Son cevaplanan konular kısmı geri geldi.

Monkey D. Garp

Cevapla
Acacia
Mesajlar: 3862
Kayıt: 12 Mar 2012 13:53
Cinsiyet: Erkek
Favori Anime: Cowboy Bebop

Monkey D. Garp

Mesaj gönderen Acacia » 19 Kas 2012 18:03

Monkey D. Garp
Resim
Kor Amiral Monkey D. Garp; Monkey D. Dragon'un babası, Monkey D. Luffy'nin büyük babası ve Portgas D. Ace'in üvey büyük babasıdır. Coby ve Helmeppo'nun antrenman eğitimlerini üstlenmiştir.

Garp; Gol D. Roger'ın hâlâ hayatta olduğunu zamanlardan Sengoku, Altın Aslan Shiki ve Beyazsakal ile birlikte önde gelen isimlerinden biridir.

GÖRÜNÜM

Garp; uzun, geniş omuzlu, sakallı, kaslı ve sol gözünün üzerinde yara izi bulunan yaşlı bir adamdır. Anime de göz rengi mavidir. Aslında " Romance Dawn Version 2 " de Garp kafasında köpek maskesi olarak sahneye çıkmıştır ve bu yüzden seyirciler en başta onun, Luffy'nin büyük babası olduğunu anlayamamışlardır. Gerçek ortaya çıktığında ise maskesini çıkarmıştır. O zamandan beri sadece girişlerinde maske kullandı. Ayrıca Garp Sigara içerken de görüntülenmiştir. Garp, Tsuru ile birlikte özel omuz pedlerine sahip tek kor amiraldir. Standart renk mavi iken onunkiler kırmızı ve siyahtır.
Resim
Resim
24 yıl önce Garp gençken, saçı ve sakalı hâlâ siyahtı, beyazlamaya faullerden başlamışlardır.Ayrıca, beyaz bir gömlek ve kırmızı bir kravat ile çok koyu kruvaze takım elbise giymiştir ve sol gözünün üzerinde hâlâ yara izi vardı.
Resim
Garp çocukken, Luffy'ninkine büyük ölçüde benzer bir yara aldı ve bu yarayı hâlâ taşıyor.O dönemlerde şort ile tropikal benzeri düğmeli gömlek giyiyordu.

Garp "One Piece: Unlimited Cruise" de, kolları sıvanmış mavi bir gömlek ve turkuaz rengi kravat giydi. Ayrıca siyah kemer ile beyaz bir pantolon da giydi.

KİŞİLİK
Garp Luffy'e eş değer bir zeka seviyesi gösterir, ancak Garp yaşlılık nedeniyle torununa göre biraz daha dalgın görünür. Bahaneleri, öfkesi nedeniyle kabullenemez ve zaman zaman yumruğunu, kendini zorlamak için bir şeyler üzerinde kullanmayı sever. Ayrıca Garp kendi gülüş tarzına sahiptir : haha bölümünden önce Bwa veya Wa'yı ekler.

Garp, torunları gibi yemek için deli olur ki bu durumda genel olarak çörek, pirinç ve kraker yer.

Bazı şeylere oldukça tuhaf ve eksantrik yaklaşımda bulunabilir :
Kapıdan girmek yerine, duvarları kırarak, içeriye havalı bir şekilde giriş yaptığını düşünür. Ama sonunda yol açtığı hasarı onarmak için astlarına emir verir ve orayı onarır. Ayrıca çeşitli sebepler nedeniyle amirallik terfisini reddetti çünkü koramiral olmanın yeterince iyi olduğunu düşündü.

Garp çoğu zaman destekleyici bir kişi oldu:
Altın Aslan Shiki, Korsanlar Kralının zayıf, aşağılayıcı bir şekilde öleceğini iddia ettiğinde, Garp döndü ve East Blue'nun barışın simgesi olduğunu söyledi ve ona karşı geldi. Ace çocukluk döneminde başı beladayken Garp'a "doğmasının iyi bir şey olup olmadığını" sorduğunda, Garp ona; eğer yaşamaya devam ederse bu sorunun cevabını bulabileceğini söyledi.

Ace, Garp'ın en zorlu rakibinin oğlu olmasına rağmen Gol D. Roger'ın, Garp'tan tek isteği; oğluna bakması ve gizlemesiydi. Monkey D. Garp en başta tereddüt etse de, Ace'in annesinin ölümüne tanıklık ettikten sonra Roger'ın isteğine uyup, Ace'e kendi torunuymuş gibi baktı. Birilerine iyi davranmak onun huylarından biri olmasa da Ace'i Luffy'den ayırmadı ve ikisine de eşit şekilde davrandı. Ace, Garp'ı sadece bir üvey baba olarak görmek istese de Garp onun büyük babası olduğu konusunda ısrar etti ve Ace'in morali ne zaman bozuk olsa ona yakın durdu ve moral vermeye çalıştı.

Monkey D. Garp sadık bir denizcidir aynı zamanda torunlarıyla da bir arada olmak istiyordu, en sonunda ailesini işine tercih etti. Adalet inancına sahip biridir. Başka bir ironi ise Garp işi içerisinde torunlarının adalete karşı işledikleri suçlardan sorumlu tutuluyordu. Gerçek bir adalet düşkünü ve koruyucusu olmasına rağmen torunları için bazı adalet açıklarına göz yumuyordu (Roger'ın isteğini kabul etmesi ve Dadan'ın çetesinin serbest kalmasına izin vermesi). Bu gösteriyor ki; onun, denizci yoldaşı Sengoku'nun aksine bir insanın arkada kalan soylarının dünya için tehdit oluşturacağına inanmıyor.

İmpel Down Arc. boyunca, Garp garip bir şekilde torunlarının hapishanede çıkardıkları sorunlarla ilgili haberi duyunca gurur duydu. Bu Garp'ın torunlarının seçimlerine saygı duyduğunu göstermiştir.

İLİŞKİLER
Denizciler
Mürettebatı
Ekibi ve etrafındaki diğer kişiler genellikle onun yaptığı şeylere şok olurlar. Çoğu zaman, bazı şeyleri hiç düşünmeden, rastgele söyler ve etrafında neler olup bittiğinin bir süre sonra farkına varır. Astları; ünü ve yumrukları yüzünden ondan korkarlar.
Ayrıca Coby ve Helmeppo'nun eğitimlerini üstlendiğinden beri ikisinin de hocasıdır, onları beladan uzak tutmaya çalışır ve tembellik etmelerine izin vermez. Eğer kaçmaya çalışırlarsa bir daha kaçmamaları için onları döver. Garp onlara çok acımasızca davransa da, Coby ve Helmeppo, onsuz yapamayacaklarını bildikleri için Garp'a büyük hayranlık duymaktadırlar.

Sengoku
"Denizcilerin Kahramanı"ndan beklendiği gibi tüm denizciler hatta en üst rütbede ki Sengoku bile ona saygı duyar. Garp ve Sengoku çocukluktan beri iyi arkadaşlar ancak Garp, Gol D. Roger ile karşılaştıktan sonra kendi arzularıyla hareket edince, Sengoku buna biraz sinirlenmişti. Ayrıca Garp'ın son zamanlarda Luffy ve Potugas D. Ace'in işlediği suçlara(Özellikle de Luffy'nin İmpel Down karmaşası) göz yumması Sengoku'nun Garp'a olan sabrını taşırdı. Diğer yandan Garp Sengoku sinirlendiğinde ona gülüp bundan daha fazla zevk almaktadır. Bunlara rağmen iki denizci de hâlâ çok yakın dostlar. Özellikle Sengoku'yu en çok sinirlendiren şey; Garp'ın ailesini kontrol altına tutmayı reddetmesidir. Sengoku Garp'tan torunlarını kontrol altında tutmasını istese de, Garp ailesinin işlediği suçları yaşlı bir adamın ilgilenmesi gerektiğini düşünmüyor. Sengoku'nun Ace'in evlatlık olduğunu(Garp tarafından) ne zamandan beri bildiği henüz bilinmemekle beraber Gol D. Roger'ın oğlu olduğunu bilmekteydi(Savaştan önce de).

Ailesi

Monkey D. Dragon
Dragon, Garp'ın oğludur. Dizi süresince birebir etkileşime geçtikleri henüz gösterilmemiştir ancak Garp; oğlunun dünya hükümeti tarafından en çok aranan kişi ve bir devrimci olduğunu bilmektedir. Daha önce Dragon'u aramaya çıktığı ancak bulamadığı da bilinmektedir.

Monkey D. Luffy
Garp'ın, torunu Luffy'den büyük beklentileri var gibi görünüyordu ve güçlü olmasını istiyordu. Luffy, Water 7'da iken Garp ile uzun süre görüşmemiş olmasına rağmen öylesine bir veda edince, Garp onda duygu eksikliği olduğunu düşünmüş ve hayal kırıklığına uğramıştır. Ayrıca Garp Luffy'nin kendisi gibi güçlü bir denizci olmasını istemesine rağmen Luffy küçüklüğünden beri dedesine korsan olmak istediğini söylüyordu. Bu nedenle Garp, Luffy'nin Shanks'ın fikirleri(korsan olma) tarafından zehirlendiğini iddia eder. Bu olanlara rağmen çok iyi geçinmektedirler.

Portgas D. Ace
Aile bağları nedeniyle Ace'e suçlu gibi davranılmasına istemeyen Gol D. Roger, Garp'tan onu evlatlık almasını istemiştir. Garp en başta Ace'i evlatlık edinmenin saçma bir fikir olduğunu düşünse de, sonunda Roger'ın isteğini kabul etti. Roger'ın Garp'ı seçmesinin nedeni; ikisi arasında geçen sayısız çatışma ve savaştan sonra Koramiral Garp'ı tanımış ve onu arkadaşı olarak görmüştür. Aynı şekilde Ace ölümle burun buruna geldiğinde Garp üzgün görünüyordu. Garp Ace'i önemsiyor ve derinden seviyordu. Ace korsan olmak istediğinde hayal kırıklığına uğrayıp, ona neden sadece bir denizci olmak istemediğini kızgın bir şekilde belirtmişti. Garp, Ace'in idamını durduracak herhangi bir şey yapıp yapamayacağını Filo Amirali Sengoku'ya sormuştu. Ayrıca Ace'in intikamını almak için Akainu'yu öldürmek istemişti.
Ace bebekken Garp onu güldürmek ve onu neşelendirmek için sık sık tatile çıkar ve köyü ziyaret ederdi. Daha sonraki yıllarda Ace'in sıkıltılı dönemlerinde babasıyla ilgili kötü bir yorum duyduğu zaman birçok kişiyi dövdü, buna rağmen Garp onun yaptığı eylemlere asla kızmadı ya da karşı gelmedi. Luffy, Sabo ve Ace iyi anlaştıktan sonra Garp onları bazen ziyaret edip, sıkıca eğitti.

Düşmanlar
Gol D. Roger
Gol D. Roger hayattayken, Garp onu birçok kez köşeye sıkıştırmayı başardı. Bu nedenle, birlikte birçok anıya sahipler. Roger ölümcül hastalığı nedeniyle kendini bilerek yakalattıktan sonra idama gideceği zaman, Garp'tan son bir istekte bulundu. Ondan doğmamış çocuğunu evlat edinmesini ve tüm dünyadan gerçek kimliğini saklamasını istedi.

Garp'ta Roger'ı bir arkadaş olarak gördü ve ondan asla nefret etmedi.
Resim
Diğer Korsanlar
Denizciler kahramanı Garp, deniz üzerinde yıllarca hizmet etti ve birçok korsanla savaştı. Bunlardan bazıları; Beyazsakal, Altın Aslan Shiki, Shakky'dir. Ve aynı zamanda Shanks'a büyük bir kin duyar ve onunla da karşılaşmak ister çünkü torunu Luffy'nin korsan olmasının tek sebebi olarak Shanks'ı görür.

Diğerleri
Garp'ın karısının ismi bilinmemektedir. Grand Line dönemlerinde boşluğa "?" konulmuştur. Ayrıca karısının adında "D." harfi olması öngörülmektedir.

YETENEKLER VE GÜÇLER

Garp yaşlı bir insan olmasına rağmen, inanılmaz derecede güçlüdür. Demir gülleleri beyzbol topu gibi hızlı ve bir savaş topu kadar etkili bir şekilde fırlatabilmektedir. Duvarları yumruğuyla kırabilmekte, ve Thousand Sunny'den kat kat büyük, devasa bir gülleyi zincirle birlikte fırlatabilmektedir. Güçlü yumrukları sayesinde "Yumruk Garp" lakabını almıştır. Tüm bu efsanevi güçlerine ek olarak aşırı yetenekli ve dayanıklıdır. Yüzbaşı Balta bir ele sahip Morgan, Garp'ı kestiğinde hiçbir şey hissetmedi hatta ne olduğunu anlamadı bile. Birkaç saniye sonra da iyileşti. Ayrıca tüm Hasır Şapka Korsanlarını ve Franky'i aşıp, uyuyan Luffy'nin yanına gelerek süper insan hızını da göstermiş oldu. "Denizci Kahramanı" ünvanını, Gol D. Roger ile birçok kez savaştığı için aldı. Hatta Beyazsakal bile Garp'a saygı gösteriyor gibi görünüyordu.

Haki
Garp birçok kişinin aksine hakinin varlığının farkına varabilir. Bu; torunu Luffy savaş alanının ortasında "Haoshoku Haki" kullandığı zaman ortaya çıkmıştır. Ayrıca tüm Kor-Amirallerin haki kullandığı belirtildiğinden, Garp'ın da bu güce sahip olduğu bilinmektedir.

Silahlar
Şimdiye kadar sadece çıplak elleriyle zincire bağlı dev bir top güllesi fırlattığı görülmüştür. Fırlattığı gülleler, bir topun fırlattığından daha hızlı gitmektedirler.

Saldırı Listesi
Sevgi Yumruğu : Luffy'nin kafasına vurduğu, basit ama lastik bir adamın bile canını yakabilecek bir saldırıdır. Luffy'e sevgisini göstermesini sağlayan, gülünç etkileri olan bir saldırıdır.

Demir Yumruk Meteoru : Garp düşman gemilerine top gülleleri fırlatır. Süper insan gücüyle fırlattığı bu gülleler normal bir savaş topundan daha hızlı ilerler fakat onun fırlattığı gülleler normal toplardan daha az etki yaratır.

Meteor Yağmuru Yumruğu : Garp düşman gemisine 1000 tane gülle fırlatmaktadır. Gülleler her iki tarafın da taşıma bandındadır.

HİKAYE
GEÇMİŞİ
Monkey D. Garp son Korsanlar Kralı olan Gol D. Roger ile defalarca kez dövüşmüş bir Denizci kahramanıdır. Beyazsakal Edward Newgate, Garp'ın; Roger döneminden beri denizleri iyi bilen birkaç kişiden biri olduğunu düşünmektedir. Görevinin bir parçası da Shakuyaku gibi diğer korsanların peşine düşmekti. Roger idam öncesi Garp'tan Ace'e göz kulak olmasını istemiş ve ailesi korsan olduğu için onun ceza çekmesini istememiştir. Garp Luffy'den önce Ace'i güçlü bir denizci olması için eğitmiştir. Onu daha güçlü olması için vadilere göndermiş, yalnız başına ormanlarda bırakmış ve balonlara bağlayıp gökyüzüne göndermiştir. Luffy ile Ace'i Dadan'a bıraktıktan sonra oradan ayrılmıştır. Garp, Ace'i ilk kez Maça Korsanları'nın kaptanı olarak gördüğünde tepesi atmıştır.

COBY VE HELMEPPO'NUN EĞİTİM GÜNLÜĞÜ
Garp ilk kez Coby'nin mini serisinde Yüzbaşı Morgan'ın götürülmesinde muhafız olarak görev alan bir Denizci Subayı olarak tanıtıldı. Fakat Garp'ın uyumasıyla Morgan, Garp'ı meşhur balta eliyle kesmiş ve Helmeppo'yu rehine alıp küçük bir sandal ile kaçmıştır. Garp hiçbir şey olmamış gibi uyumaya devam etmiş ve uyandığında uyku sersemliğiyle toplardan birini kırmıştır.
Coby, ikisini takip etmek için yalvarmış, Garp'ta buna izin vermiştir. Coby ve Helmeppo döndüklerinde Garp'tan bunun için kendilerini cezalandırmasını istemişlerdir. Garp bunun yerine farklı bir yol önermiştir. Garp, bu ikisinin beladan başka bir şeye yaramadığını ve onları adam etmenin tek yolunun yanına alması olduğunu söylemiştir. Coby ve Helmeppo ile birlikte Deniz Karargahı'na döner. Coby Garp'ın kendilerini dinlediğini bilmeden Helmeppo'ya, Luffy'nin kendisinin arkadaşı olduğunu söyler. Garp Coby ve Helmeppo'yu bir dövüşte test eder ve bu acılı dövüşten sonra bizzat kendisi eğitmeye başlar.

CP 9 SAGA
WATER 7 KAVUŞMASI

Garp'ın, Monkey D. Luffy'nin büyük babası olduğu hakkındaki gerçek bu seride ortaya çıkmıştır. Geldiğinde Luffy'yi uyurken görmüş, Luffy'nin kafasına bir yumruk atmış ve Luffy'nin canını çok yakmıştır. Sanji, Luffy'nin bedeni lastik olduğu için böyle bir yumruğun canını acıtmasının imkansız olduğunu söylemiştir. Garp ise "sevginin yumruğunda kurtulmanın bir yolu yok" şeklinde bir yorum yapmıştır. Ayrıca Dragon'un Luffy'nin babası (aynı zamanda Garp'ın oğlu) ve "Dünyanın en çok aranan suçlusu" olarak bilinen bir devrimci olduğunu da açıklamıştır.

Water 7'dan ayrılırken Luffy'i tutuklamamıştır ve Ana karargâha torunu olduğu için bunu yapamayacağını açıklayacaktır.

Hasır Şapka Korsanlarının Water 7'da ki son günlerinde Garp Sengoku'nun emriyle Luffy ve tayfasının işini bitirmek için geri dönmüştür. Garp, Sengoku'ya Den Den Mushi ile Luffy torunu olduğu için yakalamayacağını söylemiş; bu Sengoku'yu sinirlendirip Luffy'nin yakalanması için Garp'a emir vermiştir. O sırada Water 7'de bulunan Amiral Aokiji'yi de oradan almıştır. Hasır Şapka Korsanları kendilerini birden onları öldürmeyi planlayan Garp'ın saldırısı altında bulmuşlardır [Aslında kendi de (Garp) bu şekilde öleceklerine inanmıyor]. Onlara yumruklarıyla top gülleleri fırlatmış son olarak da bir zincire bağlı dev bir gülleyle saldırmıştır. Fakat Hasır Şapka Korsanları yeni gemileri Thousand Sunny ile kaçmayı başarmışlardır. Aokiji ve Garp da bu duruma memnun olmuşlardır.

SON OLAYLAR

Ace'in idamından üç saat önce Garp, Sengoku ile idam platformuna doğru yürümüştür. Garp'a, onlara her şeyi anlatacağını söylemiştir(Ace'in babasının Roger olduğundan bahsediyor). Garp, Sengoku'nun istediği cevabı vermiş ve geri dönmüştür. Sengoku idam platformundan halka seslenmeden önce Tsuru, Garp'a bunun kendi hatası olmadığını söylemiş, Garp ise sadece gülmüş ve ona "Böyle zamanlarda çok duygusal bir kadınsın" demiştir. Sengoku, halka Ace'in gerçekte Gol D. Roger'ın oğlu olduğunu açıkladıktan sonra Garp, Roger'ın doğmamış çocuğunu koruması için ona yalvardığı zamanı hatırlamıştır.

BÜYÜK DÖVÜŞLERİ

Monkey D. Garp vs. Gol D. Roger (Henüz gösterilmedi, birçok kez olmuştur.)
Monkey D. Garp ve Sengoku vs. Altın Aslan Shiki
Monkey D. Garp vs. Hasır Şapka Korsanları
Monkey D. Garp vs. Marco
Monkey D. Garp vs. Monkey D. Luffy
Monkey D. Garp ve Sengoku vs. Marshall D. Teach

FİLLER DÖVÜŞLERİ
Monkey D. Garp vs. Jesus Burgess


ONE PİECE ÖNCESİ

Garp ismi belirtilmeden Romance Down 2. de Luffy nin büyük babası olarak tanıtıldığında ( Haftlık Shannon Jump dergisine özel) ilk düşünce Luffy nin isimsiz dedesinin Romance Dawn V.2. ye özel bir karakter olduğuydu.

Karakterinin bazı görünümleri Romance Down Version 2. Den kalmadır. Luffy kadar sıcak kanlıdır ve soytarılıkları Luffy ye eşdeğerdir. Son versiyonda olduğu gibi. Luffy kendi mesleğine tamamen zıt bir korsan kaptanı olsa da ona kendi adımlarını izletmeye kararlıdır. Her iki hikayede buna karşılık Luffy dedesinin adımlarını izleme fikrini reddetmiştir. Garp şimdi kenidini bir köpek şapkasıyla süslemiştir ve Romance Down 2. Deki tombul versiyonuna göre vücudunun üst kısmı daha fazla kaslıdır.

Luffy nin V.2. deki büyük babasından son versiyondaki Garp a taşınan bir özelliği sol gözündeki yaradır. Ayrıca Versiyon 2 de hem şapkasını hem de şeytan meyvesini dedesinden almıştır, Shanks ten değil. Odaya göre, Shanks i versiyon iki de sunmamasının sebebi, Shanks i One Piece bir seri haline gelene kadar sır olarak tutmak istemesidir, böylece daha büyük bir etki yaratabilecektir.

DİPNOT
Anime de, Garp'ın uyumadan veya ara vermeden 842 donat yediği söyleniyor. Çünkü dünya rekorunu kırmaya çalışıyor.
Luffy'nin üzerindeki etkisi nedeniyle; Garp'ın Shanks'tan hoşlanmaması, Oda'nın son Romance Down bölümünde Shanks'ı (Romance Down V.1) Luffy'nin esin kaynağı olarak Shanks'ta karar olabilir.
Garp "One Piece sınırsız Yolculuk" Bölüm 2'de son seçmeli patrondur.
Garp'ın gülüş şeklinde haha kısmından önce "Bwa" ya da "Wa" eklenmektedir. Çoğu karakterin gülüş şeklinden farklı bir gülüş biçimi vardır.
Garp şimdiye kadar Hasır Şapka Korsanları ile dövüşmüş tek Kor Amiral'dir.
► Spoiler Göster
► Spoiler Göster
Künye
Japonca Adı:モンキー・D・ガープ中将
Söylenişi:Monkī D. Gāpu Chūjō
Türkçe Adı: Koramiral Garp; Monkey D. Garp
İlk Ortaya Çıkışı:Manga Bölüm 92; Anime Bölüm 68
Grubu:Deniz Kuvvetleri
Statüsü:Deniz Subayı; Koramiral
Lakap:"Yumruk Garp" (ゲンコツのガープ, Genkotsu no Gāpu) Deniz Kuvvetleri Kahramanı
Japon Ses:Hiroshi Naka

Kaynak:onepiece.wikia.com
http://onepiecetr.com'dan alıntıdır. Çeviren arkadaşa teşekkür ederiz.

Cevapla

“Denizciler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir