Son cevaplanan konular kısmı geri geldi.

MARVEL Evreni Bildiğimiz Haliyle Sonlanıyor!

Cevapla
Kullanıcı avatarı
yalicapkini
Mesajlar: 515
Kayıt: 19 Mar 2014 13:27
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: One Piece-Vagabond-Slam Dunk-Kingdom-Veritas-Fullmetal Alchemist-Tower of God
Favori Anime: Slam Dunk-Bleach-Gintama-Shingeki no Kyojin
Konum: Otherside

MARVEL Evreni Bildiğimiz Haliyle Sonlanıyor!

Mesaj gönderen yalicapkini » 23 Oca 2015 23:46

Marvel neredeyse aylardır hepimizin aklında olan, bir şekilde teorize etmekte olduğu şeyin bugün resmen adını koydu. Hatırlayacaksınız, sizlerle Deadpool’un öldürüleceği haberini konuşurken şu ifadeleri kullanmıştık:
“Bizce Marvel Secret Wars sonrasında bu kişilere yeni bir kapı açmak, hem de Marvel evrenini MCU’ya daha yakın bir hâle getirmek için her şeye reset atacak. Son bir yılda aldıkları radikal kararların sebebi de bence bu. Wolverine‘in ölümü, Steve Rogers‘ın yaşlanması ve yerini Falcon’a bırakması, Thor‘un titrini kaybetmesi ve Deadpool‘un vefatı bence bu Secret Wars event’i öncesi yazarlara “zaten reset atacağız, ne istiyorsanız yapın” denmesiyle ortaya çıkan şeyler. Bana soracak olursanız bu Mayıs ayında Secret Wars ile tüm dengeler değişecek, event Aralık’ta bittikten sonra 2016’ya bambaşka bir Marvel evreniyle giriş yapacağız…”
Tahminimiz yüzümüzü kara çıkartmadı, durum aşağı yukarı aynen bu. Tabii ki Thor, Deadpool, Cap gibi karakterlerin yeni durumları ne olacak onunla ilgili bir bilgi henüz gelmedi; fakat Marvel Comics’in baş editörü Axel Alonso ve kıdemli başkan yardımcısı Tom Breevort, New York’ta düzenledikleri özel Secret Wars Live lansmanında resmi duyuruyu yaptılar: Marvel evreni bildiğimiz haliyle sona erecek ve Secret Wars’tan sonra yerini “All-New” Marvel evrenine bırakacak.

[BBvideo 425,350]http://www.youtube.com/watch?v=j7L6mDjQHNs[/BBvideo]

Bu “All-New” resmi bir tabir mi bilmiyoruz, fakat olay gayet gerçek ve gayet de doğru. Artık spekülasyon vakti geçti. Avengers #44 ve New Avengers #33 ile başlayacak olaylar zinciri Secret Wars #1’e akacak. Burada hem Marvel-616 evreninden, hem de Ultimate Marvel evreninden karakterler evreni kurtarmaya çalışacaklar. Fakat yeterli olmayacak ve elde kalan tek şey Battleworld olacak. Aylar önce gördüğümüz o X-Men ’92, Civil War, Planet Hulk, Future Past gibi -anımamıyorsanız şuradan bakabilirsiniz- teaser’lar vardı ya? Onlar Battleworld’deki farklı savaş alanları ve yeni Marvel evreninin oluşmasında da kilit role sahip olacaklar.

Secret Wars Aralık 2015’te bitecek, yani muhtemelen bu yeni Marvel evreni 2016’da start alacak. Biz hâlâ tahminimizin arkasındayız, muhtemelen bu yeni Marvel evreni, MCU’ya daha yakın bir çizgide olacak. Her halükarda, hiçbir şey olmasa bile MCU’dan Marvel’ı tanıyanlar için girişi kolaylaştırmaya çalışacağı kesin.


Kaynak : Geekyapar!
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
“George Bush’un karısının çirkin bir bok parçası olması hiç hoşuma gitmiyor.Ve bu, milyonlarca insanın zarar gördüğü savaşlara sebep oluyor.Son ‘iyi’ başkan Kennedy’ydi ve onun da mükemmel bir karısı vardı. Bunun basit bir tesadüf olduğuna inanmıyorsunuz değil mi?”

Kullanıcı avatarı
yalicapkini
Mesajlar: 515
Kayıt: 19 Mar 2014 13:27
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: One Piece-Vagabond-Slam Dunk-Kingdom-Veritas-Fullmetal Alchemist-Tower of God
Favori Anime: Slam Dunk-Bleach-Gintama-Shingeki no Kyojin
Konum: Otherside

Re: MARVEL Evreni Bildiğimiz Haliyle Sonlanıyor!

Mesaj gönderen yalicapkini » 25 Oca 2015 17:04

Bu Secret Wars haberini yazdığımız sırada, hâlâ tam olarak cevaplandıramadığımız sorular vardı ve bunları biraz daha deşene kadar bir veya öteki bir şekilde net bir şey söylemek istemedik.

Fakat dünkü konferansın üzerine Marvel’ın Secret Wars için hazırladığı sitede baya dolaştıktan sonra, konuyla ilgili çizgi roman yazarlarının fikirlerini okuduktan ve uzmanların fikirlerini aldıktan sonra kafalarda ki soru işaretlerini giderebilecek konumdayız. Bu yüzden Marvel’ın “tarihimiz boyunca yaptığımız en büyük event” dediği Secret Wars ile ilgili kafasında soru işaretleri olanlara yardım etmeye geldik. Buyurun,lafı hiç uzatmadan Secret Wars ile ilgili merak ettiğiniz 6 soruya ve cevaplarına geçelim.

1. Bu bir reboot mu?

Resim

Hem evet, hem de hayır. Burası işin biraz çetrefilli kısmı. Olay şu, Secret Wars dediğimiz şey, aslında Jonathan Hickman’ın Avengers ve New Avengers serilerinde uzun süredir yavaş yavaş ipuçlarını verdiği bir olayın sonucu. Bu olay, bütün var olmuş Marvel evrenlerinin çarpışıp, Battleworld’de birleşmesi. Marvel’ın baş editörü Axel Alonso bunu iki pizzayı çarpıştırmak olarak açıkladı. Birinin salamı düşer, diğerinin zeytini ötekine geçer ve ortaya yeni bir tat çıkmış olur.

Yani bu Battleworld dediğimiz alanda Marvel’ın tüm evrenleri bir araya gelmiş olacak. Ve haliyle, birbirleriyle savaşacaklar. Buna bulduğum en iyi analoji şu: Marvel bugüne kadar ürettiği tüm hikayeleri parçalarına bölüp, bir kutuya atacak. O kutu Battleworld. Ve sonra, o yapboz parçalarından istediğini seçip, tekrar masaya koyacak ve onlardan yeni bir tablo yaratacak. Battleworld’ün ve Secret Wars’ın amacı bu. Yani eski hikayeleri kullanmaya devam edecekler ve bizim bütün Marvel bilgimiz çöpe gitmeyecek, ama evet, dün de dediğimiz gibi ve Tom Breevort’un da bizzat söylediği gibi, bildiğimiz hâliyle Marvel evreni son bulacak. Bundan sonra gelecek olan All-New Marvel evreni, kaba tabirle, tüm Marvel evrenlerinden olma bir Frankenstein canavarı olacak.

2. Battleworld nedir?

Resim

İşte bizim kafamızı en çok kurcalayan şey bu. Axel Alonso ve Tom Breevort Battleworld için “Secret Wars sırasında tek Marvel evreni bu olacak” dedi. Bunu anlayabiliyoruz. Diğer evrenler çarpışacak, yok olacaklar ve Battleworld elde kalan tek şey olacak. Fakat sorun şu, bundan sonra da bu böyle devam edecek mi? Secret Wars’ın sonrasında da Battleworld yegane Marvel evreni olacak mı?

Şu an Secret Wars’ın sitesindeki interaktif haritaya bakarsanız, Battleworld’ün -konferansta kullanılan tabirle- ülkelere bölündüğünü görürsünüz. Sol üstte Marvel-616 ve Ultimate evrenleri ile Attilan gözüküyor; onun dışındaki diğer her büyük “ülke” ise Marvel tarihindeki efsane bir takım olaylara tekabül ediyor. Age of Ultron, Future Imperfect, Armor Wars, Spider Island ve benzeri. Anladığımız kadarıyla bu ülkeler o evrenlerin düştükleri topraklar olacak. Gerçekten, en kaba taslak çözebildiğimiz şey bu. Bütün bu “ülkelerle” ilgili seriler de başlatılacak ve konuyla alakalı olacaklar. Mesele hâlâ çok karışık ve daha sarih bir açıklamanız varsa dinlemekten memnun oluruz, fakat bizim anlayabildiğimiz şey şu: Marvel o kutudaki yapboz parçalarından hangilerini seçtiğini bu yeni serilerle, Battleworld içerisinde anlatacak.

3. Sadece 616 ve Ultimate evrenleri mi mevzubahis?

Resim

Bu en basit cevaplandırabildiğimiz soru, fakat aynı zamanda da açıklaması en kompleks olanlardan biri. Sorunun aradığı cevap şu: Hayır, sadece 616 ve Ultimate evrenleri çarpışmayacak. Tüm Marvel evrenleri aynı kutuya gidiyor. Fakat burada bir nüans var. Akla Marvel evrenleri deyince Marvel Noir, Marvel 2099, Marvel Unlimited, Marvel Zombies gibi şeyler geliyor. Evet, bunlar hâlâ var, ama daha fazlası da mevcut.

Marvel bu noktada alternatif zaman çizelgeleri teorisiyle hareket ediyor. Yani uğruna çizgi roman evreni çıkartılmamış tüm paralel zamanlar Battleworld’de mevcut olacak. Zamanda kırılma yaşatan fakat bizim bildiğimiz zaman çizelgesinde başa dönen olayların her birini Battleworld’de görebileceğiz. Yani sadece Ultimate evrenindeki Steven Rogers, 616’dan Sam Wilson ve Marvel 2099’daki Mjolnir’li Rogers’ı görmeyeceğiz Captain America’lar olarak. Bugüne kadar Marvel tarihinde Cap titrini üstlenmiş herkes orada olacak. Bunun anlamı, tercih ederlerse, bundan sonra Bucky ile de devam edebilirler, Isaiah Bradley ile de… Bunun en büyük kanıtı, Alex Ross’un bütün Thor’ları çizdiği Secret Wars #2 kapağı.

4. Biraz Convergence çakması gibi durmuyor mu?

Resim

Evet. Axel Alonso ve Tom Breevort Jonathan Hickman’ın fikri iki üç senedir pişirdiğini söylüyorlar, yani o yüzden ne kadar gerçekten Convergence çakması bilmiyoruz, ama cidden öyle duruyor. Bilmeyenler için DC Comics Convergence adlı event’yle bu senenin Nisan ayında tam olarak da böyle bir şey yapmayı planlıyor. Tabii ki onlar New 52 ile birlikte görece nezih bir devamlılığa sahip oldukları için, sadece Earth-2, New 52 ve Pre-Flashpoint evrenlerinden karakterler gelecek.

Fakat gerçekten de konsept aşağı yukarı aynı, bu sefer evrenler çarpışmıyor da Brainaic bir şekilde tüm o evrenlerden karakterleri ortak bir savaş alanına getirip, kapıları açıyor. Fakat burada hatırlanması gereken bir şey var, bu olayın ağa babası zaten Convergence değil. Hem Convergence, hem de Secret Wars özünde DC’nin yıllar yıllar önce yaptığı bir şeyi tekrar ediyorlar: Crisis on Infinite Earths. DC orada çok kontrolden çıkmış olan dallı budaklı evrenlerini toparlamak için herkesi birbirine kırdırmıştı. Dürüst olmak gerekirse şimdi iki firmanın da buna ihtiyaç duyuyor olması hâlâ dalsız budaksız hikaye anlatımı konusunda ciddi sıkıntıları olduğunu kanıtlıyor.

5. Ölenler dönecek mi, kadın olanlar erkeğe çevrilecek mi?

Resim

Bu da sizden çok gelen bir soruydu. Dürüst olmak gerekirse bununla ilgili hiçbir şey bilmiyoruz. Sadece tahmin yürütebiliriz. Tek emin olduğumuz şey bunun mümkün olacağı. Axel Alonso konferansta “Gwen Stacy’yi geri getirmek istesek bunu yapacağımız yer burası olurdu değil mi?” dedi, Breevort da şaka yollu ekledi: “Ya da dört tane Gwen Stacy’miz olmasını istersek!”. Yani gerçekten de la şey-e vaki’ûn mutlak bel küllin mümkin.

Bu durumda yapabileceğim muhtemelen en güvenli tahmin, Wolverine ya da Deadpool’dan birinin -ya da her ikisinin birden- ölümden döneceği. Çizgi roman dünyası zaten bu konuda sabıkalı, bence bir şekilde bu ikili ölümden dönecektir. Deadpool yaratıcılarının karakteri öldürürken gösterdikleri sükünet de buna işaret ediyordu zaten. Yapabileceğim en uçuk tahmin? Peter Parker’ın Battleworld’den sağ çıkamayacağı. Bence bu saatten sonra Spider-Man Miles Morales olacaktır. Çünkü o senaryo, Marvel için mükemmel bir kazan-kazan senaryosuna işaret ediyor. Hem Sony’nin elindeki Peter Parker karakterini daha alakasız kılmış oluyorlar, hem Spider-Man’in ününden feragat etmemiş oluyorlar, hem de Miles Morales etnik ve cinsel yönelim kimliği itibariyle tam bir PR cenneti. Bakalım, beraber göreceğiz.

6. Bu filmleri nasıl etkileyecek?

Resim

İşte kritik soru da bu zaten. Bunu bilmiyoruz. Fakat bu noktada aslında çözümleyebildiğimiz bir şeyler var; o da Secret Wars’ı bu tip bir şeye dönüştürme kararının kesinlikle MCU’nun başarısından bağımsız olarak alınmadığı. Alonso ve Breevort konferansta sık sık “yeni okurlar için giriş noktası” tabirini kullandı. Bu tabirdeki “yeni okur” kısmının pek çoğunuz gibi Marvel evreniyle Marvel Cinematic Universe aracılığıyla tanışmış kişiler olduğunu ayırt etmek güç değil.

Bu noktada Secret Wars öncesi olayların da kaale alınması gerek. Marvel zaten evrenini MCU’ya göre konuşlandırmaya başlamıştı. Inhumans’ın bu saatten sonra daha da ön plana çıkacağını görmek zor değil. Hakeza Fantastic Four ve X-Men gibi hakları Fox’ta olan kahramanların da biraz arka plana geçişi başlamıştı bile. Evet, filmler açıkça Secret Wars’tan bağımsız kendi gerçekliklerini koruyacaklardır. Fakat bundan sonra Secret Wars ve sonrası alınacak her kreatif kararın da filmlere olan etkisi hesaplanarak alınacağı da açık. Yani filmleri etkilemeye şu an başlamadı, fakat bundan sonraki Marvel hareketlerinin her biri MCU da düşünülerek yapılacaktır.

Kaynak :Geekyapar!
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
“George Bush’un karısının çirkin bir bok parçası olması hiç hoşuma gitmiyor.Ve bu, milyonlarca insanın zarar gördüğü savaşlara sebep oluyor.Son ‘iyi’ başkan Kennedy’ydi ve onun da mükemmel bir karısı vardı. Bunun basit bir tesadüf olduğuna inanmıyorsunuz değil mi?”

Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Mesajlar: 2810
Kayıt: 28 Tem 2013 05:31
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Konum: İzmir/Sivas
İletişim:

Re: MARVEL Evreni Bildiğimiz Haliyle Sonlanıyor!

Mesaj gönderen JiraiyaFlash » 04 Şub 2015 10:32

Her şeyi çalan yüce mecra Marvel Convergence'ı da hortumlamış :laugh: Hatta direkt Infinite Crisis'i ters yüz etmiş DC'den :laugh:
Resim
► Spoiler Göster

Cevapla

“Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir