Son cevaplanan konular kısmı geri geldi.

Dünyadaki Kötülüğün Kaynağı

Kullanıcı avatarı
villain
Favori Manga: Naruto, Fairy Tail, Death Note
Favori Anime: Naruto, Fairy Tail, Death Note

Re: Dünyadaki Kötülüğün Kaynağı

Mesaj gönderen villain » 24 Tem 2013 20:19

Kötülük eşiğinize bağlıdır. Sizce kötü olan nedir? Her kötülüğün kaynağı tek midir? Yoksa kötülük insanların kendi çıkarları için yaptığı, fakat başkaları kendisine yaptığında "kötülük" diye adlandırdığı sıradan bir eylem midir?

Bu tür yüzeysel sorulara cevap vermeden kaynağı bulamayız sanıyorum.
insanların gerçeklik dediği şey sadece bir yanılgıdır.

Kullanıcı avatarı
oZzIiI
Favori Manga: Vagabond, Shamo, FMA, Berserk, Sun-Ken Rock,
20 Century Boys, Banya, Liar Game, Death Note, Jackals, Claymore,
Slam Dunk, Veritas, One Piece, Gamaran, Beelzebub,
Deadman Wonderland,
Favori Anime: Samurai Champloo, Cowboy Bebop, Black lagoon, Berserk,
Sword Of the Stranger, Darker Than Black, One Piece, GTO,
İletişim:

Mesaj gönderen oZzIiI » 24 Tem 2013 21:39

İnsanların çok azı kötüdür. Ama kötü olan insanların dünya ya bıraktığı miraslar kötülüğün kaynağıdır.
Din ve Milliyetçilik kötülüğün temel kaynaklarıdır bence.

Kullanıcı avatarı
Dr.M
Kalemşor
Kalemşor
Favori Manga: One Piece, Veritas, Gamaran, Hollyland,Liar Game,Bakuman, One Punch Man, Berserk, Toriko, Tower of God, City of the Darkness, Noblesse,
Favori Anime: Naruto, Bleach,Death Note, Hellsing, Samurai X, Hunter X Hunter, FullMetal Alchemist Brotherhood

Mesaj gönderen Dr.M » 25 Tem 2013 03:34

Dr.M yazdı:Genelde, böyle bir konunun içi bulanıyor, millet bilmeden yazı yazıyor sonrada öğren de gel yapıyorsun Mustafa, o zamanda haklı gözüküyorsun İş Felsefeye kalmışsa eğer onu tanımlarsak çok geniş bir ölçekte tanımlarız, benim kısa ölçekli tanımım şudur, Felsefe bilim ile teoloji arasında kalmış her iki taraftan da saldırıya uğrayan bir hiç kimsenin ülkesidir. Aslında, o çok övdüğünüz bilimde felsefeden uzak durur....
Dr.M yazdı:Duyguların kaynağı nedir mi zihin yapısıdır? Yetiştirilme tarzıdır pek çok şeydir bunu yapan, kimi insan bu yüzden sevgiye açtır kimi insan ise bu yüzden sevgi budalasıdır. Kimi insan yaşadıklarıyla duygu değişimi gösterir kimi ise hayat tarzından. Ama herkes ama herkes bencildir, kimi az kimi çok bunun kişilik yapısıyla ilgisi var burada kişiliği incelemeye kalksak ayrı bir konu açmış oluruz çünkü kişilik çok değişken bir faktördür neyse bencilliğe gelelim bu bencilliğin fazla olması kişiyi kibire götürür, hep ben diyen kişi benden ötesini göremez çünkü.......

Söylediğim gibi bu yüzden kötülüğün kaynağı bencillik ve kibirdir.....
söylediklerim bu bunlara cevabın, gidin felsefe öğrenin mi yoksa araya girmiş kişilere mesaj yazarken benim söylediklerimi mi unuttun?
Araya girenler yüzünden benim yazım piç olmuş olmasın dursun burada...
ÖLÜLERİN BEKÇİSİ 3. SEZONU OLAN KURDUN SAVAŞI BAŞLIYOR
GÜNCEL 10. BÖLÜM ÇIKTI [/i][/size] OKUMAK İSTEYENLER BURADAN[/size]

YENİ BAŞLAYANLAR! ÖYKÜNÜN İLK SEZONU İÇİN ÖLÜLERİN BEKÇİSİ ÖZGÜR BİR ADAM BAŞLIĞINA

İKİNCİ SEZONU İÇİN ÖLÜLERİN BEKÇİSİ KURDUN DOĞUMUNA BAKABİLİRSİNİZ.

Celebhol
Favori Anime: -

Mesaj gönderen Celebhol » 25 Tem 2013 03:54

...
En son Celebhol tarafından 15 Eki 2018 13:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Dr.M
Kalemşor
Kalemşor
Favori Manga: One Piece, Veritas, Gamaran, Hollyland,Liar Game,Bakuman, One Punch Man, Berserk, Toriko, Tower of God, City of the Darkness, Noblesse,
Favori Anime: Naruto, Bleach,Death Note, Hellsing, Samurai X, Hunter X Hunter, FullMetal Alchemist Brotherhood

Mesaj gönderen Dr.M » 25 Tem 2013 04:07

Ben eleştirel bir adamım, fakat bütün hayatımı kendimce insanları inceleyerek geçirdim. Bencilliklerin kaynağının net bir biçimde Karakterden kaynaklandığını o yüzden biliyorum. Karakter ise insanın ta bebekliğinden çocukluğundan gelen bir şeydir, en ufak bir şey bile çocuğun gelecekte ne hale geleceğini belirleyebilir, Babasızlık, ortanca çocuk kompleksi,bunların hepsi belli yetiştiriliş tarzından kaynaklıdır ve kişilik ufak şeylere göre de bağlantılıdır.

"Başlangıçta herkes iyiydi." diye bir söz vardır ya Gandalf'ın ben onu başlangıçta herkes bencildi diye çevirmeyi tercih ederim. Çünkü yanlız bir adam bencil ve egoist olur, kişilerle iletişim ve toplum kuralları insanları her zaman düşünüldüğü gibi, kötü yönde etkilemez, bu gbi durumlarda geleneklerde insanın bencilliğini etkiler. Nedeni budur, sen bu işe bilimsel bir açıdan bakıyorsun ama kötülüğün kaynağı tamamen felsefik bir bakış açısıdır.

Ve dediğim gibi Felsefenin bilimle de dinle de ilişkisi yoktur. İkiside kesin sonuçlar arar ysa felsefede kesin sonuç yoktur sadece ihtimaller ve olasılıklar vardır. Evet zamanında dine felsefe, bilim de eklemişlerdir ancak, bunlar başlangıçtaki ayrım sebebine tamamen ihanettir. Yani Bilim felsefesi ve Dn felsefeleri Tasavvuf, Kabala gibi bunların gerçekte yeri yoktur. Felsefenin esası doğru bilginin imkansızlığı üzerine kurulmuştur. Sonra o yönde ilerlememiştir o ayrı ama dediğim gibi, Bu konu neden sonuç ilişkisi ile çözülebilecek bir şey değil.

Çünkü Kötülük belirgin bir şey değil, kötülük değişken ve değişken bir şeyin sonucu hakkında kesin bir hükme sahip olmak doğru olmaz...
ÖLÜLERİN BEKÇİSİ 3. SEZONU OLAN KURDUN SAVAŞI BAŞLIYOR
GÜNCEL 10. BÖLÜM ÇIKTI [/i][/size] OKUMAK İSTEYENLER BURADAN[/size]

YENİ BAŞLAYANLAR! ÖYKÜNÜN İLK SEZONU İÇİN ÖLÜLERİN BEKÇİSİ ÖZGÜR BİR ADAM BAŞLIĞINA

İKİNCİ SEZONU İÇİN ÖLÜLERİN BEKÇİSİ KURDUN DOĞUMUNA BAKABİLİRSİNİZ.

Celebhol
Favori Anime: -

Mesaj gönderen Celebhol » 25 Tem 2013 04:18

...

“Felsefe” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir