

Kitleleleri kontrol etmek adına başka "kutsal" şeyler bulunurdu, bir şey değişmezdi. Din için savaşıyor olmak yine bir nebze mantıklı. Ya elma, armut için savaşıyor olsalardı?

İnsanlar bencildir. Öteki dünyadaki yerlerini yapmak için inandıkları uğruna yapabileceklerinin sınırı yok. Bu bağlamda herşey mantıklı. Tabi kendi inanışı ile çelişmediği sürece.

O sebeple sistem mantıklı. En azından şuna yarıyor; sistemin işleyişi ve yapısı insanları kullanmaya çok müsait ayrıca bu sistemi kullanarak çıkar elde etmek herkesin yapabileceği bir şey değil. Çünkü çoğu kişi zaten bu sisteme dahil. Önemli olan insanın kendini sıyırabilmesi. Bu bile başlı başına fayda iken sistemin açıklarını kullanmak ekstra fayda sağlıyor. İster para, ister şan. Hatta isterseniz sizin için savaşacak bir ordu bile kurabilirsiniz. Bence epey işlevsel. Bu bağlamda dinin olmadığı bir dünyada insanları kontrol etmek amacına bulunacak diğer şeyler bu kadar işlevsel, fayda sağlayan ve uzun süreli olmayabilir. Din dediğimiz olgu binlerce senedir yalnızca şekil değiştirerek varlığını sürdürebilen bir yapı. Bu sebeple olası alternatifleri düşünüldüğünde insanlar üzerinde daha etkili olduğu görülebilir.

Ancak dinlerin ömürleri de sınırlı. Bilim geliştikçe dinler de etkinliklerini yitirecektir. O zaman insanlar yaptıklarını bir başka yaşam hayali için değil günümüz dünyası için yapacaktır. Kim bilir belki o zaman dünya daha iyi bir yer olur belki de tam bir cehennem.
insanların gerçeklik dediği şey sadece bir yanılgıdır.
Kullanıcı avatarı
zeuss
Favori Manga: One Piece, Bleach, Belzeebub
Favori Anime: One Piece, Bleach, Alucard, Belzeebub, Shingeki no kyojin, full metal alchemist ve kısaca Miyazaki yapımları.

Önce dinin amacını kestirmek gerekir. Din neden vardır? ve neden ona inanmak zorundayız? Bu soruların cevabını verebilirsek dinin aslında bizi kısıtlayan bir yasaklar silsilesi olduğu, sorgulamaya başladığımızda ise ne kadar gereksiz bir vakit kaybı olduğunu anlarız.

Neden din sorgulamadan itaat etmemizi ister hiç düşündünüz mü?
Kullanıcı avatarı
Lorem Ipsum
Favori Anime: Final Fantasy VII - Last Order

Celebhol'un ikinci yorumundakilere benzer şeyler düşünüyorum ben de. "Çocukluk" kısmına katılmasam da, bir şekilde "din" olacağına inanıyorum. Çünkü bu insanoğlunun bir ihtiyacıdır.

Sadece bilinmeyen şeyi bulmak değil, çünkü bilinmeyen keşfetmek zaten insanların %99'unun umurunda değil. Bu %99 içinde de umurumda diyenlerin %99'u da buna bir ömür adamaz. Bilinmeyen meselesini bu derece büyütmeye gerek yok. Karnınız açken varoluşsal meselelere kafa yoramazsınız. İnsan bi bakıma basit bir yaratıktır. Derinleşmesi için refah içinde olması gerekir. Doymak için sevmediği, yorucu işler yapmak zorunda kalmaması, sevilmek ve kabullenilmek için kendi isteklerinden feragat etmeye ihtiyaç duymaması gerekir. Öyle bi dünya da yok, hiç olmadı. Demem o ki; din kavramının, daha doğrusu inanma ihtiyacının temel sebebi gayet basit, insani dürtülerdir: bir topluluğa ait olmak istemek, sevilme ve bir arada olma ihtiyacı, ümit etmek, her şeye kadir bir varlığa yakınlık kurmak, "doğru" olma ve takdir edilme arzusu gibi...

Bir zamanlar krallar "tanrı" olarak (tanrıdan aldığı yetki ile değil, kendisine tanrı diyerek, tanrının oğlu diyerek) toplumları yönetirdi. İlahi bir güce dair işaretler göstermedikleri halde insanlar onlara taptılar, saygı gösterdiler, kendilerini korumalarını istediler, taş duvarları onların resimleri ile doldurdular... Yani gerçek kanıtlara ihtiyaç duymadılar inanmak için. Sadece bilmediklerini açıklama arzusu ile inanmadılar.

Şu an nasıl ki futbol takımları tutuluyor, statlar mabet haline getiriliyor, tribünler adeta ibadet sevinci ile dolduruluyor, sloganlar atılıyor, ne bileyim kilise koroları gibi marşlar söyleniyor; bunlar dinin olmadığı bir dünyada da olur. İşte o dünyada futbol takımları gibi şeyler din olurdu sanıyorum. Krallar Tanrı olurdu. Taş heykellere sunaklar yapılır, kurbanlar sunulurdu. Dünya üzerindeki bütün dinler gökten zembille inmedi. Bazıları yerden göğe uzanmıştı. Yani ya Tanrı bir din gönderirdi, ya da insan bir din icat edip Tanrı'yı arardı; ama dinin hiç olmadığı bi dünya olmazdı.

Dinin gerekliliği ise konu, yani oraya varmak isteniyorsa bu soru sorularak, bana göre cevap şu: insanı insanlıktan çıkarır dinin hiç olmadığı, oluşamadığı (oluşmasını sağlayan tüm o dürtülerin, insanlık hallerinin yok edildiği) bir dünya. Aç kalan insan, savunmasız kalan insan, korkan insan nasıl insanlıktan çıkıyorsa, en temel manevi ihtiyaçları elinden alındığında da (güvende olduğuna inanma ihtiyacı, ümit etme, sevilme, takdir ve teselli ihtiyacı, ait olma ihtiyacı gibi) ya robota, ya hayvana dönüşür. "Equilibrium" hiç beğenmediğim bi film ama durumu daha iyi anlatabilmem için iyi bi örnek sanırım. Kafamda oluşan bu işte.
Kullanıcı avatarı
zeuss
Favori Anime: One Piece, Bleach, Alucard, Belzeebub, Shingeki no kyojin, full metal alchemist ve kısaca Miyazaki yapımları.

:unsure:

Din gerekli ise bu zamandaki din için yapılan kafa kesmeleri de meşru kılıyorsunuz o zaman.

En basitinden kendi ülkemizden örnek vereyim. %99'unun müslüman olduğu söylenen güzide ülkemin vatandaşları dinini tam yaşamak istediğinden kutsallığına halel getirenin yedi düvelini becermekten keyif aldığını belirten beyanatlardan oluşan vatandaşlarımızla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığının yaptığı çok çarpıcı bir araştırma var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının %92'i gibi korkunç bir rakamı kuranı hiç mealinen okumamış. Arapça'dan anlamayan adam neyin nesini savunuyor?

Dürtü veya içgüdü dinle bastırılan birşey değildir. Dürtü/içgüdü bize doğamız gereği hayatta kalabilmemizi sağlayan bir içsel mekanizmadır. herşeyi Allah/Tanrı ile açıklamak teistlerin yaptığı en büyük hatadır.

Size basit bir soru sorayım; Kadının her yerinin örtünmesini acayip bir şekilde takıntı haline getirmiş tanrı neden açlıktan ölen insanlar için "şüphesiz ki biz kimin neye ihtiyacı olduğunu biliriz" gibi saçma bir cümle ile cevap vermiştir?

Edit: Arkadaş Equilibrium'dan örnek vermişte şunu unutmuş; o ilaç yerine Din'i koy bakalım ne oluyor?
Kullanıcı avatarı
Lorem Ipsum

zeuss yazdı::unsure:

Din gerekli ise bu zamandaki din için yapılan kafa kesmeleri de meşru kılıyorsunuz o zaman.

En basitinden kendi ülkemizden örnek vereyim. %99'unun müslüman olduğu söylenen güzide ülkemin vatandaşları dinini tam yaşamak istediğinden kutsallığına halel getirenin yedi düvelini becermekten keyif aldığını belirten beyanatlardan oluşan vatandaşlarımızla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığının yaptığı çok çarpıcı bir araştırma var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının %92'i gibi korkunç bir rakamı kuranı hiç mealinen okumamış. Arapça'dan anlamayan adam neyin nesini savunuyor?

Dürtü veya içgüdü dinle bastırılan birşey değildir. Dürtü/içgüdü bize doğamız gereği hayatta kalabilmemizi sağlayan bir içsel mekanizmadır. herşeyi Allah/Tanrı ile açıklamak teistlerin yaptığı en büyük hatadır.

Size basit bir soru sorayım; Kadının her yerinin örtünmesini acayip bir şekilde takıntı haline getirmiş tanrı neden açlıktan ölen insanlar için "şüphesiz ki biz kimin neye ihtiyacı olduğunu biliriz" gibi saçma bir cümle ile cevap vermiştir?

Edit: Arkadaş Equilibrium'dan örnek vermişte şunu unutmuş; o ilaç yerine Din'i koy bakalım ne oluyor?
Hocam uzun uzun açıkladığımı sanıyordum ama yanılmışım görüyorum ki. Edit yapana kadar fikir ayrılığı olduğunu düşünmüştüm, şimdi yazdıklarımdan bi şey anlamadığına karar verdim.

Equilibrium'daki mesele insandaki sevme, sahip olma gibi çok temel duyguların yok edilmesi. İlaç yerine ne koyarsan koy, bu duyguları yok ediyorsa ok, haklısın. Ama hiçbir din bunları yok etmez. Dinlerin hepsi tam tersine bunlarla yükselmiş şeylerdir. Equilibrium'daki "ilaçlı" sistemde din yok, bu bir anlam ifade ediyor mu acaba?

Gereklilik meselesine gelince; benim söylediğim şey varlığının çok doğal olması. Dine sebep olan doğayı değiştirirsen insan olmazsın artık, o derece yapışık şeyler bunlar. Ha ama buradan şu anlaşılmamalı (zaten zorlamadıkça anlaşılmaz çünkü öyle bi şey demedim) dinsiz insan, insan değildir falan... Adamı yormayın. -_- O duyguların olmadığı insan, insan değildir. En büyük ateist bile tüm bu duygulara, dürtülere sahip, aynı ihtiyaçları hissediyor, çünkü o bir "insan", anlatabiliyor muyum?

Edit: Yahu bi tutturmuşsunuz "din için kafa kesmeler"... Sanki tüm cinayetlerin, tüm savaşların, insanlık tarihindeki her vahşetin sebebi dinmiş gibi... Komiksiniz. Dinin varlığı çok doğal deyince bunu meşrulaştırıyormuşum üstelik. :) Acı gerçek ama, savaşların varlığı da çok doğal. Vicdan rahatlatmak için kabahati dine yüklemenin anlamı yok bence. O da insan, sen de insansın işte. Yaptığının doğruluğuna o derece inanırsan, sen de herhangi bir şey "için" kafa kesebilirsin. Din olması şart değil.
En son Lorem Ipsum tarafından 20 Eki 2014 14:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
sayokan
Favori Manga: bleach,
Favori Anime: bleach,

İyi insanlar daha iyi kötü insanlar daha kötü olurdu herhalde.
Yorumların çoğunda din savaşlarından bahsedilmiş.moğolar dünyanın ecdadını din için sikmememiştir mesala yada eski asya tarihi okuyanlar bilirler savaşların çoğunluğu insan oğlunun istek ve arzularıyla alakalı olduğunu. Benim okuduğum tarih kitaplarında savaşları dinler değil insanlar çıkarmıştır.Tarihte hiçbir şaman budisti din için öldürmemiştir. Demek istediğim dinleri eleştirirken birkaç din üzerinden genelleme yapmasak istenilen cevabı vermiş oluruz.
Resim
Kullanıcı avatarı
zeuss

Hocam ben yaşım gereği her şeyi tatmış bir insan olarak dinin gereksiz olduğunu, insanın ayağında bir pranga misali takılı kaldığını idrak edecek kadar okumuş etmiş bir canlıyım. Dikkatini çekerim ateistlerin hepsi bütün dinleri yalayıp yutmuş insanlardır. Sonuçlarını buradan sana destansı bir kitap edasıyla yazabilirim ama sen takılmışsın teokraside. O yüzden geçelim gidelim en iyisi budur.

Savaşların sebebi 2 tanedir. Birincisi inandığın dini ne pahasına olursa olsun yaymak. 2.si ekonomik sebeplerdir. Bu iki sebepte birbirleriyle ilişki halindedir. Din adı altında savaşırken yağma yapıp malı götürürsün. Ekonomik sebeplerle savaş çıkartırken arada dinini de götürürsün.

Bana "bana tapacaksın, seni asarım keserim, cehennemin en derin çukurlarına atarım" diye tehdit eden bütün dinlere inanmak çocuksu geliyor.
Kullanıcı avatarı
Lorem Ipsum

zeuss yazdı:Hocam ben yaşım gereği her şeyi tatmış bir insan olarak dinin gereksiz olduğunu, insanın ayağında bir pranga misali takılı kaldığını idrak edecek kadar okumuş etmiş bir canlıyım. Dikkatini çekerim ateistlerin hepsi bütün dinleri yalayıp yutmuş insanlardır. Sonuçlarını buradan sana destansı bir kitap edasıyla yazabilirim ama sen takılmışsın teokraside. O yüzden geçelim gidelim en iyisi budur.

Savaşların sebebi 2 tanedir. Birincisi inandığın dini ne pahasına olursa olsun yaymak. 2.si ekonomik sebeplerdir. Bu iki sebepte birbirleriyle ilişki halindedir. Din adı altında savaşırken yağma yapıp malı götürürsün. Ekonomik sebeplerle savaş çıkartırken arada dinini de götürürsün.

Bana "bana tapacaksın, seni asarım keserim, cehennemin en derin çukurlarına atarım" diye tehdit eden bütün dinlere inanmak çocuksu geliyor.
:)

Gereklilikten kastımın "varlığının çok doğal karşılanması" olduğunu söylemiştim. Bunu tekrar açıklamayacağım öncelikle. Ateistlerle ilgili söylediğin şeye katılmıyorum (okuyup idrak etmek = dinin pranga olduğunu farketmek ya da ateistlerin her dini araştırmış olduğu iddiası vs vs). Her şeyden önce "aklın yolu ateizmdir" sonucuna çıkabilecek ve birilerini çok zeki, diğerlerini aptal ölümlüler haline getirecek bu genellemeyi yapmak, yapacak kadar kendinden emin olabilmek cehalet sayılmalı.

Din ile savaşa gelince, başlık bununla ilgilenmiyor ama girmiş bulunduk konuya. Son bir cevap vereyim madem. Evet, her şeyin sebebi din değilmiş senin de itiraf ettiğin gibi. Yani din olmayınca savaşlardan kurtulmuyoruz. Din diye bişeyin olmadığı dünya tartışmasını yaparken savaşları ya da din için kafa kesenleri örnek vermek bu yüzden abes zaten. Insanın doğasında bu şiddet var çünkü. Iyi veya kötü, yargılamıyorum. Dinin varlığını gerekliliğini tartışırken de işin bu tarafına değinmedim (din iyidir, din kötüdür) ama inançlı olduğumu belli ettim ve tek iddiam şu: bunlar insanın insan olmasından ileri geliyor. Din olmasa farketmez, mutlaka başka "prangalar" olacak senin tabirinle.

Neyse konuyu daha fazla teizm vs ateizm haline getirmezsek iyi olur sanırım. Başlığın sahibi rahatsız olabilir.

“Felsefe” sayfasına dön