Son cevaplanan konular kısmı geri geldi.

...

Son gelişmeleri bizlerle paylaşın.
Kullanıcı avatarı
.^.sharingan.^.
Favori Manga: Berserk-Vagabond-One piece-One Punch Man, liar game.
Favori Anime: GİNTAMA-Shingeki no Kyojin-Hagane no Renkinjutsuş.

Re: Biyoloji Öğrencisine Sorun

Mesaj gönderen .^.sharingan.^. » 26 Ağu 2014 22:27

Kronik yalnızlığın sabahları stres hormonu Kortisol'un salgılanmasına neden olduğu doğru mu? Okuduğum yazıda; Kalp krizi ve tansiyon riskini arttırdığını yazıyordu. bunun doğruluğu var mı? araştırma 40-50 yaş uzeri insanlar için geçerliydi sanırım. insan ömrünü, yoksulluk gibi yüzde 14 kısalttığı da doğru mu? benim asıl merak ettiğim bunun sebebi aslında. (4-5 ay önce okumuştum. kaynak veremeyeceğim)

Konu bayağı bilgilendirici, teşekkürler.
Resim
Kimse sana eşitlik veya adalet veya başka birşey veremez. Eğer adamsan, sen alırsın.

Sae
Favori Manga: -
Favori Anime: -

Mesaj gönderen Sae » 26 Ağu 2014 22:36

Bir yazım yanlışı yaptığımı yeni farkettim mobilde yazarken sık okan bir şey.

Yani down sendromunda toplam genetik kod değişiyor çünkü bir kromozomdan iki tane meydana geliyor 46 bin kod varsa mesela 47 bin kod oluyor (burdaki kod terimini biyolojide ki kodla aynı kullanmadım) toplam şifre değişiyor. Lakin evrimsel süreçte kromozom sayısı değişirken böyle olmamalı toplam genetik şifrede sadece kromozom sayısına etki eden kısım(varsa tabi) değişmeli genetik gene aynı olmalı bir nesilde bambaşka bir canlı olacak derecede bir değişim olamaz. Down sendromu gibi bir olayla olmamalı kromozom sayısının değişimi 46 bin kod un bir kaç tanesi değişmeli artmalı yada azalmalı mesela sağlıklı bir değişim için.

Bixim altı milyon yıl önceki atamızın 48 kromozomu olduğunu duymuştum ikisi birleşip 46 ya düşmüş şempanzelerde hala 48'miş. Bu gibi değişimler nasıl oluyor onu merak ediyorum.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster

Celebhol

Mesaj gönderen Celebhol » 27 Ağu 2014 01:21

...
En son Celebhol tarafından 15 Eki 2018 12:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Grifthh
Favori Manga: Berserk
Naruto
One Piece
Favori Anime: Naruto
One Piece
Death Note

Mesaj gönderen Grifthh » 27 Ağu 2014 15:21

Hacı çoğu şeyi öğrendim şimdi sana onun ağzından alıntı yapacağım. Bildiğini yada bulabiliceğini cevapla çok zorlayan olursa uğraşma kendizi zorlama.
insanları makinalaştırmaktan bahsediyorlardı. Protez gibi kolu olan yerine mekanik bir kol gibi. Yada sen bilgisayarına kamera takıyorsun ya insanlarda bu tarz şeylerden takmaktan bahsediyorlardı, 5 duyumuzu arttırmak için.
Sonra yapay rahim olayı vardı. Arada kalan 5 aylık süre dışında diğer zamanlarını bir bebek dışarıda anne karnının dışında geçirebiliyormuş, o beş ayı kapatmaya uğraşıyorlardı. Birde bebek cinsiyeti seçimi tarzında şeylerde vardı.
Dünyanın en sexy 50 kadın film oyuncusundan biri roportajını göstermişlerdi. Kadının iki bacağıda yok protez kullanıyor. Birden çok sahte bacağı varmış istediği boyda olabiliyor yani. Gerçek bacağından daha kullanışlı olduğunu söylüyordu. Hatta bir kadının ona özendiğini senin böyle birşey kullanabilmen haksızlık demesinden bahsediyordu röportajda.
Bir bilim adamı koluna bir çip taktırmış. Dünyanın ilk kendi isteği ile robotlaşan adamı. Eve gelirken kapı, pc ve lamba gibi şeyler kendiliğinden açılıyor çip sayesinde ve evi adamı tanıyor. Başına özel bi şapkayı taktığında gözleri kapalı bile olsa çevresindeki cisimlerin varlığını hissedebiliyor. Bu adam gelecekte insanların sadece beyninin organik olacağına inanıyor.
Adamın birinin kolları ve bacakları yok ama bilgisayar oyunu oynuyabiliyor kendi başına. Nasıl mı ? Düşünce gücüyle. Beynine yerleştirilen bir mekanik parçayla bilgisayarını, televizyonunui lambasını, fırınını kısaca elektronik eşyalarını kontrol edebiliyor. Adamın röportajlarıda vardı.
Üstelik operasyonları felanda gösteriyormuş hatta bi filozof varmış o karşı çıkıyormuştu böyle şeylere. Arada o konuşuyormuştu.
Hastaları gösterdiler, ağır hastaları ve sonra beyinlerine takılan parçalarla hastalıklarını ne kadar yendiklerini. Yapay rahim, çocuk doğmadan cinsiyeti belirleme ve dünyanın en zeki öğrencilerinden bir grubun çok özel bir üniverstede ölümsüzlüğü araştırması. Bide kendileri de öleceklerini biliyorlar ama bu işi torunlarının yapacağına eminlermiş.
Bu kadar bana anlattıkları. Şimdiden teşekkürler ^^
Resim 691
► Spoiler Göster
[hr]God Of Shinobi: Hashirama Senju
Minato Namikaze FC
Urahara Kisuke FC
Terumī Mei FC
Tier Harribel FC
Delilik şüphesiz aptallıktan daha iyidir, delilik var olmuş bir zekanın yok olıuşudur. Aptallık ise var olmamış bir zekanın var olmamaya devam edişidir!
-Albert Einstein

Kullanıcı avatarı
.^.sharingan.^.
Favori Manga: Berserk-Vagabond-One piece-One Punch Man, liar game.
Favori Anime: GİNTAMA-Shingeki no Kyojin-Hagane no Renkinjutsuş.

Mesaj gönderen .^.sharingan.^. » 27 Ağu 2014 19:33

Gençler üzerinde araştırma yapıldığını bilmiyordum.

Bunu da bilmiyordum. sayende öğrenmiş oldum.
Celebhol; Normalde stresin görevi insanı hayatta tutmaktır. Tehlike anlarında savaş ya da kaç emri vererek onu bir şekilde hayatta tutmaya çalışır. Ancak günümüzde insanların yaşama ve şekli ve fiziksel olarak inaktif hayatlarımız gereğinden fazla stres salgılanmasına yol açıyor. Böylece, normalde anlık işlevi olması gereken stres hormonları gereğinden uzun süre salgılanıyor. Bu da bedenimize zarar veriyor çünkü bedenimiz buna adapte olmamış durumda. Stres hormonlarının var olma amacı bu değil.
Bende çoğu zaman Anlık yanlızlık hissi olabiliyor. hiç bir şey yapmama rağmen halsiz, bitkin ve yorgun oluyorum. bende ''heralde spor salonunda çok çalşıp kendimi zorluyorum, ondandır.'' diye düşünürdüm. spor salonuna gitmediğim günlerde aynı şeyleri hissettiğim zaman sporla bir ilgisi olmadığını da anladım.

Ara ara uğrarım ben buraya :whistle: :laugh:

Teşekkürler hocam...
Resim
Kimse sana eşitlik veya adalet veya başka birşey veremez. Eğer adamsan, sen alırsın.

Celebhol

Mesaj gönderen Celebhol » 27 Ağu 2014 22:01

...
En son Celebhol tarafından 15 Eki 2018 12:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Grifthh
Favori Manga: Berserk
Naruto
One Piece
Favori Anime: Naruto
One Piece
Death Note

Re: Ynt: Biyoloji Öğrencisine Sorun

Mesaj gönderen Grifthh » 28 Ağu 2014 00:47

Sorun değil bro kolay gelsin sana. Yardım istersen burdayız
Resim 691
► Spoiler Göster
[hr]God Of Shinobi: Hashirama Senju
Minato Namikaze FC
Urahara Kisuke FC
Terumī Mei FC
Tier Harribel FC
Delilik şüphesiz aptallıktan daha iyidir, delilik var olmuş bir zekanın yok olıuşudur. Aptallık ise var olmamış bir zekanın var olmamaya devam edişidir!
-Albert Einstein

Celebhol

Re: Ynt: Biyoloji Öğrencisine Sorun

Mesaj gönderen Celebhol » 28 Ağu 2014 03:46

...

Guts
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece

Mesaj gönderen Guts » 28 Ağu 2014 21:36

Evrimle ilgili şöyle bir şey var hocam,şimdi sanırım canlıların en eskisi en gelişmemiş olan canlı,arkelerdi galiba.Sonra daha gelişmişi,daha sonra daha da gelişmişi var.Ama sorun şu ki bunların arasında herhangibir ara evre yok.Bu durumu evrimciler nasıl açıklıyor?

Ikinci sorum,arkadaş şu amk biyolojisi şimdiden başa bela oldu,bi not tutarken başını unutuyorum,şu biyoloji denen derse bir çalışma taktiği vesaire var mı?Çok ezber var çünkü :S

Kullanıcı avatarı
Diabolus Ipsum Amans
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Favori Manga: One Piece, Veritas
Favori Anime: One Piece
İletişim:

Mesaj gönderen Diabolus Ipsum Amans » 06 Eyl 2014 22:56

HAcı fullfilm izleden belgesel izliyordumda şöyle bir şey geldi.

Buna nasıl cevap verirsin ehhuaheuhaauhe.

"turkoman Mayıs 18th, 2014 saat 23:59

BARIŞ, Biyoloji okuyan herkes, adına evrim denilen şeyin aslında doğal mutasyondan ibaret olduğunu, doğal seleksiyon sonucu resesif genlerin dominant hale gelebileceğini bilir. Bunun Darvinizmle falan uzaktan yakından alakası yok. Yani sürpriz bir olay değil. Ve yine herkes bilir ki Darwinizm biyolojik olarak hüsrana uğramıştır ama felsefi olarak varlığını korumaktadır. İslam bilime önem vermiyor deyip zevzek zevzek konuşma. Senin İslamla probleminin olması, İslam dininin kötü olduğunu göstermez. Üstelik (kafirsin demiyorum ama) kafir dahi olsan insanların inancıyla dalga geçemezsin. Bu inancın mimarlığını yapan kişilerin adını ağzına desturla alman lazım. Terbiyesizleşmek zorunda değilsin. Sen anlamazsın ama ben yine de anlatayım. Allah, yarattıklarının hepsinin anlayacağı dilde ve seviyede ifadeler, örnekler kullanır ki herkes ayetlerden nasibini alsın. Peygamberimizin zamanında son derece sapkın davranışları olan, kadını, alınıp satılan bir meta gibi gören bir kavim İslam dinini seçmiştir. Bilimden uzaktır senin gibi entellektüel(!) yönleri de yoktur. Dolayısıyla kültürel seviyesi bu düzeyde olan bir topluma cenneti anlatmak için bu tür ifadelerin kullanılması doğaldır. Bu şekilde yaşayan insanların alışkanlıkları birden değişmez, ancak kademe kademe değişir. Sen istiyorsun ki herşey olup bitiversin. Şak diye oluveriyorsa sen yap görelim. Bu insanlara “cennette yorulmadan ışınlanacaksınız” denseydi anlarlar mıydı sence? Başka bir örnek; Peygamberimizi çok seven ve son derece çelimsiz bir yapıya sahip olan Abdurrahman bin Avf, Peygamberimize hurma toplarken sahabeden birkaç kişi onun ince bacaklarıyla dalga geçer. Peygamberimiz “Cennette sevapları Uhud Dağından daha büyük olan biriyle neden dalga geçiyorsunuz?” diyerek Abdurrahman bin Avf’ın değerini vurgular.Benim anlatmak istediğim bu değil. Anlatmak istediğim, Peygamberimiz oradaki insanlara Uhud Dağı değil de Everest deseydi kaç kişi anlardı? Yani büyüklük ölçüsü olarak Uhud Dağını kıstas alan bir topluma Uhud Dağının örnek gösterilmesi doğru tutumdur. Mesela şimdi ben sana saygı, sevgi gibi kavramlardan bahsetsem anlar mısın? Anlamazsın tabi. Çünkü çok yabancı olduğun kavramlar. Diğer meselelere gelince, senin gibi okuduğunu anlamayan körler İslam dini deyince hemen kadın hakları, dört evlilik, hırsızın elinin kesilmesi, zina yapanın öldürülmesi gibi konulara takılırlar. Hiç bir halt bilmediğiniz için ağzınızda geveleyip durursunuz. Kuranda olmayan şeyleri varmış gibi göstermeye çalışırsınız. Hal bu ki kör, sağırsınız fakat dilsiz değilsiniz. Diliniz de saçmalamaktan başka hiçbir şey yapmaz. Aç, Kuran’da mirasla ilgili ayetleri oku bakalım. Sonunda erkeğin aldığı pay kuşa dönüyor mu dönmüyor mu? Şu hak, eşitlik zırvalamasından da vazgeçin isterseniz. Bu kelimeyi ağzına alan senin gibi emperyalistler alacağı hakkına şahan gibidir. Eşitlik deyince çalışmadan para kazanmak gelir. Hiçbir zaman adaletten bahsetmezler. Dünyada kana bulanmadık yer bırakmazlar. İsterler ki dünya bizim olsun. Evrensel Çocuk Hakları Bildirgesini yayınlayanlar, bir tek kendi çocukları söz konusu olunca haktan hukuktan bahsediyorlar. Öyle ya… Zenci ölsün, Arap ölsün, Türk ölsün, Boşnak ölsün, Çinli ölsün Avrupalı yaşasın. Yani anlamadığım müslümanlar bilimde geri, Avrupalılar ileri de kanser ilacını bedava mı dağıtıyorlar. Birçok hastalığın çaresi bulunmuş olmasına rağmen hala insanlar hapla tedavi görüyor. Sırf keselerini doldurmak için bilimsel gelişmeleri elli yıl sonra piyasaya sürüyorlar. Böylelikle bilime hizmet ediyorlar. Biz de yedik."

http://www.filmifullizle.com/cosmos-bir ... zle.html/9
Bunun altındaki tartışma :lol:
Resim
Sitede Huzuru Bozana Böyle Yaparım!!!
Resim
Betrayer... In truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes can see what others cannot.

“Bilim&Teknoloji&Bilgisayar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir