Buradan güncel duyuruları görebilirsiniz. Bu mesajlar tek gösterimlik olup sağ taraftaki çarpı tuşuna basarak kapatabilirsiniz.

Adalet ve İntikam

Moderatör: Todomeda

Kullanıcı avatarı
Celebhol
Favori Anime: -

Re: Adalet ve İntikam

Mesaj gönderen Celebhol » 29 Şub 2012 03:17

Aslında oturup düşününce adaletin tek temeli yok. İntikam da adaletin temelini sağlayan şeylerden birisidir ama tek neden olarak kaldığını sanmıyorum.
@Dr. M
Çürümüş bir sistemde nesnellik yoktur. Zaten benim çıkış noktam da bu. Devletin adaleti sağlayamadığı bir düzende insanlar kendi adalet uygulayışlarını uygulamaya başlarlar.
Resim
You can ban a man, but you can't ban an idea.

Kullanıcı avatarı
Dr.M
Kalemşor
Kalemşor
Favori Manga: One Piece, Veritas, Gamaran, Hollyland,Liar Game,Bakuman, One Punch Man, Berserk, Toriko, Tower of God, City of the Darkness, Noblesse,
Favori Anime: Naruto, Bleach,Death Note, Hellsing, Samurai X, Hunter X Hunter, FullMetal Alchemist Brotherhood

Mesaj gönderen Dr.M » 29 Şub 2012 03:26

Devlet'in adaleti, Yargı bağımsızlığıyla birliktedir. Eğer adaleti devlete bağlarsak iş devletin gerekliliğine kadar gidebilir, Eğer adalet çürümüş sistemle sağlanamıyorsa, hiçbir şekilde sağlanamaz. İnsanın adalet anlayışı yoktur, insan ancak duygusuz konu ile bağlantısız doğru karar alabilir, Sizin dediğiniz, adalet anlayışı intikamdan başka bir şey değildir.

Dexter Morgan, alakasız polisten avukat yardımıyla kaçmış salıverilmiş kişileri araştırır, kanıt bulur, o kanıtları öldüreceği adama göstererek adamı öldürür.

Frank Castle, (The Punisher): Ailesini bir ganster çetesi öldürdüğü için bütün çetelere düşmandır, hepsini farklı şekilde bir vahşetle öldürür. Arada önüne çıkanları (polis vs.) de öldürür.

İkisine de sorarsan adalet için bunu yapıyordur....

Oysa ikisi de kendini tatmin etmek için bunu yapıyorlar. Sadece Dexter bu konularda daha hassas davranıyor....
ÖLÜLERİN BEKÇİSİ 3. SEZONU OLAN KURDUN SAVAŞI BAŞLIYOR
GÜNCEL 10. BÖLÜM ÇIKTI [/i][/size] OKUMAK İSTEYENLER BURADAN[/size]

YENİ BAŞLAYANLAR! ÖYKÜNÜN İLK SEZONU İÇİN ÖLÜLERİN BEKÇİSİ ÖZGÜR BİR ADAM BAŞLIĞINA

İKİNCİ SEZONU İÇİN ÖLÜLERİN BEKÇİSİ KURDUN DOĞUMUNA BAKABİLİRSİNİZ.

Kullanıcı avatarı
Borga-X
Favori Manga: Şimdi hangi birini yazayım ?
Favori Anime: Naruto , Death Note, Claymore , Code Geass , Gintama , 07 Ghost , D-Gray Man , Bleach , Samurai Champloo , HxH , Code Breaker , SAO , Dragon Ball

Mesaj gönderen Borga-X » 29 Şub 2012 03:29

Adalet insanların toplu halde yaşayabilmesi için eşitlikten devşirdikleri, eşitlikten biraz daha farklı bir kavram. Objektif olup olmadığı konusunda çok da emin değilim.

''İntikam'' deyince de aklıma Sasuke'den başkası gelmiyor :lol:

Edit : Celebhol kardeşimin yazılarını okumaktan büyük keyif aldığım için, bu konudaki bütün yorumlarını okuyacağım şimdi. Belki aydınlanıp intikam hakkında da birşeyler ekleyebilirim B)

Bu arada öneriler üzerine Dexter'a başladım. Death Note'un dizisi gibi.
Güçsüzler herzaman sözlere tutunur. Ve güç için gücü elde edemeden ölürler. (Easley) Resim

Kullanıcı avatarı
Celebhol

Mesaj gönderen Celebhol » 29 Şub 2012 03:42

@Dr. M
Devletin adalet dağıtmasının nedeni zaten düzeni korumak değil mi? Herkes kendi adaletini uygulasaydı kaos ortamı olurdu. Kaldı ki herkesin adalet anlayışı düzgün değil, hatta çoğu insanın bozuktur ama düzgün insanlar -her koşulda olmasa da- doğru kararlar verebilir. Kadın cinayeti örneği çok verdim, biliyorum ama bir daha vereceğim çünkü en popüler örnek. Hükümet bu konuyu siklemiyor. İnsanlar siklemiyor. Devletin kendi koruma evinde kaç kere kadınlar öldürüldü. Devletin ihmalkarlığı yüzünden kaç kere kadınlar öldürüldü ve bu katillere verilen cezalar şaka gibi. Devlet kendi vatandaşını korumuyorsa ortaya çıkış amacını yerine getirmiyor, kendi işlevini inkar ediyordur. Bir aşçının yemek yapmaması gibi.

Öte yandan adalet ile intikam birbirine yakın şeyler. Benim intikamımı devlet alırsa bu adil ben alırsam sadece intikam olacak. Şimdi burda sen objektif değilsin, düzgün karar veremezsin diyorsun. Çoğu insan için bunun doğru olduğu bariz. Peki ya vereceğim karar devletin verdiğinden daha düzgün olacaksa? Tanrıyı oynamıyorum ama haksızlık hayatta en nefret ettiğim şeylerden birisidir ve bazen yapılacak şey barizdir. Güçlü bir adalet duygusu olan bir kişi devletin dağıttığı adaletin -bizim ülke için konuşuyorum- kötü bir şakadan ibaret olduğunu anlayabilir.

Edit: İnsanın adalet anlayışı yoktur demişsin, yargıçlar da insan. İşine önem verenlerin çoğu yaşlanınca zamanında verdikleri kararlar yüzünden "Acaba haksızlık mı ettim?" diye vicdan azabı çekiyorlar.
@Borga-X
Sağol ^^
Resim

Kullanıcı avatarı
Ormancı
Favori Manga: One Piece, Toriko, D.Gray-man, Vagabond, Berserk, Holyland, Kokou no Hito, Liar Game
Favori Anime: Death Note, Ghost in the Shell, Shingeki no Kyojin, Darker than Black, Steins Gate, Tokyo Ghoul, Psycho Pass, NHK ni Youkoso

Mesaj gönderen Ormancı » 29 Şub 2012 12:26

@Celebhol
İnsanların devletin adalet kurumlarına karşı güveni kalmayıp yapılan haksızlığa karşı kendi duygularıyla hareket ettiklerinde adalet değil intikam olur. Biliyorum benzer şeyler söylendi ama kan davası bunun tam örneğidir:
Biri başka bir aileden birini öldürdüğünde haklı olarak diğer aileden biri karşılık verir (burada öldürme olayının kasti yapıldığını varsayıyorum).Durum böyleyken insanlar eşitlik sağlandığını kabul edemezler, bu öznel bir karar olduğunu açıkça gösterir. Sonuçta ne olur peki, anarşi ortamı oluşur. Her ne kadar kabul etmek, özgürlüklerimizi kısıtlamamak istesek de fazla nüfus devlet kurumunun ortaya çıkmasının mecbur kılar. (bknz. Devlet - Platon)
Devlek kurumlarında yozlaşma bizi kendi adalet sandığımız kavrama yönlendirirse aklımızla değil duygularımızla hareket etmiş oluruz. Devlet kurumlarında düzeltilmeye gitmek, aklımızla verebileceğimiz bir karardır.
Resim
► Spoiler Göster
[/align]

Kullanıcı avatarı
Dr.M
Kalemşor
Kalemşor
Favori Manga: One Piece, Veritas, Gamaran, Hollyland,Liar Game,Bakuman, One Punch Man, Berserk, Toriko, Tower of God, City of the Darkness, Noblesse,
Favori Anime: Naruto, Bleach,Death Note, Hellsing, Samurai X, Hunter X Hunter, FullMetal Alchemist Brotherhood

Mesaj gönderen Dr.M » 03 Mar 2012 15:16

Devletin intikamı olmaz celebhol, intikam duygusal bir istekdir, devlette duygu yoktur, olmamalıdır. Bu devleti türkiye olarak düşünüyorsun, ben burada evrensel olan değerleri tartışdığımızı düşünüyorum. Türkiyede böyle ama isviçrede böyle değil, Yaşadığımız yerin böyle olması, her yerin öyle olduğunu göstermez, senin genel yargın da duygusual olduğunu gösteriyor, Kişi adalet saylayamaz derken tarafsız olay ile duygusu olmayan ve bu işi bilen kişileri elbette dışında tutuyorum. İnsanın yaptığı bir şeye insankarar verecektir elbet., Yargıçın bu adalet kavramını okuyan bilen öğrenen bu konuda tarafsız olan bir kişi adaleti verecek en doğru kişidir. Ama Türkiyede adalette aksama var diye intikam gereklidir diyemezsin, Burada Adalet ve İntikam kavramlarını konuşuyorsak olaya evrensel bakmalısın....

YENİ BAŞLAYANLAR! ÖYKÜNÜN İLK SEZONU İÇİN ÖLÜLERİN BEKÇİSİ ÖZGÜR BİR ADAM BAŞLIĞINA

Kullanıcı avatarı
Celebhol

Mesaj gönderen Celebhol » 15 Mar 2012 23:38

Bir süredir düşünüyorum da haklısın. Olaya duygusal yaklaştığım için böyle bir sonuç çıktı.
Resim

Kullanıcı avatarı
Dr.M
Kalemşor
Kalemşor

Mesaj gönderen Dr.M » 16 Mar 2012 00:01

Bu konuda derin bir bakış açısı için, Dark Knight'ın gölgesinde kalsada aslında ondan felsefi açıdan çok çok daha güzel olan Batman Beginsi izlemenizi izlediyseniz bir de bu konuyu düşündükten sonra bir daha izlemenizi tavsiye ederim. Orada bu konu çok güzel işlenmiş, Celebhol ve diğer bu konuyla ilgilenen arkadaşlar için güzel olacağını düşünüyorum...

Kullanıcı avatarı
Celebhol

Mesaj gönderen Celebhol » 16 Mar 2012 01:11

Devletin bu konudaki görevi için Spinoza'nın görüşleri yardımcı oldu valla. Açıkçası bu kadar yozlaşma ve pisliğin arasında insan, devletin aslında ne olduğunu, nerden geldiğini ve ne işe yaradığını unutuyor. Devlet olmadan ne olacağını da doğal olarak. Polisin aslında devletin -devlete bağlı daha doğrusu- en güvenilir kurumlarından birisi olması gerek ama insanlar güvenemiyor (bizim ülkede). Bu korkunç bir şey, ülkenin en büyük bir kaç sorunu arasına girer.
Resim

Kullanıcı avatarı
Kaisys
Favori Manga: Bleach, D Gray Man, Dragon Ball, FMA, High School DxD, Naruto, One Piece
Favori Anime: Bleach, Code Geass, D Gray Man, Death Note, Dragon Ball Serisi, FMA Brotherhood, High School DxD, Naruto, Naruto Shippuuden, One Piece, Yu-Gi-Oh

Mesaj gönderen Kaisys » 16 Eyl 2012 13:46

Adalet, özgürlük bunların hepsi fakirin umududur. Güçsüzün, eziğin umududur. En basit örnek aylardır şehir vermiş olduğumuz onlarca vatan evladı. Bakınız neredeyse tamamı alt kesim ve orta kesim insanların evlatları hiç gördünüz mü bir milletvekilinin tanıdığının şehit düştüğünü ya da Türkiye'nin para babalarının tanıdıklarının şehit olduklarını duyamazsınız göremezsiniz. Çünkü her şey gücü elinde bulunduranın kontrolündedir. Ya da kendisiyle zıt fikirlere sahip insanlara karşı bu gücü karşısındaki yok etmek için kullanır. Yol edildikten sonra da ne olduğu asla bilinmeden tarihin tozlu sayfalarında yerini alır. İntikam ise bu ezilen kesimin ezen kesimden almak istediği bir kavram ama asla alamadığı ve asla alamayacağıdır. Adalet ve intikam tek taraflı kavramlar. O da kısaca:
- Adalet & İntikam = Gücü Elinde Bulunduranlar.
Zaten çoğu film, dizi, manga & anime bu ikili yüzünden çıkmaz mı. Tabi orada da ezilenlere umut verilir. Ancak gerçek hayat hiç bir zaman buralarda gösterildiği gibi sonlanmaz.
Biraz fazla karamsar yazmış olabilirim. Ama bunları günümüz adaleti ve intikamının gerçeğini değiştirmeyecektir.
Resim Ultimate Destroyer, the Ruler of the Force
► Spoiler Göster
[/align]
► Spoiler Göster
[/align]
► Spoiler Göster
[/align]

“Felsefe” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir