Değerli arkadaşlar sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Forumu güncel tutmaya ve olabildiğince ilgilenmeye çalışıyoruz. Sitemize girince üye olup ilgilendiğiniz manga konularına mesaj atarsanız seviniriz.

Ahlakın İnsanı Sınırlaması

Kullanıcı avatarı
MRTFR
Favori Manga: One Piece, Toriko, Dragon Ball, Sun-Ken Rock, Noblesse, Berserk, Billy Bat, Feng Shen Ji, Vagabond, One-Punch Man, Dr. Slump
Favori Anime: One Piece, Hellsing Ultimate, FMA: Brotherhood, Hunter X Hunter (2011), JoJo's Bizarre Adventure

Benim sıkıntım şu bu ahlak kuralları neye göre belirlenecek?
Kullanıcı avatarı
Quasar
Favori Manga: Naruto
Favori Anime: Fullmetal Alchemist Brotherhood

Anana bacına yapsalar iyi mi?
Resim
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari
Favori Anime: Attack on Titan, Kaguya-sama, Steins;gate

MRTFR yazdı:Benim sıkıntım şu bu ahlak kuralları neye göre belirlenecek?
Once ogreneceksin, ogrenirken de kendini taniyacaksin. Degisik insanlar, kulturler ve yerler taniyacaksin ki kendinin neyi sevdigini neyi sevmedigini ogreneceksin. Bu sekilde de kendi ahlak kurallarini belirleyebilirsin.
Claudio Magris'in bu konu ustunde duran bir kitabi var, onsozu okusan yeter. Sonsuz Yolculuk (l'infinito viaggiare).

Not: Socrate de Kierkegaard da insanlarin kendisini tanimasi hakkinda kafa yormuslardir.
Not2: Imzamdaki yazinin anlami "Beklentilerini sadece gorduklerinin uzerine yogunlastirdiginda, muhtemel yeni gercekliklere gozlerini yumarsin."
Yani yine Dekart'a cikiyor kapilar. Merak, suphe, deney: Gerceklik. Daha dogrusu kendi gercekliklerin. Yenilige acik olmak guzel seydir.
Kullanıcı avatarı
MRTFR
Favori Manga: One Piece, Toriko, Dragon Ball, Sun-Ken Rock, Noblesse, Berserk, Billy Bat, Feng Shen Ji, Vagabond, One-Punch Man, Dr. Slump
Favori Anime: One Piece, Hellsing Ultimate, FMA: Brotherhood, Hunter X Hunter (2011), JoJo's Bizarre Adventure

ugur_tatli yazdı:
Once ogreneceksin, ogrenirken de kendini taniyacaksin. Degisik insanlar, kulturler ve yerler taniyacaksin ki kendinin neyi sevdigini neyi sevmedigini ogreneceksin. Bu sekilde de kendi ahlak kurallarini belirleyebilirsin.
Claudio Magris'in bu konu ustunde duran bir kitabi var, onsozu okusan yeter. Sonsuz Yolculuk (l'infinito viaggiare).

Not: Socrate de Kierkegaard da insanlarin kendisini tanimasi hakkinda kafa yormuslardir.
Sanırım bu noktada evrensellikten söz edemiyoruz.
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Attack on Titan, Kaguya-sama, Mob Psycho 100, Minamoto-kun Monogatari

MRTFR yazdı:
ugur_tatli yazdı:

Sanırım bu noktada evrensellikten söz edemiyoruz.
Ben bu konuda Celebhol gibi dusunuyorum sahsen.
"Yedi milyar insanın olduğu dünyada yedi milyar tane bakış açısı varken söz konusu materyal şeyler olmadı mı "gerçekler" sözcüğü anlamını kaybediyor sanki."
salon/mangaturk-chat-t12701-420.html?hi ... al#p318494
Kullanıcı avatarı
Watson
Favori Manga: One Piece, One-Punch Man, Girls of the Wild's
Favori Anime: Hunter x Hunter, FMA, Danshi Koukousei no Nichijou

Bir insanın başka bir insanı ahlaklı ve ahlaksız diye ayırması çok saçma. Genel olarak söylüyorum. Kime göre ahlaklı? Kime göre ahlaksız? Herkesin birey olduğu ve toplum olduğu noktalar var. Tabii ki bunun sınırları bizim ülkemizde çizilmemiş. Belki hiçbir ülkede de çizilmemiştir. Çünkü ben bu ülkeden başka bir ülkeyi görmedim. Başka bir ülkede yaşamadım.

Herkes istediği gibi giyinme özgürlüğüne sahipken. Birisi aşırı açık giyindiğinde ahlaksız, or*sp* kelimelerini hak eder mi? Toplum tarafından dışlanmayı hak eder mi? Birisi Müslüman olmadığı zaman, toplum tarafından dışlanmayı hak eder mi? Hak eder mi? değil de bu doğru mu? demek daha doğru olur. Toplumun ahlakı ve değeri beni her zaman iğrendirmiştir. Çünkü kimse sınırsız özgürlüğe sahip olamaz.

Birisi sokakta sevgilisiyle öpüşürken bir aile onu ayıplıyor ve sevgili olan çift bakmazsın olur biter. Bu bizim özgürlüğümüz diyor. Ee şöyle bir sorun var. Ailenin istediği yere bakma özgürlüğü elinden alınıyor bu sefer de. Yani herkesin kendi ahlakı var. Ama herkesin ahlakına, herkes saygı duyamaz. Çünkü biri özgürlüğü elde ederken diğer kaybeder. Biri değerini kazanırken, diğer kaybeder. Biri ahlakını kazanırken, diğeri kaybeder.

Her zaman her şey de böyledir. Biri bir şeyler kazanıyorsa, dünyanın herhangi bir yerinde... Hatta belki de yanı başında olan birisi bir şeyler kaybeder. Kazanan varsa, kaybeden de oluyor. Bunun sonu yok, bunun sonucu da yok. Herkesin herkese saygı duyması da imkansız. Herkesin ayrı bir ahlakı olması normal. Ama toplumun sabit bir ahlakı olması saçmalık. Kısacası benim ulaştığım sonuç: Herkesin ahlakı kendine. :)
Resim
► Spoiler Göster
[/align]
Kullanıcı avatarı
villain
Favori Manga: Naruto, Fairy Tail, Death Note
Favori Anime: Naruto, Fairy Tail, Death Note

Bence iyi bir sınırlandırma. Aynı kötü olmadan iyinin değerinin bilinememesi gibi bu sınırlandırmalar olmasaydı bazı özel anların kıymeti bilinmezdi. Şimdi ufacık bir zaman dahi yetiyor insanı mutlu etmeye. Bu sınırlar, tabular sayesinde "özel " diye bir kavram var. Hadi felsefe kastığımız yeter şöyle izah edeyim, eğer mahremiyet diye birşey olmasaydı ve herkes çıplak olsaydı bir çok heyecandan mahrum kalırdık. Ayrıca İsviçreli bilim adamları tamamen çıplak kadınlardan ziyade çamaşırlı kadınların erkeklere daha seksi geldiğini söylüyorlar. Ben de onların yalancısıyım tabi.
insanların gerçeklik dediği şey sadece bir yanılgıdır.
Kullanıcı avatarı
rcpgkgz
Favori Manga: Naruto, History of Strongest Diciple Keichi, one piece, tate no yuusha no nariagari,
Favori Anime: High School DxD, Tokyo Ravens, Dragon Ball, Naruto Shippunden, One Piece, Log Horizon, Log Horizon 2, code geas, Helsing, Overlord,

Yazılanları okumadım direk yazıyorum

Öncelikle ahlak felsefesinde şöyle bir durum vardır "hırsızlar şehrinde hırsızlık yapmayan suçludur" . Kişinin vicdanı yetiştiği topluma göre değişkenlik gösterir. Katillerin arasında büyüdüysen birini öldürmek senin vicdanını etkilemez.

vicdani muhasebe ve ahlaki değerler kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği için toplumsal düzeni sağlamak amacıyla yazılı olmayan ahlaki kurallar konulmuştur. öldürmek senin için bir sorun olmasa bile çoğunluk öldürmeyi sevmiyorsa bu yazılı olmayan ahlak kurallarında yerini alır.

ahlak kuralları bireyi kısıtlayarak toplumu özgürleştirmek için yine toplum tarafında konulmuş kurallardır. toplumdan topmula değişkenlik gösterir. Örneğin Afrika da bazı kabilelerde bakire kızların evlenmesi yasaktır :D . Bize saçma gelebilir ama bu onların ahlak görüşü sonuçta :D
Resim

Boobs are heavier than a man's life
Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti

@rcpgkgz
Baskalarinin yazisini okumuyorsan kendi yazinin okunmasini da beklemezsin sanirim. Okunmayacak yaziyi forum alanina neden yazarsin?

didn't read lol

“Felsefe” sayfasına dön