Son cevaplanan konular kısmı geri geldi.

Marvel ve DC Evrenine Giriş Yapmak İsteyenlere 6 Kritik Tüyo

Cevapla
Kullanıcı avatarı
yalicapkini
Mesajlar: 515
Kayıt: 19 Mar 2014 13:27
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: One Piece-Vagabond-Slam Dunk-Kingdom-Veritas-Fullmetal Alchemist-Tower of God
Favori Anime: Slam Dunk-Bleach-Gintama-Shingeki no Kyojin
Konum: Otherside

Marvel ve DC Evrenine Giriş Yapmak İsteyenlere 6 Kritik Tüyo

Mesaj gönderen yalicapkini » 13 Kas 2014 02:01

“Marvel ve DC Comics evrenlerine girmek istiyorum, nereden başlamalıyım ?”. Bu sorunun kaynağı çok açık, iki evren de küçük niş koylarından çıkıp, tüm dünyaya yayılmaya başladılar son on sene içerisinde. Sinemada artık elimizi sallasak süper kahraman filmleri değil, evrenlerine çarpar olduk. Üstüne üstlük bir on beş sene önce “bö” olan çizgi roman severlik, artık “cool” oldu. Gayet doğal bir şekilde herkes bir şekilde ucundan girmek istiyor artık bu olaya.

Daha da ötesi, herkes artık bir sonraki hitin nereden geldiğini de bilmek istiyor. 2000’lerin başlarında başlayan süper kahraman filmleri dalgasında olaya hakim olmak çok mümkündü. Zira X-Men, Fantastic Four, Hulk, Batman, Spider-Man gibi isimler sinemaya uyarlanıyordu ki 90’larda çocuk olan hemen hemen herkesin çizgi filmlerinden tanıdığı markalardı bunlar. Pek çok kişi Fox Kids’de yayınlanan animasyon serileri sağ olsun, X-Men filmi çıktığında “Hani Gambit?” diyecek bilgiye sahipti, CINE 5’te yayınlanan muhteşem Paul Dini serisi sayesinde Nolan’ın verdiği karanlık hava kimsede eğreti durmamıştı.

Artık öyle değil. Captain Marvel’lar, Shazam’ler, Cyborg’lar, Inhumans’lar beyaz perdeye taşınıyor artık. Normalde durumun farkında olmayan insanlara, çizgi roman evrenlerinin büyülü tadından bir demet sunuyorlar. İnsanlar da daha fazlasını istiyor. E Türkiye’nin en büyük geek sitesi olarak da en çok soru bize geliyor hâliyle. Biz de üstümüze düşeni yapmaya çalışıyoruz. Bir hafta ara versek de Süper Kahraman Ansiklopedisi’ne devam edeceğiz, ara ara yaptığımız listelerle meseleye bir ucundan yaklaşmaya çalışıyoruz. E bir de dedik konuya derinlemesine inip, soruyu direkt cevaplayalım.

Buyurun efendim. Kocaman gözüken, gözde büyüyen Marvel ve DC külliyatına giriş yapmak isteyenlere, “Marvel ve DC’ye nereden başlarım” diyenlere vermek istediğimiz 6 kritik tüyo!

1. Bir Comixology hesabı edinin

Resim

Her şeyden önce işe bununla başlayın. Reklam falan yaptığımızı, para falan aldığımızı düşünmeyin. Piyasada pek çok farklı çizgi roman okuma app’i var, hatta hem Marvel hem de DC kendi dijital platformlarına sahipler ama hiçbiri Comixology kadar rahat akmıyor, o yüzden gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz. An itibariyle çizgi roman okumanın en iyi yolu tablet olarak gözüküyor. Varsa bir tablet cihazınız, Comixology’yi ücretsiz yükleyip, ferah ferah yasal çizgi roman indirimine başlayabilirsiniz.

2. Geçmişe dönüş yapmayın

Resim

İkinci tüyomuz biraz “kaçının” kategorisinde. Marvel’ın çoğu ikonik karakteri 60’lara, DC’nin çoğu ikonik karakteri 40’lara kadar geri giden mazilere sahip. Bunlara hiç bulaşmayın. Birincisi, çizgi roman dünyası ton olarak çok, çok olgunlaştı o senelerden beri. Bugün dönüp Detective Comics #1’i okursanız, Batman’den soğuyabilirsiniz. İngilizce’de “pulp” olarak tabir edilen, ucuz ve basit havalara sahip işlerdir bunlar. Zaten seneler içerisinde retcon üzerine retcon yediler zaten. Boş verin. Ama retcon demişken…

3. Reboot / retcon sayılarına bakılı olun

Resim

Süper kahramanların orijin hikayeleri her zaman tekrar anlatılmak için çok müsait yerler oldular. O yüzden de defalarca baştan anlatıldılar, onlarca farklı versiyonu yazıldı. Bunları her zaman özel sayılarda toparlayan dağıtımcılar, tam da sizin merak ettiğiniz soruyu cevaplandırmak adına yaptılar bunu. Örneğin Batman külliyatına giriş yapmak istiyorsanız, orijin hikayesini yazan Year One’ı gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz. New 52’da size çok fayda sağlayacaktır, onun toplamaları da her yerde mevcut. Ki zaten bu da bizi bir sonraki maddemize getiriyor…

4. One-Shot’lara ve toplama ciltlere dikkat edin

Resim

Devam eden serileri penetre etmek zordur. Yapımcılar da bunu bilirler. Bu yüzden bazen kendi ayakları üzerinde duran, sadece karakter hakkında temel bir bilgi seviyesi bekleyen özel toplama ciltler çıkartırlar. Bunların kısa olanlarına “one-shot” denir. Batman: Killing Joke buna mükemmel bir örnektir mesela. The Dark Knight Returns, Marvel: Civil War, Kingdom Come, Superman: Birthright gibi işleri çoğunlukla Türkçe’ye çevrilmiş vaziyette kitabevlerinde de bulabilirsiniz.

5. Alternatif evrenler dostunuzdur

Resim

Alternatif evrenler derken, Marvel Zombies gibi, Amalgam Universe gibi şeylerden söz etmiyoruz. Onlara girerseniz başınız ağrıyacaktır, boş verin. Biz aslında iki şeyden söz ediyoruz: Marvel’ın Ultimate evreni ve DC’nin Earth-One’ı. Bu iki evren de aşağı yukarı aynı sebeple yaratıldılar: Artık çok uzamış olan çizgi roman devamlılığına giriş yapması zor tüketiciyi, sıfır noktasına davet etmek. İki evrenin de bir numaralı sayılarına çok rahat ulaşabilirsiniz. Bazı şeyler farklı olsa da, prensip aynıdır, alacağınız bilgi de öyle.

6. Başında #1 ifadesini görüyorsanız, yapışın !

Resim

Bir numaralı sayı demişken, en önemli tüyoyla bitirelim yazımızı. Ne olduğu önemli değil, eğer bir sayının başında #1 ifadesini görüyorsanız girin, girmekten kaçınmayın. İlk adımı bir şekilde atmanız gerekecek zaten değil mi? Bize güvenin, yayıncılar zaten bir şeyi #1 olarak kodladılarsa, size onun için “buyur buradan” işareti yakmak amacıyla kodlamışlardır. Emin olun, bilmeniz gereken bir şeyler varsa, o #1 her neyse zaten onun ilk panelinde yayıncılar size anlatacaklar. She-Hulk #1’i indirin, okuyun, She-Hulk zaten size nasıl Fantastic Four’da görev aldığını özetleyecek. Captain Marvel #1’i indirip, Carol’un orijin hikayesini anlatışını görebileceksiniz. Batman Eternal #1, size önceki Batman’lerde olanları özet geçecek. O yüzden, hiç çekinmeyin. Aradığınız cevap, çizgi romanın kapağında gizli aslında.


Geekyapar![/size]
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
“George Bush’un karısının çirkin bir bok parçası olması hiç hoşuma gitmiyor.Ve bu, milyonlarca insanın zarar gördüğü savaşlara sebep oluyor.Son ‘iyi’ başkan Kennedy’ydi ve onun da mükemmel bir karısı vardı. Bunun basit bir tesadüf olduğuna inanmıyorsunuz değil mi?”

Wolverine
Mesajlar: 65
Kayıt: 13 Şub 2015 23:01
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: One Piece Berserk
Favori Anime: Hunter x Hunter

Re: Marvel ve DC Evrenine Giriş Yapmak İsteyenlere 6 Kritik

Mesaj gönderen Wolverine » 25 Şub 2015 20:47

Güzel olmuş bu alıntı mı yoksa siz mi yazdınız? Alıntıysa hangi siteden?


Edit:Geekyapar isimli siteden alıntıymış. Belirtirseniz fena olmaz.

Cevapla

“Tartışma Konuları ve Sunumlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir