Son cevaplanan konular kısmı geri geldi.

Atatürk'ün Putlaşmış Olması

Sae
Favori Manga: -
Favori Anime: -

Re: Atatürk'ün Putlaşmış Olması

Mesaj gönderen Sae » 01 Nis 2013 22:20

Atatürk'ün milliyetçiliği su götürmez bence. Tabi milliyetçi deyince ayrımcı manasında değil ama kendi milletine diğerlerinden daha fazla değer verme manasında. Yoksa dil ve tarihe bu kadar önem vermesi sadece siyasi sebeplerden değildir. Sadece siyasi sebeplerden bile olsa yinede milliyetçi bir politikası vardı.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster

Kullanıcı avatarı
Magistra
Favori Manga: One Piece, City of Darkness
Favori Anime: One Piece, Hunter X Hunter 2011

Mesaj gönderen Magistra » 02 Nis 2013 12:25

Milliyetçilik bir ırkı diğer ırklardan üstün görmektir, o ırkın belli farkları olduğunu söylemektir.Irkının tarihinde daha önce olduğu gibi tekrar yükseleceğine inanmaktır.Günümüzde ise Türkiye'de bu kavram yumuşatılmış, göze güzel gözüksün diye Türk vatandaşı herkes(ırkına bakılmadan) milliyetçiliğin unsuru olmuştur.Atatürkse acık bir sekilde Türk ırkını diğer ırklardan üstün görürdü ama tabi bunu yaparken diğer milletleri öldürelim keselim diye düşünmüyordu Hitler gibi.Bide işin garibi o çiçekli böcekli milliyetçilik kavramını Atatürk Milleyitçiliği diye adlandırmışlar.Tabi adamlar cıkıp dese ki biz Türk ırkını üstün ırk olarak görüyoruz diye, millet ayaklanır başta kürtler olmak üzere.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster

Celebhol

Mesaj gönderen Celebhol » 02 Nis 2013 15:50

...
En son Celebhol tarafından 16 Eki 2018 05:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Magistra

Mesaj gönderen Magistra » 02 Nis 2013 16:30

Celebhol yazdı:Ulus-devlete, milliyetçiliğin çıkışına bak. Milliyetçilik illa ırkçılık demek değil. Örn: Amerika, adamların belli bir ırkı yok ama milliyetçilik var. İkisine de karşıyım gerçi ben.
Edit: Bu arada Atatürk milliyetçiliği denen kavram normal milliyetçilikten hiç farklı değil.
Bana Atatürk Milliyetçiliğinin tanımını yapar mısın?Milliyetçilik benim üst tarafta anlattığım şekilde olur , bir ırk yüceltilir.Diğer söylenneler ise milliyetçilik değil sadece kendini milliyetçi sananların ifadeleridir.Bir ideolojin olduğunu söylüyorsan "Ben milliyetçiyim." diye , o ideolojiyi tam benimsemek gerekir.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster

Celebhol

Mesaj gönderen Celebhol » 02 Nis 2013 16:33

...
En son Celebhol tarafından 16 Eki 2018 05:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Magistra

Mesaj gönderen Magistra » 02 Nis 2013 16:41

Aradaki fark şuki ben sana Atatürk Milliyetçiliğini sordum sense bana 1924 anayasasının insanlar ayrılıpta , ülke bölünmesin diye konulan maddesini veriyorsun.Bir insanın milliyetçilik anlayışını anlamak için yaptığı hareketleri , söylediği sözlere bakmak lazım.

Yurt dışına git ideolojin ne diye sorduklarında "Ben Atatürk Milliyetçisiyim" dersen sana gülerler çünkü böyle bir ideoloji anlayışı olmaz.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster

Celebhol

Mesaj gönderen Celebhol » 02 Nis 2013 16:44

...

Kullanıcı avatarı
Magistra

Mesaj gönderen Magistra » 02 Nis 2013 16:50

Zaten daha öne söyledim , Atatürk Millyietçiliği denen şey insanları birlikte tutmak , ayrılmalarını engellemek için kalıptan kalıba sokulan birşeydir.Gerçek Milliyetçilik ise belli bir ırkın üstünlüğünü savunmaktır.Üstünlüğünü savunurken bunu illa insanları öldürerek yapmana gerek yoktur tabiki.Mesela Atatürk'ün türk orta asya tarihini araştırtması, Mu kıtasının Türklerin geldiği yer olduğuna inanması, bozkurt heykeli yaptırtması , bunların hepsi Milliyetçilikten dolayı Türk ırkını üstün görmesinden ve bunu kanıtlamak istemesinden yapılmıştır.Şimdiki politikacılar "Bence Türk ırkı üstün ırktır." dese diğer ırklara mensup TR vatandaşları nasıl algılar? Türkiye'de Milliyetçilik yada Sosyalizm gibi ideolojiler hiçbir zaman tam yaşanamaz , hatta orta doğuda tam yaşanamaz.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster

Celebhol

Mesaj gönderen Celebhol » 02 Nis 2013 17:01

...

Kullanıcı avatarı
Dr.M
Kalemşor
Kalemşor
Favori Manga: One Piece, Veritas, Gamaran, Hollyland,Liar Game,Bakuman, One Punch Man, Berserk, Toriko, Tower of God, City of the Darkness, Noblesse,
Favori Anime: Naruto, Bleach,Death Note, Hellsing, Samurai X, Hunter X Hunter, FullMetal Alchemist Brotherhood

Mesaj gönderen Dr.M » 02 Nis 2013 17:10

Milliyetçiliği çok yanlış anlamışsınız. Milliyetçilik halkın kendi çıkarlarını diğer halklardan üstün tutmasıdır, Bir halkın altında yaşama düşüncesi yerine başka bir halkı kendi altında yaşatma düşüncesidir. Yani biz üstün ırkız diye olay yok yani, olay millet bilinç ve kültürüne sahip çıkmak ve o kültür ve kendi milletinin çıkarlarını üstün tutmaktır. Bu da çok normaldir aynı sen kendi çıkarlarını başkalarının çıkarlarından önde tutuyorsan bunda da mantık aynıdır.

Üstün ırk olayı, Sosyalizm ile Irkçılığı birleştirilmesinden dolayı ortaya çıkmıştır. Yoksa önceki zamanlarda millet kavramından önce din kavramı hep ön plandaydı. İmparatorlukların var olma süreci buydu daha sonra her ideoloji gibi Milliyetçiliğinde bir ıç noktası doğdu. Olay Atatürk'e gelince Milli kültürün öneminin Türkiye'Nin dünya sahnesindeki yerini arttırmak ve Batıdaki Barbar Türk imajını yıkmak ayrıca milleti ortak bir bağda bir arada tutmak için kültür araştırmalarını yaptırdı....
ÖLÜLERİN BEKÇİSİ 3. SEZONU OLAN KURDUN SAVAŞI BAŞLIYOR
GÜNCEL 10. BÖLÜM ÇIKTI [/i][/size] OKUMAK İSTEYENLER BURADAN[/size]

YENİ BAŞLAYANLAR! ÖYKÜNÜN İLK SEZONU İÇİN ÖLÜLERİN BEKÇİSİ ÖZGÜR BİR ADAM BAŞLIĞINA

İKİNCİ SEZONU İÇİN ÖLÜLERİN BEKÇİSİ KURDUN DOĞUMUNA BAKABİLİRSİNİZ.

“Felsefe” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir