Son cevaplanan konular kısmı geri geldi.

Ms. Marvel

Cevapla
Kullanıcı avatarı
hyperbooster
Kozmik Tanrı
Kozmik Tanrı
Mesajlar: 2419
Kayıt: 11 Haz 2013 23:59
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: 20th Century Boys,Vinland Saga
Favori Anime: Psycho-Pass
Konum: Babylon

Ms. Marvel

Mesaj gönderen hyperbooster » 08 Nis 2014 23:55

Ms. Marvel
Gerçek Adı:Carol Susan Jane Danvers
Yayıncı:Marvel
Cinsiyet:Bayan
Takım:Avengers
İlk görünüş:Marvel Super-Heroes #13 - Where Stalks the Sentry!
► Spoiler Göster
[thumbnail]http://fc02.deviantart.net/fs71/f/2011/ ... 4ig6zd.jpg[/thumbnail]

Marvel tarihinin en meşhur kozmik kahramanlarından birine, yani Captain Marvel’a, hayranlık duyan bir kadın olmak, bazı zorluklara katlanmayı gerektirir. İlk olarak Captain Marvel’ın kendi dergisinde, NASA’da çalışan bir pilot olarak karşımıza çıkan Carol Danvers da, hayatı boyunca pek çok zorlukla baş etmiş bir karakterdir.

Fakat, yaşadığı trajik olayın sonucunda kazandığı güçleri, ve bu güçlerin bir alt - benlik olarak yarattığı Ms. Marvel’ı da düşünürsek, Danvers aslında daha küçücük bir genç kız iken hayal ettiklerine, kendisinin bile tahmin edemeyeceği şekilde ulaşmış, bu “zorluk”lar, onun için neredeyse bir ödüle dönüşmüştür.


Gümüş Çağ:
Carol Danvers on sekiz yaşındayken Amerikan Hava Kuvvetlerine katılmış genç bir pilottur. Babasının baskısına karşı gelerek orduya yazılan Carol’ın en büyük hayali gökyüzünde özgürce dolaşabilmektir. Bu hayalini gerçekleştirmek için ilk adımı atan Carol, ilerleyen yıllardaki üstün başarılarıyla kısa sürede binbaşılığa kadar yükselir. NASA’nın yürüttüğü bir projeye dahil olan Binbaşı Danvers, Kree teknolojisi kullanan bir gözetçi robotunu (Kree Sentry) araştırırken Mar-Vell adında bir Kree ile karşılaşır. Hayatını değiştirecek olaylara vesile olacak bu karşılaşma, Captain Marvel’ın onu bu robottan kurtarmasıyla büyük bir hayranlığa dönüşecektir.

Captain Marvel’ın en büyük düşmanlarından olan Yon-Rogg adlı Kree bu yakınlaşmayı kendi lehine kullanıp Carol’ı kaçırır. Yasaklanmış bir Kree teknolojisi olan ‘’Psyche-Magnitron’’u Captain Marvel üzerinde denemeyi planlayan Yon-Rogg, Captain Marvel’ı tuzağa çekmek için Carol’ı kullanır. Düşünceleri gerçeğe dönüştüren bu teknolojiyi etkisiz hale getirmeye çalışan Captain Marvel, aletin patlamasına engel olamaz ancak Carol’ı kurtarmak için ona siper olur, ve tam bu sırada Mar-Vell’in Kree genleri Carol’ın dünyevi genleriyle karışır. Carol Danvers’ın Ms. Marvel altbenliği de bu şekilde ortaya çıkar.

Bu yaşadığı değişimi birkaç ay fark etmeyen Carol, güçleri ortaya çıktıkça, ve bu güçlerin kontrolünü yitirdikçe NASA’daki görevinden de ayrılmak zorunda kalır. Altbenliğini kontrol etmek için uğraşan Carol, bu süre zarfında yaşadıklarını ise NASA’yı ifşa eden bir kitap yazarak geçirir ve kitap çok başarılı olur. Daha sonra, iki benlik oluşturan Carol bir yandan editörlük yaparken bir yandan da Avengers takımına katılıp profesyonel süper kahramanlık hayatına başlar.
[thumbnail]http://fc09.deviantart.net/fs71/f/2010/ ... cebiqu.jpg[/thumbnail]

Bronz Çağ:
Avengers’a katılmasından kısa süre sonra takıma adapte olan Ms. Marvel’ın yakası, talihsiz olaylar silsilesinden bir türlü kurtulmaz. Avengers’ın kayda değer düşmanlarından Immortus’un (= Kang the Conqueror) oğlu Marcus, Ms. Marvel’ı Limbo adlı cehennemvari boyuta getirir, ve onu hamile bırakır. Çizgi roman dünyası içinde tatsız bir tecavüz hikayesi olarak da hatırlanan bu hikaye, Marcus’un “Limbo’dan kurtulmak için olayları kesinlikle hatırlamayacak Ms. Marvel’ı daha sonradan kendisine dönüşecek bir çcoukla hamile bırakması” gibi akıl almaz bir kurguya sahiptir. Bu hikaye sonrasında bir süre Limbo’da tutsak edilen Ms. Marvel, daha sonra oradan kurtulmayı başarır ve Avengers takımını da bırakarak San Francisco’da inzivaya çekilir.

Destiny adındaki mutant ise Carol’ın dünyadaki varlığını hissetmekle kalmayıp, daha sonradan X-Men takımına katılacak olan Rogue ile Ms. Marvel’ın kapışmasına vesile olacak bir kehanette bulunur. Bu kehanete göre Rogue ,Ms. Marvel’la olan bir karşılaşmasında feci derecede etkilenip çok zarar görecektir. Bunu öğrenen Rogue, kimsenin kendisi için tehlikeye atılmasını istemediğinden tek başına onunla karşılaşmaya karar verir.

O döneme kadar sadece dokunduğu kişilerin özelliğini alma gibi bir gücü olan Rogue, Ms. Marvel’ın gücünü emmeye başladığında bazı şeyler ters gider ve bilindiği üzere Ms. Marvel’ın altbenliğinin bir kısmı anılarıyla ve özel güçleriyle birlikte Rogue’a geçer. Böylelikle Rogue, uçma ve süper güç gibi ekstra özellikler kazansa da, Ms. Marvel’ın kişiliğinin bir bölümünü de kendi zihninin içine almış olur. Rogue’u daha sonra birçok olayda kötü durumda bırakan bu altbenlik daha sonra Magneto tarafından alt edilmiştir.

Güçlerini kaybeden Carol ise Spider Woman tarafından kurtarılır ve hastaneye kaldırılmıştır. Burada Professör Xavier’ın yardımıyla hafızasına ve tecrübelerine kavuşan Carol, Blackbird’ün pilotu ve X-Men’in operasyon danışmanı olarak X-Men’e katılır.
Resim

Modern Çağ:
Uzaydaki X-Men görevlerinin birinde yine talihsizlikler Carol Danvers’ın başını belaya sokmayı başarır.

Brood adlı uzaylı bir ırkın eline düşen Carol, onların deneği olur ve bir yıldızın gücünü ortaya çıkarabilecek kadar büyük kozmik bir güç elde eder. “Binary” olarak adlandırılan bu yeni kozmik gücüyle maceralara atılmak isteyen Binary, Starjammers adlı uzay keşif grubuna katılır ve birkaç sene ortalıkta görülmez. Yıllar sonra kozmik enerjisini güneşi kurtarmak için harcayan Binary, Kree genlerinden gelen tüm özelliklerini yenilenmiş bir şekilde dünyaya geri döner.

Avengers’a yeniden katılan ve ismini Warbird olarak değiştiren Ms. Marvel artık daha dengeli ve insanlara daha çok yardım eden bir süper kahraman olmaya çalışmaktadır, fakat bir sorunu vardır: Güçleri yavaş yavaş tükenmektedir.

Bu durum kendisinin psikolojik olarak da sarsılmasına yol açar. Yıllar boyunca yaşadığı olaylar, değişimler ve kayıplar (sevgilisi Dr. Michael Barnett Mystique tarafından öldürülmesi, vs.) onu haddinden fazla alkol tüketmeye iter, ve bu durum daha sonra Avengers takımından ayrılmasına kadar varır. Bu ayrılıktan sonra Warbird kimliğiyle alkolizmi yener ve yoğun ruhsal çalışmalar yaparak tekrardan Avengers takımına davet edilir.

House of M hikayesi sırasında yine kayda değer bir rol oynayan Ms. Marvel, bu hikayeden sonra süper kahramanlığı eskisinden de ciddiye almaya başlar. Warbird adını kullanmayı bırakarak yeniden orijinal ismine dönen Carol, eski kostümüne de geri dönüş yapar. Civil War sırasında Süper İnsan Kayıt Yasası’nın, yani dostu Iron Man’in tarafında yer alan kahramanımız, savaşın kazanılmasından sonra Marvel Evreni içindeki önemini de arttırır. Tony Stark’ın özel isteği ile Mighty Avengers takımına katılan Ms. Marvel, bu takıma başarıyla liderlik yaparak tüm görevlerini başarıyla gerçekleştirmelerini sağlar. Aynı zamanda, Civil War sonrasında kendisini alternatif bir evrenden gelen ve Warbird adını kullanan bir başka Carol’a karşı uyaran Rogue ile de arasındaki gerginlik tatlıya bağlanmış olur.

[thumbnail]http://pelerinli.com/wp-content/uploads ... -ms_ma.png[/thumbnail]

Secret Invasion ‘’event’’inde ise genel konsepte uygun şeyler başına gelir. Pek çok süper kahraman gibi, Ms. Marvel’ın da Skrull’lar tarafından taklit edildiği ortaya çıkar, ve bu esnada, Manhattan’ı neredeyse tek başına savunan Ms. Marvel, hayatının en zorlu mücadelelerinden birini verir: Super-Skrull denilen ve çeşitli mutant güçlerini absorbe etmiş Skrull ordusunu tek başına durdurmaya çalışır ve bunu başarır.

Secret Invasion’u takip eden Dark Reign döneminde Norman Osborn’un kötülüklerinden nasibini alan bir kahraman da Ms. Marvel’dır. Tony Stark’ı koordinatörlükten indiren Osborn, Ms. Marvel’ı da tehdit eder: ‘’Ya bana Katıl ya da Seni Tutuklatırım!’’.

Ms. Marvel elinin tersiyle bu teklifi geri çevirip, kayıt altına alınmayı tercih etmeyen New Avengers takımının yolunu tutar ve orada ikinci lider konumuna getirilir. Osborn, bunu bir tehdit olarak görüp Carol’ın Ms. Marvel olmadan önce alt etmeye çalıştığı bir teröristi süper güçlü bir iğneyle donatarak Ms. Marvel’ın üzerine salar. Bir anlamda Ms. Marvel’ın geçmişiyle yüzleşmesi olarak da tanımlanabilecek bu karşılaşma sonucunda teröristi öldüren Ms. Marvel güçlerinin kontrolünü kaybeder ve kendisi de enerji bileşenlerine ayrılarak ölür.

Osborn, bu ölümden sonra Dark Avengers’ı kurar ve onun eski düşmanlardan Moonstone’u Ms. Marvel’ın olarak halka tanıtır. Dark Reign ve Siege hikayesi sırasında Ms. Marvel’lık görevini Dark Avenger olarak Moonstone üstlenir. Ms. Marvel’ın enerji bileşenlerine sahip bir aygıtı üzerinde deneyen Moonstone bu enerji bileşenlerini açığa çıkartır. Gerektiği kadar toplanıp birleştirildiğinde Ms. Marvel yeniden hayata döndürülebilecektir. Spider - Man, Wolverine hatta Deadpool gibi kahramanlar onu tekrardan dünyaya getirmeye çalışırlar, ve onların çabasıyla Ms. Marvel hayata geri dönmeyi başarır.

[thumbnail]http://marvelitesxmen.files.wordpress.c ... vel_44.jpg[/thumbnail]

Norman Osborn’un alt edildiği Siege hikayesinin ardından, kahramanlar eski günlerine geri dönerler, ve Carol kurulan üç Avengers takımından biri olan New Avengers’ın ikinci lideri olur. Takip eden serilerde bu takımda faaliyet gösteren Ms. Marvel, Avengers vs. X-Men serisiyle yine önemli bir rol üstlenecektir.


Avengers takımı ile X-Men takımını karşı karşıya getiren hikaye Avengers vs. X-Men’de, Ms. Marvel Phoenix Force’u durdurmakla görevlendirilen takımda yer alır. Birinci denemede takım başarısız olsa da, ikinci denemede bu kozmik gücü biraz olsun yavaşlatmayı başarırlar. Bu hikaye sırasında Captain Marvel’ın kısa süre için de olsa hayata geri dönmesi, Ms. Marvel’ı derinden etkiler, ve hikayenin çözüme kavuşmasıyla birlikte, Ms. Marvel kendisini onlar için feda eden eski dostunun ismini yaşatmaya karar verir.

Avengers vs. X-Men hikayesinin ardından yeni bir imajla Captain Marvel ismini kullanmaya başlayan Carol Danvers’ın güncel maceraları, bu isimdeki seriden takip edilebilir.

[thumbnail]http://static.comicvine.com/uploads/ori ... vel_46.jpg[/thumbnail]

Fiziksel Özellikleri ve Özel Güçleri:
Ms. Marvel çizgi roman dünyasına giriş yaptığı ilk maceradan bu yana Amerikan Hava Kuvvetlerinin güçlü pilot kadınlarını temsil etmektedir. Sapsarı saçları ve güçlü duruşuyla erkek hegemonyasındaki kahramanlık terimine feminen bir boyut kazandırır.

Ms. Marvel olarak kazandığı özel güçlerin yanı sıra, Carol Danvers olarak sahip olduğu fiziksel özellikleri ve taktiksel zekası da aşağıda görülebilir:

- Uçma

- İnsanüstü Güç - Hız - Dayanıklılık - Refleksler

- 7. His - Rakibinin hareketlerini önceden tahmin edebilme, tehlike sezebilme

- Sınırlı Ölümsüzlük (toksin ve zehirlenmelerin büyük bölümüne karşı dayanıklılık)

- Enerji absorbe edebilme (emme) özelliği

- Üstün pilotluk yetenekleri

- Kree dili de dahil, pek çok dil konuşabilme

- Dövüş yetenekleriKarakter Analizi ve İlginç Bilgiler:
1960’lı yılların sonunda yaratılan ve 1970’lerde süper güçler kazanan Carol Danvers’ın, günlük hayatta ve politikada git gide daha aktif bir rol almaya başlayan güçlü, kendi ayakları üzerinde durabilen kadın imajından ticari bir amaç sağlama düşüncesiyle yaratıldığı söylenebilir.

Captain Marvel’ın genleriyle birleşerek Ms. Marvel haline gelmesi, Havva’nın Adem’in kaburgasından yaratılması fikrini hatırlatmakta, hatta son dönemde Ms. Marvel’ın “Captain Marvel” ismini kullanmaya başlaması, “Adem’den gelen Havva’nın Adem’e dönüşmesi” gibi son derece ilginç bir senaryo ortaya çıkartmaktadır.

Aynı şekilde, Marvel Evreni’nin en kayda değer kadın süper kahramanlarından biri olan Ms. Marvel’ın, hem yazar, hem okuyucu kitlesi, hem de karakter açısından ciddi anlamda “erkek egemen” bir alanda bu şekilde ayakta kalabilmesi de ilgi çekicidir - bu açıdan Ms. Marvel, DC’nin benzer bir rol üstlenen karakteri Wonder Woman’la da kıyaslanabilir.

[thumbnail]http://thinksoul25.files.wordpress.com/ ... 001063.jpg[/thumbnail]

Not:Altevrenden alıntıdır.
http://www.altevren.net/

Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Mesajlar: 2811
Kayıt: 28 Tem 2013 05:31
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Konum: İzmir/Sivas
İletişim:

Re: Ms. Marvel

Mesaj gönderen JiraiyaFlash » 15 Tem 2014 15:03

Paylaşımın için teşekkürler..
Pek ısınamadığım bir karakterdir ..
Resim
► Spoiler Göster

Cevapla

“Karakter ve Takım Tanıtımları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir