Siteyi yeni sunucuya taşırken yaşadığımız aksaklıklar sebebiyle son bir hafta içinde atılan mesajlar maalesef silindi.

Koku duygusuna hitap eden ekran

Cevapla
afzozatmaca
Mesajlar: 822
Kayıt: 31 Ağu 2010 13:45
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: Veritas,Bleach,Naruto,
Gantz,Beelzebub,
Vagabond,
The Breaker new waves
Sun Ken Rock
Favori Anime: Naruto,
Bleach,
Hellsing OVA serisi
FMA:Brotherhood

Koku duygusuna hitap eden ekran

Mesaj gönderen afzozatmaca » 01 Nis 2013 14:17

Google'ın bugün kullanıcılara 1 Nisan şakası olarak yaptığı ekrandan koku almayı sağlayan Google Burun uygulaması gerçek oldu. Japon bilim adamlarının geliştirdiği, görme ve işitmenin yanı sıra koklama duyusuna hitap eden ekran, ABD'nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde geçen hafta düzenlenen IEEE Virtual Reality adlı sanal gerçeklik teknolojisi konferansında sergilendi.
Japonya'daki Tokyo Tarım ve Teknoloji Üniversitesi'nden Haruka Matsukura başkanlığındaki Japon bilim ekibince geliştirilen ekran, buharlaşma özelliği bulunan jel topaklarındaki kokuyu, her biri ekranın bir köşesinde yer alan dört hava kanalı aracılığıyla çevreye yayan bir sistemden oluşuyor. Küçük vantilatörler aracılığıyla ekranın yüzeyine paralel olarak havaya bırakılan koku, vantilatörlerin çeşitli şiddetlerde ve yönlerde üflemesi sayesinde ekranın hemen her yerine yönlendirilebiliyor. Bilim adamlarının çok hassas bir şekilde ayarladıkları hava akımı sayesinde, kokunun gerçekten ekranda görünen nesneden geldiği izlenimi yaratılıyor.

Sergilenen sistemin, şu an için bir seferde yalnız bir çeşit koku yayabildiğini belirten araştırmacılar, ikinci aşamanın ise kokuları, yazıcılardaki kartuşlara benzer bir kartuşta bir araya getirerek değişik kokular elde etmek olduğunu kaydetti. Araştırmacılar, geliştirdikleri sistemin ekranlardan gösterilen reklamların etkisinin artırılmasında kullanılabileceğinin altını çizdi.

Kaynak
Resim

Cevapla

“Bilim” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir