Buradan güncel duyuruları görebilirsiniz. Bu mesajlar tek gösterimlik olup sağ taraftaki çarpı tuşuna basarak kapatabilirsiniz.

Din Hiç Olmasaydı Dünya Nasıl Olurdu?

Moderatör: Todomeda

Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Naruto, Beelzebub
Favori Anime: Attack on Titan, Death Note

Din Hiç Olmasaydı Dünya Nasıl Olurdu?

Mesaj gönderen ugur_tatli » 12 Oca 2014 19:15

Dünyada tarih başlangıcından beri hiç bir şekilde din kavramı oluşmasaydı, ölümden sonra hayatın olmadığına inanılsaydı dünyanın hali nasıl olurdu şuanda? Ek olarak öyle bir dünyada de var olsaydınız ne yapardınız? Adınızı tarihe yazdırmaya çalışır mıydınız?

Not: Hipotezleri sorgulamayın, ya da yeni konu açın! Offtopic olduğunda konu rezil oluyor.
Bitch I'm in the cut, Rotom-C
You don't really wanna see me turn my hat and roll them sleeves
Bodybaggin' your whole team like groceries
Turn your Tauros to roast beef
Take your money, badges and your girl with me
First I make her Acid Spray, Then I drop my Special D
-The Based Lord himself

Kullanıcı avatarı
Celebhol
Favori Anime: -

Re: Din Hiç Olmasaydı Dünya Nasıl Olurdu?

Mesaj gönderen Celebhol » 12 Oca 2014 19:18

Dünyayı bilmiyorum ama benim için değişen bir şey olmazdı :laugh:
Resim
You can ban a man, but you can't ban an idea.

Kirli Sakal
Favori Anime: Bleach

Mesaj gönderen Kirli Sakal » 12 Oca 2014 19:23

Din olmayan bir dünyada varolsaydım şimdikinden farklı olmazdım.

Kullanıcı avatarı
ugur_tatli
Hakiki Spagetti
Hakiki Spagetti
Favori Manga: Toriko, Naruto, Beelzebub
Favori Anime: Attack on Titan, Death Note

Mesaj gönderen ugur_tatli » 12 Oca 2014 19:28

Kirli Sakal yazdı:Din olmayan bir dünyada varolsaydım şimdikinden farklı olmazdım.
Dünya nasıl bir yer olurdu?

Bu arada ben yorumumu bir kaç sayfa yorum okuduktan sonra vereceğim. Fikirlerim kesin değil.
Bitch I'm in the cut, Rotom-C
You don't really wanna see me turn my hat and roll them sleeves
Bodybaggin' your whole team like groceries
Turn your Tauros to roast beef
Take your money, badges and your girl with me
First I make her Acid Spray, Then I drop my Special D
-The Based Lord himself

Kullanıcı avatarı
eylem
Favori Anime: Soul Eater , Naruto

Mesaj gönderen eylem » 12 Oca 2014 19:29

Herkez aidsten ölürdü herhalde. Ayrıca din kavramları insanları sakinleştiriyor. Dua ederek Tanrı'dan birşeyler istemek, cennete gitmek için ibadet etmek vs. insanları sakinleştiriyor. Bu gibi şeyler dışında aklıma birşey gelmiyor. Din kavramının olmadığı bir dünya düşününce aklıma sadece sapıtmak ve ölüm geliyor.

Birde din olmasaydı kesinlikle farklı olurdum. Bunun en önemli sebebiyse çevre olurdu.

Kullanıcı avatarı
MRTFR
Favori Manga: One Piece, Toriko, Dragon Ball, Sun-Ken Rock, Noblesse, Berserk, Billy Bat,Feng Shen Ji, Vagabond, One-Punch Man
Favori Anime: One Piece, Hellsing Ultimate, FMA: Brotherhood, Hunter X Hunter (2011), JoJo's Bizarre Adventure

Mesaj gönderen MRTFR » 12 Oca 2014 19:36

Bilimin henüz gelişmediği dönemlerde insanlar doğayı ve evreni açıklamakta zorlanırdı muhtemelen.

Kullanıcı avatarı
Celebhol
Favori Anime: -

Mesaj gönderen Celebhol » 12 Oca 2014 19:36

eylem yazdı:Herkez aidsten ölürdü herhalde. Ayrıca din kavramları insanları sakinleştiriyor. Dua ederek Tanrı'dan birşeyler istemek, cennete gitmek için ibadet etmek vs. insanları sakinleştiriyor. Bu gibi şeyler dışında aklıma birşey gelmiyor. Din kavramının olmadığı bir dünya düşününce aklıma sadece sapıtmak ve ölüm geliyor.
Hauhaha :laugh: Kan görüyorum, vahşet görüyorum hocam!

Her neyse ciddileşelim.
1) Kimsenin inancına laf ettiğim yok ama ben şu an dünyadaki dinlerin insanlığın -bir tür olarak- çocukluk safhasının bir ürünü olduğunu düşünüyorum. Açıklayamadığımız şeyleri açıklamak için, baş edemediğimiz duygularla baş etmek için ve -belki böylesi daha kolay geldiği için- sosyal düzen sağlamak için.
2) Aynı zamanda teolojiye göre toplumların tanrıları o toplumların genel anlamda kişiliklerini yansıtır. Yani tanrı denilen şey o kültürün ve o bölgenin insanının vücut bulmuş hali gibi bir şeydir. Bu yüzden, her toplum zamanla değiştiği için, tanrı aynı olsa bile yorumu zamanla değişir.

Bunlardan dolayı tanrının insanların gelişimi için kaçınılmaz bir aşama olduğunu düşünüyorum. "Eğer hiç var olmasaydı," demek insan türü için değil tamamen farklı bir tür için konuşmak olur. Bu yüzden bu soruya cevap veremem.
Resim
You can ban a man, but you can't ban an idea.

Kirli Sakal
Favori Anime: Bleach

Mesaj gönderen Kirli Sakal » 12 Oca 2014 19:37

ugur_tatli yazdı:Dünya nasıl bir yer olurdu?

Bu arada ben yorumumu bir kaç sayfa yorum okuduktan sonra vereceğim. Fikirlerim kesin değil.
Dünya da farklı olmazdı. İnsanlar inanacak başka şeyler bulurdu büyük ihtimal.
Bazı savaşlar olmazdı belki o kadar, ama onun da olmayacağını zannetmiyorum.
Din için savaş çıkacağına başka bir sebepten savaş çıkardı. Sadece "Din" ismini kullanmazdık.
Bence sorun kavramlarda falan değil. Sorun insanlarda.
İnsanlar değişmediği sürece din olsa da olmasa da dünya aynı olurdu.

Kullanıcı avatarı
the soul of sky
Favori Manga: op-naruto-bleach-sun ken rock-noblesse-beelzebub-deadman wonderland
fma:brotherhood-TOG
Favori Anime: hunter x hunter 2011-op-natsume yuujinchou-kino no tabi-mushishi
one outs-gintama

Mesaj gönderen the soul of sky » 12 Oca 2014 19:45

Genel olarak pek fark yaratmayacağını düşünüyorum.Din uğruna çıkan savaşlar gene çıkacak sadece nedeni din değil de farklı şeyler olacaktır Kirli sakalın dediği gibi.Temeline dini koyan topluluklar gene kendilerine bir şeyler bulacaklardır.
Ölümden sonraki hayat mevzusunun olmaması insanların bu dünyada kalıcı olma ihtiyacı hissetmesine neden olacaktır. Bu iyide sonuçlanabilir ama pek sanmam.
Kendi hayatım konusunda hiç birşey değişmeyecektir.

Kullanıcı avatarı
berithalkolikes
Favori Anime: One Piece, Bleach, Fairy Tail, Attack on Titan, Claymore, Sailor Moon

Mesaj gönderen berithalkolikes » 12 Oca 2014 19:47

Ben nasıl olurdum onu bilemem ama dünya çok farklı olurdu.

Kimine göre din kurtarıcımız,kimine göre insanın kendinden daha yüce bir şeye inanma ihtiyacıyla dayandığı bir şey, kimisine göre ise insanlığı kontrol amacıyla ortaya atılmış bir şey.
Din olmasaydı bana göre Allah korkusu yüzünden bir şeyleri yapamayan insanlar iyice cozuturdu. Ya da sırf diğer tarafta kendini kurtarmak amaçlı iyi şeyler yapan insanlar bunu yapmayı bırakırlardı. İyi yanı olur muydu? Belki bazı savaşlar olmazdı, belki biraz daha ilerlemiş olurduk.
Ben yine de insanların acizliklerine karşılık her zaman daha yüce olan bir varlığa inanma ihtiyacı içinde olduklarını düşünüyorum. Din olmasaydı inanacak başka bir şey bulunurdu.
Bitch is back.

“Felsefe” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir