Son cevaplanan konular kısmı geri geldi.

Felsefeye Meraklılar İçin Kitaplar

Moderatör: Todomeda

Celebhol
Mesajlar: 11633
Kayıt: 28 Tem 2010 00:02
Favori Anime: -

Felsefeye Meraklılar İçin Kitaplar

Mesaj gönderen Celebhol » 23 Ağu 2014 21:22

Bazı arkadaşlar Ö.M. atmıştı zamanında felsefeyle ilgili güzel kitaplar için. Aklıma gelenlerin tanıtımı ve okuma sırasına göre bir şeyler yapayım dedim. Aşamalar içindekini aynı sırayla okumak zorunda değilsiniz ancak aşamaların kendilerini dikkate alın derim.

Birinci Aşama

Schopenhauer'da Ahlak Felsefesi (Cahit Tanyol): Schopenhauer'un ahlaka bakışını ve bir insanı öldürmek gibi eylemlerden kişiyi alıkoyan şeyin aslında ne olduğunu anlatıyor. Gayet açıklayıcı ve giriş niteliğinde olabilecek bir kitap.

Algılanan Dünya (Maurice Merleau-Ponty): Radyo konuşmalarından oluşan bu kitap çok rahat bir şekilde derdini anlatıyor. Tanrısal bir perspektif yerine daha insancıl bir bakış açısı ve bilimsel gelişmelerin etkisine değiniyor.

Özgürlük Üzerine (John Stuart Mill): İnsanın en değerli şeyinin özgürlük olduğu üzerine bir yazı. "Başkasına zarar vermediğim sürece, devlet bana karışmamalı," mottosunda. Yine, ince ve güzel bir kitap.

Ahlakın Soy Kütüğü Üstüne (Nietzsche): Genel edebi ve anlaşılması zor dilinin aksine, Nietzsche burada daha net bir şekilde ahlakın kaynağı hakkındaki düşüncelerini açıklıyor. Nietzsche'ye meraklıysanız başlangıç olarak bu kitap önerimdir.

Sivil İtaatsizlik ve Pasif Direniş (Thoreau ve Gandhi): Günümüzde dünyada yaygın şekilde kullanılan barışçıl eylemlerin fikirsel atası olan Thoreau'nun yazıları ve onun üstüne -ona hayran olan- Gandhi'nin konuşmaları eklenmiş bir kitap. Ülkemizin hali düşünülürse yararlı olacaktır.

Denemeler (Montaigne): İnsanların ve her şeyin yüzünden maskeyi atmalı, diyor. Maskeyi atmak için kendini anlatıyor. Pek çok konudaki düşüncelerinden samimi bir şekilde bahsediyor bu kitapta.
Not: Tam versiyonu kesinlikle giriş kategorisinde değildir. Tek kitaplık olan daha kısa versiyonları var.

İkinci Aşama

Felsefeye Çağrı (Stanley M. Honer, Thomas C. Hunt, Dennis L. Okholm): "Sorgulanmamış yaşam, yaşamaya değmez." Bu kitap, insanı felsefeye dışarıdan bakmaya değil, içine girmeye ve filozof olmaya yönlendiriyor. Düzgün ve açık bir dili var, diğerlerine göre daha kalın ama okumaya değer kesinlikle.

Prens (Machiavelli): İnce ama etkili bir kitap. Dünyadaki yozlaşmış otoritelerin kullandığı taktikleri çok net bir şekilde açıklıyor. Farklıdır ve yeni bir bakış açısı verir insana.

Aylaklığa Övgü (Bertrand Russell): "Bu kitap, toplumsal sorunların, siyasal çatışmalar arasında gözden kaçabilecek yanları üzerinde duran denemeleri içine almaktadır. Bu kitap özellikle, düşünce alanında aşırı derecede örgütlenme ve eylem alanında aşırı gayretkeşliğin tehlikesine parmak basmaktadır. Bu kitap benim Faşizmle de, Komünizmle de neden aynı görüşte olmadığımı ve her ikisinin ortak yanından nerede ayrıldığımı açıklıyor."

Hukuk, Ahlak ve Siyaset Üzerine (Schopenhauer): "Bir insanın hayata daha adım atar atmaz kendisini içinde bulduğu maskeli balodan haberdar edilmesi çok önemlidir... Alçaklığın gördüğü himaye, erdemin çektiği aldırmazlık, hakikate ve büyük yeteneklere tahammülsüzlük hatta garazkarlık..."

Yabancı (Albert Camus): Bir romandır, ancak bir filozof tarafından yazılmıştır. İnsanın kendine ve etrafa yabancılaşmasını enfes bir dille anlatır. Camus'yü anlamak için ilk okunması gerekendir.

İmkansızı İstemek (Slajov Zizek): Güncel ve hala hayatta olan bir filozof olan Zizek'in bir röportajıdır. Dünyanın içinde bulunduğu sorunlara değiniyor.

Yöntem Üzerine Konuşma (Descartes): Yöntemin dört kuralına dayanarak, geçici bir ahlak oluşturduktan sonra, açıklığı ve seçikliği bilinebilecek her şeyin ölçütü olacak nihai "Düşünüyorum, öyleyse varım" keşfini sunar.

Üçüncü Aşama

Evet, ağır toplara giriş yapıyoruz :) Kesinlikle bu kategoriye direkt atlamayın, yoksa bir sikim anlaşılmaz.

Sisifos Söyleni (Albert Camus): İntihardan girer konuya direkt ve hiç bir anlamı olmayan dünyada yaşayıp yaşamamak gerektiğini sorgular. Çoğu kişinin moralini bozar ve bu yüzden kafanız yerinde değilse tavsiye etmem.

Böyle Buyurdu Zerdüşt (Nietzsche): Çok yavaş okunması gereken ve bir yandan okurken hakkında araştırma yapılması gereken kitaptır. Buna rağmen, okumaya kesinlikle değecektir.

Çürümenin Kitabı (E.M. Cioran): Çok fazla nihilizm ağırlık oldu bu kategori :laugh: Ağır karamsardır ve insanlığın çürümesi üstünedir. Bayağı farklı bir bakış açısından yazılmıştır.

Tractatus Politicus (Spinoza): İçeriğinden çok dili yüzünden bu kategoride. Devletin temelleri ve çıkış amacı üstüne yazılardan oluşuyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Daha gelen bir şey olursa eklerim. Bir de Oda Yayınları'nın çevirilerinden olabildiğince kaçının, çok kötü çeviriyorlar. Nietzsche ve Schopenhauer için ise en sağlam çeviriler Say Yayınları'ndadır.

Guts
Mesajlar: 268
Kayıt: 07 Ağu 2014 09:50
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: One Piece
Favori Anime: One Piece

Re: Felsefeye Meraklılar İçin Kitaplar

Mesaj gönderen Guts » 24 Ağu 2014 11:25

Aslına bakılırsa bu konuda sıfır olanlar için Sofie'nin dünyasına yolculuk kitabı da genel felsefe tarihini tanımak adına yararlı olur:).En başa eklenebilir.Bu arada konu için saolasın.Bende felsefi kitaplara yeni başlayacağım,hangi kitaplardan başlamalıyım diye bir konu açmayı düşünüyordum,bu konu o ihtiyacımı karşılar herhalde:)

Kullanıcı avatarı
eXo ZEAL
Mesajlar: 61
Kayıt: 26 Tem 2014 14:43
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: Bleach
Favori Anime: Bleach

Re: Felsefeye Meraklılar İçin Kitaplar

Mesaj gönderen eXo ZEAL » 24 Ağu 2014 11:28

Böyle Buyurdu Zerdüşt (Nietzsche)

Bu kitabı okurken kesinlikle normal kitapla aynı şekilde okumayın. Eğer sindire sindire okursanız bilin ki okuduğunuza değecek, asla unutamayacağınız bir kitap olacak. Hele ki kitapta bahsedilen konuya meraklıysanız(ki olmamak elde değil) çok şey değişiyor düşüncelerinizde.
"Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve işte krallar böyle doğar… Ve işte Tanrılar böyle doğar." Aizen Sousuke --

Kullanıcı avatarı
muaet
Ta'Veren
Ta'Veren
Mesajlar: 3615
Kayıt: 16 Ağu 2011 07:43
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: Vagabond, Berserk, Claymore, Slam Dunk, The Breaker, Noblesse, Tower of God, The Gamer, Gamaran, Berserk, Naruto, One Piece, Veritas.
Favori Anime: Code Geass, Shingeki no Kiyojin, Death Note, Steins Gate, Full Metal Alchemist Brotherhood, Hellsing Ultimate OVA.
Konum: Shayol Ghul

Re: Felsefeye Meraklılar İçin Kitaplar

Mesaj gönderen muaet » 24 Ağu 2014 11:34

Eyvallah, böyle bir listeye ihtiyacım vardı. Sofie'nin Dünyası'nı öneririm ben de. Felsefe hakkında genel bilgi almak açısından bire bir. Ancak kitabın kurgusuna takılmayın çok, hayal kırıklığına uğrarsınız.
Resim

Söz sessizlikte,
ışık karanlıkta,
yaşam ölürken;
bomboş gökyüzünde
uçarken parlar atmaca.

Kullanıcı avatarı
SoraDeshizoku
Mesajlar: 339
Kayıt: 16 Tem 2012 00:52
Cinsiyet: Kadın
Favori Manga: Naruto
Fairy Tail
One Piece
Bleach
D-Gray Man
Hellsing
Full metal alchemist
Favori Anime: Naruto
Naruto Shippuuden
Full metal alchemist
Fairy Tail
One Piece
Hellsing
Death Note
Bleach
D-Gray Man
Hal
Hayao Miyazaki yapımı olan herşey :)
Death Note
Ao No Exorcist Movie(Sadece filmi)
Konum: Wonderland

Re: Felsefeye Meraklılar İçin Kitaplar

Mesaj gönderen SoraDeshizoku » 27 Ağu 2014 22:15

Sofie'nin Dünyası :D öyleki 40 dan fazla dile çevrilmiş ve bir o kadarda sürükleyici bir kitap , yakında Felsefe Ders kitabı olarak okutulur :silly: :lol:
“Dün merdivenleri çıkarken orada olmayan bir adamla karşılaştım. Bugün de orada değildi. Keşke dedim. Keşke gitse...”
fan-klupler/mayuri-kurotsuchi-fc-t12173.html [Mayuri Kurotsuchi FC]
Duygu Barnasoğlu ile Fransızca Dersleri gelin sizde katılın; fransizca-f135/
Resim

Celebhol
Mesajlar: 11633
Kayıt: 28 Tem 2010 00:02
Favori Anime: -

Re: Felsefeye Meraklılar İçin Kitaplar

Mesaj gönderen Celebhol » 27 Ağu 2014 22:28

Sofie'nin Dünyası çok genel ve biraz fazla basit olduğu için yazmamıştım. 16-17 yaşına gelmiş insanlar daha üst seviyede bir şeyden başlayabilecek donanımda oluyor. Nietzsche'yi tanrı inancı olan biri gibi lanse ettiği yanlış kısımları da var.

Kullanıcı avatarı
RosenKreuz
Mesajlar: 1167
Kayıt: 13 Mar 2013 10:20
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: One Piece (10x),Bleach,Vegabond
Favori Anime: Naruto, Bleach, Fairy Tail, One Piece, D Gray-Man, Trinity Blood, Devil May Cry, Death Note, High School Dxd, High School DxD New, Ouran High School Host Club, Avatar, Ao no Exorcist, BeelzBub
Konum: Sen Söyle

Re: Felsefeye Meraklılar İçin Kitaplar

Mesaj gönderen RosenKreuz » 27 Ağu 2014 23:07

"Sofinin Dünyası" okumaya değer bir kitap mı?

İlk o kitabı gördüğümde biraz incelemiştim, konusuna da az çok baktım fazla ilgimi çekmedi doğrusu.
Bazen çok seçici olabiliyorum, bunun da farkındayım ama ne yaparsın değişemiyor insan.

Edit:Liste çok iyi oldu, elimde okunacak kitap kalmadı. Bu kitapları belli aralıklarla satın alır okurum artık. Eline sağlık Mustafa.
Din Ve Duygu Pornocularına İthafen. Resim Resim
► Spoiler Göster
Ben de sizin gibi korkuların, geceleri neden bu kadar güçlü olduğunu düşünürdüm. Daha sonra korkuların karanlıktan doğmadığını anladım , korkularda yıldızlar gibi hep oradadırlar ama gün ışığı onları gizler.[/align]

Kullanıcı avatarı
SoraDeshizoku
Mesajlar: 339
Kayıt: 16 Tem 2012 00:52
Cinsiyet: Kadın
Favori Manga: Naruto
Fairy Tail
One Piece
Bleach
D-Gray Man
Hellsing
Full metal alchemist
Favori Anime: Naruto
Naruto Shippuuden
Full metal alchemist
Fairy Tail
One Piece
Hellsing
Death Note
Bleach
D-Gray Man
Hal
Hayao Miyazaki yapımı olan herşey :)
Death Note
Ao No Exorcist Movie(Sadece filmi)
Konum: Wonderland

Re: Felsefeye Meraklılar İçin Kitaplar

Mesaj gönderen SoraDeshizoku » 27 Ağu 2014 23:09

elmer16 yazdı:"Sofinin Dünyası" okumaya değer bir kitap mı?

İlk o kitabı gördüğümde biraz incelemiştim, konusuna da az çok baktım fazla ilgimi çekmedi doğrusu.
Bazen çok seçici olabiliyorum, bunun da farkındayım ama ne yaparsın değişemiyor insan.

Edit:Liste çok iyi oldu, elimde okunacak kitap kalmadı. Bu kitapları belli aralıklarla satın alır okurum artık. Eline sağlık Mustafa.
:D Felsefe temelin yok ve güzel bir başlangıç yapmak istiyorsan evet ben 13 yaşındayken okumuştum ama kitap her yaşa hitap ediyor bana göre
“Dün merdivenleri çıkarken orada olmayan bir adamla karşılaştım. Bugün de orada değildi. Keşke dedim. Keşke gitse...”
fan-klupler/mayuri-kurotsuchi-fc-t12173.html [Mayuri Kurotsuchi FC]
Duygu Barnasoğlu ile Fransızca Dersleri gelin sizde katılın; fransizca-f135/
Resim

Kullanıcı avatarı
RosenKreuz
Mesajlar: 1167
Kayıt: 13 Mar 2013 10:20
Cinsiyet: Erkek
Favori Manga: One Piece (10x),Bleach,Vegabond
Favori Anime: Naruto, Bleach, Fairy Tail, One Piece, D Gray-Man, Trinity Blood, Devil May Cry, Death Note, High School Dxd, High School DxD New, Ouran High School Host Club, Avatar, Ao no Exorcist, BeelzBub
Konum: Sen Söyle

Re: Felsefeye Meraklılar İçin Kitaplar

Mesaj gönderen RosenKreuz » 27 Ağu 2014 23:13

SoraDeshizoku yazdı::D Felsefe temelin yok ve güzel bir başlangıç yapmak istiyorsan evet ben 13 yaşındayken okumuştum ama kitap her yaşa hitap ediyor bana göre

Ne alakası var şimdi. O kitabı okumadığım için mi Felsefe temelimin "0" olduğu düşüncesine kapıldın. "Kınıyorum" senin gibi düşünen herkezi Kınıyorum.
Din Ve Duygu Pornocularına İthafen. Resim Resim
► Spoiler Göster
Ben de sizin gibi korkuların, geceleri neden bu kadar güçlü olduğunu düşünürdüm. Daha sonra korkuların karanlıktan doğmadığını anladım , korkularda yıldızlar gibi hep oradadırlar ama gün ışığı onları gizler.[/align]

Kullanıcı avatarı
tabibitosan
Mesajlar: 198
Kayıt: 22 May 2013 14:48
Cinsiyet: Erkek
Favori Anime: FMA;B, Slam Dunk, Seirei No Moribito,

Re: Felsefeye Meraklılar İçin Kitaplar

Mesaj gönderen tabibitosan » 27 Ağu 2014 23:15

Liste için teşekkürler. Elimdeki kitapları bitirdikten sonra göz atmayı düşünüyorum. Yalnız Schopenhauer'da Ahlak Felsefesi kitabını okumak isteyenler elini çabuk tutsun, nette tükenmiş durumda. :laugh: Nadirkitap'ta 3 adet satılıyor.

Bir de tam olarak konuyla alakalı değil ama Emma Goldman kitapları için bir öneriniz var mıdır?

Cevapla

“Felsefe” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir