Buradan güncel duyuruları görebilirsiniz. Bu mesajlar tek gösterimlik olup sağ taraftaki çarpı tuşuna basarak kapatabilirsiniz.

Genel Felsefe Başlığı

Moderatör: Todomeda

Kullanıcı avatarı
Sae
Favori Manga: -
Favori Anime: -

Re: Genel Felsefe Başlığı

Mesaj gönderen Sae » 31 Eki 2013 18:05

Celebhol yazdı:Edit: İllüzyon desek de gerçek desek eninde sonunda çabalamaya devam etmeyecek miyiz zaten? Özgür irade konusunda tartışmıştık, o da aynı aslında. Özgür irade olsa da olmasa da çabalamaya devam etmeyecek miyiz?
Ben -özgür irade olsa da olmasa da- edeceğimi biliyorum.
Bende hemen hemen aynı şekilde düşünüyorum. Çabalamamanın bir anlamı yok, herhangi bir şekilde iyi bir manaya gelemez. Ama çabalamak bir ihtimal anlamlı olabilir her şekilde çabalamamaktan iyidir.
Celebhol yazdı:Peki ya doğru bildiğimiz şeyler ne olacak? Dünyayı bir illüzyon olarak biliyorsak nasıl bilimi geliştirdik?
Haklısın, gerçeği bilmek konusunda %100 değiliz yani mutlak değiliz ama %0 da değiliz. Eğer hiç bir şeyi bilemeyecek olsaydık... böyle bir şey yok. Şu an bizim bunu konuşmamız bile bunun kanıtı değil mi? Bilgi üstüne düşünebilen ama bildiği her şeyin yalan olduğunu düşünen varlık :laugh:
İlizyonda nasıl desem bu ilizyon bambaşka bir rüya falan değil. Hepimiz dünyaya uyum sağlamaya çalışıyoruz. Bir yerde evrim gibi aslında soğuktan ölmeyeceğine inanan soğuktan ölüyor ve bunu görenler soğuktan öleceklerini anlıyorlar. Soğuğun ölümcül olabileceğine inanmak daha çok tutuyor haliyle herkez ilizyonlarını buna göre adapte ediyor. Bu şekilde dinler falanda gelişti ancak dinlerin en tutulduğu, skolastik düşüncenin en hakim olduğu zamanlarda bile bilim gelişmeye devam etti. Bilime önem verilmediği zamanlarda bile. Çünkü ne olursa olsun en somut olan bilimdir. Her zaman taş üstüne taş koyarak devam etti böylece.

İlizyonlarda devamlı değişime uğradı. Belki patlayan yanardağın içinde 5000 yıl önce bir adamın gerçeğine göre ejderha vardı başkasına göre bir tanrı vardı. En tutulan hangisiyse ona itibar edilir hep ama gerçeğe yakın olan hep daha tutarlı oluyor. Şuan bile bir ejderhanın alev püskürttüğüne inanılabilir ama ne kadar tutarlı olur? Ne kadar çelişkisiz olur? Evet insanlar neye inanırlarsa inansınlar gerçeği değiştiremezler, Carl Sagan'ın ''inanmak istemiyorum bilmek istiyorum'' sözü gibi inanmayı bırakıp bilmek için araştırmak daha tutarlı olacaktır. Bu yüzden bana görede bilime önem verilmeli.
Konu Dışı
Bu yazım çok kopuk oldu sanırım. Yine de sonunda biraz uzlaşmaya varabilmemiz güzel :laugh:
Resim
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster

Kullanıcı avatarı
Celebhol

Mesaj gönderen Celebhol » 31 Eki 2013 18:57

Anladım demek istediğini ve söylemeliyim ki farklı şekilde anlatsak da benzer şeyler düşünüyoruz :)
Resim
You can ban a man, but you can't ban an idea.

Kullanıcı avatarı
Celebhol

Mesaj gönderen Celebhol » 23 Ağu 2014 20:23

Konu diriltme timi vol. 56
Tesla'nın bir sözüne değinmek istiyorum.
"One must be sane to think clearly, but one can think deeply and be quite insane"
"Bir kişinin net bir şekilde düşünebilmesi için aklı yerinde olmalıdır, ancak bir kişi hem hem derin düşünebilir hem de pek bir deli olabilir."

Adalet ile intikam arasındaki ilişkiyi ele alalım. Çok farklı açılardan bakılabilir fakat işi basite indirgediğimizde şöyle bir durum söz konusu. Bütün sosyal canlılarda bir ceza sistemi olduğu görülüyor. Bu yüzden "suç" açısından baktığımızda adalet kavramı, toplumsal düzeni sağlamak için var olan bir şey.
Derin düşünmeyelim demiyorum fakat dikkatli ölçüp biçmenin ardından -felsefede- vardığımız sonuçları olabildiğince basit ve kesin bir şekilde açıklayabilmeliyiz.
Bilimde kullanılan yöntem şöyledir mesela; iki farklı açıklama, aynı derecede tatmin edici geliyorsa daha basit olanına yönelinir. Genellikle de bunun doğru olduğu ortaya çıkar. Dikkat edilmesi gereken -bizim durumumuzda- basite indirgeyeceğiz diye eleştirel yanımızı kaybetmemek olmalı. Yoksa hayatı sığ gerçeklerden oluşan insanlardan bir farkımız kalmaz.

Başka bir konu ise, bilimin geliştiği dünyamızda felsefenin yeri. Felsefenin bilimsel desteğe sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Bilim, bulguları ortaya koyar ve olası sonuçları hakkında bilgilendirme yapar fakat bunları "yorumlamaz." Felsefenin de görevi bunu kapsamalı, güncel bilimsel gelişmeleri -felsefi açıdan- yorumlayabilmeliyiz. Kazan-kazan ilişkisi olur böylece.
Örneğin; delilik konusu. Deli denilen kişilerin havalı versiyonları filmler, diziler vs. yerlerde çok işleniyor ve insanları etkiliyor. Tarihte eskiden beri de filozoflar bu konuya meraklı olmuş. Ancak psikolojinin bulguları, deliliğin hiç de özenilecek bir şey olmadığını ve insanı "muhteşem gerçeklere" açmadığını gösterdi. Felsefeyle ilgilenen kişiler olarak bunun farkında olmalı ve ona göre hareket etmeliyiz.
Resim
You can ban a man, but you can't ban an idea.

Kullanıcı avatarı
WhiteMoustache
Favori Manga: Naruto, One Piece.
Favori Anime: Naruto, One Piece.

Mesaj gönderen WhiteMoustache » 02 Eyl 2017 17:09

Bunlar Dinde bize geçiriyorlardı, bizde burada geçirelim. İntikam Vakti...
Resim

[hr]

Fan Klübler
► Spoiler Göster

“Felsefe” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir