Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Çok Kötü Olacak Birini Çocukken Öldürür Müydünüz?

Çok Kötü Olacak Birini Çocukken Öldürür Müydünüz?

Evet öldürürdüm.
14
28%
Hayır öldüremezdim.
29
58%
Bilmiyorum.
7
14%

Toplam oy: 50
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

Ben daha ankete oy vermedim. Sanırım bilmiyorum diyeceğim. Ben böcek bile öldürmekten çekinen biriyim, el kadar çocuğu öldüremezdim sanırım, yalnız o çocuğu öldürmem yüzlercesinin hayatını kurtaracak. Gerçekten zor bir soru.
Kullanıcı avatarı
*UnforgiveN*
Favori Manga: *One Piece
*Naruto
*Bleach
Favori Anime: *Dragon Ball*One Piece*Naruto/Shippuuden
*Bleach*Death Note*Slumk Dunk
*Shingeki no Kyojin*Great Teacher Onizuka
*Hunter X Hunter*Yu Yu Hakusho*Toriko*Berserk
*Aoki Densetsu Shoot!*Hellsing
*Historys Strongest Disciple Kenichi*Vampire Knight*Beelzebub
*Kuroko No Basket*Detective Conan *D.Gray-man*Claymore
*Code Geass*Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Belli ki arkadaş felsefe yapmak için bu soruyu sormuş. Lakin bu soruyu cevaplamak öle herkesin haddi değildir. Bilgi birikimi ve yaşanmışlık açısından bu konularda hakim olmak gerek ki bu tartışma bi yere gitsin. Bu bnm şahsi düşüncem.
Resim
Kullanıcı avatarı
Frostguard
Favori Manga: Bleach, Gamaran, Rain, Tower of God, Naruto, One Piece, One Punch Man, Tate no Yuusha no Nariagari.
Favori Anime: Bleach, One Piece, Hellsing Ultimate, Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu, One Punch Man, Overlord, Inuyashiki, Kobayashi-san Chi no Maid Dragon.

ugur_tatli yazdı:Ben daha ankete oy vermedim. Sanırım bilmiyorum diyeceğim. Ben böcek bile öldürmekten çekinen biriyim, el kadar çocuğu öldüremezdim sanırım, yalnız o çocuğu öldürmem yüzlercesinin hayatını kurtaracak. Gerçekten zor bir soru.
O çocuğu öldürerek 100 kişiyi kurtarabilirsin ama belki 1000 kişinin ölümüne sebep olacaksın. Bunu göze alır mıydın?
Resim

"Imprisoned for ten thousand years. Banished from my own homeland. And now you dare enter my realm? You are not prepared..."

[quote]"Great men are forged in fire, it is the privilege of lesser men to light the flame" - The Doctor[/quote]

[quote]"I'll be carrying nothing from Gontranno, but this lesson: Never trust anyone and rely on your instincts. Forget the past, i'll never find peace here. So, i'll seek justice for myself. I'll choose... the truth i like.[/quote]
Akai sora
Favori Manga: Vagabond-One piece
Favori Anime: -

Birinin kötü olacağı daha o doğmadan önce karar verilen bir şey ise yaşamanın ne mantığı var ki.Kötülük ortadan kalmadıkça elbet onu giyecek birileri çıkar.Tüm insanlığı ortadan kaldırsanız bilemem tabi.

ayrıca birini öldürmek kötülük dersek biride gelip bizi öldürsün diye düşündük mü al sana bir çıkmaz.

beynim tost olmuşum benim ya la :lol:

joffrey'i öldürürdüm ama büyük bir ihtimalle. :lol:
:lol:
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari

Akai sora yazdı:Birinin kötü olacağı daha o doğmadan önce karar verilen bir şey ise yaşamanın ne mantığı var ki.Kötülük ortadan kalmadıkça elbet onu giyecek birileri çıkar.Tüm insanlığı ortadan kaldırsanız bilemem tabi.

ayrıca birini öldürmek kötülük dersek biride gelip bizi öldürsün diye düşündük mü al sana bir çıkmaz.

Adamın biri gelecekten gelip sana diyor bu velet gelecekte 3 milyon kişinin ölümüne sebep olacak gelecekte, sonra da geldiği gibi gidiyor.
Bir konu açıldığında hipotezi sorgularsanız konuyu tartışmanın ne anlamı var?
Akai sora
Favori Manga: Vagabond-One piece

ugur_tatli yazdı:
Akai sora yazdı:Birinin kötü olacağı daha o doğmadan önce karar verilen bir şey ise yaşamanın ne mantığı var ki.Kötülük ortadan kalmadıkça elbet onu giyecek birileri çıkar.Tüm insanlığı ortadan kaldırsanız bilemem tabi.

Adamın biri gelecekten gelip sana diyor bu velet gelecekte 3 milyon kişinin ölümüne sebep olacak gelecekte, sonra da geldiği gibi gidiyor.
Bir konu açıldığında hipotezi sorgularsanız konuyu tartışmanın ne anlamı var?
Bir hipotez sorgulanmazsa bu onu yasa yapmaz mı.Hipotezler sorgulanmıyorsa ortaya atılan her hipotez doğru mudur.
benim demek istediğim gelecek olasılıklar üzerine kuruludur.biz gelecekten gelen adamı dinledik çocuğu öldürdük diye geleceği kurtarmış olmamız sadece bir ihtimal.ve artı asıl söylemek istediğim çocuğun büyüyp kötülüğü seçiyor olmasıda bazı olasılıkların gerçekleşmesi üzerinden oluşan bir olay yani illa gelecekte kötü olacağı kesin değil.zaman çizgisi nasıl işler bilmeden bu soruya mantıklı bir cevap veremem demek istemiştim olmadı ama :lol:
:lol:
Kullanıcı avatarı
Keskinkılıç
Favori Manga: One Piece
Naruto
Favori Anime: Naruto

Geleceğe zararlı olacak diye küçük bir çocuğu öldüremem, aksine onu büyütür doğru yolu gösterirdim. Kötü de olsa bir yere kadar amk iyice sapıttınız artık :lol:
Resim
Celebhol

Keskinkılıç yazdı:Geleceğe zararlı olacak diye küçük bir çocuğu öldüremem, aksine onu büyütür doğru yolu gösterirdim. Kötü de olsa bir yere kadar amk iyice sapıttınız artık :lol:
Konuda belirtiyor "iyi yapmanın bir yolu yok" diye. Biraz dikkat edin bunlara arkadaşlar.

@Akai
Dünyamızda öyle tabi ama bu tür sorular bizi gerçek dünyanın belirsizliğinden kurtarıp düşüncelerimizi şekillendiren şeyleri ortaya çıkarmak için sorulur. İsteyen pekala bu sorunun kesin olmayan versiyonunu da açabilir ama bu konu onu tartışmak için değil.
Sae
Favori Manga: -

O zaman şöyle diyelim Kolomb Amerika'yı keşvettiği için sayısız halkın katledilmesine sebep oldu. Peki siz Kolomb'un çocukluğuna inip onu öldürür müydünüz? Yada ABD'nin yaptığı katliamlar ortada George Washinton'ı öldürürmüydünüz? Yada din savaşlarından dolayı herhangi bir dinin kurucusunu? Gibi gibi çoğaltılabilir aslında ölümü ile iyi kötü neye sebep olacağını bilemeyeceğimiz kişiler. Bunun en büyük sebebi baya geçmişte yaşamaları. Hitler kavramı çok kullanır bu tip sorular için çünkü hem iyi pazarlanıyor(katlettiği kişilerden dolayı) hemde yakın tarihte olduğu için. Hitler'i çekersek tarihten bu gün veya bundan 200 yıl sonrası için neler değişeceğini bilemeyiz.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti

Unknown yazdı:Adolf Hitler Yahudileri sevmediği için Yahudi katliamı yaptı diyelim. Bunu yapmış olması belki de daha büyük bir katliamı önlemiş olabilir. Ne bileyim, eğer iki tane kötü varsa bugünlük x daha kötüyse yarın y çok daha büyük bir kötülük yapabilir. Adolf Hitlerin öldürdükleri arasında tıpkı onun gibi düşünen nice insanlar vardır. Yani sadece o kişinin geleceğini değil, onun öldürdüğü kişilerin geleceğini de bilmek gerekiyor bir karar verebilmek için.

Şu an zaman makinesi yapıp geçmişe gitsek ve Adolf Hitlerin çükünü kesip ona yedirsek onun farkında dahi olmadan durdurmuş olduğu başka kötülükler ortaya çıkabilir.
Hitler Yahudi katliamını onları sevmediğinden yapmadı. 1. Dünya Savaşında Yahudiler Almanlara parasal destek vermedi diyerek Almanları gaza getirdi ve demokrasi ile başa geldi. Başa gelmek için bir düşman yarattı, o şekilde Yahudileri kullandı. Sonra da olanları herkes biliyor. Ölen insanın, işkence görenin, soykırıma uğrayan insanın sayısı belli değil.
Ayrıca Hitler dini de kullanmıştır. Yahudileri tanrı katili olarak gösterip antiseminizmden yararlanmıştır. Tanrı Bizimle diye sloganı da vardır.
Şimdi konuya dönersek yaptığımız hareketlerin sonuçlarını kesin olarak bilemeyiz. Mesela osurursam dünyanın yok olma eşiğine gelmeyeceğini nereden biliyorum? Ya o osuru bir ateş kıvılcımı ile bir yangına, ardından doğalgaz patlamasına, ardından zehirli bir gazın yayılmasına, ardından bir virüsün doğuşuna, ardından da dünyadaki tüm bitkilerin yok olmasına sebep olmayacağını nereden biliyorum? Ama rahatça osurabiliyorum değil mi?
Gelecekte ne değişir diye düşünecek olursak yataktan bile kalkamaz hale geliriz. O yüzden hep en iyi seçimi yaptığımızı düşünerek seçim yaparız, seçim sonucu ne olursa olsun pişmanlık duymanın da bir alemi olmaz.
Çocuğu öldürmek daha büyük bir kötülüğün doğmasına sebep olabilir ama bunun herhangi bir garantisi yok. Görünürde çocuğu öldürmek o an için en mantıklı hareket geleceğe yönelik. Yalnız asıl problem etik değerlerimize karşı gelip masum bir çocuğun hayatını alıp almamak.

“Felsefe” sayfasına dön