Son cevaplanan konular kısmı geri geldi.

Gotham Dizisinin İlk Bölümünün İncelemesi (Spoiler)

Cevapla
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Mesajlar: 2810
Kayıt: 28 Tem 2013 05:31
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Konum: İzmir/Sivas
İletişim:

Gotham Dizisinin İlk Bölümünün İncelemesi (Spoiler)

Mesaj gönderen JiraiyaFlash » 25 Eyl 2014 22:47

Konu Dışı
Yazı Çizgi-Roman okuru için değil ama evrenden habersiz dizi takipçisi için çok ağır spolier içermektedir

Resim

Sıkı bir Çizgi-Roman, sıkı bir DC Comics, sıkı bir Batman ve de sıkı bir Gotham fanı olarak bu diziyi izlememek olmazdı.. Daha Fragman ve yeni resimlerde bile pek ısınamamıştım özellikle karakter dağılımına ve cast seçimlerine ancak bir şans vermek gerek dedim oturup ilk bölümü izledim. Ve de İçimden umarım Arrow ve The Flash gibi olmaz diye sayıklayarak, ümit ediyordum.

Şimdi parçalara bölerek başlıyayım.

Gotham Yazısı gelip Dizi gerçek anlamda başlayana kadar bir origin hikayesi yaşattılar. Bruce Wayne(BATMAN) anne ve babasının öldürülmelerini içeren o ünlü sahneyi yaptılar. İşte ilk önce bu kısmı bir ele alalım

Plot Bölümün Giriş Kısmı

Kedi Kadın olduğundan şüphelendiğimiz atletik, çekici ve kedilere ilgi duyan bir genç kadın karakter ile başlıyoruz. Şehre Gotham havası iyi verilmiş.. Selina'nın eli çabukluğununda aynı şekilde ancak şöyle bir sorun var. Seline Bruce'dan 5-6 yaş(en az tahmin) büyük bir karakter değil, tip desen eh işte o egzotiklik var ama yine de 1 puan eksiliyor
Resim


Derken kızcağız bir cüzdan çarpma esnasında farkediliyor bunu kovalıyorlar ama kızımız inanılmaz akrobatik becerisi ile oradan kurtulup bir ara sokak olan Crime Alley'e geliyor. Orada Cüzdandan paraları alıyor, çaldığı sütle bir kedi besliyor.. Sonra tam bir köşeye oturmuşken. Bir çocuk ve anne ile babası oradan geçmektedir.

VE o klasik sahne gelir ve bir soyguncu Varlıklı çifften para ve mücevherlerini ister. Aile verir ama adam yine de bunları 8 yaşında ki Bruce'un gözleri önünde acımasızca vurur. Bruce başlarına çöker ağlar, onları uyandırmaya çalışır, babası bir an ona bakar ama birşey diyemeden ölür Bruce orada Kamera uppan yaprak uzaklaşırken yarasa çığlığına benzer bir ses tonu ile çığırır ki en sevdiğim kısımda bu oldu. Batman'in tohumu atıldığı andı.

Ancak bu sahnelerle ilgili takıldığım şöyle şeyler oldu.

1.si Martha Wayne neden Bruce'un anneannesi yaşında denilecek bir yaşta ve vasat bir kadın, Gotham'ın görüp görebileceği en güzel ve alımlı hanımlarından biri
2.si Thomas Wayne neden Deathstroke gibi kır saçlı ve bu kadar sivri burun, sivri çeneli bir tipi var ayrıca Byıyıksız Thomas Wayne düşünemiyorum.
3.sü Soyguncunun ateş etme kısmında Annesinin incilerinin dökülmesi sahnesi çok daha sanatsal olmalıydı çünkü inciler öyle dökülmüyorlardı ve baba ile üst üste kapanmaları gibi detaylar mutlaka işlenmeli idi
4.sü Soyguncunun yüzü bu kadar net ve uzun uzun gösterilmesi tüm süprizi bozdu
5.si Crime Alley sokağı çok daha ıssız ve korkunç bir yer olmalıydı, her tarafta grafiti ve küf, pis koku ve de bolca sis, duman olmalıydı... Ana Caddenin bir arka sokağında vurulmuşlar gibi olmuş.


Neyse Bruce'un yarasa çığlığından sonra kendimizi Gotham Polis Departmanı içerisinde buluruz yeni bir tutuklu getirilmektedir. Hayvan gibi bir tutukluyu el kadar kadın ve adama teslim etmelerinden çoktan bir yamuk olduğunu anlamıştık zaten.
Ama mahkumun kurtulması ve birden silah bulup çekmesi o kadar ucuz ve hızlı oldu ki Batman görse batarangını başında kırardı :laugh:

Mahkum Kadın Memuru rehine alır ve ilaçlarım nerede, ilaçlarımı isterim bağırır durur. O sırada o ana kadar ortalıklta olmayıp, görevliye yardım etmeyen ama aslında içerde 10 larca olduklarını anladığımız polis memurları silahlarını çekip adama doğrulturlar.. Hedefin arkası da nezarethaneye dayalıdır. Toplu katliam olacak ateş açılsa :laugh:

Very clever GCPD very clever B)

Neyseki esas oğlan James (Jim) Gordon sahneye çıkar. Ve ben ay bayılajaam derim.. Hiç mi Year One okumadınız. O sıralarda Gotham da Jim Gordon diye birinin olmaması durumunu geçtim ulan hiç mi Jim Gordon görmediniz... Atletik, Yakışıklı, İri Çeneli düz ve kemikli burunlu, iri kaşlı derin gözleri olan ve gözlüklü bir adam Jim Gordon ama baş karakter. Bir de çok şaşbelek yüzlü bir adam saçı da kumral nerde İrlandalı Kızıla yakın saçlı Jim Baba neyse adam rezalet bu adam bu seriyi taşıyamaz dıııııııt geçiniz diyecekler extra bir kartları yoksa..

Neyse Jim harika bir hamle ile günü kurtarır ama dost canlısı fakat tehlikeli hamlesi sebebiyle Amiri(ortağı) tarafından uyarılır. Ortağı da Jim den normalde 10 yaş küçük olması gereken Harvey Bullock :laugh: Ahh Ahh Harvey'i öldürmüşler neyse.

Ayrıca Jim Gordon mahkumu ilaçlarını uzatma bahanesi ile kandırdı ama adama saldırırken mahkumun silahı hale kadın memurun kafasında idi :laugh: Yani ne değişmiş oldu o nasıl dikkat dağıtmaktır biz çözemedik :laugh: Very clever GCPD very clever :laugh:

Harvey ile Jim tartışırken bir memur bizimkilere yeni olayı duyurur Tiyatro Bölgesinde çifte cinayet diye. Tahmin edebileceğiniz gibi Wayne ailesi cinayetinin vakasıdır.

BU sırada gerek karakolda gerke sorgulama alanında dahi Jim hariç memlekette düzgün polis kalmadığını bize vurguluyorlar ki bu Gotham atmosferi adına Batman ihtiyacının empozesi adına iyi bir şey.

Olay yerine giderler Jim Bruce ile konuşmaya gider, Harvey ise cesetlere bakar ve onları tanır. Ölen kişilerin namının büyüklüğünden dolayı başına sorun çıkarabilecek her ihtimalden dolayı tırsmıştır ama davayı istemez. Yine de olay mahalinde ki polisler işi bunlara yıkarlar.

O Sırada Jim Gordon ile Bruce arasında hayatımda duyduğum Bir Dedektif ile Ailesini dakikalar önce vahşice yitirmiş bir yetim arasında olabilecek en saçma dialoglar yaşanır...
Resim

Yani Çocuğun tüm dünyası alt üst bizim Komiser diyorki benimkilere de araba çarptı canım olur böyle şeyler :laugh: ulan laf mı yok.. Yok dünya daha iyi bir yer olacak falan :laugh: Yani Bruce potansiyel Batman diye orada vermişler Jim'in monologlarına gazı.. Çok zorlama ve duygu yoksunu bir piyesti..

Jim bizim çocuğa makdulü yakalayacağına söz verir aslında küçük bir konuşma içerisinde pek çok şey içi söz verir. O Sırada Lüx bir arabadan biri çıkar. Bruce koşarak gider ona sarılır, polisler bu kim olaki falan der. Bizim Jim medeni ya gider tanışır amca ile ben James Gordon der, amca da Alfred Pennyworth der... OOoo Alfred Reyiz sende mi burdaydın diyemeden, hevesim kursağımda kaldı nerede kaytan bıyıklı, ince uzun sırım gibi, narin ama sağlam duruşa sahip yakışıklı alfred, Akşamdan kalma surata sahip, biraz sosyopat biraz evsiz kılıklı hali beni şok etti. Bu arada Alfred ile Jim'in diyalogunda Alfred her zamanki sarkastik konuşma uzmanlığı ile Jim'i paketler inceden bu sırada bir kez daha Jim Gordon'ı oynayan adamın 3 mimikten fazlasına hakim olmadığını gözlemiyorum... Ah h Ahh

O Sıra Alfred Bruce'u arabaya götürür, başını kaldır ileriye bak ağladığını görmesinler falan der. Ve Arkalarından Jim uzun uzun bakar ve o sırada Serinin sembolü olan Gotham yazısı gelir ve Origin kısmı biter.


Buraya kadar puanım 10/3,5-4 civarı.

Ondan sonra Gotham Gecesinde Detektiflerimiz bir yemek salonuna geçerler ve orada davanın ne kadar bulaşık olabileceğii ve zorluğundan bahsederler o sırada içeriye iki detektif daha girer. Özel Suç Biriminden Montoya ve Allen diye çağırılırlar.

Renee Montoya ve C.Allen normal de Jim Gordon'ın daha ileri yaşlarında teğmen sonrası zamanlarında ekibine dahil ettiği karakterlerdir. Ve yaşları Batman'den bile küçük olabilir.. Ama burada görüyoruz ki Jimle yaşıtlar ya da daha yaşlılar.. Bunu da görükten sonra anlıyoruz ki bir comics serisine bağlı kalamayan projeye daha hoşgelmişiz meğer...
Bari oyunculuk ve hikayeler, kurgu iyi olur umarım diye kendimi toplayıp izlemeye devam ettim.

YEni gelen ikili davayı bunlardan alabileceklerini söyler ama Harvey kararsızlığından ve itliğinden mani olur dava Jim'in elinde kalır böylece, bu sahnelerde bir kez daha farkettim ki Jim Gordon gibi bir reyisi oynamak için neden bu kadar aptal ve şaşırmış suratlı biri düşünülür ???

Neyse, devam

Daha sonra Polis Departmanına geri döneriz orada dava üzerine tartışma devam eder, Yüzbaşıları Jim'i sürekli yanında tutmasını ister, Harvey'i Jim'i şehir hakkında uyarır bla bla bla Biraz soruşturma yapmaya, haydut avlamaya falan giderler.
Resim

Daha sonra 1993-98 Yılları arası Nirvana ve Guns n Roses çakması grupların çektiği video kliplerden fırlama olduğunu düşünebileceğiniz çok entere sorgulama sahneleri gelir ardı ardına :lol: Daha sonra gene karakola döneriz ve burada bize balistik raporunu sunan kişi Edward Nygma yani The Riddler'dır o bilmececi ve çocuksu karakterini güzel vermişler açıkcası yine de soru işaretleri oluşmadı değil gerçi bu da Riddler'a has bir durum.
Resim

Daha sonra soruşturma için bir patroniçenin yanına giderler ve o kadının altında çalışan salak ama sosyopat karakter stoğunu Oaswald Copplebot ile doldurduklarını görürüz yani namı diğer Penguen ile. İşte bunu hiç beğenmedim, Tüm kötüleri akılları yitik sırıtan, kişneyen beyinsizler olarak sundular ilk günden, tüm villainlar da Joker metaforu olmaşı çeşitliliği mahvetmiş açıkcası.
[thumbnail]http://cdn2-www.superherohype.com/asset ... hires2.jpg[/thumbnail]

Daha sonra Jim Gordon dürüst bir detektif için hayli lüks bir dairede karşımıza çıkıyor afet bir sarışında bunu öpüyor falan. Ana, kıza Barbara diyor yani çizgi-roman lardaki karısı...Tip olarak hiç benzemiyor ama cidden çok hoş bir bayan bulmuşlar. Serinin seksapel objesinide tanımış oluyoruz. Öyleki bu Jim için çok bile fazla

Kızı tanıdıktan sonra bir şöminebaşı fantezisini sabunlanmış bir şekilde görmüş oluyoruz. Oh oh ne hoş
Tam şömine başın aşk çocuğu olmuş iken Harvey bizim Jim'i bir saat sonra bir mekanda buluşmak üzere çağırır. İddiasını göre bir ipucu bulmuştur Wayne davası için.
Tabi Jim durur mu,durmaz..

Sorgulamaya gittikleri yerde sabıkası kabarık biri vardır onun dairesine geldiklerinde kapıyı adı Ivy olan bir kız açar umarım bu bizim Ivy değildir desemde daha ilk günden çok fazla şey sunmaya çabaladıklarından tahmin etmek zor olmamıştı.
O evde sorguladıkları adam sorgu ortasında kaçmaya başlar, bir kovalamaca silsilesi yaşanır bir arka sokak kavgası bir kritik kurtarış(Harvey'i Jim'i kurtarmak adına adamı vurur ama aslında kol ya da bacaklarından da vurabilirdi şüphe çekici) ve Meğerse bizimkiler Wayne ailesi katilini yakalamışlar.

Daha sonra bir bakarız ki bizim Copplebot(Penguen) Özel Suç Birimine muhbirlik etmektedir ki dediği şeyler çok önemlidir. Fakat anlamadığım nokta şu Copplebot niye en kırıtığından gayvari bir şahısa dönüştürülmüş.Yani homofobik biri değilim ama burada suç lordu Penguen'den bahsedioruz .. Neyse devam

Cenaze sahnesi iyiydi (Selinanın nerede durduğunu tam anlayamasamda) Bruce olgun bir adam gibi sözünü tuttuğu için Jim Gordon'ın elini sıkar ve gider.

Daha sonra James Gordon'ın taş nişanlısı Barbara'nın galerisine gideriz. İçeriye Renee dalar, dialoglara göre uzunca süredir tanışıyorlarmış. Renee James'in yanlış adamı yakaladığı ve Wayne cinayeti gerçeklerini örtbas ettiğini düşünmüş ve bu sebeple kızı uyarmaya gelmiş

ppuuhahhahhha :laugh: Lan adam şehre daha yeni gelmiş eskir bir savaş kahramnı değil mi ? Hangi arada Gotham City'i çözdü de ekip kurdu da komplo yapsın ahhh very clever MCU(major crime units) very clever :lol: :laugh:
Neyse Barbara James'in arkasında durur fakat bu sefer anlarız ki Barbara kendini Jim Gordon'a tanıttığındna daha gizemli bir karaktermiş. Zaten bu kadar güzel olmasından sadece basit bir nişanlı rolü için çağırılmadığı belliydi. Devam edelim..

Daha sonra Jim ile Barbara konuşur, Jim gider niye beni bunla itham ediyorsun diye Montoya ile konuşur. Katilin evine gidilip ailesi sorgulanır ve eşyaları incelenir. Sonra Harvey ile Jim tartışırlar tabi Harvey beklendiği gibi Jim'e çok büyüttüğünü söyler.

Ama Jim bu durur mu ? Hemen Falcone'nin yancısı olan patroniçe Fish Mooney'nin mekanına gider ve orda dayağı yer nişanlısı karakola gider. Harvey'e sorar, Harvey'de üstüne yatar tabi yoksa kendi foyası da ayyuka çıkacak gibi görünmektedir.

O Sırada Jim bir mezbahada ayaklarından asılıp işkenceye hazırlanmıştır, Harvey onu oradan kurtarmaya gelir patroniçe ile konuşur haininin Cobblepot olduğunu söyler. Kadını tehdit eder. Fish buna sinirlenip ikisini de halletmelerini ister. Derken Harvey'de asılır, Cobblepot dayan yer. Tam bizim çocuklar öldürülecekken içeriye adamları ile Don Falcone girer. Falcone'nin italyan imajını pek yansıtamamışlar gibi ama kesinlikle karizmatik bir mafya babası olmuş. Falcone, Fish için polis öldürmek istiyorsa izin istemeli der tabi adamlarını vurduktan sonra.

Sonra Falcone ile Gordon konuşmaya başlarlar, Falcone ile Gordon'ın bir dönemiin azılı savcılarından olan babasının dostluğu olduğu ortaya çıkar. Wayne cinayetinin Falcone ile alakası olmadığı ama sakladığı bir şeyler olduğu ve benzeri bazı gizli kapaklı bazı şeyler ortaya çıkar.

Şu ana kadar Falcone bayağı karizmatik ve plot twist içeren bir karakter olduğunu söyleyebilirim Jim ile konuşamalarıda Batman öncesi Gotham'ın ne olduğunu çok iyi aksettirdi.

Daha sonra iki zıt karakter Harvey ve Jim bir rıhtıma doğru arabayı çekerler ve de tartışırlar. O Sırada Harvey çıkar, Bagajı açar ve gammazcı Cobblepot görünür. Jim'e iskeleye gidip bunun kafasına sıkmasını Falcone'nin emri olduğunu söyler. Aksi takdir de Harvey ikisini de temizlek zorunda olduğundan bahseder. Jim'in ve nişanlısının ve kendisinin peşine düşebileceklerinden bahseder. Jim Pengueni iskele kıyısına kadar götürür o sırada Cobblepot konuşur, merhamet diler. Tam vuracağı sıra Jim Gordon ''bir daha Gotham'a dönme'' der ve silahı epey bir farkla adamın kafasının yanından boşluğa sıkar. Ve Harvey aferin oğluma der.
Resim

Arkadaş bu nedir ya boşluğa giden merminin sesi ile 5-10 cm mesafeden et ve kemik yığınına saplanan sesi bir olur mu ? Kan çıkmaz mı ? Parçalanma sesi olmaz mı ? Jim'in yüzüne eline kan bulaşmaz mı ? Harvey gibi bir kurt bunu nasıl yuttu ...

Ayrıca Jim Gordon böyle gazla çalışan kendini hazırlık yapmadan etraflıca düşünmeden tehlikeli durumlara sokan bir adam değildir. Ama buradaki Jim Gordon bildiğin duygu ve güdülere bel bağlamış bir motora çevrilmiş burada. Cesaret ve Dürüstlük = Aptallık ve Saflık gibi çok tehlikeli ve klişe bir yaklaşımı benimsemişler.

Jim eve çok yorgun ve bitkin halde döner, Barbara onu rahatlatır sonra ki sahnede ise Wayne Malikanesi girişinin ve atmosferinin görkemi belirir. Bruce malikanenin damında durmaktadır. Bu Jim'in dikkatini, Alfred'in ise öfkesini çekmiştir :laugh:

Ev içine geçildiğinde Bruce bunu korkusunu yenmek olarak yanıtlar (oh yeah tam batmanvari bir yaklaşım). Jim ona korkunun iyi olduğunu falan söyler same old same old.
Sonra Jim yanlış adamı hakladıklarını gerçek katillerin dışarda olduğunu söyler. Sonra esas katilleri yakalayacağını ve gerekirse Gotham Polis Departmanını temizleyeceğini söyler 8-9 yaşlarında bir taze yetim neden bunu duymak istesin ki ya da Gotham kirini pisini nereden bilebilir :laugh: Jim Gordon'ın 30 yaşında ki Batman'e hesap verir gibi konuşması biraz absürttü.

Jim Bruce'tan güvenini ve sessiz olmasını ister. Jim Malikaneden ayrılırken mağrur ve duygusuz bakışları ile kedikadın olduğunu sandığımız kız çocuğu gene bir duvarın üzerine tırmanmış halde Wayne Malikanesine bakmaktadır. Sonra denizin(kıyının) karşı tarafından Cobblepot karaya çıkar bithap bir halde. Sonra orada bir balıkçıyı bit gıdım ekmek için öldürür. Gotham'ın slüetine bakar ve o sırada Gotham Yazısı gelir ve ilk bölüm biter.
Resimİlk bölüm Falcone ve Master Bruce hayrına 10 üzerinden 4 aldı benden. Riddler'ın bilmece merakı, Bruce'un ailesi ölünce ki yarasa çığlığı, korkularını yenme muhabbetine başlaması falan dizinin tek güzel yerleri idi.
Tamam comics'e bağlı değilsiniz belkide ama o zaman karakterleri bari bükmeyin, gidin bambaşka bir isimde ve karakterle bir polisiye dizisi çekin... Dizinizin adın en ünlü kült ve gotik şehirden gelmekte, beklenti elbette yüksek olacak, çıtayı yukarı koymuşsunuz ama dizi bunu vadetmiyor .. Baş karakter Jim Gordon tasviri ise tam bir karavana olmuş.
Resim

Sabredip okudğunuz için teşekkürler.
Resim
► Spoiler Göster

Cevapla

“Çizgi Dizi, Dizi,Oyun ve Film Tanıtım ve İncelemeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir