Buradan güncel duyuruları görebilirsiniz. Bu mesajlar tek gösterimlik olup sağ taraftaki çarpı tuşuna basarak kapatabilirsiniz.

Sokratik Yöntem

Moderatör: Todomeda

Kullanıcı avatarı
SoraDeshizoku
Favori Manga: Naruto
Fairy Tail
One Piece
Bleach
D-Gray Man
Hellsing
Full metal alchemist
Favori Anime: Naruto
Naruto Shippuuden
Full metal alchemist
Fairy Tail
One Piece
Hellsing
Death Note
Bleach
D-Gray Man
Hal
Hayao Miyazaki yapımı olan herşey :)
Death Note
Ao No Exorcist Movie(Sadece filmi)

Sokratik Yöntem

Mesaj gönderen SoraDeshizoku » 27 Ağu 2014 23:47

Sokrates’in doğurtma yöntemi

Sokrates bilginin insanda doğuştan olduğunu, bunların hatırlanmasıyla bilginin elde
edileceğini söylüyordu. Bu doğuştan olan bilgiyi ortaya çıkarabilmek için özel bir çalışma gerekir ki, bu Sokrates’in yöntemini oluşturur.

Onun yöntemi iki bölümden meydana gelmektedir.
1- İronie (alay)
2- Maieutique (doğurtma).

1-Alay (ironie) bölümü: Sokrates karşısındaki insanların yanlışlarını düzeltmek ve arkasından doğruları göstermek istiyordu. Bunun için de karşılıklı konuşma diyalog yolunu seçmişti. Karşılıklı konuşma esnasında karşısındakine "hiç bir şey bilmediğini" söylüyor ve
onun fikirlerini söylettiriyordu. Daha sonra bu düşüncelerin yanlışlarını ortaya koyuyordu.
Karşısındakinin yanlışlarını bir bir açıklıyor onunla adeta alay ediyordu. Bu sebeple onun bu
ünlü "alaycılığı" yönteminin olumsuz yıkıcı yanı kabul edilmiştir.

2- Doğurtma; maieutique (Fr.), maieutic (İng.), maieutik (Alm.), tevlid (Arapça),
istiladiye(Osm.): Bu aşamada karşısındakinin sağlam zannettiği bilgilerini sarstığını görünce
Sokrates soru-cevap tekniği ile konuşmaya devam ederek doğruları kendisine bulduruyordu.

Yani, konuştuğu kimsede doğruyu meydana çıkarmağa girişiyor, onun zihninde saklı
olan bilgileri doğurtmaya uğraşıyordu. Bu sanatına da, annesinin ebeliğine benzeterek
maieutique (doğurtma, doğurtuculuk, doğum yardımcılığı, ebelik) adını veriyordu.

Sokratik yöntemin uygulanışı

Sokrates’in yönteminin çok açık bir örneği olan Menon diyalogundan seçilmiş
aşağıdaki parçada O, bir köleye hiç bilmediği geometri problemini bulduruyor.

Bu yöntemde uygulanan basamakları şöyle sıralayabiliriz:

1-Sokrates burada, kendisine güvenmediğini ve hiçbir şey bilmediğini söyleyerek
konuşmaya başlıyor.
2- Öğrenmenin bir hatırlama olduğunu söylüyor.
3- Köleye bildiklerinden hareketle adım adım yeni bilgiler veriyor.
4- Ona önce anlatıyor, ardından "değil mi?", "olur mu?", "olmaz mı?", "bulunur
mu?", "etmez mi?" gibi sorular soruyor.
5- Köle bu sorulara kısa cevaplar veriyor.
6- Böylece köle bir geometri problemini çözmüş oluyor.
7- Bütün bu bilgilerin, kölenin kendisinde olduğunu, onun sadece bu bilgileri
doğurttuğunu söylüyor.
8- Başka bir konuya geçiyor.
Sokrates'in uyguladığı yöntemi başka bir örnek üzerinde tekrar görelim. Eflatun'un
Diyaloglarından Gorgias'da retorik (güzel konuşma, söylev, hatiplik) konusu açıklanmaktadır.
Sokrates burada doğurtma yöntemi ile Sofistlerin yanlışlarını ortaya koymaktadır.

Bu yöntem bir tümevarım yöntemidir.

Bu yöntemde daima kolaydan zora, özelden genele, tikelden tümele, olaylardan sonuca giderek gerçeğe ulaşılır. Sokratik yöntemde; kendisi, hiç bir şey bilmiyormuş gibi görünerek, karşısındakini konuşturarak ustalıkla gerçeği buldurma söz konusudur.

Sokratik yöntemin birinci basamağı olan “ironi" "alay" basamağında temel amaç, bir
konuyu (tanım, sorun) karşısındakine tartışma yoluyla kabullendirmektir. Bunun için de
tartışmacıya, önce hiçbir şey bilmediğine inandırma, sonra onun kendi söylediklerindeki
çelişkileri ortaya koyarak fikirlerinden vazgeçirme söz konusudur. Bundan sonra tartışmacıya
doğru bilgiye ulaşabileceği duygusu verilir. Genellikle Sokrates yönteminin bu basamağı
yanlış anlaşılmakta ve buna ironi (alay) basamağı denilmektedir. Halbuki Sokrates'in amacı,
karşısındaki insanın fikirlerinin yanlış olduğunu ortaya koyduktan sonra onun gerçeği
bulması için motive olmasını sağlamaktır. ironi genellikle cynicism, sarcasm rölativizm ve nihilizmile karıştırılmaktadır.

Halbuki bu basamakta Sokrates kendi fikirlerinin yanlışlığını anlayan kişinin konuşmaya devam etmesi için onu teşvik etmekte, adeta tartışmayı kızıştırmaktadır. Daha sonra ise, uygun, sistemli sorularla tartışmacının bilmediği, fakat tartışmayı yapanın bildiği doğrular adım adım buldurulmaya çalışılmaktadır. Yöntemin bu ikinci basamağına maieutique -doğurtma- adı verilir. Bu basamakta kişinin bildiklerinden hareketle yeni bilgiler kendisine buldurulur.

Resim
Edit: Frmtr'den alıntıdır ^^ oradaki yazan arkadaşa da teşekkürler bu arada
Not : Bu yöntem hakkında düşünceleriniz nedir ?
“Dün merdivenleri çıkarken orada olmayan bir adamla karşılaştım. Bugün de orada değildi. Keşke dedim. Keşke gitse...”
fan-klupler/mayuri-kurotsuchi-fc-t12173.html [Mayuri Kurotsuchi FC]
Duygu Barnasoğlu ile Fransızca Dersleri gelin sizde katılın; fransizca-f135/
Resim

Kullanıcı avatarı
Celebhol
Favori Anime: -

Re: Sokratik Yöntem

Mesaj gönderen Celebhol » 28 Ağu 2014 03:04

Hatırlama olayı yanlış, orası bariz. Bilimsel olarak böyle bir şey yok. Yöntemi ise güzeldir, kişiye "Sen yanlışsın, aha bu da doğrusu," demek yerine manipüle ederek doğruyu buldurmak daha iyi bir öğretme yöntemidir.
Karşı taraf, mantığın kurallarına uyuyorsa ve yanlışını kabullenebilen bir kişiyse tabi. Bizim ülkede tartışma pek kolay değil, her şeyi kişisel algılıyor millet ve senin kişiliğine de bok atarak olayı saptırıyor.
Diyaloglar, adı üstünde konuşmalarda güzel. Sokrates'in yönteminin benzerini kullanan Platon'un kitapları ise öldürücü derecede sıkıcıdır. Devlet Adamı kitabında 40-50 sayfa sadece canlılar içinde devlet adamının ne olduğunu buldurmaya çalışıyor. Yani Montaigne de buna isyan eder. Yahu Devlet Adamı'nın kelebek olmadığını biliyorum, ne diye bu kadar uzatıp sıkıyorsun? Güya sistematiği öğretmek için de çok can sıkıcı bir durum.

Her neyse, Sokrat iyidir, tartışmak isterdim :laugh: Platon'u pek sevmem.
Resim
You can ban a man, but you can't ban an idea.

Kullanıcı avatarı
SoraDeshizoku
Favori Manga: Naruto
Fairy Tail
One Piece
Bleach
D-Gray Man
Hellsing
Full metal alchemist
Favori Anime: Naruto
Naruto Shippuuden
Full metal alchemist
Fairy Tail
One Piece
Hellsing
Death Note
Bleach
D-Gray Man
Hal
Hayao Miyazaki yapımı olan herşey :)
Death Note
Ao No Exorcist Movie(Sadece filmi)

Mesaj gönderen SoraDeshizoku » 28 Ağu 2014 11:35

Platon(Eflatun)'un düşünüş tarzını seven bir insan değilim, bana göre İdealar Kuramı 'nın bile elle tutulur tarafları çok az, mesela hep bur örnek verilir ama at'ı düşündüğümüzde aklımıza bir çok çeşit at gelir ama bu atın ideası hep aynıdır yani bir kek kalıbı gibi kafamızda hep at denilince akla gelenler değişmez bunun nedeni her ideanın insan ruhu bedene girmeden önce ruhuna bu ideaların gösterilmiş olmasıdır iyide kutupta yaşayan eskimolar portakal meyvesini bilmiyorlar onun teorisine göre ruhunun bunu görmüş olması lazım idealar dünyasında , yaşadığımız dünya sadece idealar dünyasının gölgesi ise neden eskimolar portakalı bilmiyor ? gibi bir çok açık noktası var, hocası kadar başarılı olduğunu düşünmüyorum açıkcası ^^
“Dün merdivenleri çıkarken orada olmayan bir adamla karşılaştım. Bugün de orada değildi. Keşke dedim. Keşke gitse...”
fan-klupler/mayuri-kurotsuchi-fc-t12173.html [Mayuri Kurotsuchi FC]
Duygu Barnasoğlu ile Fransızca Dersleri gelin sizde katılın; fransizca-f135/
Resim

Kullanıcı avatarı
Baryshx
Favori Manga: Berserk, Homunculus, Akumetsu, One Piece, Kingdom, Golden Boy, Oyasumi Punpun, 20th Century Boys, Vagabond, Shin Angyo Onshi...
Favori Anime: Shigurui, LotGH, Gits, Paprika, Juuni Kokuki, Kuuchuu Buranko, HxH, Gintama, Texhnolyze, Dragon Ball, Wolf's Rain, Akira, Sayonara Zetsubou Sensei, The Tatami Galaxy, Kino no Tabi: The Beautiful World...
İletişim:

Mesaj gönderen Baryshx » 28 Ağu 2014 11:56

Naçizane benim için önemli olan sokrates'in hayatı, yaşamı ve ölümü. Yoksa insanlığın ebesiyim, diyalektiğin babasıyım işin ayrıntısı kalıyor, verdiği insanlık mücadelesi hepsinden önemli.

Platon'un yazdığı savunmayı okumuştum, hatta sokrat ile ilgili bulabildiğim bütün kitapları okudum ama kendisi platon ve aristo gibi yazılı eser bırakmadığı için efsaneler ile yaşıyoruz, gerçi sokrat'ın ömrü başlı başına ölmez bir eser :pinch:

Ömer hayyam, Konfüçyüs ve el-maarri'yi de sokrat'a benzetirim, yaşamları mücadele ve insanları uyandırma ile geçtiği için.
Resim
► Spoiler Göster

“Felsefe” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir