Son cevaplanan konular kısmı geri geldi.

Marvel, Film Hakları ve Çizgiroman Politikası Üzerine

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Loki
Mesajlar: 1393
Kayıt: 14 Tem 2011 14:29
Favori Manga: -Slam Dunk
-Rurouni Kenshin
-Hunter X Hunter
-One Piece
-Noblesse
-Koe No Katachi
Favori Anime: -Hunter X Hunter
-Slam Dunk
-Stein's;Gate
-Full Metal Alchemist Brotherhood
-One Piece
-Neon Genesis Evangelion
-Barakamon
-Samurai X

Marvel, Film Hakları ve Çizgiroman Politikası Üzerine

Mesaj gönderen Loki » 29 Ağu 2014 17:07

Bilindiği üzere Marvel, zamanında hemen hemen tüm karakterlerinin film haklarını 90'lardan itibaren çeşitli stüdyolara sattı(borçlarından kurtulup iflas etmemek için). O zamanlar çizgiroman filmleri revaçta olmadığından çok da önemsenmedi. Fakat Marvel, bu hakları verirken bir şartı vart koymuştu, eğer ki bu alınan karakterler üzerine uzun bir süre film yapılmaz ise bu haklar Marvel'e geri dönecektir diye. Bu süre tam olarak açıklanmamış olsa da 8-9 senelik bir süreden bahsediliyor.

Önce 97'de Blade, sonrasında da 2000'de X-Men çevrildi. İşin Marvel tarafından kötü olan tarafı şuydu: Bu filmler(Özellikle X-Men) ulusal ve uluslararası çapta çok iyi iş yaptı ve Marvel karın sadece %5'ini alabildi anlaşmalar gereğince. Piyasadaki hal böyle olunca Marvel karakterlerinin film haklarını geri alabilmek için deli gibi uğraş vermeye başladı. Kendi stüdyosunu kurdu. Ve aslında şu anda da daha önceden verdiği hemen tüm film haklarını aldı ve Avengers, Iron Man, Thor, Kaptan Amerika, Guardians Of The Galaxy gibi serileri izleyebilir hale geldik. Fakat bir tek Fox ve Sony stüdyolarındaki karakterleri Marvel geri alamadı, çünkü bunlar deli gibi para basıyordu ve stüdyolar da peş peşe filmler çeviriyordu.

20th Century Fox elinde şu an sadece X-Men ve Fantastik 4'lü var. Sony'nin elinde ise Spiderman. Geri kalan tüm karakterler Marvel'de. Marvel Disney'e satıldıktan sonra Disney, Sony ile Spiderman üzerine anlaşmaya vardı. Buna göre Spiderman filmlerinden Marvel daha fazla gelir sağlayacak, karşılığında da Marvel, yeni Spiderman filmleri çıktığında kendi stüdyolarından çıkmasa bile bu filmin promosyonunu yapıp destek verecek. Fakat Fox ile işler hiç de öyle tatlı değil. Zira tüm büyük Marvel eventlerinde genellikle hep merkezde olmuş olan X-Men'i Marvel geri istiyor, ama altın yumurtlayan tavuğu Fox bir türlü bırakmıyor. İyi de olsa, kötü de olsa 2-3 senede bir Wolverine veya X-Men filmi çıkarıyorlar.

Şimdi işin bilindik kısmından çirkin kısmına geçelim. Marvel, Fox'tan film haklarını alamayınca bu sefer X-Men çizgiroman serisini baltalamaya başladığı rivayet edilmeye başlandı. Bu seri ki, Marvel'in 80 ve 90'lardaki en çok satan çizgiroman serisinden bahsediyoruz. 80 ve 90'larda eğer 10 tane Marvel oyunu yapılıyorsa bunun en az 7-8'i X-Men merkezliydi. Satılan oyuncakları falan saymıyorum bile. Şimdi gelin bakalım Marvel nasıl tepki vermiş X-Men film serisine:

1- Fox, 2000'de ilk X-Men filmini çıkarıp büyük hasılat kazandı. 1 yıl sonra Marvel, çizgiromanlarında Mutant devleti ve adası Genosha'ya atom bombası yollattırıp tüm mutant nüfusun ortalama yarısını yok edip Marvel evrenindeki mutant ağırlığını azalttı.

2- Fox, 2003'te X-Men 2'yi çıkardı ve yine epey kar elde etti. Marvel, 2004'te House of M isimli bir event yaptı ve şaşılacağı üzere X-Men merkezliydi. Ama hemen sevinmeyin, bu kısa event sonunda Marvel tüm mutantların özelliklerini kaybettirdi, geriye sadece 198 mutant kaldı. Yani X-Men çizgiroman serisini çevirmeye yetecek kadar. Ağır toplar Magneto güçlerini kaybetti, Prof X ise komple kayboldu ve uzunca süre ortaya çıkmadı. Şu aralar da ölü diye biliyorum.

3- Fox, 2006'da X-Men 3'ü, peşinden Wolverine filmlerini çıkarmaya başladı. Marvel, o zamana kadar yaptığı en kapsamlı event olan Civil War'a X-Men'i dahil etmedi, Wolverine şahıs olarak katıldı ama onun da hiç rolü yoktu. Seri Iron Man ve Kaptan Amerika ağırlıklıydı. Bu event sonunda 2008 Iron Man ve yeni Marvel Studios filmleri çıkmaya başladı. Bu filmlerin yüksek gişe başarısı Marvel'i sevindirdi.

4- Marvel, son dönemde çizgiromanlarında artık X-Men'i sistem düşmanı asiler olarak göstermeye, Avengers ile düşman etmeye başladı. X-Men hiçbir ana evente doğrudan girmedi, kıyıda köşede kaldı. 2012'de çıkardığı Avengers filmi gişede çizgiroman serileri içinde en iyi iş yapan film oldu. Fox ise çok az hasılat getiren Wolverine filmleri ardından X-Men: Days Of Future Past ile Mavel'e X-Men'i kaptırmayacağını gösterdi.

5- Fox'un en son 2007'de yaptığı çok kötü bir Fantastik 4'lü filmi hiç tutulmadı. Bu filmden sonra 7 sene aynı seriden film yapmayan, 1 sene daha yapmazsa haklarını kaybedeceği Fantastik 4'lüye sınırda, 2015'te film yapıyor. Böylece Marvel'in en az bir 8-9 sene daha Fantastik 4'lüyü geri alamayacağı kesinleşti. Marvel'in ise Guardians of the Galaxy, Inhumans gibi tüm hakları kendinde olan serilere yoğunlaşarak X-Men'i iyice gözden çıkardığı konuşuluyor. Hatta X-Men'i iyice yok edip Mutantlar yerine Inhumans'in sayılarını arttırtacağı konuşuluyor.

Şimdi neden X-Men, 90'lardaki gibi Marvel'de başrol oynamıyor, oyunları falan çıkmıyor diye merak ediyorsanız işte bu yüzdendir. Hatta bazı X-Men yazarları da X-Men'in kasti kötü gidişatı yüzünden editörlerden ve Marvel politikasından şikayetçidir. Kısaca, 2000'den sonra çıkan X-Men, Fantastik 4'lü çizgiroman serilerinin dandikliği de bu sebeptendir. Ayrıca benim Marvel çizgiromanlarını okumayı kesmem de yine benzer sebeptendir. Artık bu seriler sanatsal bir yapı olmaktan çıkmış, tamamen şirketler arası bir savaşın kuklaları haline gelmiştir. Fox filmleri satsın diye kaslı Wolverine'i şişirdikçe şişiriyor, Marvel'se kapı dışarı itip diğer serilerine destek veriyor; tüm durum bu.

Vakit ayırıp da okuyan herkese teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Millennium Wizard
Mesajlar: 2059
Kayıt: 11 Şub 2011 22:13
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: One Piece,Hellsing
Favori Anime: Fma,Bleach,One piece
Konum: Çanakkale

Re: Marvel, Film Hakları ve Çizgiroman Politikası Üzerine

Mesaj gönderen Millennium Wizard » 29 Ağu 2014 17:30

Eline sağlık.Güzel bir yazı olmuş.

Çizgi roman filmleri eğlenceli olabiliyor ama geneli kalitesiz,gitgide sinemayı öldürüyor.İki aksiyon sahnesi daya ondan sonra gelsin paralar.İyice ticarete döndü.Bende sinema açısından rahatsızım bu durumdan.Yeni çıkan her süper kahraman filmi şişiriliyor artık.
Resim

Kullanıcı avatarı
hyperbooster
Kozmik Tanrı
Kozmik Tanrı
Mesajlar: 2419
Kayıt: 11 Haz 2013 23:59
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: 20th Century Boys,Vinland Saga
Favori Anime: Psycho-Pass
Konum: Babylon

Re: Marvel, Film Hakları ve Çizgiroman Politikası Üzerine

Mesaj gönderen hyperbooster » 29 Ağu 2014 17:51

[thumbnail=center]http://i.imgur.com/qVE345n.jpg[/thumbnail]

Şu tablo yayın haklarını oldukça iyi gösteriyor.

Valla x-men olayına katılmıyorum House of M'den sonra çok kaliteli X-men(X-Force vs...) hikayeleri yazıldı çizildi.Sadece House of M 'den sonra Mutantlar kendi içlerine kapandılar o kadar. :D

Kullanıcı avatarı
Solid Snake
Mesajlar: 106
Kayıt: 09 Nis 2013 18:36
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: One Piece, Berserk, 20th Century Boys, Hajime no Ippo, Billy Bat
Favori Anime: One Piece, Fullmetal Alchemist: Brotherhood, Hajime no Ippo, Gintama, Hunter x Hunter
Konum: Denizli, Ankara

Re: Marvel, Film Hakları ve Çizgiroman Politikası Üzerine

Mesaj gönderen Solid Snake » 29 Ağu 2014 20:46

Eline sağlık, ancak yanlış bir bakış açısı bana kalırsa. Marvel'ın şu anda devam etmekte olan X-Men veya mutant merkezli yayınları şu şekilde:
Uncanny X-Men
All-New X-Men
Uncanny Avengers (bu hem X-Men, hem de Avengers merkezli bir seri)
Wolverine and the X-Men
Amazing X-Men
X-Force
All-New X-Factor
X-Men
Wolverine
Savage Wolverine
Storm
Nightcrawler
Magneto

Görüldüğü üzere mutant dünyasını anlatan tam 13 seri var şu anda ki bunların kaptan serileri olan Uncanny X-Men ile All-New X-Men, Brian Michael Bendis tarafından kaleme alınmakta. Bendis beş Eisner Ödülü sahibi, 2004-2013 yılları arasında Avengers serilerinin yazarlığını yapmış ve 2000'li yılların başından beri Marvel'ın neredeyse tüm eventlerini yazan adam. Elbette X-Men serilerine geçiş yapmış olmasının altında Avengers'ın tazelenmeye ihtiyacı olması gibi sebepler de yatıyor, fakat yine de Marvel'ın hala X-Men serilerine önem verdiğini görmek açısından önemli. Bendis'in yanında yine Marvel'ın en iyi 5-6 yazarından biri olan ve şu anda devam etmekte olan Original Sin eventini kaleme alan Jason Aaaron da kısa bir süre öncesine kadar Wolverine and the X-Men ile Amazing X-Men serilerinin yazarlığını yapmaktaydı.

Avengers vs. X-Men serisinde de Cyclops ve ekibini kötü göstermek gibi bir durum yoktu aslına bakarsan. Olaylar geliştikten sonra hikaye zaten kim haklı sorusundan çıkıyordu.

Bunlara ek olarak Wolverine, Avengers'a 2005 yılında katılmış bir karakter. Eğer Marvel, X-Men külliyatını zayıflatmak amacında olsaydı böyle bir hamle gerçekleşmezdi takdir edersiniz ki. Zaten Fox'un filmleri popüler kültürde belirli bir isime ulaşmış durumda. Marvel'ın çizgi romanlarında yapacağı bu tür hareketler ancak kendisine zarar verir. Süper kahraman filmlerini izleyenlerin çoğu çizgi roman takipçisi değil ki, çizgi romanda ne olup bittiği sinema izleyicisinin umurunda olmaz. Fox yine Days of Future Past'te yaptığı gibi reklam işine milyonları döker, herkes de doluşur sinemalara.

Son olarak, Marvel yayınları hiçbir zaman sanatsal endişe gütmedi. Bu işlerin tamamen ticari olduğu herkesin malumu. Örneğin yazında da bahsettiğin gibi seneye yeni bir Fantastic Four filmi vizyona giriyor ve bu filmin çıkacak olmasının tek ama tek sebebi anlaşmadaki süre maddesine uymak. Berbat bir casting yapıldı, set kurulduğu gibi çekimler tamamlandı, found footage türünde çekildi... Kısacası kötü bir film izleyeceğimiz şimdiden apaçık ortada.

Edit: Bahsetmeyi unutmuşum. Inhumanların yayın hakları Fox'ta olabilir yav. Nihayetinde Fantastic Four hikayeleriyle daha içli dışlı bir ırk.
Resim

Kullanıcı avatarı
hyperbooster
Kozmik Tanrı
Kozmik Tanrı
Mesajlar: 2419
Kayıt: 11 Haz 2013 23:59
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: 20th Century Boys,Vinland Saga
Favori Anime: Psycho-Pass
Konum: Babylon

Re: Marvel, Film Hakları ve Çizgiroman Politikası Üzerine

Mesaj gönderen hyperbooster » 29 Ağu 2014 21:02

Ben en çok Fantastic Four teliflerine üzülüyorum.Kozmik evrenin yapı taşları olan Galactus ve Silver Surfer kullanılamıyor.(Gerçi Galactus yerine kullanılabilecek bir sürü Kozmik Varlık var)

Namor'un telifleri de Universal Picture de nasıl olabiliyor yaw hiç dizisini filmini çektiler mi hatırlamıyorum.Aslında Namor iyi kullanılırsa Avengers,Black Panther ve Cap.'ın filmlerinde villian veya anti-hero olarak kullanılabilir.

Kullanıcı avatarı
Loki
Mesajlar: 1393
Kayıt: 14 Tem 2011 14:29
Favori Manga: -Slam Dunk
-Rurouni Kenshin
-Hunter X Hunter
-One Piece
-Noblesse
-Koe No Katachi
Favori Anime: -Hunter X Hunter
-Slam Dunk
-Stein's;Gate
-Full Metal Alchemist Brotherhood
-One Piece
-Neon Genesis Evangelion
-Barakamon
-Samurai X

Re: Marvel, Film Hakları ve Çizgiroman Politikası Üzerine

Mesaj gönderen Loki » 29 Ağu 2014 22:50

@Solid Snake
Yazdığın serilerin çoğu gelip geçici seriler. Aralarında kalıcı olanlar bir tek Uncanny X-Men ve X-Men. Kalıcı gözüken Amazing, Bendis ayrılır ayrılmaz bitirilir(Zamanında Josh Whedon'un Astonishing X-Men'ine olduğu gibi), X-Force da zaten dengesiz bir seri ne zaamn başlayıp bittiği belli olmuyor.

90'larda bir event olduğunda genelde ana rolde X-Men olurdu: Onslaught Saga'da olduğu gibi. X-Men'de Marvel'in powerhouse karakterleri, omega seviyesinde dünyaya tek başına tehdit oluşturabilecek en güçlü kuvvetleri bulunurdu: Prof. X, Magneto, Jean, Cable, Nathan Grey. Peki bu karakterlere ne oldu bir bakalım: Prof, Jean ve Nathan öldü. Magneto güçlerini kaybetti, geri aldı ama eskisinden güçsüz bir halde kaldı. Karakter olarak da bitirildi(Ki bu adam BM'yi tehdidi sayesinde Mutant devleti kurup başına geçmiş bir karakterdi). Cable zaten ezelden beridir tekno-organik virüs kurbanı.

Marvelde son eventlere hiç dikkat ettin mi? House of M tamamen mutantların yokoluşu üzerineydi. Ondan sonra Civil War'da, aslında en olmaları gereken yerde X-Men yoktu bile. World War Hulk'ta zerre varlık gösteremediler. Peşi sıra gelen Secret Invasion'da sadece Spin-off olarak kıyıda köşede kalıp hiçbir ağırlık koyamadılar. Siege'de komple hiç yoktular. Fear Itself ve son olarak Original Sin'de de yoklardı. Marvel'in hangi serilere ağırlık verdiği şu aralar çok aşikar. Ayrıca Inhumans lisansı Marvel'de, yeni Inhumans ırkı çıkarmaya başlamışlar.

Siz son dönem serilerini seviyorsanız bir şey diyemem. Ama geçmiş dönem eserleri, özellikle Claremont'un ve onun peşi sıra dönemindeki X-Men tüm çizgiroman dünyasını sarsacak kadar kalteliydi: Hatta dünyanın en çok satan çizgiromanı da 91 tarihli Chris Claremont-Jim Lee'nin yaptığı X-Men Vol.2 1. sayıdır. Oysa şimdi çizgiroman satışlarında X-Men genelde ilk 20 içinde bile olamıyor, tesadüf mü gerçekten?

@hyperbooster

FF konusuna katılıyorum: İyi ki Thanos, Adam Warlock, Nova gibi karakterlerin lisansı Marvel'de de rahat rahat kozmik film yapabiliyorlar.

Kullanıcı avatarı
hyperbooster
Kozmik Tanrı
Kozmik Tanrı
Mesajlar: 2419
Kayıt: 11 Haz 2013 23:59
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: 20th Century Boys,Vinland Saga
Favori Anime: Psycho-Pass
Konum: Babylon

Re: Marvel, Film Hakları ve Çizgiroman Politikası Üzerine

Mesaj gönderen hyperbooster » 29 Ağu 2014 22:58

Yalnız İnfintyde Black Bolt'un dünyaya sisi yayması Loki'nin inhumans ırkı hakkındaki düşüncesini kuvvetlendiriyor.

Kullanıcı avatarı
Solid Snake
Mesajlar: 106
Kayıt: 09 Nis 2013 18:36
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: One Piece, Berserk, 20th Century Boys, Hajime no Ippo, Billy Bat
Favori Anime: One Piece, Fullmetal Alchemist: Brotherhood, Hajime no Ippo, Gintama, Hunter x Hunter
Konum: Denizli, Ankara

Re: Marvel, Film Hakları ve Çizgiroman Politikası Üzerine

Mesaj gönderen Solid Snake » 30 Ağu 2014 01:01

@Loki,

Zaten bu serilerden tamamının kalıcı olması beklenmiyor ki. Marvel'ın uzun soluklu serileri belli başlıdır, limited olarak düşünülmemiş olsalar bile diğer seriler geçip gider. Yalnız senin dediğinin aksine Astonishing X-Men bu serilerden biri değildi. 24. sayıyla beraber Whedon ayrıldıktan sonra popülaritesini büyük oranda yitirmiş olsa da 68 sayı boyunca yayın hayatına devam edip geçen sene noktalandı ki bir süre sonra geri dönüş yapar tahminimce. X-Force konusundaysa; Cable and X-Force ve Uncanny X-Force olmak üzere X-Force başlıklı iki seri yayımlanmaktaydı kısa bir süre öncesine kadar, şimdi X-Force olarak tek seriye indirildi (Cable and X-Force'un devamı niteliğinde). Her neyse, bazı serilerin gelip geçici olmasının bir önemi yok kısacası. Bunlar gider yenileri gelir. Örneğin bu seneki All-New Marvel Now! hamlesiyle beraber tek karakter odaklı serilere daha büyük bir ağırlık verilmeye başlandı. Bu durumun sonucu olarak X-Men cephesinde X-Men Legacy, X-Factor (gerçi yeni bir takımla All-New X-Factor serisi başladı ama Madrox falan yok bu yeni ekipte) gibi serilere son verildi ve Cyclops (bunu ilk mesajımda yazmayı unutmuşum), Storm, Magneto, Nightcrawler gibi seriler start aldı.

Güçlü karakter demek Marvel yayınlarının gidişatına yön verecek bir karakter demek olmuyor, güç çok da mühim bir konu değil. Ha tabii saydığın karakterlerin mutant dünyası açısından ağırlıkları da büyüktü, ama boşlukları Cyclops ve Hope gibi karakterlerce dolduruldu.

Son yıllardaki eventler konusunda yanlışsın, şöyle yanlışsın. Bu event işini Marvel'a sokan adam Bendis diyebiliriz. House of M öncesinde, senin bahsettiğin Onslaught Saga olsun, Age of Apocalypse falan olsun anlatılan büyük olaylar genellikle crossover mantığıyla yayımlanırdı (Infinity Gauntlet ve Secret Wars gibi istisnalar var elbette). X-Men serileri bu klasik yoldan ilerlemeye devam ediyor. Messiah CompleX, Second Coming ve geçen sene gerçekleşen Battle of the Atom bunlara birer örnek. Şimdi şöyle bir şey de var. Avengers tarafındaki olaylar ile X-Men tarafındaki olaylar artık tamamen birbirinden uzaklaşmış durumda. Ortak paydada bir event veya crossover gerçekleştirmek de fazla mümkün olmuyor haliyle. Avengers tarafındaysa yıllar boyunca başta Bendis olduğu için bu tür hikayeler event olarak yayımlandı. Fear Itself, Civil War ve World War Hulk gibi eventlerde X-Men tabii ki varlık gösteremez, çünkü olaylar tamamen Avengers'taki karakterlere odaklı. Belki sadece Secret Invasion'da X-Men adamakıllı bir rol üstlenebilirdi.

Eğer inhumanlar Marvel'ın elindeyse sinematik evrende dediğin gibi mutantların yerini alma gibi bir durum olabilir, ancak çizgi romanlarda mutant gerçeği varken böyle bir şey olabilmesi imkansız. Mutantların 10'un üzerinde serisine karşın şu anda devam etmekte olan tek bir inhuman serisi var. Daha fazla olması için de Marvel'ın ilgi çekecek epey yeni karaktere ihtiyacı olacaktır, zira inhumanların yalnızca kraliyet ailesinden ibaret olduğunu söyleyebiliriz. Şimdilik öyle bir niyet de sezmiyorum ben Marvel'dan, hyperbooster'ın belirttiği sis olayı falan oldu ama öyle büyük bir etkisini göremedik.

Dönemden döneme ağırlığın kayması oldukça doğal bir şey. Claremont artık yazmıyor, şimdi o kalitede eserler verilse yine X-Men bolca konuşulmaya başlar. Evrendeki ağırlığı da artar. Popülariteye bağlı klasik bir yayın politikası. Bunun için Marvel'ın herhangi bir serisine garezi olması gerekmiyor. Birkaç örnekle açıklayayım. Hickman'ın Fantastic Four runı çok beğenildi, bunun sonucu olarak birisi Future Foundation merkezli FF olmak üzere iki tane Fantastic Four serisi yayımlanmaya başlandı. Marvel NOW! dönemiyle beraber yazarlık koltuğuna Matt Fraction'ın geçmesinden sonra da iki seri olarak ilerlemeye devam etti. Wolverine'in X-Men filmleriyle beraber popülaritesi tavan yaptı, geçtiğimiz aylarda Wolverine MAX serisi sona erene kadar aynı anda üç tane Wolverine serisi yayımlanmaktaydı. Başrolde olduğu diğer serileri saymıyorum bile. Aynı şekilde Remender'ın başarılı Uncanny X-Force serisinin ardından X-Force iki seriye çıkartıldı. Greg Pak, Marvel'da önemli yer tutan yazarlardan biriydi. Hercules yazmak istedi, yazdı ve beğenildi. Diğer Olympus tanrılarına da bolca yer verdiği Incredible Hercules serisi iyi bir popülarite yakaladı ve bunun sonucunda da Chaos War eventi geldi; ancak Chaos War'ın ardından başlayan Herc serisi vasattı ve pek ilgi görmedi. Pak da yavaş yavaş Marvel'dan elini eteğini çekince Hercules veya Olympus tanrıları odaklı yeni bir seri gelmedi. Aynı durum kozmik hikayelerde de yaşandı. Abnett ve Lanning ikilisi o kadar iyi yazıyordu ki eventler peşi sıra geldi. Şimdi sahneden çekildiler, biz de artık kozmik event okuyamıyoruz. Kimse de bu durumları Marvel'ın Olympuslulara veya kozmik karakterlere garezi olduğu şeklinde değerlendirmiyor.
Resim

Cevapla

“Tartışma Konuları ve Sunumlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir