Son cevaplanan konular kısmı geri geldi.

Martian Manhunter/J'onn J'onzz (DC Comics)

Cevapla
Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Mesajlar: 2810
Kayıt: 28 Tem 2013 05:31
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Konum: İzmir/Sivas
İletişim:

Martian Manhunter/J'onn J'onzz (DC Comics)

Mesaj gönderen JiraiyaFlash » 08 Nis 2014 15:29

MARTİAN MANHUNTER

Resim
Karakter Künyesi:
Ait olduğu çizgi roman evreni: DC Comics
Bulunduğu Takımlar: Justice League, Justice Leauge İnternational, Black Lanterns, Martian Secure, Storm Watch, Batman’s Legion, Batman & Outsider, A.R.G.U.S, Darkstars, Green Martians,
Karakterin Yaratıcıları: Joseph Samachson ve Joe Certa
Çıkış Tarihi: Kasım 1955
Marslı İsmi: J’onn J’onzz (Okunuş: jan jons fakat bazı daha yöresel tavırlı çevirilerde ja-an jo-unz da olabiliyor)
Dünyalı İsmi: John Jones
Kahraman Benliği: Martian Manhunter
Uzmanlıkları: Maceracı, Detektif, Super Kahraman, Mars Elçiliği
Irk/Vatandaşlık: Yeşil Marslı/Mars
Boy: 2.00-2.02 metre
Kilo: 136 kg
Saç/Kıl: Yok
Göz Rengi: Kırmızı / Kızıl
Ten Rengi: Yeşil
Yaratıcıları: Joe Serta, Jack Miller & Joe Samachson
Lakap ve Ünvanları: Big Green, The Alien Atlas, Jade Warrior, M.M, J.J, Brainwave, vs vs vs
Üsleri: The Watchtower ve AyKarakterin Kökenleri

Martian Manhunter ilk başlarda diğer süperlerin sayılarında boy gösterdi, sonradan kendi sayılarına kavuştu.
1955 yılında bir bilim adamının deneyi (Dr: Saul Erdel) sonucu Mars'tan Dünya'ya çekildi. Mars'ta da düzeni sağlayan ve kurtuluş için çalışan biri idi. Ancak büyük Soykırım sonrası kendi Irkının son temsilcisi olarak yaşam kalmayan Mars'tan bu deney getirdiği şans ile ayrılır J'onzz.

İlk baş bu uzaylıya herkes düşman gözüyle bakar. Ancak J'onn her zaman gibi kibarlığı ve adilliğini korur ve kısa zamanda diğer süperlerin güvenini kazanır. Normal yeşil marslı görünümünü daha insancıl bir hale getirir rengi yeşildir ama kostümü Mısır ve Roma esintileri taşıyan laciverte yakın mavi, yer yer bakır rengi ve kırmızı ile desteklenir.
Gizlenmesi gereken durumlarda da genel olarak zenci bir vatandaş olan John Jones kılığında görürüz kendisi.

J'onn dünyada yüksek güçlerini adalet ve huzur adına kullanmaya adar. Yıllar içerisinde kılık değiştirme yeteneği de sağolsun detektif, ajan, diplomat, elçi, ulak ve süper kahramanlık gibi bir sürü işe el atmıştır :)

Tabi Earth One, Prime Earth ve de Yeni 52 uyarlamalarının hepsinde kökenleri ve rolleri bazı ayrılıklar ve farklılıklar göstermektedir ben sadece en temel versiyonunu anlatıyorum adostlar.

Onsuz bir Adalet Birliği(Justie League) düşünülemez, Gözetleme Kulesi( dünya yörüngesinde uzun süre halktan gizli tutulan süper kahramanların dünya dışı tehlikelere karşı oluşturdukları sığınak ve karakol denilebilir) nin komuta zinciri ve işleyişi genellikle J'onn'dan sorulur. Bazı extra senaryolar ve yazar denemeleri hariç J'onn genellikle en güvenilir ve en kullanışlı takım arkadaşlarından biridir diyebiliriz.

Tıpkı Batman gibi bir JLA(JUstice League) görevi operasyonu sırasında başlayan olaylar sinsilesi sonucu Dr.Light tarafından yakalanır ve bir başka bir kötü olan Libra tarafından insan alevi ile bıçaklanır ki Alev bizim Marslı'nın tek zayıf noktasıdır. Dövüşün sonunda son bir büyülü alev patlaması sonucu son dakikalarını yaşarkene Tüm Lige telepatik bir mesaj gönderir. Daha sonra Her kim o olaydan sonra ne vakit uykuya daldı ise MM'in onlarla geçen yıllarını MM'in marsta ki hayatını ve benzeri anılar ve nashiatlarla dolu bir mesaj görür. Hüzünlü bir ölümdür. Ancak o da çoğu Super Hero gibi geri döner ;)

Karakterin Önemi ve Mirası:

Martian, Batman ve Superman'in köken hikayelerinin birleşimidir.Batman gibi gözlerinin önünde ailesi (kızı ve karısı) yok olmuştur ve yolunu kaybetmiştir. Superman gibi de ırkının, türünün son temsilcisi, dünya da yaşamaya zorlanmış bir uzaylıdır. Ancak söz konusu acıklı köken hikayesi ise J'onn bu iki süperden de kötü. Çünkü J'onn dünyaya getirildiğinde üzerinde türlü deneyler yapıyorla, işkence ediyorlar, laboratuvar faresi muamelesi görüyor. Ayrıca Superman gibi onu yetiştirecek bir aileye, Batman gibi de toplumda haklı bir yer ve paraya sahip değildir. Üstelik bu ikisi gibi insan görünümünde bile değildir .
Resim Hal böyle olunca, tüm bunlara rağmen Martian Manhunter'ın ahlaki değerlerini koruyabilmesi, çok güçlü bir vicdan anlayışı olması Batman ve Superman'in durumundan bile çok daha etkileyici oluyor. Ayrıca farklı bir ten rengi olması ile J'onn aslında tüm ötekileştirilmişleri, tüm azınlıkları ve tüm yanlış anlaşılmış ırkları temsil eden bir alegoridir Adalet Birliği içerisinde o yüzden de Adalet Birliği'nde temsil ettiği erdem , çağımızdaki en çok ihtiyaç duyduğumuz, tüm anlaşmazlık ve farklılıklarımızı ortadan kaldırmaya yarayacak olan olgudur. O da "Empati".

Superman = Umut
Batman= Adalet
Wonder Woman= Barış & Dürüstlük
The Flash= Özgürlük
Hal Jordan ( Yeşil Fener) = İrade
Aquaman = Onur
Martian Manhunter = Empati

Bu sebeple kendisine "Adalet Birliğinin Kalbi ve Ruhu" denilmiştir. Nitekim yeterli şans verilir ve ortam sağlanırsa kendisi anında evrenin en önemli karakterlerinden birine dönüşebilecek potansiyeldedir. Ancak DC son yıllar da 7-8 adet Batman 6-7 adet Superman 5-6 adet süper takım dergisi çıkararak aylık ve haftalık barajını o kadar dolduruyor ki artık Martian Manhunter kadar emektar ve orijinal karakterler hak ettikleri yeri bulamıyor. Ancak bu J'onn J'onzz karakterinin önemine ve mirasına bir gölge düşürmüyor.


Güç ve Becerileri
Resim Superman, Flash, Yeşil Fener, Lobo, Kaptan Atom, Cap. Marvel vs gibi ağır topların hepsinin saygısını ve sevgisini kazanmıştır tabi korkularını da öyle.

Martian Manhunter yenilir yutulur bir Süper Kahraman değildir. Nazik ve barışsever tutumu onu biraz tutuk gösterse de kafayı bozmuş ve karşı tarafın yok edilmesine ya da elemine edilmesine odaklanmış bir MM (her DC karakterinde olduğu gibi) çok çok büyük güçlerle baş edebilir.

Esneklik/Kıvraklık:
MM(Martian Manhunter) , uzayabilir, sünebilir, kıvrılabilir ve bükülebilir.

Patlayıcı Güç/Işın:
Gözlerinden ışın çıkarabilen J'onn başka türlü ışınsal ya da psijik patlamar yapabilir.

Kılık/Görüntü ve Görünüm Değiştirme:
John'ın bedeni ve de onun organik değişim sahibi kıyafetleri sayesinde her şekil ve kılığa girebilir hayvan, uzaynı, nesne ya da insan. Görünmez olabilir, Hayalet ya da sadece kişi zihnin de ki en korkunç imajlara bürünebilir.

Yoğunluk Kontrolü:
Vücut yoğunluğunu değiştirerek nesneler içerisinden geçebilir, Nesnelerin içlerine girebilir, istediği anda da yoğunlaştırabilir ki bu onun en iyi güçlerindendir. Tamamen geçirgen olabilir (Tobi gibi :) ) Vücut büyüklüğünü ya da herhangi bir uzuvunun uzunluğunu, büyüklüğünü değiştirebilir hem de eforsuz bir şekilde.

Uçma ve Süper Hız:
Gerek hava da gerek kara da MM son derece hızlıdır elbette bir Flash ya da Superman değildir ama onlara çok rahat ayak uydurabilecek seviyedir.

İyileşme ve Zarar verilemezlik:
Esnek cildi ve geçirgen bedeni sayesinde çok yüksek de bir iyileşme kapasitesine sahiptir. Ayrıca çok güçlü ve dayanıklı bünyesi ile kolay kolay zarar verilebilir bir karakter değildir.

Buz nefes:
Tıpkı gözlerinden çıkan ışınlar gibi bu da Superman ile yapılan bazı cross-over lar sonucu kimi zaman kullandığı bir gücüdür.

Zeka ve Algı Seviyesi/Liderlik
Telepat olması, Farklı Dünyalar görmüş olması ve de konuşulan dilleri kopyalayabilmesi ve de çok uzun yıllardır üstün bir ırk ve dünya da yaşamanın verdiği birikim ve tutum ile MM kendi evreninin en Zeki ve Algısal olarak donanımlı karakterlerinden biri yapıyor. Bir çok kez Adalet Birliğinin kaptanlığını yapmıştır. Ayrıca Adalet Birliğinin 7 onursal üyesinden biri olarak emrinde pek çok süper kahramanın savaşa girmişliği vardır. Ayrıca süper görüşe de sahiptir, normal birinden 100lerce kat daha iyi bir görüş açısı ve görüş seçiciliğine sahiptir.


Dayanıklılık ve Kuvvet:
Çok dayanıklıdır, yorulmaz, terlemez, yeri gelir hava bile tenefüz etmez. Çok üstün bir bünyedir kendisi. Süper Kuvvet sahibidir. Ne seviyede mi ?! Superman'in bir tık altıdır. Hulk ve Lobo seviyesinde denilebilir. Ayrıca silahsız dövüşmede uzmandır.

Telepati/Telekinesi/Psişiklik:
Zihin okuyabilir, kilometrelerce alanda zihin taraması yapabilir, hipnotize edebilir, İnsanları istediği şeyi yapmaya razı edebilir. Telepatik Zihinsel İletişim sağlayabilir hatta 10 larca adamı bu frekansa bağlayıp kilometrelerce uzaktaki takım arkadaşı ile bağlantı kurabilir. Sorgulama da da çok iyidir. Nesneleri Telekinesi ile kaldırabilir, yönlendirebilir. Beyin yıkayabilir ve beyin patlaması denilen saldırısı ile rakibin beynini(hiç tercih etmediği saldırısı) lapaya çevirebilir.
X-Men'den Professör-X Charles Xavieer'in Cerebro aracı ile anca yapabildiğini kendi tek başına yapabilir. :)

Tüm bu yeteneklerini amaçları doğrultusunda bir arada, ahenkle ve uyum ile çok hızlı ve net bir şekilde aynı anda kullanabilir bunlardan ilişkili kombolar ve saldırılar uyarlayabilir kendisi.

Zayıflığı:
Yazının pek çok yerinde Marslılar ve onların ateşe olan hassasiyetlerinden bahsettik , hatta MM’in büyülü bir alev ile öldürüldüğünden de fakat bu sizi yanlış yorumlara itmesin. Elime meşale alır Martian Manhunter’a dalarım diye düşünmeyin bu kriptonit etkisi ile pek aynı şey değil çünkü. Bu Mars ırkına Marsın savaş tanrısı H’ronmeer tarafından özellikle Manhunter sınıfından olan savaşçılara aksettirilmiş bir lanetin sonucu olan bir durumdur (öyleki telepati gücü elinden alınan Marslıların ateşe olan zayıflıkları kalkar.). Fakat yeterince sağlam iradeniz varsa buna dayanmanız mümkün ve Martian Manhunter bunu defalarca kanıtladı. Gerçekten odaklandığı takdir de bu engeli dahi aşabilmektedir. Nitekim bunu Superman’in büyü gücüne olan zayıflığına benzetebiliriz. Aslında Superman, büyü gücüne zayıf değildir, büyü gücü zarar verebilme yetisine sahiptir ama bu tamamıyla bir zayıflık değildir. Ateş ve Martian Manhunter ilişkisi de daha çok böyle onu direkt öldürmüyor ancak ölümcül yaralar verebilmek için gerekli şartları sağlamaya yardımcı oluyor gibi.
Resim Umarım beğenirsiniz :)
En son JiraiyaFlash tarafından 07 Mar 2018 12:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
► Spoiler Göster

Kullanıcı avatarı
hyperbooster
Kozmik Tanrı
Kozmik Tanrı
Mesajlar: 2419
Kayıt: 11 Haz 2013 23:59
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: 20th Century Boys,Vinland Saga
Favori Anime: Psycho-Pass
Konum: Babylon

Re: Martian Manhunter/J'onn J'onzz (DC Comics)

Mesaj gönderen hyperbooster » 08 Nis 2014 20:13

Adalet birliğinin emektarlarından.Öldüğüne çok şaşırmıştım.

Kullanıcı avatarı
engweng
Mesajlar: 946
Kayıt: 10 Eyl 2013 23:48
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: Naruto,Bleach,One Piece,The Breaker-NW,Beelzebub,HxH,Sun-ken Rock,Slam Dunk,Gantz
Favori Anime: Death Note,Code Geass,Kuroko no Basuke,Naruto,One Piece,Bakuman,Bleach,Beelzebub,Cowboy Bebop,GTO,Sakamichi no Apollon,HxH,Slam Dunk,Mirai Nikki,Hajime no İppo

Re: Martian Manhunter/J'onn J'onzz (DC Comics)

Mesaj gönderen engweng » 08 Nis 2014 21:00

Adalet Birliğindeki en güçlü karakterlerden herhalde. Çok güçlüye benziyor.

Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Mesajlar: 2810
Kayıt: 28 Tem 2013 05:31
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Konum: İzmir/Sivas
İletişim:

Re: Martian Manhunter/J'onn J'onzz (DC Comics)

Mesaj gönderen JiraiyaFlash » 08 Nis 2014 21:10

Çok çok güçlü Superman dövüşmek istemediğim tek adam diyor..Batman de yer yüzeyinde ki en tehlikeli varlık diyor onun için(gerçi aynı lafı Superman Batman için diyor :D :D )

Aynı anda tüm ligin zihnini kapatmıştı herif... Charles Xavier DC 'de olsa eteğini öpmeye giderdi Maritan'ın :D
Resim
► Spoiler Göster

Kullanıcı avatarı
Z.K
Mesajlar: 434
Kayıt: 18 Ara 2012 16:15
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: One Piece, Berserk, Slam Dunk, Shingeki no kyojin, Bleach
Favori Anime: Rurouni Kenshin, Slam Dunk, One Piece

Re: Martian Manhunter/J'onn J'onzz (DC Comics)

Mesaj gönderen Z.K » 20 Nis 2014 19:12

Adamın dibi ya çok severim kendisini. Shazam ve Manhunter en sevdiğim DC karakterleridir sanırım. Adamın çok OP skilleri var. İstediğinde düşmana direkt, ''beyin amcıklaması'' denilen kelimenin uygulamaya dökülmüş halini yapıyor. :D
Resim

Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Mesajlar: 2810
Kayıt: 28 Tem 2013 05:31
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Konum: İzmir/Sivas
İletişim:

Re: Martian Manhunter/J'onn J'onzz (DC Comics)

Mesaj gönderen JiraiyaFlash » 20 Nis 2014 19:39

Martian'ı bende çok severim.
Batman onun için kişisel bilgisayarında aldığı notta benim ile clark'ın birleşimi benim gibi rakibine korku salan bir sorgulayıcı bir dedektif ve iş bitirici ama SUperman kadar da korkulur seviyelerde güçlü ve görev sadakatine sahip diyordu (sanırım bu tarz bişi idi)
;)
Resim
► Spoiler Göster

Kullanıcı avatarı
Z.K
Mesajlar: 434
Kayıt: 18 Ara 2012 16:15
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: One Piece, Berserk, Slam Dunk, Shingeki no kyojin, Bleach
Favori Anime: Rurouni Kenshin, Slam Dunk, One Piece

Re: Martian Manhunter/J'onn J'onzz (DC Comics)

Mesaj gönderen Z.K » 20 Nis 2014 20:05

En baba DC karakterlerinin başlarında gelen biri tarafından da övgünün atasını almışsa diyecek pek söz yok gibi :D
Resim

Kullanıcı avatarı
JiraiyaFlash
Mesajlar: 2810
Kayıt: 28 Tem 2013 05:31
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: Naruto, Wolf's Rain, Claymore ,SlamDunk, Hunter x Hunter, One Piece, Vagabond, Vagabond, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Favori Anime: Naruto, Naruto Shippuden, Samurai 7, GunGrave,Claymore, SlamDunk,
Wolf's Rain, Hunter x Hunter 2011, Cowboy Bebop, Death Note, Katekyo Hitman Reborn, Boku no Hero Academia
Konum: İzmir/Sivas
İletişim:

Re: Martian Manhunter/J'onn J'onzz (DC Comics)

Mesaj gönderen JiraiyaFlash » 07 Mar 2018 12:47

Bu tanıtımımın eksikleri giderilmiş ve bir kaç yeni bilgi eklenmiş halini okumak isteyenler http://kahramanbaykus.com/kimin-nesi-martian-manhunter/
adresine tıklayabilirler.

Ayrıca buradaki orijinal gönderinin resimlerini değiştirdim, karakter künyesini detaylandırdım ve bir kaç şey ekledim.
Resim
► Spoiler Göster

Cevapla

“Karakter ve Takım Tanıtımları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir