Son cevaplanan konular kısmı geri geldi.

Atatürk'ün Putlaşmış Olması

Sae
Favori Manga: -
Favori Anime: -

Re: Atatürk'ün Putlaşmış Olması

Mesaj gönderen Sae » 30 Mar 2013 15:05

1930ları geçtim yüzyıllar önce yaşayan birinin bile düşünceleri günümüzde geçerli olabilir. Atatürk'ünde aynı şekilde ama her dediğini mutlak doğru kabul etmek hatadır. Atatürk çoğu lafını o zaman ki şartlar altında söylemiştir bazılarını ise o zamanın bilgisine göre. Ama dediğim gibi yüzyıllar öncesinde yaşayan birinin bile düşünceleri hala geçerli olabildiği gibi Atatürk'ünde çoğu düşüncesi hala geçerlidir.

Gelelim halkımızdan bazılarının Atatürk'ü gereksiz yere büyütmelerine bu konuda sana hak veriyorum. Mesela en büyük komutan kimdir tartışması açsak biri çıkar mutlak Atatürk'tür tartışmaya gerek yok der herkezde onu haklı bulur en büyük lider kim desek gene aynı şey. İnsan sevdiği saydığı kişiyi gereksiz yere fazla yüceltebiliyor ben de buna karşıyım Atatürk'ün de insan olduğunu unutmadan ve kendi iyi gördüğümüz şeyler konusunda onu mükemmelleştirme çabasına girişmeden değerlendirmeliyiz.
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster

Kullanıcı avatarı
siyedor
Favori Manga: bleach,naruto,D-gray man
Favori Anime: Naruto,Bleach,D-gray man,Full metal,Tsubasa vs...

Mesaj gönderen siyedor » 30 Mar 2013 15:25

Kimse kusura bakmasın ama Atatürk'ün düşünce yapısına ve yaptığı bazı işlere bakınca Milliyetçi olduğu anlaşılır.Ekonomik olarak ta liberalist bir insandı ve özel sektör oluşturmaya çalışıyordu.
Milliyetçi ve Liberalist olmayan bir insan ben Atatürkçüyüm dediği zaman ya art niyetlidir ya da bilmiyordur.
Resim

Celebhol

Mesaj gönderen Celebhol » 30 Mar 2013 15:53

Ehuehe, Türkiye devletçilik politikası benimsiyor tam tersine. Hatta Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ile Cumhuriyet Halk Fırkası arasındaki en büyük farklardan birisi Terakkiperver'in liberal ekonomi istemesi oluyor.
@Sae
Genel anlamda konuşuyorum, eski dönemin insanları ne kadar gelişmiş olursa olsun, yeni dünyanın ihtiyaçlarına tamamen cevap veremez fikirleri. Platon bile hala çok büyük bir şahıs olsa da köleliğe ses etmemişti.
@Deathwing
Kendi dogmalarını kabul ettirmeye çalışanların olmadığı bir dünya hiç olmadı panpa :lol:

Kullanıcı avatarı
3Nokta
Chaotic Neutral
Chaotic Neutral
Favori Anime: Brotherhood

Mesaj gönderen 3Nokta » 30 Mar 2013 17:02

siyedor yazdı:Kimse kusura bakmasın ama Atatürk'ün düşünce yapısına ve yaptığı bazı işlere bakınca Milliyetçi olduğu anlaşılır.Ekonomik olarak ta liberalist bir insandı ve özel sektör oluşturmaya çalışıyordu.
Milliyetçi ve Liberalist olmayan bir insan ben Atatürkçüyüm dediği zaman ya art niyetlidir ya da bilmiyordur.
İyi saçmalamışsın.

Atatürk şucu bucu muydu bilinmez fakat uyguladığı politikaların devletçi ve statükocu olduğu kesin.Türkiye'de özel teşebbüs olmadığı için devlet sübvansiyonlar ve düşük kredilerle yatırımı teşvik etmiştir fakat bunun liberalizmle bir ilgisi yok.1929 Buhranı'ndan sonra devlet eliyle ekonomi canlandırılmaya çalışılmıştır nazi almanyası'ndaki iktisadi planlama örnek alınarak.Amerika'da ise roosevelt planlama olmaksızın ekonomiyi canlandırmak için kamu harcamalarını artırmış ve bayındırlık faaliyetlerine yönelmiştir.Roosevelt'in yaptıklarının aynısı almanya'da planlama ile yapılmıştır.Keynesyen iktisadın önerilerine bak ve o dönemdeki mevcut durumu düşün.

Milliyetçiliğe de herhangi bir büyük düşünürün inanması mümkün değildir.Milliyetçilik yeni kurulan devletin meşrulaştırma mekanizmasıdır.Nasıl eskisinin temeli din ise yeni devlet de ulusal temelle kuruluyor.
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster

Kullanıcı avatarı
siyedor

Mesaj gönderen siyedor » 30 Mar 2013 20:52

@Celebhol
Terakkiperver partisi muhafazakar olduğu için indirildi.Özel sektörün oluşturulamadığı alanlar için devletçilik ilkesi benimsendi.Günümüzde liberalizmde aynı mantıktadır.Liberalizm tek tip değildir.Uygulamada farklılık vardır.Japonya'da liberal ülkedir.O dönemde liberalizm sömürge ekonomisi olarak görülüyordu.Bu dönemde ise daha farklı görünüyor.

Muhasır medeniyetler seviyesine ulaşmaktan ne anladığınızı merak ediyorum.Batıcılıktan ne anladığını merak ediyorum.Ben günümüz şartlarında liberalizminde bunun içinde olduğunu düşünüyorum.
Resim

Kullanıcı avatarı
valheru21
Beyaz Avcı
Beyaz Avcı
Favori Manga: One Piece, Naruto,Hellsing,Bakuman
Favori Anime: Gintama,One Piece, Naruto, Hellsing, Yu-Gİ-Oh, Bleach,Bakuman, Samurai 7

Mesaj gönderen valheru21 » 30 Mar 2013 20:56

Liderlik özelliklerine büyük saygı duyduğum ama şapka kanunu vs gibi saçma ötesi kanunlar nedeniyle sevmediğim biri Atatürk.Ki zaten herkes Atatürk'ü sevmek zorunda değil.

Atatürk'ü putlaştıran özellikle Cumhuriyet mitingleri düzenleyen kesimin şunu bi anlaması lazım.Birini sevdiğini söylüyosan onun ideallerini hedeflerini onun bıraktığı noktadan daha ileriye taşıman lazım.Atatürk'ün en büyük ideali Türkiye'yi muasır medeniyet seviyesine çıkarmaktı.
Şunu sormamız lazım kendimize.Biz ülke ve toplum olarak muasır medeniyet seviyesine varabildik mi ?
Resim "Dünyaca ünlü bilim adamları tarafından söylense bile saçmalık her zaman saçmalık olarak kalacaktır"
John Lennox

Celebhol

Mesaj gönderen Celebhol » 30 Mar 2013 21:05

siyedor yazdı:@Celebhol
Terakkiperver partisi muhafazakar olduğu için indirildi.Özel sektörün oluşturulamadığı alanlar için devletçilik ilkesi benimsendi.Günümüzde liberalizmde aynı mantıktadır.Liberalizm tek tip değildir.Uygulamada farklılık vardır.Japonya'da liberal ülkedir.O dönemde liberalizm sömürge ekonomisi olarak görülüyordu.Bu dönemde ise daha farklı görünüyor.

Muhasır medeniyetler seviyesine ulaşmaktan ne anladığınızı merak ediyorum.Batıcılıktan ne anladığını merak ediyorum.Ben günümüz şartlarında liberalizminde bunun içinde olduğunu düşünüyorum.
Valla devlet politikası devletçilik olarak geçiyor. 3Nokta zaten iktisat okuyor, adamın dediklerine bir bak yukarıda. Terakkiperver'in indirilme nedeni için ne söylendiğini biliyorum ama altında farklı gerçekler var deniyor, okumak gerek. Resmi tarih bombok bir şey çünkü.

Kullanıcı avatarı
siyedor

Mesaj gönderen siyedor » 30 Mar 2013 21:06

valheru21 yazdı:Liderlik özelliklerine büyük saygı duyduğum ama şapka kanunu vs gibi saçma ötesi kanunlar nedeniyle sevmediğim biri Atatürk.Ki zaten herkes Atatürk'ü sevmek zorunda değil.

Atatürk'ü putlaştıran özellikle Cumhuriyet mitingleri düzenleyen kesimin şunu bi anlaması lazım.Birini sevdiğini söylüyosan onun ideallerini hedeflerini onun bıraktığı noktadan daha ileriye taşıman lazım.Atatürk'ün en büyük ideali Türkiye'yi muasır medeniyet seviyesine çıkarmaktı.
Şunu sormamız lazım kendimize.Biz ülke ve toplum olarak muasır medeniyet seviyesine varabildik mi ?
Hukuk,ekonomik ve eğitim sistemlerini alacağımıza popüler kültürlerini aldık.Bu alanda onlarıda geçtik.

Avrupaya gidersin adamlar tarihi ile sevmese de övünür.Türkiye'ye gelirsin bizim millet orta çağa karanlık çağ der.Adamlar bizimdir diye klasik müzik dinletir.Bizimkiler batılıyız diye klasik müzik dinletir.
Arkadaş bir milleti millet yapan kültürüdür.Asıl soru biz bir millet olabildik mi?
Resim

Celebhol

Mesaj gönderen Celebhol » 30 Mar 2013 21:09

Milliyetçilik olayını biraz geçmedik mi, yeni kurulan bir ülke değiliz sonuçta.
Edit: Göte göt de, ama illa bir şeyimizle övünmek zorunda değiliz.

Kullanıcı avatarı
siyedor

Mesaj gönderen siyedor » 30 Mar 2013 21:11

@Celebhol
Benim dediğime geliyor işte.Liberalizm hatta 2008 krizinde bile zihniyet değiştirip sosyal demokrasiye kaymıştır.Bende Kocaeli de Siyaset bilimini yarıda bırakmıştım.Siyasal düşünceler tarihi dersi almıştım.

Muhafazakarlık,Milliyetçilik,Kapitalizm,Liberalizm,Sosyal demokrasi,Sosyalizm,Komünizm

Yukarıda bu sistemlerin sıralanışı mevcut Muhafazakarlık ve Komünizm iki uç noktadır.

Edit:Muhafazarlık dincilik değildir.Daha geniş kapsamlıdır.
Resim

“Felsefe” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir